Strona główna » Wrotycz pospolity – właściwości i zastosowanie
wrotycz pospolity

Wrotycz pospolity – właściwości i zastosowanie

Zioła porastające łąki i pola stosuje się od wieków. Wykazują one działanie wspomagające, gdy chcemy utrzymać organizm w zdrowiu.  Powrót do natury sprzyja stosowaniu ziołolecznictwa w warunkach domowych. Jednym z popularnych i chętnie wykorzystywanych roślin jest wrotycz pospolity, występujący głównie na terenach nizinnych. Jest byliną o szerokim zastosowaniu i właściwościach. Stosowany w odpowiednich porcjach może wspomóc nasz organizm.

Jakie działanie wykazuje wrotycz pospolity?

Charakterystyczne żółte koszyczki wrotycza kwitnącego od lipca do września można spotkać na skrajach lasów i pól, w okolicach dróg i na łąkach. Działanie wykazują jego części nadziemne – liście i kwiaty.  Dzięki obecności olejku eterycznego, zawierającego tujon, oraz kamforze, flawonoidom, steroidom i laktonom seskwiterpenowym roślina ma szerokie zastosowanie i właściwości. 

Jakie zastosowanie ma wrotycz?

Wrotycz znajduje zastosowanie jako środek przeciwpasożytniczy, wiatropędny, przeciwskurczowy i zwiększający wydzielanie soków trawiennych. Dzięki charakterystycznemu zapachowi wykorzystywany bywa także jako środek do odstraszania owadów, w tym mrówek, komarów, meszek, kleszczy czy mszyc.  Dawniej był czasem zalecany w leczeniu stanów depresyjnych.  

Jak stosować wrotycz pospolity?

Ze względu na zawartość tujonu, wrotycz należy stosować ostrożnie i z umiarem. Zakazany jest dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, ze względu na przedostawanie się jego składników do mleka matki. Doustnie wrotycz można spożywać jako napar, nalewkę lub odwar. Do ich przygotowania można użyć świeżych lub suszonych ziół. W tym celu zbierane są koszyczki wrotyczu, które następnie układa się w cienistym i przewiewnym miejscu. Podobnie suszy się liście. Do użytku nadają się również sproszkowane kwiaty. W sklepach zielarskich i aptekach dostępny jest olejek z wrotyczu, a także płyn na bazie alkoholu. Oba preparaty przeznaczone są do stosowania zewnętrznego. 

Wrotycz jako napar/herbatka

Wrotycz stosować można jako napar lub herbatkę. Do jej przygotowania należy użyć suszonych lub świeżych ziół. Do stworzenia naparu wystarczą 3 łyżki rośliny, które zalać należy 2 szklankami wrzącej wody, a następnie odstawić mieszankę na 30 minut pod przykryciem. Po zaparzeniu i odcedzeniu mikstura nadaje się do użycia. Najlepiej pić ją 2-3 razy dziennie po 1 szklance. Przed zastosowaniem takiej herbatki warto zasięgnąć opinii lekarza, który doradzi, czy jest to bezpieczne. Napar wykorzystać można również jako środek odstraszający komary, meszki i kleszcze. Wystarczy posmarować nim skórę przed wyjściem z domu. Wrotycz znajdzie zastosowanie również jako środek do usuwania wszy. Należy zwilżyć nim włosy i pozostawić pod przykryciem na 2-3 godziny. Naparu użyć można też przeciw świerzbowi.   

Wrotycz jako nalewka

Z wrotyczu można również zrobić nalewkę. Potrzebna jest szklanka ziela, suszonego bądź świeżego i alkohol w stężeniu od 40 do 70%. Po zalaniu powstanie nalewka, która może być stosowana zewnętrznie. Szczególnie sprawdzi się jako środek rozgrzewający i łagodzący. Wystarczy wmasować ją w wybrane miejsca. Nalewkę stosować można również do robienia okładów. Dobrze sprawdzi się też do przemywania skóry.

Wrotycz jako maść

Maść można zrobić samodzielnie poprzez zmieszanie nalewki z wrotyczu z maścią nagietkową, propolisową i ichtiolową. Preparat nakłada się w formie opatrunków lub punktowo na skórę kilka razy dziennie. Do mieszanki dodać można witaminę A i E wspomagające jej działanie. Maść z wrotyczu pomaga w pielęgnacji wysuszonej skóry. Jest produktem naturalnym i bezpiecznym. Można stosować ją codziennie. 

Wrotycz i jego wpływ na jelita

Wrotycz używany był dawniej jako środek na problemy z układem pokarmowym. Obecnie ze względu na zawartość tujonu jest stosowany bardzo ostrożnie. Jego wiatropędne działanie pomaga po spożyciu tłustych i obfitych posiłków. Działa wspomagająco na skurcze i niestrawność. Pobudza apetyt. Pomocny jest również w regulowaniu przemiany materii Należy go stosować z umiarem i zachowaniem ostrożności, ponieważ może wywoływać niepożądane skutki. 

Wrotycz pospolity i jego wpływ na pasożyty

Wrotycz jest rośliną, którą często stosuje się w przypadku pasożytów w jelitach  oraz przewodzie pokarmowym, szczególnie takich owsiki czy glista ludzka. Dobrze w tym przypadku sprawdza się stosowanie naparu przygotowanego z suszu albo świeżego ziela. Taką mieszankę należy pić codziennie. Podobnie działa nalewka z wrotyczu sporządzona na bazie alkoholu wysokoprocentowego, której przygotowanie zajmuje około tygodnia. Zioła powinny być przechowywane w zamkniętym ciemnym naczyniu. Odpowiednie warunki pozwalają na zmacerowanie składników. Po tym czasie należy pić rozcieńczoną w odpowiednich proporcjach nalewkę codziennie. Zewnętrznie wrotycz można stosować w formie naparu w walce z wszawicą, świerzbowcem i nużeńcem. Można używać go nie tylko gdy tego potrzebujemy, ale również profilaktycznie. Przemywanie włosów i skóry naparem warto powtarzać cyklicznie. 

Każdorazowe stosowanie wrotyczu, a zwłaszcza spożycie, powinno być przemyślane i skonsultowane z osobą posiadającą wiedzę z zakresu ziołolecznictwa.

O wrotyczu – inne materiały:

Wrotycz – Wikipedia

Przeczytaj także:

Candida – co to? Jakie daje objawy? Jak leczyć Candida?

Jakie badania zrobisz za darmo na NFZ?

blog

Bloger blogowy - fajny gość ! Poznaj go lepiej

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności