Lawenda

Mimo, że lawenda to roślina pierwotnie wywodząca się z rejonów śródziemnomorskich, to dzięki spektakularnym kwiatom i pięknemu zapachowi, wkradła się w również w łaski Polaków, stając się popularną dekoracją ogrodów i rabatek. Trzeba jednak wiedzieć, że walory wizualne, to zaledwie jeden punkt z długiej listy jej właściwości i zastosowań. Warto dokładnie przybliżyć sobie informacje w jaki sposób w pełni można wykorzystać potencjał tej rośliny, a jednocześnie zdobyć wiedzę na temat przeciwwskazań w jej stosowaniu.

  • Good Sleep kapsułki na sen – 15 kaps. ...

    0 out of 5
    24.90
  • Olejek lawendowy Dary Natury 10ml

    0 out of 5
    19.99
  • Herbatka na uspokojenie HempKing – 40g

    0 out of 5
    29.50
  • Herbatka na dobranoc Dary Natury 25sasz. EKO

    0 out of 5
    9.99
  • Kolekcja Herbat Na Patyku Dary Natury EKO

    0 out of 5
    49.90
  • Kolekcja Herbatek Ziołowych Dary Natury 90sasz.

    5.00 out of 5
    39.99
  • Olejek na ukąszenia Physalis 10ml BIO

    0 out of 5
    48.99
  • Lawenda kwiat Dary Natury 50g EKO

    0 out of 5
    11.99
  • Żel dla dzieci żurawina+lawenda Yope – 400ml

    0 out of 5
    23.99
  • Herbata Kwiatowa Na Patyku Dary Natury EKO

    0 out of 5
    49.90
  • Kolekcja Herbatek Premium Dary Natury 90sasz. EKO

    0 out of 5
    54.99
  • Herbal Monasterium Lawenda i Różeniec na Stres ...

    0 out of 5
    24.99
  • Zestaw: 5x kapsułki na sen Good Sleep – C...

    0 out of 5
    105.82
  • Inhalator Relax Aromastick 0,8ml

    0 out of 5
    28.90
  • Dreamvit Pharmovit 60 kaps

    0 out of 5
    41.99
  • Mydło Słona lawenda Mydlarnia 4 Szpaki 110g

    0 out of 5
    24.99
  • Zestaw: 3x kapsułki na sen Good Sleep – E...

    0 out of 5
    67.23
  • Herbatka Dla Babci Dary Natury 80g EKO

    0 out of 5
    10.50
Pobierz darmowy ebook o sposobach na sen
Jesteś dietetykiem? Współpracuj z nami!

Właściwości lawendy

Okazuje się, że ten częsty bywalec przydomowych ogródków posiada szereg składników oddziałujących korzystnie na organizm człowieka. Znajduje zastosowanie jako środek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Lawenda, właściwości te zawdzięcza przede wszystkim wysokiej zawartości garbników. Napar z kwiatów, czy liści lawendy korzystnie wpływa na układ trawienny, lecząc niestrawność czy zaparcia. Wpływa korzystnie na apetyt, a także przynosi ulgę osobom borykającym się z zaparciami czy wzdęciami. Nie można również nie wspomnieć o działaniu uspokajającym i korzystnym wpływie na układ nerwowy.

Zastosowanie lawendy

Dzięki zawartości szeregu składników pozytywnie oddziałujących na organizm człowieka, a także swojemu pięknemu zapachowi, roślina ta znalazła szerokie zastosowanie, przede wszystkim w kosmetyce, w kuchni, a także w naturalnej medycynie.

Lawenda na uspokojenie i lepszy sen

Lawenda, działanie korzystne dla systemu nerwowego wykazuje przede wszystkim dzięki swojemu zapachowi, który wpływa kojąco i wyciszająco na człowieka. Jej aromat w olejku lawendowym pomaga zrelaksować się, łagodzi odczuwanie stresu i ułatwia rozluźnienie całego organizmu. Dlatego właśnie lawenda jest dobrym sposobem na uspokojenie, podobnie jak i na problemy z zasypianiem. Nie bez przyczyny wiele kosmetyków do kąpieli czy wieczornej pielęgnacji ciała ma lawendowy zapach – producenci doskonale wiedzą, że lawenda działa korzystnie na sen jak mało która roślina. Z tej samej przyczyny dobrze jest  również zaaplikować kilka kropli olejku do wanny wypełnionej ciepłą wodą lub położyć czy zawiesić w sypialni woreczki z suszoną lawendą . Można też delikatnie skropić tym zapachem pościel.

Lawenda na komary i kleszcze

Jeśli chodzi o zwalczanie tych jakże uciążliwych dla człowieka insektów, to również w tym przypadku  zapach lawendy wykazuje dobroczynne działanie. Dlatego warto obsadzić nią najczęściej odwiedzane miejsca w swoim ogródku – rabatki, donice na balkonach i tarasach. Rozsiewając swój intensywny aromat, lawenda zniechęci i odstraszy komary, jednocześnie będąc z przyjemnością odwiedzana przez pożyteczne pszczoły. Z tej samej przyczyny z daleka od ogrodu będą się również trzymać kleszcze, które też nie przepadają za intensywnym zapachem lawendy.

Właściwości odstręczające insekty można wykorzystać także poprzez bezpośrednie zastosowanie lawendy na skórę.  W tym celu warto posmarować ją olejkiem lawendowym, który nie tylko zadziała odstraszająco, ale w razie ukąszenia pomoże również złagodzić jego skutki.

Lawenda w kuchni

Lawenda to roślina znajdująca szerokie zastosowanie w kuchni. Niewielka ilość dodana do duszonego mięsa, baraniny, czy do dań z grilla, doskonale urozmaici smak potraw. Wykorzystywana jest również do sosów, czy jako dodatek do sałatek. Bardzo dobrze komponuje się też z daniami na słodko. Wspaniale smakują chociażby lody o smaku lawendowym. Banalnie łatwym do sporządzenia, a ciekawym w smaku jest również cukier lawendowy, który można otrzymać poprzez zmieszanie zwykłego cukru z lawendą. Nie można nie wspomnieć o miodzie lawendowym, który pozyskiwany jest za pośrednictwem lawendy lekarskiej, a wykazuje szereg korzyści zdrowotnych dla człowieka.

Lawenda w kosmetyce

To kolejna dziedzina, w której ta niepozorna roślina ma wiele zastosowań. 

Lawenda – jak działa na skórę i twarz? Otóż, wykazuje ona silne działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, a także przeciwgrzybiczne. Dzięki tym właściwościom sprawdzi się dla cery trądzikowej i przetłuszczającej. Generalnie, ma ona korzystny wpływ na skórę, ponieważ działa regenerująco, łagodzi podrażnienia i sprzyja gojeniu się ran.

Roślina ta znajduje również zastosowanie w pielęgnacji włosów. Preparaty zawierające lawendę dedykowane są dla przypadków, kiedy włosy wypadają, a także w razie problemów z ich przetłuszczaniem czy z łupieżem. 

Lawenda – przeciwwskazania

Pomimo wielu niezaprzeczalnie korzystnych dla organizmu właściwości, nie można zapomnieć, że jak w przypadku większości ziół, istnieją również przeciwwskazania w stosowaniu lawendy.

Lawenda nie jest wskazana dla osób na nią uczulonych. Nie zaleca się jej używania przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby cierpiące na choroby nerek, wątroby, jelit, żołądka, przy chorobie wrzodowej i krwawieniach  przewodu pokarmowego. Ponadto każdy powinien mieć na względzie, aby nie przesadzić ze stosowaniem tej rośliny i jej nie przedawkować. Dotyczy to również stosowania bezpośrednio na skórę.