Strona główna » ⁠⁠Żylaki – przyczyny, profilaktyka i dieta
Żylaki - przyczyny, profilaktyka i dieta

⁠⁠Żylaki – przyczyny, profilaktyka i dieta

Żylaki są nie tylko defektem estetycznym, ale nieleczone mogą być bardzo groźne dla życia i prowadzić nawet do zatoru płucnego. Dlatego nie należy ich ignorować i stosować metody, które zapobiegają ich wystąpieniu. Jak powstają i jakie są przyczyny żylaków? Jakie są ćwiczenia na żylaki? Co jeść i jakie są naturalne metody, które pomagają w ich zapobieganiu? Na te pytania i wiele innych znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

Żylaki – przyczyny 

Żylaki są częstą dolegliwością wśród osób żyjących w krajach wysoko rozwiniętych. Przyczyną ich wystąpienia jest poszerzenie i deformacja żył, najczęściej kończyn dolnych i odbytu. Do ich występowania przyczynia się niewłaściwe krążenie w żyłach, które wynika z osłabienia zastawek lub ścian żył. W zdrowym układzie krwionośnym krew utlenowana przepływa przez tętnice do różnych tkanek, a następnie powraca do serca poprzez żyły, aby zostać ponownie natlenowana. Jednakże, gdy zastawki lub ściany żył słabną, może dojść do poszerzenia się tych naczyń w osłabionych obszarach, co prowadzi do powstania żylaków. To natomiast może powodować defekt nie tylko estetyczny, ale również powodować dyskomfort i ból. 

infografika jak wyglądają żylaki

Do najczęstszych przyczyn występowania żylaków można zaliczyć siedzący tryb życia, stosowanie niezdrowej diety (nadmierna podaż kalorii, nieprawidłowe nawodnienie), długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej, zaburzenia hormonalne, stosowanie środków antykoncepcyjnych, chorobę otyłościową oraz ciążę. Dodatkowo na ich pojawienie się mają wpływ czynniki genetyczne, palenie papierosów oraz urazy i uszkodzenia naczyń krwionośnych. 

Naturalne metody na żylaki 

Naturalne metody na żylaki obejmują zarówno stosowanie zdrowej diety, nawodnienia, aktywności fizycznej, suplementacji i maści. Prawidłowe łączenie tych elementów może nie tylko zapobiegać ich powstawaniu, ale również zmniejszać już istniejące zmiany. Pamiętaj, że im większe żylaki, tym większy mogą powodować dyskomfort i stanowić zagrożenie dla zdrowia, dlatego niezmiernie ważne jest zapobieganie i szybkie reagowanie, gdy już się pojawią. 

Dieta na żylaki – czy leczenie żylaków dietą jest możliwe?

Dieta stanowi jeden z elementów walki z żylakami. Jednym z czynników, który odgrywa istotną rolę w ich rozwoju, jest otyłość, która wynika z nadmiernej podaży kalorii wraz z dietą. Nadmiar tkanki tłuszczowej może wywierać dodatkowe obciążenie na układ krążenia, co może prowadzić do większego ciśnienia w naczyniach krwionośnych i zwiększenia ryzyka wystąpienia żylaków. Jeśli nie wiesz jak zdrowo redukować masę ciała, skonsultuj się z dietetykiem, który pomoże w doborze idealnego jadłospisu oraz nauczy Cię zdrowych nawyków żywieniowych. Natomiast jeśli chcesz przeprowadzić ten proces ,,na własną rękę’’, pamiętaj, że redukcja jest procesem długofalowym i zbyt szybka również może być niezdrowa. Dlatego zaleca się redukcję na poziomie około 0,5 do 1 kg tygodniowo. W redukcji masy ciała pomaga również zadbanie o odpowiednie nawodnienie. Na każdy kilogram masy ciała powinno się wypijać minimum 30-35 ml płynów. Pamiętaj, że znacząca ich większość powinna stanowić woda. 

Poza zadbaniem o odpowiednią kaloryczność masy ciała warto również w jadłospisie umieścić:

Produkty te są źródłem witamin, składników mineralnych, polifenoli i innych substancji, które będą wywierać korzystny wpływ na zdrowie układu krążenia. Do składników, które zasługują na szczególną uwagę można zaliczyć:

  1. Witaminę C, która jest niezbędna do zdrowia naczyń krwionośnych. Bierze ona udział w produkcji kolagenu, który jest podstawowym białkiem budującym ściany naczyń krwionośnych. Ponadto witamina C jest silnym antyoksydantem, dzięki czemu chroni komórki śródbłonka naczyń przed uszkodzeniem przez wolne rodniki i zmniejsza stan zapalny, który mógłby prowadzić do uszkodzeń naczyń. Do jej dobrych źródeł można zaliczyć owoce cytrusowe i jagodowe, natkę pietruszki, brokuła, paprykę i brukselkę. 
  2. Witaminę E, która pomaga w utrzymaniu elastyczności naczyń krwionośnych i ma działanie antyoksydacyjne. Do jej źródeł można zaliczyć oleje roślinne, orzechy, nasiona i pestki. 
  3. Flawonoidy, które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych oraz zmniejszają ich przepuszczalność, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia obrzęków, które są częstym objawem żylaków. Dodatkowo mają silne właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Do dobrych źródeł flawonoidów można zaliczyć kawę, herbatę, winogrona, owoce jagodowe, cytrusy i warzywa cebulowe. 

Ćwiczenia na żylaki 

Ćwiczenie na żylaki obejmują przede wszystkim regularną aktywność fizyczną o umiarkowanym natężeniu. Regularne wykonywanie ćwiczeń zwiększa aktywność mięśni, co sprzyja lepszemu pompowaniu krwi z nóg w stronę serca. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zastoju krwi w żyłach, co może prowadzić do wystąpienia żylaków. Wzmocnione mięśnie nóg pełnią funkcję naturalnych pomp, wspomagając przepływ krwi w kierunku serca. Dodatkowo regularna aktywność fizyczna przeciwdziała rozwojowi nadwagi i otyłości, co również zapobiega rozwojowi żylaków.

Pamiętaj, że najważniejsza jest systematyczność ćwiczeń, a nie ich rodzaj, dlatego wybierz ten, który Ci najbardziej odpowiada. Zarówno taniec, jazda na rowerze, delikatny trening siłowy czy pływanie będą odpowiednie, o ile będą wykonywane regularnie, a nie raz na tydzień lub miesiąc. W ciągu tygodnia zaleca się minimum 150-300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanym natężeniu. 

Zioła i suplementy na żylaki 

infografika zioła i suplementy na żylaki

Zioła i suplementy na żylaki są dobrym wzbogaceniem zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej. Do naturalnych produktów, które szczególnie warto stosować, można zaliczyć kasztanowiec zwyczajny, miłorząb zwyczajny i korę sosny. Kasztanowiec zwyczajny jest źródłem escyny i proantocyjanidyny, które pomagają wzmocnić ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych i uszczelniają żyły. Natomiast miłorząb wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co natomiast pomaga w neutralizowaniu objawów, które towarzyszą obrzękom. Z kolei kora sosny chroni żyły przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, dzięki czemu wspiera ich elastyczność i wytrzymałość. Te produkty można stosować zarówno wewnętrznie, np. w formie suplementów i naparów oraz zewnętrznie jako maści. Do innych substancji, których suplementację warto rozważyć, można zaliczyć:

  • witaminy z grupy B, które zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, dzięki czemu wspierają zdrowie naczyń krwionośnych, 
  • witaminę C, 
  • witaminę E, 
  • kwercetynę, która ma silne właściwości przeciwzapalne i rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu może zmniejszać objawy towarzyszące żylakom, 
  • kolagen, który jest głównym białkiem budulcowym naczyń krwionośnych. 

Pamiętaj, że stosowanie ziół i suplementów warto skonsultować z dietetykiem lub lekarzem, który pomoże w doborze idealnej porcji i wykluczy nieprawidłowe połączenia. 

Podsumowanie

Pełnowartościowa dieta, regularna aktywność fizyczna i nawadnianie, stanowią nieodłączny element profilaktyki żylaków. Dodatkowo można je połączyć ze stosowaniem ziół, suplementów i maści, które będą wspierać organizm. Pamiętaj, że te działania powinny być twoją codziennością, a nie tylko chwilową zmianą, gdy coś zaczyna się dziać. Dlatego wybierz taki sposób odżywiania oraz taką aktywność, które dają Ci radość i umożliwiają zbudowanie zdrowych nawyków na lata. 

Zobacz także – polecane artykuły

Jeśli poszukujesz więcej informacji na temat wymienionych w artykule składników lub na temat zdrowia układu krążenia, poniższe artykuły z pewnością pomogą Ci uzupełnić wiedzę:

Literatura:

  1. de Lima DC. Varicose veins and occupational health: symptoms, treatment and prevention. Rev Bras Med Trab. 2019 Dec 1;17(4):589-593.
  2. Aslam MR, Muhammad Asif H, Ahmad K, Jabbar S, Hayee A, Sagheer MS, Rehman JU, Khalid S, Hashmi AS, Rajpoot SR, Sharif A. Global impact and contributing factors in varicose vein disease development. SAGE Open Med. 2022 Aug 25;10:20503121221118992.
  3. Lichota A, Gwozdzinski L, Gwozdzinski K. Therapeutic potential of natural compounds in inflammation and chronic venous insufficiency. Eur J Med Chem. 2019 Aug 15;176:68-91. 
  4. Yuan S, Mason AM, Carter P, Burgess S, Larsson SC. Homocysteine, B vitamins, and cardiovascular disease: a Mendelian randomization study. BMC Med. 2021 Apr 23;19(1):97.
  5. Sozen E, Demirel T, Ozer NK. Vitamin E: Regulatory role in the cardiovascular system. IUBMB Life. 2019 Apr;71(4):507-515. 
  6. DePhillipo NN, Aman ZS, Kennedy MI, Begley JP, Moatshe G, LaPrade RF. Efficacy of Vitamin C Supplementation on Collagen Synthesis and Oxidative Stress After Musculoskeletal Injuries: A Systematic Review. Orthop J Sports Med. 2018 Oct 25;6(10):2325967118804544.
  7. Gallelli L. Escin: a review of its anti-edematous, anti-inflammatory, and venotonic properties. Drug Des Devel Ther. 2019 Sep 27;13:3425-3437. 
  8. Nonikashvili Z, Jūratė Gerbutavičienė R. Ginkgo biloba, troxerutin and heptaminol chlorhydrate combined treatment for the management of venous insufficiency and hemorrhoidal crises. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2022 Jul;26(14):5200-5209.

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności