Białko konopne

Białko konopne to produkt, który jest stosunkowo nieznany na rynku. Na pewno przegrywa w rozpoznawalności wśród innych białek roślinnych, np. popularnego sojowego czy z grochu. Co nie zmienia faktu, że to produkt, który jest niezwykle ciekawy i warty uwagi! Jeśli szukasz produktu, który będzie pełnowartościowy, łatwo się przyswajał i nie zawierał glutenu, to białko z konopi jest dla Ciebie! Poznaj właściwości tego produktu i zobacz, jak wiele wersji białka konopnego istnieje na rynku!

Właściwości białka konopnego

Ponieważ białko konopne nie zawiera laktozy czy glutenu, jest świetnym uzupełnieniem diety osób z nietolerancjami pokarmowymi na te składniki. Z jego wyjątkowych właściwości mogą również korzystać weganie i wegetarianie, ale także wszystkie osoby, które chcą wzbogacić swoją dietę o wysokiej jakości, naturalne i roślinne białko. 

Przede wszystkim białko konopne wysokiej jakości to białko pełnowartościowe. A to oznacza, że powinno zawierać wszystkie aminokwasy egzogenne. Takich aminokwasów organizm nie jest w stanie sam wytworzyć i musimy ich dostarczać do diety z zewnątrz. Tymi aminokwasami są: fenyloalanina, metionina, treonina, walina, izoleucyna, leucyna, tryptofan, lizyna oraz histydyna. Wszystkie one odgrywają ważne role w naszym organizmie! Np. tryptofan jest bardzo przydatnym aminokwasem jeśli chodzi o zdrowy sen. 

Poza tym białko konopne zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, także niezbędne w prawidłowej diecie każdego z nas. Wspierają one nie tylko ogólną odporność naszego organizmu, ale także dbają o układ krwionośny: serce, naczynia krwionośne. Wspierają też regulację poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów w krwi!

 • Białko konopno-warzywne HempKing 250g

  0 out of 5
  34.77
 • Białko konopne 100% HempKing 250g

  0 out of 5
  32.52
 • Białko konopne z kakao HempKing 250g

  0 out of 5
  35.91
 • Białko konopne active HempKing 250 g

  0 out of 5
  35.93
 • Białko konopne vege HempKing BIO 250 g

  0 out of 5
  32.37
 • Białko konopne detox HempKing BIO 250 g

  0 out of 5
  29.93
 • Białko konopne Active 250g

  0 out of 5
  40.71
Pobierz darmowy ebook o sposobach na sen
Jesteś dietetykiem? Współpracuj z nami!

Zastosowanie białka konopnego

Białko konopne to produkt, który możesz użyć bez problemu w każdej kuchni. Jego smak (o ile to czyste białko konopne, bez dodatków!) jest dość delikatny, z lekką orzechową nutą i słonecznikowym posmakiem. Nada się zarówno do deserów czy słodkich wypieków, jak i również jako dodatek do koktajli czy dań wytrawnych! Z białkiem konopnym możesz stworzyć wiele potraw, np. naleśniki czy gofry. To świetny dodatek do szejków proteinowych! 

Białko konopne możesz również po prostu dodać do ulubionego jogurtu, owsianki, jaglanki i wielu innych przekąsek i dań na zimno! Nie wymaga obróbki termicznej, jest gotowe do użycia od razu po wyjęciu go z opakowania!

Jak stosować białko konopne?

Wszystko zależy od tego, jak wygląda nasza dieta na co dzień. Jeśli jest uboga w źródła białka, można użyć do 30 g białka konopnego dziennie (w zależności od wartości danego produktu, dobrze jest dobrać porcję do wartości odżywczych podanych na opakowaniu). Różnicę w stosowaniu robi także nasz styl życia. Osoby aktywne będą potrzebować białka nieco więcej, niż osoby mniej aktywne. Niemniej białko w naszej diecie jest niezbędne i należy pamiętać, by codziennie dostarczać go sobie w odpowiednich ilościach. Zbilansowana dieta to podstawa! 

Jak powstaje białko konopne?

Wysokiej jakości białko konopne powstaje z konopi, z czystych upraw. Powinno mieć badania na metale ciężkie lub być odznaczone certyfikatem ekologicznym! Tworzy się je poprzez proces mielenia nasion konopnych metodą na zimno. Dzięki temu jest zachowane 100% wartości produktu, przy braku strat cennych substancji pochodzących z konopi. To również dzięki temu jest bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe!