Strona główna » Candida – co to? Jakie daje objawy? Jak leczyć Candida?
candida

Candida – co to? Jakie daje objawy? Jak leczyć Candida?

Candida to grzyby drożdżopodobne, które zamieszkują organizm ludzki. W stanie eubioza nie powodują one żadnych negatywnych objawów. Niestety w niektórych sytuacjach może dojść do przerostu candidy i negatywnych symptomów z tego wynikających. Co to jest candida? Jak ją diagnozować i jakie wykonać badania? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule. 

Co to jest candida?

Candida, czyli inaczej kandydoza, występuje gdy w organizmie dochodzi do przerostu grzybów drożdżopodobnych. W normalnych warunkach organizm ludzki jest zamieszkiwany przez różne mikroorganizmy, np. bakterie i grzyby. Niestety w niektórych sytuacjach może dojść do przerostu konkretnych mikroorganizmów, które prowadzą do dysbiozy. Dysbioza spowodowana przerostem candida jest coraz częściej spotykana. Bez odpowiedniego leczenia może powodować wiele niechcianych objawów. Do przerostu candida może doprowadzić wiele czynników, w tym między innymi:

 • przewlekły stres, 
 • dieta obfitująca w produkty wysoko przetworzone i cukry proste, 
 • długotrwałe stosowanie antybiotykoterapii, 
 • niedobór produktów jakościowych w diecie, 
 • niedobór błonnika pokarmowego, 
 • nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu, 
 • stosowanie niektórych leków (niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leków antykoncepcyjnych, sterydów), 
 • zanieczyszczenia środowiska, 
 • chemioterapia i radioterapia.  

Objawy candida

Objawy candida mogą być bardzo różne i niespecyficzne, dlatego zawsze przed włączeniem odpowiedniego leczenia należy skonsultować się ze specjalistą. Do jednego z często występujących objawów przy kandydozie zalicza się niepohamowany apetyt na słodkie. Należy pamiętać, że chęć na słodkie nie musi wynikać tylko i wyłącznie z przerostu candida, ponieważ aktualny styl życia i predyspozycje genetyczne powodują, że smak słodki jest ,,apetyczny’’ dla organizmu. Kolejnymi objawami, które mogą wskazywać na przerost grzybów drożdżopodobnych są częste infekcje intymne, pieczenie i swędzenie sromu, infekcje skórne oraz alergie. Do symptomów pochodzących z przewodu pokarmowego, które mogą wskazywać na tę dolegliwość, można zaliczyć wzdęcia, bóle brzucha, przelewanie, biegunki i zaparcia oraz problemy trawienne. Dodatkowo przerost candida może prowadzić do coraz większej wybiórczości pokarmowej spowodowanej zmniejszoną tolerancją organizmu na niektóre produkty (występowanie problemów gastryczynych po produktach, które kiedyś nie powodowały takich objawów). 

Objawy neurologiczne candida 

Objawy neurologiczne, które mogą wskazywać na przerost candida to między innymi sztywność karku, podwyższona temperatura, bóle głowy i zaburzenie koncentracji. Ponadto u osób z kandydozą obserwuje się również zwiększoną senność, która nie znika pomimo odpowiedniej regeneracji. Takie objawy mogą utrzymywać się przez wiele tygodni i dopiero odpowiednie leczenie prowadzi do ich zaniku. 

Objawy psychiczne candida 

Toksyny wytwarzane przez candida mogą powodować również objawy psychiczne. Zaliczyć do nich możemy między innymi bezsenność i obniżoną jakość snu. Ponadto osoby z przerostem candida często zgłaszają również niepokój, wahania nastroju oraz zaburzenia depresyjne. Dlatego kiedy masz niepokojące objawy koniecznie szukaj ich przyczyny, ponieważ długotrwałe nieleczone mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

Candida – jakie badania? 

Do diagnozowania przerostu candida wykorzystuje się badania mikrobiologiczne, serologiczne, genetyczne i mikroskopowe. Najczęściej jako materiał badawczy wykorzystuje się krew, kał lub wydzielinę, np. z rany. Należy jednak pamiętać, że grzyby candida występują naturalnie w organizmie ludzkim i dopiero ich przerost prowadzi do niechcianych objawów, dlatego dodatni lub ujemny wynik nie jest zawsze miarodajny. 

Candida u dzieci – jak wykryć? 

Diagnozowanie przerostu candida u dzieci jest podobne do diagnozowania go u dorosłych. Badania najczęściej wykonuje się kiedy dziecko ma przewlekłe biegunki, bóle brzucha, wzdęcia i chudnie. Niestety jak w poprzednim wypadku wynik badania nie zawsze jest miarodajny, dlatego niekiedy należy również zwrócić uwagę na objawy towarzyszące. 

Jak leczyć candida?

Leczenie przerostu candida obejmuje zmiany w sposobie żywienia, odpowiednią suplementację oraz zastosowanie odpowiednich leków. Podczas leczenia kandydozy należy unikać żywności wysoko przetworzonej oraz zawierającej duże ilości cukrów prostych, ponieważ przyczyniają się one do zwiększonego rozwoju candida. Ponadto z diety należy wyeliminować żywność zawierającą konserwanty, barwniki, stabilizatory i polepszacze smaku. Podczas leczenia candida można natomiast jeść żywność nieprzetworzoną, taką jak pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce, oleje roślinne i orzechy. Dodatkowo do diety warto włączyć produkty o działaniu przeciwgrzybiczym, takie jak olej z oregano, oliwa z oliwek i aloes. Warto również włączyć odpowiednio dobraną probiotykoterapię. Podczas leczenia kandydozy niekiedy wykorzystuje się również specjalne leki, które dobiera specjalista. Odpowiednie leczenie na wielu płaszczyznach pozwala na pozbycie się przerostu candida. 

Literatura

 1. Hallen-Adams HE, Suhr MJ. Fungi in the healthy human gastrointestinal tract. Virulence. 2017 Apr 3;8(3):352-358. doi: 10.1080/21505594.2016.1247140. Epub 2016 Oct 13. PMID: 27736307; PMCID: PMC5411236. Link: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27736307/
 2. Kumamoto CA, Gresnigt MS, Hube B. The gut, the bad and the harmless: Candida albicans as a commensal and opportunistic pathogen in the intestine. Curr Opin Microbiol. 2020 Aug;56:7-15. doi: 10.1016/j.mib.2020.05.006. Epub 2020 Jun 27. PMID: 32604030; PMCID: PMC7744392. Link: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32604030/
 3. Jeziorek M, Frej-Mądrzak M, Choroszy-Król I. The influence of diet on gastrointestinal Candida spp. colonization and the susceptibility of Candida spp. to antifungal drugs. Rocz Panstw Zakl Hig. 2019;70(2):195-200. doi: 10.32394/rpzh.2019.0070. PMID: 31215785. Link: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31215785/

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności