Strona główna » Jakie badania zrobisz za darmo na NFZ

Jakie badania zrobisz za darmo na NFZ

Jakie badania zrobisz za darmo na NFZ? Jak często możesz wykonywać badania kontrolne? Czy istnieją zalecenia dotyczące badań i jakie badania warto wykonać minimum raz do roku? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Czy lekarz rodzinny może zlecić badania za darmo?

Lekarz rodzinny, czyli inaczej lekarz pierwszego kontaktu, to osoba, do której kierujemy się jako pierwszej gdy coś nam dolega. Niestety, nie każdy z nas wie, że lekarz rodzinny ma również możliwość zlecenia badań, nawet gdy jesteśmy zdrowi. Zazwyczaj w tej sytuacji dostajemy skierowanie na ogólne badania, które umożliwiają określenie stanu organizmu. W sytuacji, gdy badania wykazują nieprawidłowość, lekarz najczęściej zleca wykonanie pogłębionej diagnostyki lub kieruje do lekarza specjalisty. Przykładowo, jeśli zauważył nieprawidłowość w badaniu stężenia glukozy, może skierować Cię do diabetologa lub wykonać pogłębioną diagnostykę w tym zakresie, która umożliwi wykrycie przyczyny. Oddziały NFZ zatrudniają specjalistów, którzy mogą zlecić badania za darmo. Koszty są całkowicie refundowane ze środków NFZ. 

Badania, które może zlecić lekarz rodzinny infografika

Jakie badania może zlecić lekarz rodzinny?

Lekarz rodzinny może skierować pacjenta bezpłatnie na całą masę badań. To na jakie badania zostaniemy skierowani zależne jest od stanu organizmu, historii choroby oraz obciążeń genetycznych. Do najczęściej wykonywanych badań, na jakie może skierować nas lekarz rodzinny i jakie warto wykonać raz do roku należą:

 • morfologia krwi obwodowej z płytkami krwi, 
 • odczyn opadania krwinek czerwonych (OB), 
 • stężenie żelaza w surowicy krwi, 
 • białko C-reaktywne (CRP), 
 • stężenie glukozy, 
 • lipidogram (stężenie cholesterolu całkowitego, lipoprotein LDL i HDL, cholesterolu nie-HDL, triglicerydów),
 • enzymy wątrobowe (aminotransferaza asparaginianowa (AST), aminotransferaza alaninowa (ALT)), 
 • ogólne badanie moczu (z oceną właściwości fizycznych, chemicznych oraz oceną mikroskopową osadu, ilościowym oznaczeniem glukozy i białka), 
 • ogólne badanie kału, 
 • sód, potas, wapń.

Dodatkowo do badań, które powinny wykonać osoby po 45 roku życia należy zaliczyć gastroskopię, kolonoskopię oraz badanie markerów nowotworowych (np. CA-15 marker nowotworów piersi). 

Lekarz pierwszego kontaktu może również skierować pacjenta na rozszerzone badania:

 • Osoby z zaburzeniem gospodarki węglowodanowej – test obciążenia glukozą, hemoglobina glikowana (HbA1c);
 • Osoby z niedoborem żelaza – stężenie transferyny, ferrytyny, żelaza i całkowita zdolność wiązania żelaz (TIBC);
 • Osoby z podejrzeniem zaburzenia krzepnięcia – wskaźnik protrombinowy (INR), czas kaolinowo-kefalinowy (APTT), fibrynogen;
 •  Osoby z podejrzeniem zakażenia układu pokarmowego – posiew kału w kierunku pałeczek Salmonella i Shigella, posiew moczu z antybiogramem. 

Wykonywanie badań kontrolnych pełni bardzo ważną rolę, ponieważ dzięki nim możemy szybko zareagować na zmiany toczące się w organizmie. Dzięki temu możemy zapobiec rozwojowi poważnej choroby lub zapobiec powikłaniom. Badania jakie powinniśmy wykonać mogą się różnić w zależności od płci, wieku oraz stanu zdrowia. Dlatego, należy zgłaszać wszystkie niepokojące objawy swojemu lekarzowi rodzinnemu. 

Zobacz także:

Literatura:

 1. https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/
 2. https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/informacje-o-swiadczeniach/podstawowa-opieka-zdrowotna/ 

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności