Strona główna » Dlaczego nie mogę schudnąć? Najczęstsze przyczyny
Dlaczego nie mogę schudnąć obrazek wyróżniający

Dlaczego nie mogę schudnąć? Najczęstsze przyczyny

Odchudzanie jest procesem, na który składa się wiele czynników. Bardzo często słyszy się, że aby zrzucić zbędne kilogramy, należy utrzymać jedynie deficyt kaloryczny, jednak nie jest to takie proste. Wiele osób ma problem z redukcją masy ciała, dlatego warto zwrócić uwagę na wiele więcej aspektów, niż jedynie sama kaloryczność diety, która oczywiście również jest ważna. Na co zwrócić uwagę podczas procesu odchudzania? Jak zacząć odchudzanie, żeby było skuteczne? Wiele osób, pomimo dużych chęci i zapału, ma problem z redukcją masy ciała lub z utrzymaniem należnej masy ciała. Co zrobić, gdy się nie chudne? Jakie mogą być przyczyny problemów z odchudzaniem? Na te pytania i wiele innych znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

Co robić gdy się nie chudnie?

Brak efektów odchudzania jest bardzo częstym powodem, przez który wracamy do starych zwyczajów żywieniowych. Należy pamiętać, że nie zawsze liczba, która wyświetla się na wadze, wskazuje na efektywność procesu odchudzania. Jednak zacznijmy od początku. Jeśli chcemy zredukować masę ciała, musimy zadbać o to, aby utrzymać deficyt energetyczny. Średnio, aby zredukować pół kilograma tygodniowo, musimy zmniejszyć podaż kalorii o 500. Niekiedy może się okazać, że zapotrzebowanie kaloryczne, które sobie obliczyłeś jest zbyt wysokie i dlatego pomimo redukcji kalorii nie jesteś w stanie schudnąć. Dlatego, jeśli nie masz pewności jak zdrowo zredukować masę ciała, skonsultuj się z dietetykiem, który pomoże ustalić Twoje zapotrzebowanie energetyczne. Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić, jeśli nie możesz schudnąć to zwiększenie swego wydatku energetycznego poprzez aktywność fizyczną lub codzienne czynności.  Zamiast jazdy samochodem wybierz rower lub spacer, a zamiast oglądania telewizji pójdź na basen. Poprzez zwiększenie czasu trwania aktywności fizycznej w ciągu tygodnia możesz zwiększyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, dzięki czemu, będziesz mógł zredukować masę ciała, pomimo tego, że nie zmniejszysz ilości kalorii dostarczanych wraz z dietą.

błędy w odchudzaniu

Jakie hormony zbadać gdy nie można schudnąć? 

Niekiedy może się okazać, że pomimo ogromnych starań masz problem z redukcją masy ciała. W takiej sytuacji warto również sprawdzić stężenia niektórych hormonów, które mogą wpływać na proces redukcji masy ciała. Zaliczyć do nich można:

  • insulinę, która jest hormonem anabolicznym (oznacza to, że stymuluje magazynowanie energii pod postacią tkanki tłuszczowej). Insulina hamuje procesy lipolizy (czyli uwalniania tłuszczu z tkanki tłuszczowej), natomiast stymuluje lipogenezę (czyli procesy tworzenia i magazynowania tłuszczu). Dodatkowo jej duże wahania w surowicy krwi mogą przyczynić się do uczucia głodu i zwiększonego łaknienia, co utrudnia utrzymanie diety niskokalorycznej;
  • leptynę, która jest inaczej nazywana hormonem sytości. Nieprawidłowości w wydzielaniu tego hormonu mogą powodować nadmierne łaknienie i trudności w kontrolowaniu apetytu;
  • kortyzol, który jest inaczej nazywany hormonem stresu. Wysoki poziom kortyzolu może prowadzić do zwiększonego łaknienia, utrudniać spalanie tkanki tłuszczowej i powodować gromadzenie się tłuszczu w okolicach brzucha;
  • hormony tarczycy, takie jak fT3 i fT4 oraz hormon przysadki mózgowej TSH. Niedoczynność tarczycy objawiająca się poprzez nieprawidłowości w wydzielaniu wyżej wymienionych hormonów może skutkować znacznym zwolnieniem tempa metabolizmu, nawet o 70%.

Dlaczego nie mogę schudnąć? 6 powodów związanych z dietą

Brak efektów odchudzania może wynikać z nieprawidłowości wynikających z diety. Zaliczyć do nich można:

  1. Zbyt wysoką kaloryczność diety – często osoby będące na dietach redukcyjnych nie zdają sobie sprawy z tego, że spożywają zbyt dużo kalorii, np. w postaci przekąsek, których nie wliczają do dziennego bilansu kalorycznego.
  2. Podjadanie – utrudnia odchudzanie głównie ze względu na nadmierną kaloryczność, zaburzenia kontroli apetytu i nieświadome spożywanie kalorii. Spożywanie dodatkowych przekąsek i niezdrowych produktów przyczynia się do nadmiaru kalorii, co utrudnia osiągnięcie deficytu kalorycznego niezbędnego do utraty wagi. 
  3. Nieregularne jedzenie – kiedy nie spożywasz regularnie posiłków, Twój organizm przystosowuje się do ,,oczekiwania na energię’’ czego konsekwencją może być nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej i obniżenie tempa metabolizmu. 
  4. Zbyt niska kaloryczność diety – organizm musi się przyzwyczaić do zbyt niskiej kaloryczności diety przez co zaczyna oszczędzać, czego konsekwencją jest spowolnienie metabolizmu. Dlatego w trakcie stosowania diet redukcyjnych nie powinniśmy spożywać mniej kalorii niż wynosi nasze zero metaboliczne (za zero metaboliczne uważa się ilość energii niezbędną do pokrycia zapotrzebowania na wszystkie podstawowe funkcje życiowe). 
  5. Zjadanie zbyt dużych ilości kalorii w ,,dzień wolny od diety’’ – wyobraź sobie, że aby zredukować masę ciała musisz zjadać dziennie około 1800 kalorii, natomiast w weekend pozwoliłeś sobie na śniadanie na mieście, pizzę na obiad oraz sushi na kolację z całą butelką wina, czego rezultatem było spożycie nawet 6 tysięcy kalorii w ciągu dnia. Konsekwencją tego jest to, że Twoja waga stoi w miejscu. 
  6. Nie pijesz wody – odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania metabolizmu.

problemy ze schudnięciem

Dlaczego nie mogę schudnąć? 5 powodów niezwiązanych z dietą

Brak efektów odchudzania nie zawsze musi wynikać z nieprawidłowej diety. Wyróżnić można również powody niezwiązane z dietą, które utrudniają osiągnięcie upragnionej masy ciała. Zaliczyć do nich można:

  • niewystarczającą ilość snu lub jego słaba jakość, 
  • nadmiar stresu, 
  • brak lub zbyt niska aktywność fizyczna, 
  • zaburzenia hormonalne, 
  • stosowane leki. 

Podsumowanie – najczęstsze błędy w odchudzaniu

Nie mogę schudnąć! To stwierdzenie bardzo często pada w gabinetach dietetyków. Na szczęście dobrzy specjaliści dokładnie przeanalizują Twój styl życia i wyłapią błędy, które uniemożliwiają Ci osiągnięcie idealnej sylwetki. Za pomocą porad z tego artykułu również możesz stać się swoim własnym specjalistom. Pamiętaj, że każdy z nas jest inny i problemy z odchudzaniem mogą mieć różne podłoże. Dlatego zawsze dokładnie obserwuj swój organizm i wykonuj regularne badania kontrolne, ponieważ tylko dzięki temu możesz kontrolować stan swojego zdrowia. 

Zobacz także:

Literatura:

  1. Ludwig DS, Aronne LJ, Astrup A, de Cabo R, Cantley LC, Friedman MI, Heymsfield SB, Johnson JD, King JC, Krauss RM, Lieberman DE, Taubes G, Volek JS, Westman EC, Willett WC, Yancy WS, Ebbeling CB. The carbohydrate-insulin model: a physiological perspective on the obesity pandemic. Am J Clin Nutr. 2021 Dec 1;114(6):1873-1885. 
  2. van der Valk ES, Savas M, van Rossum EFC. Stress and Obesity: Are There More Susceptible Individuals? Curr Obes Rep. 2018 Jun;7(2):193-203. 
  3. Chao AM, Quigley KM, Wadden TA. Dietary interventions for obesity: clinical and mechanistic findings. J Clin Invest. 2021 Jan 4;131(1):e140065.

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności