Strona główna » Cellulit – rodzaje i przyczyny
Cellulit - rodzaje i przyczyny obrazek wyróżniający

Cellulit – rodzaje i przyczyny

Cellulit, nazywany potocznie pomarańczową skórką, jest często występującym utrapieniem kobiet w każdym wieku. Niekiedy może powodować poważne komplikacje zdrowotne, takie jak ból podczas chodzenia. Co jest przyczyną cellulitu? Jakie domowe sposoby na cellulit są skuteczne? Czy specjalna dieta ma sens? Na te pytania i wiele innych znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

Cellulit – rodzaj i przyczyny

Cellulit to nic innego jak nierówności, które uwidaczniają się najczęściej na powierzchni ud, pośladków, brzucha i łydek. Do najczęstszych przyczyn jego występowania zalicza się niezdrowy tryb życia, zaburzenia hormonalne i genetykę. Mimo że nie ma idealnej metody, która całkowicie by go usunęła, istnieją rozwiązania, które skutecznie go minimalizują. Zaliczyć do nich można prawidłową pielęgnację ciała, zdrową dietę i aktywnością fizyczyną. 

Array

Co to jest cellulit?

Co to jest cellulit? Cellulit to zniekształcona przez nieprawidłowe rozmieszczenie tkanka tłuszczowa. Konsekwencją jest uszkodzenie i zapadanie włókien kolagenowych oraz elastynowych. Do powstawania pomarańczowej skórki przyczyniają się również adipocyty, czyli komórki tłuszczowe, których nadmiar może naciskać na naczynia krwionośne i limfatyczne, prowadząc do upośledzenia przepływu krwi. Zaburzenie przepływu krwi powoduje gorsze dotlenienie i odżywienie w danym obszarze ciała, co może powodować gromadzenie się wody, stan zapalny i obrzęk, które końcowo będą skutkować rozwojem cellulitu. 

Rodzaje cellulitu 

Istnieją różne rodzaje cellulitu, które łatwo można podzielić na 4 podgrupy:

 • cellulit wodny, którego główną przyczyną jest gromadzenie się wody w tkance podskórnej;
 • cellulit tłuszczowy, którego główną przyczyną jest nadmiar tkanki tłuszczowej, która uciska tkankę łączną;
 • cellulit zapalny, którego przyczyną są infekcje bakteryjne (najczęściej charakteryzuje się silnym bólem, zaczerwienieniem skóry i obrzękiem);
 • cellulit włóknisty, który najczęściej współwystępuje z zaburzeniami metabolicznymi (charakteryzuje się nieregularnymi i twardymi guzkami). 

przyczyny cellulitu

Stopnie zaawansowania cellulitu 

Powstawanie cellulitu jest długotrwałym procesem i jego początkowe stadia znacznie różnią się od końcowych. Dlatego powstawała 4 stopniowa skala, która ułatwia jego sklasyfikowanie:

 • stopień I – cellulit uwidacznia się jedynie podczas ściśnięcia skóry dłońmi;
 • stopień II – cellulit podczas ściśnięcia skóry dłońmi jest bardzo widoczny i przybiera wygląd skórki pomarańczy;
 • stopień III – cellulit jest widoczny bez ucisku skóry;
 • stopień IV – bardzo wyraźny cellulit, który często powoduje dyskomfort podczas ruchu.  

Cellulit wodny a tłuszczowy – jak rozpoznać?

Najczęstszym spotykanym rodzajem cellulitu jest cellulit tłuszczowy, który spowodowany jest nadmiernym nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej. Najczęściej lokalizuje się w miejscu gromadzenia się nadmiaru tkanki tłuszczowej, np. w okolicy brzucha, ud i pośladków. Natomiast cellulit wodny występuje najczęściej na całym ciele. Do tego często współtowarzyszy mu uczucie ciężkości nóg i obrzęku.  

rodzaje cellulitu grafika

Z czego bierze się cellulit? 

Cellulit, w zależności od rodzaju, może mieć różne podłoże. Najczęściej jest konsekwencją nałożenia się na siebie różnych czynników. Dlatego często mimo chęci i działania,  nie jesteśmy w stanie za pomocą jednego sposobu, całkowicie uporać się z pomarańczową skórką. Warto więc, przed rozpoczęciem walki z cellulitem, poznać wszystkie powody jego występowania: 

 • przyczyny wodnego cellulitu – siedzący tryb życia, zaburzenia hormonalne (cellulit jest częstą dolegliwością w ciąży), niedobór płynów, nadmiar soli w diecie, problemy z krążeniem;
 • przyczyny cellulitu tłuszczowego – nadmierna kaloryczność diety, nadmiar cukru, cholesterolu, soli i tłuszczy nasyconych w diecie, niedobór błonnika pokarmowego, płynów, witamin, składników mineralnych i polifenoli, siedzący tryb życia, zaburzenia hormonalne i nadmierna masa ciała. 

Czy dieta wpływa na cellulit?

Dieta ma znaczący wpływ podczas prewencji występowania cellulitu i neutralizowania zmian, które już wystąpią. Podczas planowania zdrowej diety antycellulitowej należy zwrócić uwagę na prawidłową kaloryczność posiłków. Należy unikać nadmiernej podaży kalorii oraz spożywać regularnie 3-5 posiłków w ciągu dnia o zbliżonej wartości energetycznej. Dodatkowo pomocne mogą okazać się napary z pokrzywy, szczególnie w przypadku występowania cellulitu wodnego. Pokrzywa zawiera flawonoidy i krzem, które pomagają wzmocnić ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych, co może pomóc w poprawie przepływu krwi i limfy oraz zmniejszaniu obrzęków. Dodatkowo wykazuje właściwości moczopędne, dzięki którym jest pomocna przy usuwaniu nadmiaru płynów z organizmu. 

Co powinna zawierać dieta na cellulit?

Co na cellulit? Szczególnie zwróć uwagę na:

 • białko (dziennie około 15-20% energetyczności całej diety powinno stanowić białko) – znajdziesz je w chudym drobiu, rybach, jajach, nabiale i nasionach roślin strączkowych;
 • wodę – spożywaj minimum 30-35 ml płynów na każdy kilogram masy ciała;
 • warzywa i owoce – spożywaj minimum 400 gramów warzyw i owoców w ciągu dnia (w stosunku 4:1);
 • sól – nadmiar soli może znacznie nasilać cellulit (znajdziesz ją nie tylko w solniczce, ale i w pieczywie, wędlinach, nabiale i przetworzonej żywności). Dziennie spożywaj maksymalnie 5 gramów soli;
 • cukier – ogranicz jego ilość do minimum;
 • alkohol – powoduje stan zapalny, który jest jedną z przyczyn cellulitu. 

Zobacz także:

Literatura:

 1. Melik Z, Zaletel P, Virtic T, Cankar K. L-arginine as dietary supplement for improving microvascular function. Clin Hemorheol Microcirc. 2017;65(3):205-217. doi: 10.3233/CH-16159. PMID: 27814280.
 2. Rawlings AV. Cellulite and its treatment. Int J Cosmet Sci. 2006 Jun;28(3):175-90. doi: 10.1111/j.1467-2494.2006.00318.x. PMID: 18489274.
 3. Bass LS, Kaminer MS. Insights Into the Pathophysiology of Cellulite: A Review. Dermatol Surg. 2020 Oct;46 Suppl 1(1):S77-S85. doi: 10.1097/DSS.0000000000002388. PMID: 32976174; PMCID: PMC7515470.

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności