Strona główna » Winian stearylu (E483) – niebezpieczny dodatek do żywności
Winian stearylu (E483) - obrazek wyróżniający

Winian stearylu (E483) – niebezpieczny dodatek do żywności

W dzisiejszych czasach, kiedy spożywamy coraz więcej przetworzonej żywności, ważne jest, aby być świadomym składników, które konsumujemy na co dzień. Jednym z dodatków, który wzbudza kontrowersje, jest winian stearylu, znany również jako E483. Ale co dokładnie kryje się pod tym oznaczeniem i czy powinniśmy być zaniepokojeni jego obecnością w naszej diecie?

E483 Winian stearylu – co to jest?

Winian stearylu, znany pod oznaczeniem E483, to nie tylko emulgator i stabilizator znajdujący zastosowanie w przemyśle spożywczym, ale również kluczowy składnik w produkcji wielu produktów, od żywności po kosmetyki. Dzięki swojej zdolności do utrzymania jednolitej konsystencji produktów, E483 zapobiega rozdzieleniu się składników na fazy, co jest szczególnie ważne w produktach, które muszą zachować swoją teksturę i smak przez długi czas. Substancja ta wywodzi się z kwasu stearynowego, naturalnie występującego tłuszczowego kwasu nasyconego, który jest obecny w tłuszczach roślinnych i zwierzęcych. 

Winian stearylu (E483) – dlaczego jest stosowany?

Dodatek ten jest stosowany ze względu na swoje właściwości emulgujące i stabilizujące, co czyni go popularnym wyborem w produkcji różnych rodzajów żywności, zwłaszcza tych, które wymagają długotrwałej trwałości i jednolitej tekstury. Pomaga on w utrzymaniu odpowiedniej konsystencji produktów, takich jak ciasta, kremy i desery, a także kosmetyki.

Winian stearylu (E483) – w jakich produktach się znajduje?

E483 można znaleźć w szerokim zakresie produktów spożywczych i nie tylko, w tym w pieczywie, ciastach, deserach mlecznych, śmietance do kawy, a nawet w niektórych lekach i kosmetykach. Jego obecność jest często wskazywana na etykietach produktów, co pozwala konsumentom na dokonanie świadomego wyboru.

Kiedy winian stearylu zostanie zakazany i dlaczego? 

Winian stearylu (E483) znajdzie się na liście substancji zakazanych w Unii Europejskiej z dniem 23 kwietnia 2024 r., zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) 2023/2379 z 29 września 2023 r. Decyzja ta wynika z rosnących obaw dotyczących bezpieczeństwa i wpływu tej substancji na zdrowie konsumentów, co doprowadziło do restrykcji jej użycia w produktach takich jak fermentowane przetwory mleczne, chleb, bułki, pieczywo cukiernicze oraz wybrane desery. Krok ten jest odzwierciedleniem globalnej tendencji do zaostrzania regulacji dotyczących dodatków do żywności, z uwzględnieniem wyników badań naukowych i postępującej świadomości konsumentów na temat zdrowej diety. Produkty zawierające E483, które zostały legalnie wprowadzone do obrotu przed tą datą, będą mogły być sprzedawane do wyczerpania zapasów, aż do daty minimalnej trwałości lub terminu przydatności do spożycia.

Zobacz także:

Stearynian magnezu (E470b)

Aluminium (E173, glin)

Izabela Wojciuk

Współzałożycielka marek Hempking, Biowen, Biozdrowy. Z zawodu inżynier produkcji oraz pasjonatka czytania składów produktów spożywczych oraz kosmetycznych.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności