Strona główna » Terapia mitochondrialna – na czym polega i co jeść?
Terapia mitochondrialna - na czym polega i co jeść

Terapia mitochondrialna – na czym polega i co jeść?

Terapia mitochondrialna ma na celu wsparcie funkcjonowania mitochondriów i tym samym poprawę zdrowia. Mitochondria są małym strukturami, które znajdują się wewnątrz komórek i pełnią kluczową funkcję w produkcji energii. W celu wsparcia ich pracy należy wprowadzić kilka zmian do jadłospisu oraz pewne modyfikacje w codziennej suplementacji. Dla kogo jest terapia mitochondrialna i na czym polega? Jak dobrać suplementację w terapii mitochondrialnej? Na te pytania i wiele innych znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

Terapia mitochondrialna – co to jest? 

Terapia mitochondrialna polega na wprowadzeniu zmian w żywieniu, suplementacji i stylu życia. Te modyfikacje mają na celu wsparcie funkcjonowania mitochondriów, aby poprawić ogólne zdrowie i samopoczucie. Do głównych filarów, które ulegają modyfikacji w terapii mitochondrialnej, zalicza się:

 • sposób żywienia,
 • aktywność fizyczną, 
 • suplementację, 
 • unikanie toksyn i zanieczyszczeń środowiska, 
 • unikanie stresu lub stosowanie metod, które pomagają w jego neutralizowaniu, 
 • terapie uzupełniające np. akupunkturę, masaż, osteopatię. 

Szybki rozwój cywilizacji powoduje, że organizm ma do czynienia z dużą ilością stresorów, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie były nam znane. Światło niebieskie, duże ilości konserwantów, aromaty i barwniki w żywności, nadmiar stresu, zanieczyszczenia środowiska i wysoko przetworzona dieta, to tylko niektóre z czynników, które negatywnie wpływają na organizm. Dlatego każdy z nas powinien wspierać swoje mitochondria w mniejszy bądź większy sposób. 

Dla kogo terapia mitochondrialna?

Terapia mitochondrialna jest w szczególności kierowana do osób, które na co dzień zmagają się z brakiem energii, cierpią na choroby związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem mitochondriów oraz często chorują. Stosowanie tej terapii ma na celu wsparcie pracy mitochondriów, których główną funkcją w organizmie jest produkcja energii. Dlatego, jeśli ich praca jest zaburzona, może doskwierać Ci przewlekłe zmęczenie, które znacząco może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Poza produkcją energii mitochondria biorą również udział w regulacji stresu oksydacyjnego, którego nadmiar bardzo negatywnie wpływa na organizm. Te małe struktury są również miejscem, które odgrywa kluczową rolę w regulacji apoptozy komórki. Apoptoza jest programowaną śmiercią komórki, dzięki czemu dochodzi do eliminacji komórek, które są uszkodzone lub niezdolne do prawidłowego funkcjonowania.

Terapia mitochondrialna ma zatem na celu nie tylko pomóc w leczeniu zaburzeń neurologicznych, chorób mitochondrialnych i przewlekłego zmęczenia, ale również wesprzeć funkcjonowanie organizmu i zmniejszyć ryzyko poważnych chorób. Dlatego, jeśli masz stresujący tryb życia, jesteś mało aktywny i Twój sposób żywienia nie zawsze jest najlepszy, warto, abyś wprowadził kilka modyfikacji, które wesprą mitochondria i zdrowie organizmu. 

Suplementacja w terapii mitochondrialnej

Suplementacja stanowi jeden z elementów terapii mitochondrialnej. Jej zastosowanie ma na celu wsparcie funkcji mitochondriów i dostarczenie organizmowi niezbędnych składników, które wspomogą funkcjonowanie nie tylko tych struktur komórkowych, ale również całego organizmu.

terapia mitochondrialna a suplementy infografika

Do składników, które warto uwzględnić w terapii mitochondrialnej, zalicza się:

 • magnez, który wpływa na produkcję ATP w komórkach. ATP jest jednym z głównych nośników energii w komórkach i pełni kluczową rolę w przechowywaniu i dostarczaniu energii potrzebnej do różnych procesów życiowych; 
 • koenzym Q10, który zwiększa poziom ATP w komórkach, bierze udział w produkcji energii oraz ma silne właściwości antyoksydacyjne;
 • L-karnityna, która bierze udział w transporcie tłuszczy, z których następnie może być wytwarzana energia w mitochondriach, 
 • witaminy C i E o silnych właściwościach antyoksydacyjnych;
 • kwas alfa liponowy, który pomaga w ochronie mitochondriów przed uszkodzeniem oksydacyjnym oraz wpływa usprawnia ich funkcjonowanie;
 • witaminy z grupy B, które odgrywają istotną rolę w metabolizmie energetycznym ustroju. Między innymi witamina B1 pomaga w przekształcaniu glukozy w energię, witamina B2 jest istotna w procesie przemiany kwasów tłuszczowych i aminokwasów na energię, natomiast witamina B3 wpływa na procesy zachodzące w mitochondriach, tym samym usprawnia ich funkcjonowanie;
 • koenzym NADH, który bierze udział w przemianach energii w mitochondriach. 

Praktyczne wskazówki żywieniowe podczas terapii mitochondrialnej 

Podczas stosowania terapii mitochondrialnej warto zwrócić uwagę na kilka zasad dotyczących diety, które wspomogą funkcje mitochondriów. Dzięki tym małym zmianom możesz wesprzeć swoje mitochondria i tym samym zdrowie całego organizmu. 

infografika praktyczne wskazówki żywieniowe podczas terapii mitochondrialnej

Terapia mitochondrialna – praktyczne wskazówki żywieniowe:

 1. Dbaj o prawidłowe nawodnienie. Na każdy kilogram masy ciała należy wypić minimum 30 ml płynów. 
 2. Jedz codziennie minimum 5 porcji świeżych warzyw i owoców. Warzywa powinny stanowić około 80% porcji warzyw i owoców. Możesz je jeść na surowo oraz przygotowywać z nich sałatki, koktajle i soki. 
 3. Zadbaj o zdrowe tłuszcze w diecie. Ich źródłem są tłuste ryby morskie, oleje roślinne, orzechy, nasiona i pestki. 
 4. Zadbaj o to, aby przynajmniej w 3 głównych posiłkach w ciągu dnia znalazło się pełnowartościowe białko. Do dobrych źródeł tego makroskładnika zalicza się ryby, chude rodzaje mięs (np. drób, wołowina, cielęcina), nasiona roślin strączkowych, nabiał i owoce morza. 
 5. Unikaj żywności wysoko przetworzonej, która zawiera duże ilości soli, cukru i nasyconych kwasów tłuszczowych trans. 
 6. Staraj się wykluczyć lub znacząco ograniczyć cukier w diecie. Pamiętaj, że występuje on nie tylko w cukierniczce, wyrobach cukierniczych i słodyczach, ale również w napojach, niektórych lekach, gotowych sosach i przyprawach. 
 7. Zjadaj regularne posiłki o stałych porach. Unikaj najadania się ,,po korek’’ i następnie unikania jedzenia. 
 8. Wyklucz z diety oczyszczone produkty zbożowe. Zamiast tego wybieraj te pełnoziarniste, takie jak grube kasze, mąki o wyższym typie i pieczywo oraz makarony z nich wykonane. 

Podsumowanie

Terapia mitochondrialna ma na celu wesprzeć pracę mitochondriów i tym samym poprawić kondycję organizmu. Nawet niewielkie zmiany dotyczące diety, suplementacji i stylu życia mogą dodać Ci energii i wspomóc pracę mitochondriów. Jak we wszystkim, najważniejsze są małe zmiany, które zostaną z Tobą na dłużej. 

Zobacz także:

Literatura:

 1. Rauchová H. Coenzyme Q10 effects in neurological diseases. Physiol Res. 2021 Dec 30;70(Suppl4):S683-S714. 
 2. Napolitano G, Fasciolo G, Di Meo S, Venditti P. Vitamin E Supplementation and Mitochondria in Experimental and Functional Hyperthyroidism: A Mini-Review. Nutrients. 2019 Dec 1;11(12):2900.
 3. Pollicino F, Veronese N, Dominguez LJ, Barbagallo M. Mediterranean diet and mitochondria: New findings. Exp Gerontol. 2023 Jun 1;176:112165.
 4. Napolitano G, Fasciolo G, Di Meo S, Venditti P. Vitamin E Supplementation and Mitochondria in Experimental and Functional Hyperthyroidism: A Mini-Review. Nutrients. 2019 Dec 1;11(12):2900.

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności