Strona główna » Cholina – rola w organizmie, źródła i zastosowanie
Cholina - rola w organizmie

Cholina – rola w organizmie, źródła i zastosowanie

Cholina, niezwykle ważny składnik odżywczy, odgrywa kluczową rolę w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. W tym artykule dowiesz się więcej o jej właściwościach i korzyściach wynikających ze spożycia choliny, a także o jej najlepszych źródłach. Przekonaj się, dlaczego warto zwrócić uwagę na ten niezwykle cenny składnik i jak może wpłynąć na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Cholina – co to i czy jest witaminą?

Cholina jest składnikiem niektórych fosfolipidów, takich jak lecytyna i sfingolipidy, zwłaszcza sfingomielina. Dawniej uważano ją za witaminę z grupy B ze względu na jej istotną rolę w rozwoju organizmu zwierzęcego. Jednak później stwierdzono, że organizm człowieka syntetyzuje cholinę w ograniczonym stopniu. Ponadto, do prawidłowego funkcjonowania organizmu wymagane są znaczne ilości choliny, wynoszące od 0,5 do 4 g dziennie.

Cholina jest uważana za substancję witaminopodobną ze względu na jej istotne znaczenie biologiczne. Ma postać bezbarwnej lub białej krystalicznej substancji, która silnie wchłania wodę i dobrze rozpuszcza się w wodzie i etanolu, ale nie rozpuszcza się w chloroformie i eterze. 

Cholina – funkcje biologiczne

Witamina B4, znana również jako cholina, odgrywa niezwykle istotną rolę w organizmie człowieka. Jej funkcje obejmują:

 • wspomaganie pracy wątroby, utrzymanie jej struktury i zapobieganie nadmiernemu gromadzeniu się tłuszczu,
 • pomoc w rozkładaniu cholesterolu i innych substancji tłuszczowych
 • udział w prawidłowym metabolizmie homocysteiny.

Warto również podkreślić, że witamina B4 jest szczególnie istotna dla kobiet w okresie ciąży. Jej obecność jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju mózgu i centralnego układu nerwowego dziecka, a także redukuje ryzyko wad wrodzonych. Dodatkowo, pełni ważną rolę w dostarczaniu składników odżywczych do płodu przez łożysko, wspomagając jego zdrowy rozwój.

Cholina a acetylocholina

 Cholina i acetylocholina to dwa związki chemiczne, które są ważne dla organizmu.

Cholina to rodzaj substancji, która pomaga w tworzeniu innych związków chemicznych w naszym ciele. Jest także składnikiem niektórych lipidów, które są ważne dla struktury naszych komórek. Acetylocholina natomiast to rodzaj związku chemicznego, który pomaga w przekazywaniu sygnałów między komórkami nerwowymi. Pełni ważną rolę w procesach takich jak skurcz mięśni, pamięć i inne funkcje mózgu.

Można powiedzieć, że cholina jest „surowcem” potrzebnym do stworzenia acetylocholiny, która działa jako „przekaźnik” informacji w naszym ciele.

W wątrobie cholina tworzy się z N-metyloetanoloaminy według powyższego schematu

W wątrobie cholina jest syntetyzowana z N-metyloetanoloaminy i służy jako prekursor acetylocholiny. Synteza acetylocholiny z choliny zachodzi za pomocą enzymu zwanego acetylotransferazą cholinową, która działa w cytoplazmie zakończeń nerwowych. Rola choliny jako prekursora acetylocholiny jest szeroko badana, ponieważ zastosowanie egzogennej choliny może być korzystne w leczeniu zaburzeń układu nerwowego, takich jak dyskineza pęcherzyka żółciowego, pląsawica Huntingtona, choroba Alzheimera i ataksja.

Cholina a betaina

Cholina jest ważna, ponieważ jest prekursorem betainy, czyli pomaga w tworzeniu betainy. Betaina pełni rolę dostawcy pewnych „budulców” zwanych grupami metylowymi, które są potrzebne do wielu istotnych procesów w organizmie. Grupy metylowe są niezbędne do wielu ważnych procesów w organizmie, takich jak synteza DNA, regulacja ekspresji genów, metabolizm aminokwasów i wiele innych.

Cholina a lecytyny

Fosfatydylocholina to rodzaj cząsteczki, która składa się z dwóch składników: ATP (związek chemiczny będący nośnikiem energii) i choliny. Cholina jest ważnym składnikiem potrzebnym do produkcji fosfatydylocholiny. Można powiedzieć, że fosfatydylocholina to wynik połączenia choliny z ATP. Fosfatydylocholina pełni istotną rolę w organizmie, szczególnie w budowie błon komórkowych. Błony komórkowe są ważnymi strukturami w naszych komórkach, które kontrolują przepływ substancji do i z komórek. Cholina pomaga więc w tworzeniu tej kluczowej cząsteczki, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszych komórek.

Źródła witaminy B4 w diecie

Cholina, znana również jako witamina B4, występuje naturalnie w różnych produktach spożywczych. Chociaż organizm może wytwarzać niewielkie ilości choliny w wątrobie, nie są one wystarczające, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten składnik. Dlatego ważne jest, aby dostarczać ją z codzienną dietą.

Oto główne naturalne źródła witaminy B4:

 • drożdże – są one bogate w cholinę i mogą być dodawane do pieczywa, ciast i innych potraw,
 • suche nasiona roślin strączkowych – nasiona soi, soczewicy i ciecierzycy są dobrym źródłem choliny,
 • kiełki pszenicy – stanowią dobre źródło witaminy B4,
 • orzechy – należą do nich orzechy nerkowca, orzechy włoskie i migdały,
 • ryby – niektóre gatunki ryb, takie jak łosoś, tuńczyk i śledź, zawierają dużo choliny,
 • wątróbka i podroby – wątroba drobiowa, cielęca lub wieprzowa są bogate w tę witaminę,
 • jaja – zawierają znaczną ilość choliny w żółtkach,
 • wołowina – jest również dobrym źródłem choliny.

Dodając te produkty do codziennej diety, można zapewnić odpowiednie spożycie witaminy B4.

Cholina jest najlepiej przyswajana przez organizm, gdy jest spożywana wraz z innymi witaminami z grupy B. Dlatego ważne jest, aby dostarczać naszemu ciału również inne składniki, takie jak kwas foliowy, inozytol (witamina B8), a także kobalaminę (witamina B12). Dodatkowo, obecność witaminy A sprzyja lepszemu wchłanianiu choliny. Podczas suplementacji witaminą B4, warto również uzupełniać dietę w wapń, ponieważ cholina może wpływać na równowagę wapniowo-fosforanową w organizmie, dlatego zaleca się spożywanie wapnia razem z nią.

Objawy niedoboru choliny

Niedobór witaminy B4 może prowadzić do różnych objawów, które świadczą o nieprawidłowej pracy organizmu. Regularne dostarczanie odpowiedniej ilości choliny jest niezwykle istotne dla utrzymania zdrowia i funkcjonowania mięśni, wątroby oraz układu nerwowego.

Objawy niedoboru choliny, na które należy zwrócić uwagę, to:

 • przewlekłe problemy z wątrobą, takie jak zwłóknienie, wynikające z nieprawidłowej pracy tego narządu,
 • problemy z trawieniem, takie jak zaparcia,
 • nadmierne gromadzenie się cholesterolu i innych substancji tłuszczowych w wątrobie, co może prowadzić do zaburzeń metabolicznych,
 • ograniczona zdolność do regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym,
 • problemy psychiczne, takie jak lęki, depresja czy nerwowość, które mogą się pogłębiać  z powodu niedoboru witaminy B4,
 • częste bóle głowy, które mogą być związane z niedoborem choliny,
 • zaburzenia pamięci, trudności w koncentracji i przyswajaniu nowych informacji.

Niedobór witaminy B4 w okresie ciąży może prowadzić do poważnych zaburzeń rozwojowych u płodu oraz dysfunkcji łożyska, które odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu składników odżywczych dla rozwijającego się dziecka. Dlatego ważne jest, aby zapewnić odpowiednią podaż choliny w tym okresie.

Cholina w ciąży – czy jest bezpieczna?

Cholina odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju płodu i jest niezwykle istotna w okresie ciąży. Jest odpowiedzialna za wsparcie rozwoju mózgu i rdzenia kręgowego dziecka, a także minimalizuje ryzyko wystąpienia poważnych wad wrodzonych, takich jak zespół Downa. Ponadto, cholina w ciąży poprawia przepływ krwi do łożyska i zapobiega stanom przedrzucawkowym, które mogą być niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Również transport niezbędnych składników odżywczych do rozwijającego się płodu jest ułatwiony dzięki obecności choliny.

Ważne jest, aby utrzymać odpowiedni poziom choliny u kobiet w ciąży lub podczas karmienia piersią. Dlatego w tym wyjątkowym okresie zaleca się skupienie na jakościowej diecie, a w przypadku stwierdzenia niedoboru choliny, po konsultacji z lekarzem, rozważenie suplementacji preparatami zawierającymi tę witaminę.

Czy nadmiar witaminy B4 (choliny) może być szkodliwy?

Nadmiar choliny w organizmie jest rzadko spotykany. Ma ona tendencję do szybkiego usuwania się z organizmu poprzez mocz i pot, ponieważ jest łatwo rozpuszczalna w wodzie. Jednak w przypadku znacznego nadmiaru choliny w tkankach organizmu mogą wystąpić pewne objawy niepożądane, takie jak:

 • silna biegunka, która może być uciążliwa dla organizmu,
 • nudności, które w niektórych przypadkach mogą prowadzić do wymiotów,
 • nadmierne pocenie się, które może być niekomfortowe dla osoby,
 • spadek ciśnienia tętniczego krwi i uczucie senności.

Ważne jest, aby utrzymywać zrównoważony poziom choliny i nie przekraczać zalecanych porcji suplementów lub witamin, aby uniknąć potencjalnych skutków ubocznych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących suplementacji lub wystąpienia niepożądanych objawów, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także:

blog

Bloger blogowy - fajny gość ! Poznaj go lepiej

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności