Strona główna » Halitoza, czyli nieświeży oddech – przyczyny, profilaktyka, leczenie
Halitoza, czyli nieświeży oddech - przyczyny, profilaktyka, leczenie - obrazek wyróżniający

Halitoza, czyli nieświeży oddech – przyczyny, profilaktyka, leczenie

Halitoza jest terminem określającym nieprzyjemny zapach z ust. Jest to powszechna dolegliwość, za którą najczęściej odpowiedzialne są bakterie produkujące lotne związki siarki. Jakie są przyczyny halitozy? Jakie badania wykonać na nieświeży zapach z ust? Co na brzydki zapach z ust? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

Halitoza, czyli nieświeży oddech

Halitoza jest terminem medycznym wykorzystywanym do określania brzydkiego zapachu z ust. Jej najczęstszą przyczyną jest nadmiar bakterii w jamie ustnej odpowiedzialnych za produkcję lotnych związków siarki. Można wymienić wiele przyczyn halitozy. Jednak najczęstszą jej przyczyną jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej – a o tym,jak dbać o higienę jamy ustnej i jak zapobiegać halitozie dowiesz się z dalszej części. 

Co to jest halitoza?

Halitoza jest terminem, który obejmuje wiele czynników, które powodują brzydki zapach z ust. Można wyróżnić kilka rodzajów halitozy:

 • fizjologiczna (poranna), która występuje najczęściej po przebudzeniu i zanika po wypiciu płynów, zjedzeniu pokarmów i umyciu zębów;
 • patologiczna, która jest konsekwencją choroby lub nieprawidłowej higieny jamy ustnej (ten rodzaj halitozy może występować np. u osób z przewlekłym zapaleniem zatok, nieprawidłową higieną jamy ustnej, zapaleniem przyzębia i dziąseł, chorobą refluksową i cukrzycą);
 • halitoza rzekoma, która  jest odczuwalna jedynie przez pacjenta (nie odczuwają jej osoby z bliskiego otoczenia oraz lekarz/stomatolog) i w rzeczywistości nie występuje. 

biozdrowy - kod rabatowy blog - owoce zielone ścieżka - baner

Objawy halitozy 

Głównym objawem halitozy jest brzydki zapach z ust, który może się różnić w zależności od przyczyny. Kolejnym objawem, który może współtowarzyszyć halitozie, są zaburzenia smaku i suchość w ustach. Dodatkowo pacjenci mogą obserwować zmiany na języku (zmiana zabarwienia, wybrzuszenia, grudki, ubytki). Natomiast do objawów pośrednich halitozy zalicza się niepokój i izolację społeczną, wynikającą z obniżonego poczucia własnej wartości z powodu nieprzyjemnego zapachu z ust. 

Przyczyny halitozy

Halitoza może być spowodowana różnymi czynnikami. Do najczęstszych jej przyczyn zalicza się:

 • nieodpowiednią higienę jamy ustnej (nieprawidłowe mycie jamy ustnej, niewłaściwe środki do higieny jamy ustnej, ubytki zębowe, kamień nazębny);
 • nieprawidłowa higiena języka (omijanie języka podczas pielęgnacji);
 • choroby dziąseł i przyzębia;
 • niektóre pokarmy i napoje (szczególnie te charakteryzujące się ostrym zapachem, np. czosnek, szczypiorek i cebula);
 • nadmierna suchość w jamie ustnej (nieprawidłowe wytwarzanie śliny, niedobór płynów);
 • nieprawidłowy skład flory bakteryjnej w jamie ustnej. 

Higiena jamy ustnej - zdjęcie

Halitoza może być również skutkiem poważnych chorób. Przyczyną brzydkiego zapachu z ust może być refluks (cofanie się treści żołądkowej do przełyku), cukrzyca (nadmierna ilość glukozy w jamie ustnej), choroby zatok (przewlekły stan zapalny w zatokach), choroby wątroby i nerek. Inną częstą przyczyną halitozy jest palenie papierosów. 

Nieświeży oddech z ust – do jakiego lekarza się udać?

Kiedy obserwujesz u siebie nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, który również jest zgłaszany przez otoczenie, powinieneś przeanalizować swój obecny sposób higieny jamy ustnej, rodzaj żywienia, ilość wypijanych płynów oraz przeanalizować swój stan zdrowia. Jeśli nie wprowadziłeś w ostatnim czasie zmian w sposobie odżywiania i w ilości oraz jakości wypijanych płynów powinieneś udać się na wizytę kontrolną u stomatologa, która umożliwi Ci określenie stanu dziąseł, przyzębia i języka. Następnie warto, abyś udał się do lekarza rodzinnego, który skieruje się na odpowiednie badania. Nieświeży oddech może być przyczyną poważnych chorób, dlatego nie warto go bagatelizować. Niekiedy szybka reakcja może umożliwić rozpoznanie początków poważnej choroby. 

Sposoby i leki na nieprzyjemny zapach z ust 

najlepsze sposoby na nieprzyjemny zapach z ust - infografika

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z nieprzyjemnym zapachem z ust, jednak zanim je zastosujesz, warto rozpoznać przyczynę haliotzy. Do najlepszych sposobów na nieprzyjemny zapach z ust można zaliczyć:

 • dobrą higienę jamy ustnej (regularne szczotkowanie zębów co najmniej 2 razy dziennie, przez około 2-3 minut, szczotkowanie języka, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, stosowanie odpowiedniej pasty do zębów);
 • czyszczenie języka (używanie skrobaczki lub odpowiednich szczoteczek);
 • płukanie ust płynami, które pomagają w zwalczaniu bakterii i przywracają prawidłowy mikrobiom jamy ustnej;
 • używanie produktów do higieny jamy ustnej z cynkiem (nieświeży oddech może być spowodowany nadmiarem bakterii w jamie ustnej, a cynk wykazuje właściwości przeciwbakteryjne);
 • wypijanie odpowiednich ilości płynów (minimum 30 ml na każdy kilogram masy ciała),
 • unikanie pokarmów o intensywnym smaku (dania zawierające czosnek, cebulę i szczypiorek);
 • zaprzestanie palenia papierosów;
 • żucie bezcukrowej gumy do żucia, ssanie miętowych cukierków;
 • wyrównanie chorób współtowarzyszących. 

Coraz częściej, poza wykorzystaniem konwencjonalnych metod, w leczeniu halitozy wykorzystuje się specjalne leki. Mimo to należy pamiętać, że nie sprawdzą się one w każdej sytuacji i na początku należy zadbać o wszystkie punkty, które zostały wymienione powyżej. 

Zobacz także:

"</p

Literatura:

 1. Scully C. Halitosis. BMJ Clin Evid. 2014 Sep 18;2014:1305. 
 2. Wu J, Cannon RD, Ji P, Farella M, Mei L. Halitosis: prevalence, risk factors, sources, measurement and treatment – a review of the literature. Aust Dent J. 2020 Mar;65(1):4-11. 
 3. Bollen CM, Beikler T. Halitosis: the multidisciplinary approach. Int J Oral Sci. 2012 Jun;4(2):55-63. 
 4. Kumbargere Nagraj S, Eachempati P, Uma E, Singh VP, Ismail NM, Varghese E. Interventions for managing halitosis. Cochrane Database Syst Rev. 2019 Dec 11;12(12):CD012213. 

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności