Naturalne napoje energetyczne

Większość osób, słysząc o napojach energetycznych, myśli o kawie oraz innych produktach z zawartością kofeiny. Tymczasem nie każdy chce lub może spożywać duże ilości tego składnika, nie wszyscy też preferują smak kawy. W takich przypadkach można postawić na alternatywy w postaci naturalnych napojów energetycznych, składających się z owoców, warzyw oraz innych produktów, które także mogą dodać nam energii do działania.

  • Woda kokosowa niegazowana z sokiem z mango 330m...

    0 out of 5
    5.90
Pobierz darmowy ebook o sposobach na sen
Jesteś dietetykiem? Współpracuj z nami!

Naturalne napoje energetyczne

Napoje energetyczne to grupa płynów, których zadaniem jest dodanie witalności i energii osobom, które tego potrzebują. Zdrowe napoje energetyczne często stosowane są przez osoby aktywne fizycznie, aczkolwiek mogą przydać się również tym, którzy pracują umysłowo i poszukują produktów, sprzyjających poprawie koncentracji i skupienia uwagi. 

Naturalne napoje energetyczne mogą działać następująco:

  • Dostarczają energii mięśniom i tkankom, a więc mogą wspomagać wydolność fizyczną, ułatwiając treningi.
  • Sprzyjają sprawnej regeneracji po zakończeniu ćwiczeń.
  • Mogą pobudzać koncentrację i motywację do działania.

Większość napojów energetycznych zawiera substancje, które pobudzają ciało do działania, takie jak kofeina. Nie zawsze jednak są to jej duże ilości. Wielokrotnie zamiast ekstraktu z kawy producenci takich produktów stawiają na wyciągi z herbat i ziół, które mogą działać rewitalizująco, a jednocześnie nie wykazują tak intensywnego wpływu na organizm, jak typowe napoje z dużą zawartością substancji energetyzujących, takich jak kofeina, tiamina czy tauryna.

Naturalne i zdrowe energetyki – czyli jakie?

Kofeina to alkaloid pochodzenia roślinnego, występujący nie tylko w kawie, ale i w liściach herbaty, guaranie, liściach ostrokrzewu paragwajskiego (yerba mate) oraz w 60 gatunkach innych roślin. Zdrowe napoje energetyczne to takie, w których zawarto tylko substancje naturalne, które powinny wykazywać bezpieczne działanie dla organizmu. To właśnie dlatego w naturalnych energetykach występują zazwyczaj wyciągi roślinne, między innymi zielona herbata, czy też herbata czarna, które stanowią główny składnik pobudzający napoju. 

Częstym składnikiem naturalnych napojów energetycznych jest także woda kokosowa, która stanowi bogactwo witamin i minerałów. Tego typu woda nie zawiera laktozy i cukru. Jest to produkt orzeźwiający, który może dodać ciału energii i witalności. Woda kokosowa może być też stosowana w celu nawodnienia organizmu w przypadku biegunek lub w trakcie upałów czy po treningu.

Naturalne napoje energetyczne to takie, których skład nie zawiera sztucznych substancji i barwników. Są to często napoje owocowe z dodatkiem energetyzujących roślin lub wody kokosowej, których zadaniem jest orzeźwienie i dodanie energii.

Naturalne energetyki są powszechnie stosowane przez osoby, uprawiające sport. Stanowią też dobrą opcję jako orzeźwienie podczas upałów, a ze względu na właściwości pobudzające, mogą być spożywane rano jako alternatywa dla tradycyjnej kawy.