Strona główna » Czy latem trzeba suplementować witaminę D?
Czy latem trzeba suplementować witaminę D - obrazek wyróżniający

Czy latem trzeba suplementować witaminę D?

Witamina D odgrywa przeogromną rolę w organizmie, a jej niedobór może mieć wpływ na rozwój wielu poważnych chorób. Czy suplementacja witaminy d latem jest konieczna? Od czego zależne jest jej zapotrzebowanie? Czy witaminę D można suplementować codziennie? Na te pytania i wiele innych znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

Czy latem trzeba suplementować witaminę D? To pytanie często pojawia się w gabinetach lekarzy oraz dietetyków i niestety nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. W dużej mierze jest to zależne od Twojego trybu życia, pracy, ekspozycji na słońce oraz indywidualnych zmiennych. Dlatego, zanim zdecydujesz się na wdrożenie suplementacji lub jej odstawienie, to warto, abyś wykonał oznaczenie stężenia witaminy D w surowicy krwi oraz poznał zasady, które są niezbędne do utrzymania jej optymalnego stężenia. W celu oznaczenia tej witaminy możesz wykonać badanie 25(OH)D3 w surowicy krwi. 

Rola witaminy D w organizmie 

Witamina D jest niezbędna do prawidłowej budowy kości. To właśnie jej obecność jest niezastąpiona dla prawidłowego wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego. Dodatkowo odgrywa rolę w regulacji stężenia wapnia i fosforu we krwi, dzięki czemu pomaga w utrzymaniu prawidłowej mineralizacji kości. Witamina D jest także niezbędna do prawidłowego funkcjonowania zdrowia psychicznego. Jej niedobór może zwiększać ryzyko rozwoju depresji. Dodatkowo witamina D, inaczej nazywana witaminą słońca, wywiera znaczący wpływ na układ odpornościowy. Niedobór witaminy D może zwiększać podatność na infekcje. Witamina słońca odgrywa znaczącą rolę w regulacji hormonalnej i wpływa na prawidłową ekspresję wielu genów w organizmie. Natomiast jej niedobór został powiązany z takimi zaburzeniami i chorobami jak przewlekłe zmęczenie, nadciśnienie tętnicze, łuszczyca, miażdżyca i inne choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby neurodegeneracyjne (np. demencja, choroba parkinsona)  oraz infekcje dróg moczowych. 

Czy witaminę D3 trzeba brać cały rok?

Głównym źródłem witaminy D jest światło słoneczne. Ciało pod wpływem promieni słonecznych ma zdolność do produkcji tej witaminy. Jednak w okresie jesienno-zimowym nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości witaminy D. Szerokość geograficzna, w jakiej znajduje się Polska, nie umożliwia odpowiedniego nasłonecznienia w tym okresie. Dlatego zalecana jest suplementacja witaminy D w ilości 2 tysięcy jednostek międzynarodowych lub wyższej, jeśli tego potrzebujemy.

Witamina D - zdjęcie

Natomiast to, czy potrzebujesz jej suplementacji w okresie wiosenno-letnim, zależne jest od wielu czynników. Po pierwsze zwróć uwagę na to, czy spędzasz odpowiednią ilość czasu na słońcu. Osobom dorosłym zaleca się minimum 20 minut dziennie na słońcu między godziną 10 a 15. W tym czasie nie należy używać kremów z filtrami słonecznymi, ponieważ znacznie ograniczają one wytwarzanie witaminy D. Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby mieć odsłonięte minimum 18% ciała (za 18% ciała uważa się odsłonięte przedramiona oraz nogi). Należy także pamiętać, że aby dochodziło do sprawnego syntezowania tej witaminy, niebo musi być bezchmurne.

Dodatkowo, osoby starsze i z nadmierną masą ciała będą potrzebowały nieco dłużej ekspozycji ze względu na utrudnione wchłanianie. Dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która wskazałaby idealny czas, jaki należy spędzić na słońcu, aby pokryć zapotrzebowanie na witaminę D. Pewne jest jednak to, że nie ma możliwości pokrycia zapotrzebowania na nią, jeśli stale używasz filtrów przeciwsłonecznych, a między godziną 10 a 15 jesteś w zamkniętym pomieszczeniu. Dlatego, jeśli dużo pracujesz w budynku i spędzasz mało czasu na świeżym powietrzu, to powinieneś rozważyć suplementację witaminy D nawet latem. 

Czy witaminę D można brać codziennie? 

Witaminę D można suplementować codziennie. Natomiast porcja powinna być dobrana indywidualnie do Twojego stanu zdrowia oraz stężenia witaminy D w surowicy krwi. Oczywiście, jeśli masz problem z regularnością, to nic nie szkodzi, ponieważ witaminę D możesz również suplementować raz na kilka dni w większej ilości. 

biozdrowy - kod rabatowy blog - owoce zielone - baner

Witamina D latem – czy suplementacja jest konieczna? 

Witamina D ze słońca może Ci wystarczyć, o ile spędzasz wystarczająco dużo czasu na świeżym powietrzu. Jeśli natomiast spędzasz dużo czasu w zamkniętych pomieszczeniach, a kiedy już pojawiasz się na słońcu, to używasz filtrów słonecznych, to powinieneś rozważyć jej suplementację. Niedobór witaminy D jest bardzo powszechnym niedoborem w społeczeństwie polskim i może znacząco obniżyć komfort życia. Dlatego, jeśli nie masz pewności, czy masz niedobór witaminy D, to wykonaj badanie, które umożliwi Ci oznaczenie jej stężenia w surowicy krwi. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o witaminie D, to zapraszamy Cię do przeczytania drugiego artykułu, który również znajdziesz na blogu. 

Zobacz także:

Czy latem trzeba suplementować witaminę D - obrazek zobacz także

Literatura:

  1. Rai V, Agrawal DK. Role of Vitamin D in Cardiovascular Diseases. Endocrinol Metab Clin North Am. 2017 Dec;46(4):1039-1059.
  2. Borel P, Caillaud D, Cano NJ. Vitamin D bioavailability: state of the art. Crit Rev Food Sci Nutr. 2015;55(9):1193-205.
  3. Khazai N, Judd SE, Tangpricha V. Calcium and vitamin D: skeletal and extraskeletal health. Curr Rheumatol Rep. 2008 Apr;10(2):110-7.
  4. Heaney RP. Vitamin D in health and disease. Clin J Am Soc Nephrol. 2008 Sep;3(5):1535-41.

Izabela Wojciuk

Współzałożycielka marek Hempking, Biowen, Biozdrowy. Z zawodu inżynier produkcji oraz pasjonatka czytania składów produktów spożywczych oraz kosmetycznych.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności