Strona główna » Chrom – właściwości, nadmiar i niedobór, sposób suplementacji
Chrom - właściwości, nadmiar i niedobór, sposób suplementacji -obrazek wyróżniający

Chrom – właściwości, nadmiar i niedobór, sposób suplementacji

Chrom to pierwiastek, który odgrywa ważną rolę w regulacji metabolizmu i utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. W ostatnim czasie coraz częściej stosowany jest jako suplement diety, szczególnie wśród osób, które chcą schudnąć lub poprawić swoją sylwetkę. W tym artykule przyjrzymy się bliżej chromowi i omówimy, co należy wiedzieć na jego temat, aby podejmować świadome decyzje dotyczące jego stosowania.

Właściwości chromu

Chrom jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jakie są najważniejsze właściwości chromu.

Chrom a zaburzenia psychiczne

W badaniach naukowych stwierdzono, że osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja czy schizofrenia, mogą mieć niedobór chromu w organizmie. Chrom ma wpływ na produkcję serotoniny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za regulację nastroju. Niedobór chromu może przyczynić się do obniżenia poziomu serotoniny, a tym samym do pogorszenia nastroju i pojawienia się objawów depresyjnych. Jest również niezbędny do sprawnego funkcjonowania układu nerwowego, dlatego jego niedobór może prowadzić do rozwoju różnych chorób psychicznych. Warto jednak pamiętać, że zaburzenia psychiczne są złożonymi schorzeniami, a ich przyczyny mogą być różne, dlatego nie można ich jednoznacznie przypisać niedoborowi chromu.

Chrom a odchudzanie

Chrom jest ważny dla produkcji neuroprzekaźników, takich jak serotonina, która jest odpowiedzialna za regulację nastroju i apetytu. Niedobór chromu może prowadzić do obniżenia poziomu serotoniny, co w konsekwencji może prowadzić do braku kontroli nad apetytem i tym samym do przybierania na wadze. Chrom jest również związany z utratą tkanki tłuszczowej. Wiele badań wykazało, że stosując chrom, suplement przy odchudzaniu może przyspieszyć proces utraty tkanki tłuszczowej, poprawić skład ciała oraz zwiększyć wytrzymałość fizyczną. Jednak warto pamiętać, że odchudzanie to proces skomplikowany i nie ma jednego cudownego rozwiązania. Chrom jest ważnym składnikiem, który może pomóc w procesie utraty wagi, jednak suplementacja chromu powinna być stosowana jako uzupełnienie zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej.

Chrom a poziom insuliny

Chrom jest ważny dla ochrony przed cukrzycą typu 2. Jest to choroba metaboliczna, która polega na nieprawidłowym działaniu insuliny. Chrom pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu insuliny we krwi, co pozytywnie wpływa na zdrowie metaboliczne i zwiększa odporność na tę przypadłość. Pomaga również w stymulacji syntezy kwasów tłuszczowych, co pozytywnie wpływa na proces odchudzania.

chrom symbol chemiczny - grafika

Nadmiar chromu – przyczyny i skutki 

Nadmiar chromu w organizmie może być spowodowany przede wszystkim przez stosowanie zbyt dużej porcji  suplementów zawierających chrom lub przez narażenie na wysokie stężenie chromu w środowisku. Nadmiar chromu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak anemia, choroby nowotworowe i wystąpienie wrzodów żołądka.

Anemia jest stanem, w którym liczba czerwonych krwinek jest zbyt niska, co prowadzi do niedokrwistości. Nadmiar chromu może prowadzić do uszkodzenia czerwonych krwinek, co jest przyczyną ich niskiej liczby.

Choroby nowotworowe, takie jak rak płuc czy jelita grubego, mogą być również wywołane przez nadmiar chromu w organizmie. Pierwiastek jest silnym utleniaczem i może uszkadzać DNA komórek, co zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu.

Wrzody żołądka to kolejny skutek nadmiaru chromu. Chrom może uszkadzać błonę śluzową żołądka, co prowadzi do powstawania wrzodów. Wrzody są bardzo bolesne i mogą powodować krwawienie, co może prowadzić do poważnych komplikacji.

Niedobór chromu – przyczyny i skutki

Niedobór chromu może być spowodowany przez niedostateczną ilość chromu w diecie, przyjmowanie leków, które zwiększają jego wydalanie z organizmu, czy niektóre choroby metaboliczne. Jednym z pierwszych objawów niedoboru chromu jest rozdrażnienie i trudności w koncentracji, jak również bóle głowy. Często pojawia się również uczucie zmęczenia, senności oraz osłabienie. Niedobór chromu może prowadzić do problemów z metabolizmem glukozy, co zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy. Niedostatek może również prowadzić do problemów z układem krążenia, takich jak miażdżyca, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca.

W celu uniknięcia niedoboru chromu należy zastosować suplementację chromu w postaci tabletek lub kapsułek. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji, zaleca się skonsultowanie odpowiedniej porcji, ponieważ nadmierne mogą prowadzić poważnych skutków dla zdrowia wymienionych wyżej.

chrom właściwości - grafika

Jakie są najlepsze źródła chromu? Chrom w diecie

Najlepszymi źródłami chromu są:

  • produkty pełnoziarniste, takie jak płatki owsiane, kasza gryczana, brązowy ryż, ciemne pieczywo,
  • mięso, szczególnie wołowina, cielęcina, kurczak,
  • jaja,
  • ryby,
  • warzywa zielone, takie jak brokuły, kalafior,
  • rośliny strączkowe, takie jak fasola, ciecierzyca, soczewica,
  • orzechy, takie jak laskowe, nerkowce, migdały,
  • czarny pieprz,
  • ciemne, gorzkie czekolady.

Warto pamiętać, że procesy kulinarne, takie jak smażenie czy gotowanie, mogą prowadzić do utraty chromu z pożywienia. Dlatego zaleca się spożywanie żywności w jak najmniej przetworzonej formie, a także unikanie jedzenia produktów zawierających duże ilości cukru i tłuszczu, które mogą negatywnie wpływać na metabolizm.

Suplementacja chromu – jak to robić?

Istnieje wiele różnych form suplementów chromu, w tym tabletki, kapsułki, czy proszki. Najczęściej stosowaną formą jest pikolinian lub picolinate, które są uważane za dobrze przyswajalne przez organizm. Zanim rozpocznie się suplementację chromu, ważne jest, aby określić swoje indywidualne potrzeby i ustalić odpowiednią porcję. Dlatego też należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który będzie mógł dostosować ilość chromu w suplementacji do potrzeb i monitorować efekty. Warto pamiętać, że suplementacja chromu powinna być uzupełnieniem zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej, a nie substytutem tych czynników.

Dlatego też ważne jest, aby pamiętać o zdrowej diecie i aktywności fizycznej, a także unikać palenia tytoniu i nadmiernego spożycia alkoholu, które mogą negatywnie wpływać na efekty suplementacji chromu.

Jakie badania na chrom?

Badanie chromu w organizmie człowieka polega na pobraniu próbki krwi lub moczu, która jest następnie analizowana w laboratorium. W przypadku badania krwi próbka jest pobierana z żyły, a następnie analizowana. W przypadku badania moczu próbka jest również pobierana i analizowana na poziom chromu wydalanego z organizmu. Wynik badania jest przedstawiany w jednostkach mikrogramów. Jest on porównywany z normami laboratoryjnymi, aby określić, czy poziom chromu jest prawidłowy.

Podsumowanie 

Chrom odgrywa kluczową rolę w naszym zdrowiu, od regulacji poziomu cukru we krwi po pomoc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Ważne jest, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość chromu, zarówno z diety, jak i suplementacji. W przypadku jego niedoboru lub nadmiaru mogą wystąpić poważne problemy zdrowotne, dlatego ważne jest regularne kontrolowanie poziomu chromu za pomocą badań laboratoryjnych.

Zobacz także:

blog

Bloger blogowy - fajny gość ! Poznaj go lepiej

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności