Strona główna » Jedz te 8 produktów, aby się odmłodzić
Jedz te 8 produktów

Jedz te 8 produktów, aby się odmłodzić

Czy za pomocą diety możemy się odmłodzić? Jakie produkty w jadłospisie spowodują, że będziemy wyglądać na młodszych? Z tego artykułu dowiesz się, jak powinna wyglądać dieta odmładzająca oraz jakie produkty należy w niej umieścić. 

Dieta anti-aging opiera się na zasadach zdrowego żywienia z uwzględnieniem produktów, które są źródłem substancji o właściwościach odmładzających. Należy pamiętać, że aby ta dieta miała sens, należy zadbać o podstawy, a nie tylko wprowadzić kilka zdrowszych produktów. Przykładowo, jeśli Twoja skóra jest sucha, to samo używanie balsamu jej nie pomoże. Musisz ustalić przyczynę gorszego stanu skóry, np. zbyt małą ilość wypijanych płynów. Podobnie jest podczas stosowania diety anti-aging – w jadłospisie powinieneś uwzględnić nie tylko produkty odmładzające, ale również powinieneś zadbać o podstawy.

Co jeść żeby się odmłodzić?

Dieta anti-aging to nie tylko piękny wygląd zewnętrzny, ale również sprawnie funkcjonujący organizm od środka. Dieta odmładzająca ma na celu wesprzeć pracę całego organizmu, w tym układu nerwowego i pokarmowego. Dlatego w diecie należy uwzględnić produkty, które nie tylko korzystnie wpłyną na wygląd skóry, włosów i paznokci, ale również będą wykazywać właściwości przeciwzapalne i wesprą pracę mózgu oraz innych narządów w organizmie. 

Dieta odmładzająca powinna bazować na produktach jak najmniej przetworzonych, bogatych w witaminy, składniki mineralne, polifenole i błonnik pokarmowy. Dlatego w jadłospisie powinny znajdować się produkty takie jak warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, nasiona, pestki, oleje roślinne oraz nasiona roślin strączkowych. To właśnie one są najlepszym źródłem polifenoli, witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Ponadto nie należy zapominać o pełnowartościowym białku. Do jego najlepszych źródeł można zaliczyć mięso (w szczególności warto w jadłospisie uwzględnić chudy drób), nabiał, jaja, ryby, owoce morza oraz nasiona roślin strączkowych. Odpowiednia podaż białka jest niezbędna do regeneracji komórek, produkcji kolagenu oraz budowy kości i mięśni. 

Co pić na zmarszczki?

Zmarszczki są problemem, który większość z nas stara się ukryć. Wiele osób korzysta ze specjalnych kremów i zabiegów, jednocześnie nie zawsze zwracając uwagę na sposób żywienia, który odgrywa tu znaczącą rolę. W neutralizowaniu zmarszczek może pomóc dieta ofbitującą w przeciwutleniacze, zdrowe tłuszcze, kolagen i składniki przeciwzapalne. Poza samym jadłospisem, warto zadbać również o to, co pijemy w ciągu dnia. Do napojów, które pomagają w zachowaniu zdrowej skóry i zmniejszeniu widoczności zmarszczek, można zaliczyć:

  • wodę – odpowiednie nawodnienie jest podstawą w utrzymaniu prawidłowej elastyczności skóry i jej odpowiedniego nawodnienia;
  • zieloną herbatę – jest źródłem licznych składników bioaktywnych o właściwościach przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych;
  • sok z cytryny, limonki, pomarańczy – zawierają witaminę C o silnych właściwościach antyoksydacyjnych;
  • sok z marchwi – jest źródłem beta-karotenu, który chroni skórę przed promieniowaniem UV;
  • zielone koktajle – są bombą owocową i warzywną, dzięki czemu zawierają duże ilości witamin, składników mineralnych i polifenoli. 

Czym jest dieta MIND?

Dieta MIND jest połączeniem dwóch diet – śródziemnomorskiej i DASH. Jej głównym celem jest wsparcie zdrowia mózgu oraz przeciwdziałanie jego starzeniu się. Stosowanie diety MIND ma również na celu zmniejszenie ryzyka chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i demencja starcza.  

Podstawą diety MIND jest regularne spożywanie produktów o właściwościach przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Dlatego jej podstawą są:

  • warzywa zielone (różne rodzaje sałat, kapusta, brukselka, szczypiorek, szparagi), 
  • inne warzywa, 
  • owoce, a w szczególności owoce jagodowe (maliny, wszystkie rodzaje porzeczek, truskawki, jagody, jeżyny, borówki), 
  • zdrowe tłuszcze (orzechy, nasiona, pestki, oleje roślinne, tłuste ryby morskie), 
  • pełnoziarniste produkty zbożowe (grube kasze, mąki o wyższy typie i pieczywo z nich wykonane), 
  • pełnowartościowe źródło białka (chudy drób, ryby, owoce morza, jaja, nasiona roślin strączkowych). 

Dieta odmładzająca – co jeść?

Dieta odmładzająca powinna opierać się na regularnym spożywaniu produktów o właściwościach przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się młodym wyglądem oraz sprawnym umysłem przez długie lata. Do produktów, które należy uwzględnić w diecie anti-aging, zalicza się:

  1. Awokado – jest źródłem zdrowych tłuszczy o właściwościach przeciwzapalnych. Dodatkowo jest rewelacyjnym źródłem błonnika pokarmowego, który wpływa na funkcjonowanie mikrobiomu jelitowego, a tym samym na zdrowie całego organizmu.
  2. Owoce jagodowe – są rewelacyjnym źródłem błonnika pokarmowego oraz witaminy C. Ta witamina jest bardzo silnym antyoksydantem oraz jest niezbędna do produkcji kolagenu.
  3. Czerwone winogrona – są źródłem resweratrolu (polifenol), który charakteryzuje się silnym właściwościami przeciwzapalnym, antyoksydacyjnymi oraz przeciwnowotworowymi.
  4. Galaretki owocowe i mięsne – są źródłem kolagenu, czyli głównego białka strukturalnego skóry, które pomaga w jej elastyczności i jędrności.
  5. Zieloną herbatę – jest źródłem substancji, które neutralizują działanie wolnych rodników, które są odpowiedzialne za uszkadzanie komórek i przyspieszanie procesu starzenia. Dodatkowo związki zawarte w zielonej herbacie ochraniają organizm przed promieniowaniem UV oraz wpływają korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
  6. Pomidory – są źródłem likopenu, witaminy C oraz beta-karotenu. Taka mieszanka składników aktywnych sprawia, że wykazują one silne właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. 
  7. Jajka – są źródłem choliny, która odgrywa rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu. Cholina jest prekursorem neuroprzekaźników, takich jak acetylocholina, dzięki czemu wspiera funkcje poznawcze i pamięć. 
  8. Brokuły – są źródłem witaminy C, witaminy K, kwasu foliowego, błonnika i flawonoidów, które przyczyniają się do zdrowia całego organizmu. 

Zobacz także:

Literatura:

  1. Ros M, Carrascosa JM. Current nutritional and pharmacological anti-aging interventions. Biochim Biophys Acta Mol Basis Dis. 2020 Mar 1;1866(3):165612.
  2. Morris MC, Tangney CC, Wang Y, Sacks FM, Barnes LL, Bennett DA, Aggarwal NT. MIND diet slows cognitive decline with aging. Alzheimers Dement. 2015 Sep;11(9):1015-22.
  3. Morris MC, Tangney CC, Wang Y, Sacks FM, Bennett DA, Aggarwal NT. MIND diet associated with reduced incidence of Alzheimer’s disease. Alzheimers Dement. 2015 Sep;11(9):1007-14.
  4. Rasines-Perea Z, Teissedre PL. Grape Polyphenols’ Effects in Human Cardiovascular Diseases and Diabetes. Molecules. 2017 Jan 1;22(1):68
  5. Luo J, Si H, Jia Z, Liu D. Dietary Anti-Aging Polyphenols and Potential Mechanisms. Antioxidants (Basel). 2021 Feb 13;10(2):283. doi: 10.3390/antiox10020283.

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności