Regularnie spożywana melisa przynosi wiele korzyści dla ludzkiego organizmu. Najbardziej spopularyzowane są jej właściwości uspokajające, nie bez powodu warto ją pić przed snem. Ponadto dzięki tej roślinie możliwa jest sprawniejsza praca jelit i żołądka, dlatego spożywanie naparu z melisy jest polecane osobom cierpiącym na problemy układu trawiennego. Sprawdzi się zaraz po zjedzeniu ciężkostrawnych potraw, które mogłyby wywoływać bóle brzucha. Na tym nie koniec. Melisa w tabletkach lub parzona stanowi ekologiczny i bezpieczny sposób na łagodzenie dolegliwości na tle psychicznym. Poza tym ma pozytywny wpływ na działanie układu nerwowego, wspomaga koncentracje oraz pamięć.
Melisa w kosmetyce
Melisa stanowi cenny składnik wielu kosmetyków. Sprawdza się w przypadku osób z przetłuszczającymi się włosami. Płukanka z melisy stanowi znany sposób na różnego rodzaju stany zapalne pojawiające się na skórze głowy. Między innymi z tych powodów producenci kosmetyków stosują melisę do produkcji szamponów, płynów do kąpieli lub kremów nawilżających do skóry twarzy. Poza tym opisywana roślina znalazła zastosowanie w aromaterapii. Olejek stworzony na jej bazie jest stosowany podczas masażów relaksacyjnych.
Melisa w kuchni
Opisywana roślina znajduje szerokie zastosowanie podczas przygotowywania posiłków. Ze względu na swój specyficzny smak sprawia, że wybrane posiłki zyskują orzeźwiający charakter. Melisa odnajdzie się jako dodatek do twarogu, mięsnych farszów oraz owocowych sałatek. Nierzadko stanowi jeden ze składników w trakcie produkcji alkoholu, lemoniady lub sorbetu. Wiele osób decyduje się na samodzielne tworzenie nalewki z melisy, która stanowi sprawdzony sposób na skołatane nerwy.
Melisa na nerwy
Najbardziej znanym efektem picia melisy jest pozytywny wpływ na działanie układu nerwowego. Melisa stanowi ponadczasowy, naturalny sposób na uspokojenie. Dzięki niej można poradzić sobie ze stresem oraz rozdrażnieniem. Picie melisy wieczorami ułatwia zasypiania i zwiększa komfort snu, od którego zależy samopoczucie w kolejnym dniu. Ponadto melisa jest stosowana jako naturalny środek do redukowania objawów depresji, stanów lękowych, nerwic wegetatywnych i wielu innych schorzeń na tle psychicznym.
Melisa na stany zapalne
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że herbata z melisy stanowi skuteczny sposób na walkę ze stanami zapalnymi skóry oraz z opryszczką. Zawarte w tej roślinie składniki wykazują właściwości pozwalające na likwidację bakterii, wirusa lub ciała obcego wywołującego takie dolegliwości. Ponadto suplementacja melisy pomaga w trakcie borykania się ze stanami zapalnymi jamy ustnej. Łagodzi ból i inne objawy oraz przyspiesza proces leczenia.
Melisa na problemy trawienne
Wiele osób zadaje sobie pytanie – czy melisa uspokaja? Jak wyjaśniliśmy powyżej tak, działa kojąco na układ nerwowy, ale na tym nie koniec. Melisa działa uspokajająco na żołądek oraz jelita. Dzięki jej spożywania problemy dotyczące układu trawiennego stają się znacznie mnie uciążliwe lub zanikają. Melisa może być wypijana w celach profilaktycznych, na przykład zaraz po zjedzeniu fasoli, kapusty lub innych wzdymających produktów żywnościowych, które mogłyby wywoływać bóle brzucha.
Melisa na urazy i opuchliznę
Okłady ze świeżych liści melisy stanowią sprawdzony sposób na różnego rodzaju urazy, otarcia oraz opuchliznę. Na tej samej zasadzie można wykorzystywać napar z suszonych liści tej drogocennej rośliny. Ponadto melisa odnajdzie się jako środek łagodzący dyskomfort po ukąszeniu owadów.
Melisa lekarska – skutki uboczne
Podobnie jak w przypadku wszystkich innych ziół przyjmowanie zbyt dużych dawek melisy może dawać efekty zupełnie odwrotne od zamierzonych. Najczęstsze z nich to:
- bóle brzucha,
- zawroty głowy,
- nudności,
- problemy z oddychaniem.
Z tego powodu nie należy przekraczać dawek wskazanych przez producenta herbaty lub tabletek. W przypadku wątpliwości, co do bezpieczeństwa ich spożycia warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym.
Melisa lekarska – przeciwwskazania
Pomimo swoich dobroczynnych właściwości melisa nie może być stosowana przez każdego. Jest to spowodowane wysoką zawartością związków aktywnych znajdujących się w składzie jej liści. Z tego powodu nie powinna być przyjmowana przez osoby na nie uczulone, gdyż może to prowadzić do takich przykrych dolegliwości jak wysypki, obrzęki, zaburzenia oddychania, a nawet zaburzenia świadomości. Warto dodać, że melisa nie może być łączona z niektórymi lekami i powinna być unikana przez osoby zmagające się z tarczycą.
Melisa lekarska dla dzieci
Na liście przeciwwskazań co do spożycia melisy nie ma dzieci, jednak należy wiedzieć, że nie powinna być podawana noworodkom oraz niemowlętom do 4 miesiąca życia. Po tym okresie można się zdecydować na jej stosowanie po wcześniejszej konsultacji z pediatrą. Należy pamiętać, że dawka melisy musi być dostosowana do wieku oraz wagi dziecka.