Strona główna » Zielona kawa na odchudzanie – jak stosować?
Zielona kawa – na czym polega jej działanie? - obrazek wyróżniający

Zielona kawa na odchudzanie – jak stosować?

Zielona kawa na odchudzanie to hit czy kit? Wokół zielonej kawy narosło bardzo dużo mitów, a w Internecie możemy znaleźć masę kontrowersyjnych informacji o jej działaniach, przeznaczeniu, a także zbawiennym wpływie na odchudzanie naszego ciała. Jakie są fakty dotyczące zielonej kawy i kto może skorzystać z jej właściwości? Czy producenci na opakowaniach mówią prawdę? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, aby dowiedzieć się, jaki jest związek między zieloną kawą a odchudzaniem.

Zielona kawa – właściwości

Zielona kawa to ziarna kawowca, które nie zostały poddane paleniu. Substancja ta występuje tylko w zielonej wersji kawy, gdyż proces palenia sprawia, że traci ona swoje właściwości. Niestety, ze względu na mniejsze restrykcje w procesie produkcji, często ziarna zielonej kawy nie są tak wysokiej kawy jak te poddawane procesowi palenia. Mimo to faktem pozostaje, że ograniczenie obróbki cieplnej powoduje, że produkt ten posiada wiele związków, witamin i minerałów, które sprawiają, że zielona kawa jest zwyczajnie zdrowsza od palonej wersji. Czarna kawa ze względu na obróbkę cieplną traci wiele cennych właściwości takich jak nielotne związki, kwas chlorogenowy i inne.

Warto w tym miejscu dodać, że skuteczność zielonej kawy występuje ze względu na występujący w niej kwas chlorogenowy. Jego działanie potrafi ograniczyć wchłanianie glukozy z pożywienia aż o 7%, jednak musimy pamiętać, że bez aktywności fizycznej i zmiany swoich nawyków żywieniowych nie osiągniemy spektakularnych efektów.

Właściwości zielonej kawy - infografika

Zielona kawa – wartości odżywcze

W 100 g zielonej kawy znajdziemy 3,3 g węglowodanów, a jej kaloryczność to zaledwie 14 kcal. W ten sposób staje się ona bardzo atrakcyjnym produktem dla ludzi przebywających na diecie. Poza niewielka kalorycznością zawiera wiele cennych składników takich jak:

 • Kwas chlorogenowy
 • Kwas salicylowy
 • Witamina B1
 • Kwas foliowy
 • Witamina B2
 • Witamina B12
 • Kwas pantotenowy
 • Potas
 • Wapń
 • Sód
 • Żelazo
 • Magnez
 • Miedź
 • Cynk

Jak widać więc gołym okiem, zielona kawa jest bogactwem składników odżywczych, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Zdecydowanie warto rozważyć jej wprowadzenie do diety, chociażby z tego powodu.

Ile kofeiny zawiera zielona kawa?

Jeżeli zastanawiasz się, ile kofeiny zawiera zielona kawa, to już spieszymy z wyjaśnieniem. Warto wiedzieć, że nie możemy do końca określić zawartości kofeiny w kawie, gdyż jest to zależne od wielu czynników. Możemy natomiast założyć, że zawartość kofeiny w filiżance tradycyjnej kawy to około 70-140 mg, a w przypadku zielonej kawy to około 64-133 mg kofeiny. Możemy więc śmiało stosować zieloną kawę jako zamiennik czarnej, jeżeli piliśmy ją do tej pory ze względu na właściwości pobudzające.

Zielona kawa na odchudzanie i nie tylko – inne zastosowania

Oczywiście, podobnie jak tradycyjny napój, zieloną kawę spożywamy głównie w formie naparu. Zielona kawa stanowi również alternatywę dla osób, u których tradycyjna parzone kawa wywołuje dolegliwości trawienne.

Przyjmuje się, że najczęściej sięgają po nią osoby, które chcą stracić kilka zbędnych kilogramów, jednak nie jest to reguła. Możemy spożywać ja również ze względu na wartości odżywcze. Jej smak jest dyskusyjny i nie każdemu podchodzi. Z tego względu w sklepach możemy spotkać wiele wersji zielonej kawy, która występuje w mniej lub bardziej intensywnych odmianach.

Jak smakuje zielona kawa?

Niestety, ale smak zielonej kawy może być jedna z najbardziej rozczarowujących kwestii dla wszystkich ludzi, którzy oczekują podobnego smaku do tradycyjnej czarnej odpowiedniczki. Nie bez przyczyny surowe ziarna kawowca zaczęto poddawać procesowi wypalania, gdyż najzwyczajniej w świecie, produkt otrzymany w ten sposób jest dużo smaczniejszy.

Zielona kawa nie posiada charakterystycznego smaku palonej kawy. Dodatkowo może wydawać się kwaśna i dość mdła. Na szczęście producenci tego napoju przykładają dużą uwagę do procesu produkcji, aby zapewnić jak najlepszy smak przy jednoczesnym zachowaniu właściwości napoju. Jest to dobra informacja dla osób, które pragną na stałe włączyć ja do swojej diety, jednak nie umieją przekonać się do smaku surowego ziarna.

Jak parzyć zieloną kawę?

W sklepach możemy zakupić zieloną kawę zarówno w postaci proszku, jak i całych ziaren. Nasiona mielimy w moździerzu, aby następnie dwie łyżeczki zmielonej kawy zalać około 250 ml wody o temperaturze 85–90°C. Jest to niezwykle ważne, aby nie zalewać naparu wrzątkiem, gdyż wtedy może stracić ona swoje odżywcze właściwości.

Zielona kawa – przeciwwskazania

Mimo wielu odżywczych składników, które możemy znaleźć w zielonej kawie, istnieje również szereg przeciwwskazań i grupa osób, które nie powinny włączać jej do swojej diety. Kto nie powinien spożywać zielonej kawy?

 • Osoby chore na cukrzycę
 • Kobiety w ciąży
 • Kobiety karmiące piersią
 • Osoby chore na nadciśnienie tętnicze
 • Chorujący na serce
 • Dzieci oraz młodzież poniżej 16 roku życia.

Większość powyższych przeciwwskazań dotyczy zawartości kofeiny w zielonej kawie. To właśnie z tego powodu nie zaleca się spożywania jej również w nadmiarze.

Zielona kawa a odchudzanie

Znając już dokładną specyfikę ziaren zielonej kawy możemy przejść do najbardziej nurtującej kwestii, czyli jej zbawiennego wpływu na odchudzanie. Brakuje rzeczowych badań, które pozwalałyby jasno oszacować, ile jest prawdy w tym, że zielona kawa ma tak duże właściwości odchudzające.

Jedno jest pewne. Jeżeli planujemy walkę ze zbędnymi kilogramami lub marzy nam się smukła sylwetka, powinniśmy zacząć od wprowadzenia zmian w swoich nawykach żywieniowych oraz wprowadzić dużo ćwiczeń fizycznych. Tylko one pozwolą osiągnąć najlepsze rezultaty.

Badania na temat zielonej kawy

Zielona kawa – właściwości

Spożywanie zielonej kawy a ryzyko chorób przewlekłych

Zobacz także inne artykuły o zielonej kawie

Czym są wolne rodniki i jaki mają wpływ na zdrowie?

blog

Bloger blogowy - fajny gość ! Poznaj go lepiej

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności