Strona główna » Ranking probiotyków
Ranking probiotyków - obrazek wyróżniający

Ranking probiotyków

Probiotyki mają za zadanie wspierać nasz organizm, najczęściej w momencie osłabienia z powodu zaburzeń różnego rodzaju, chorób czy podczas antybiotykoterapii, która może zaburzyć florę bakteryjną układu pokarmowego i powodować przykre objawy z jego strony. To żywe drobnoustroje, które mają za zadanie naturalnie wesprzeć nasze zdrowie. Mogą mieć różne postaci – drożdzy lub bakterii. Naturalnie występują np. w jogurtach czy kefirach, jednak często zdarza się tak, że musimy sięgnąć po mocniejsze wsparcie. Jak wybrać najlepsze probiotyki, kiedy na rynku panuje taka mnogość tych produktów? Przygotowaliśmy dla Ciebie ranking probiotyków, w którym umieściliśmy najlepsze probiotyki, które według nas zasługują na szczególną uwagę! 

Właściwości priobiotyków - infografika

1. Narum

Narum to popularna marka probiotyków, która tę probiotyczną sławę zdobyła nie bez powodu. Te probiotyki należy przechowywać w lodówce – dzięki temu kultury bakterii, które są w nich zawarte, pozostają żywe i mogą skutecznie wspierać nasz organizm po ich spożyciu. Najpopularniejsze trzy produkty tej marki to:

  • Narum (niebieskie) – zawiera lactobacillus acidophilus Er-2 szczep 317/402 Narine, jest w formie kapsułek. Opakowanie zawiera 30 kapsułek. Co ciekawe, kapsułkę można otworzyć i rozpuścić np. w mleku i w ten sposób spożywać ten probiotyk. Może to okazać się niezwykle pomocne w przypadku, gdy chodzi o suplementację u dzieci, które mogą mieć problem z połykaniem kapsułek.Jedna kapsułka to 200 mg, zaleca się spożywanie 2-3 kapsułek, trzy razy dziennie (u dorosłych). Cena za opakowanie 30 kapsułek to około 45 złotych.
  • Narum Forte (czerwone) – z kolei ta wersja Narum zawiera bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus Er-2 szczep 317/402 Narine, Bifidobacterium Bifidum oraz Escherichia coli M-17 Nissle 1917. zatem ma nieco inny skład niż wersja niebieska. Ten produkt również można rozpuścić w napoju po otwarciu kapsułki.Jedna kapsułka zawiera 100 mg, zalecane spożycie to 2 kapsułki 3 razy dziennie (w przypadku dorosłych). Cena za opakowanie 30 kapsułek to około 53 złote.
  • Narum plus (zielone) – trzecia i najbogatsza wersja Narum, zawiera najwięcej szczepów różnych bakterii: Lactobacillus acidophilus Er-2 szczep 317/402 Narine, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus salivarius, Bifidobacterium bifidum, Streptococcus thermophilus. Tak samo jak pozostałe wymienione probiotyki Narum, można go rozpuszczać w napoju, by ułatwić podawanie.

Jedna kapsułka zawiera 150 mg. Producent zaleca spożywanie 2 kapsułek, trzy razy na dzień u dorosłych osób. Opakowanie zawierające 30 kapsułek kosztuje ok. 47 złotych.

2. Aliness

Aliness to popularna marka suplementów, która w swojej ofercie ma również probiotyki. Ich probiotyki są podwójnie kapsułkowane. To oznacza, że nawet jeśli pierwszą otoczkę kapsułki strawi kwas żołądkowy, to zawartość jest chroniona jeszcze drugą otoczką, która pozwala probiotykom dostać się do jelit. Na plus zasługuje też opakowanie wykonane z ciemnego szkła, które chroni zawartość i zabezpiecza bakterie przed utlenianiem. Trzy produkty tej marki, które umieściliśmy w rankingu probiotyków to:

  • Starter – każda kapsułka, według zapewnień producenta, zawiera 4 miliardy bakterii. W skład tego produktu wchodzi: polisacharyd Fibregum™ Bio LAW, czyli prebiotyk, ekstrakt z babki lancetowatej, Bifidobacterium breve BR03, Lactobacillus rhamnosus GG ATCC 53103 oraz Lactobacillus acidophilus LA02.Producent zaleca 1-2 kapsułki dziennie. Opakowanie zawiera 30 kapsułek i kosztuje około 33 złote.
  • Bifidobacterium balance – bogatsza wersja probiotyku z tej firmy, bo zawiera aż 5 szczepów bakterii. W każdej kapsułce znajdziesz: prebiotyk Polisacharyd Fibregum™ Bio LAW, ekstrakt z babki lancetowatej, Bifidobacterium breve BR03, Bifidobacterium animalis lactis BS01, ifidobacterium bifidum BB01, Bifidobacterium infantis BI02, Bifidobacterium longum BL03.Zalecana porcja do spożycia dla dorosłego to 1-2 kapsułki dziennie. W opakowaniu znajduje się 30 kapsułek, a koszt opakowania to ok 38 złotych.
  • IBS – producent zapewnia o 10 miliardach bakterii w każdej kapsułce, w której znajdziemy: polisacharyd Fibregum™ Bio LAW,ekstrakt z babki lancetowatej, BIFIFOS W11™ Bifidobacterium longum W11™, Lactobacillus plantarum LP01, Bifidobacterium breve BR03, Lactobacillus acidophilus LA02. Każda bakteria ma podwójną ochronę w postaci bariery lipidowej, a dodatkowo producent dodaje do każdej kapsułki ok 20% naddatku, by zawsze zapewnić użytkownikom wysoką jakość suplementacji.Producent zaleca 1-2 kapsułki dziennie. Opakowanie zawiera 30 kapsułek i kosztuje ok. 38 zł.

3. My Vita

Probiotyki MyVita to kolejne warte uwagi produkty. Znajdują się w ciemnym opakowaniu, co sprawia, że zawartość jest chroniona przed promieniami słonecznymi. Ten probiotyk jest zamknięty w specjalnej kapsułce, która ma go chronić przed trawieniem w żołądku i pozwolić bakteriom w niej zawartym dotrzeć do jelit. Zawiera dodatek – inulinę, więc osoby, które są wrażliwe na ten składnik powinny zwrócić na to uwagę.

Każda kapsułka zawiera mocny zestaw bakterii i substancji: Bifidobacterium lactis BS01 600 mln CFU*, Lactobacillus plantarum LP01 600 mln CFU*, Bifidobacterium longum BL03 600 mln CFU*, Lactobacillus acidophilus LA02 600 mln CF*, Lactobacillus plantarum LP02 600 mln CFU*, Bifidobacterium breve BR03 600 mln CFU*, Lactobacillus rhamnosus LR05 600 mln CFU*, Lactobacillus rhamnosus LR04 600 mln CFU*, Bifidobacterium bifidum BB01 600 mln CFU*, Lactobacillus rhamnosus LR06 600 mln CFU*, Lactobacillus rhamnosus GG 600 mln CFU*, Inulina, Lactobacillus casei subsp. paracasei LPC00 600 mln CFU*, Lactobacillus salivarius subsp. salivarius CRL1328 600 mln CFU*, Streptococcus thermophilus FP4 600 mln CFU*, Lactobacillus pentosus LPS01 600 mln CFU*, L-leucyna. Każda kapsułka zawiera 550 mg. CFU to jednostka tworząca kolonię bakterii.

Producent zaleca dziennie 1 kapsułkę. Cena za opakowanie 30 kapsułek to 34 złote, za 60 kapsułek 65 złotych.

Jakie probiotyki wybierać?

Wybór probiotyków nie jest łatwym zadaniem. W zależności od tego, co chcemy osiągnąć, należy dobrać różne szczepy bakterii. Ale jeśli wiemy czego szukamy, to warto oprzeć się na kilku wyróżnikach. Ważne jest opakowanie – powinno chronić probiotyk przed dostępem światła słonecznego, które może utleniać bakterie. Otoczka kapsułki – najlepiej, gdy probiotyk jest odpowiednio zakapsułkowany w otoczkę dojelitową. Najważniejsze jest jednak to, by probiotyki posiadały dwuczęściowy kod taksonomiczny – tuż po nazwie szczepu bakterii powinny być cyfry i litery. Wtedy mamy pewność, że sięgamy po wartościowy produkt probiotyczny.

biozdrowy - kod rabatowy blog - owoce zielone ścieżka - baner

Co wybrać? Żywe kultury bakterii a drożdży

Jakie będą najlepsze probiotyki? Żywe kultury bakterii czy drożdży? Drożdże sprawdzą się w przypadku osób, które mają problemy z przewodem pokarmowym lub żołądkiem. W zależności od tego, czy chcemy stosować probiotyk wraz z antybiotykiem, czy możemy robić przerwę pomiędzy tymi dwoma preparatami, wybór będzie się różnić. Probiotyki z drożdży można stosować wraz z antybiotykiem, są odporne na jego działanie. Ale jeśli przyjmujemy leki przeciwgrzybicze, to probiotyki z drożdży nie są wskazane. 

Zobacz także:

Ranking priobiotyków - obrazek zobacz także

Izabela Wojciuk

Współzałożycielka marek Hempking, Biowen, Biozdrowy. Z zawodu inżynier produkcji oraz pasjonatka czytania składów produktów spożywczych oraz kosmetycznych.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności