Strona główna » Czy kolagen naprawdę działa? Ranking suplementów z kolagenem
Czy kolagen naprawdę działa? Ranking suplementów z kolagenem

Czy kolagen naprawdę działa? Ranking suplementów z kolagenem

Kolagen jest białkiem stanowiącym ważny składnik tkanki łącznej, który występuje w skórze, ścięgnach, chrząstkach i kościach. Niestety jego produkcja wraz z wiekiem ulega zmniejszeniu, co natomiast może skutkować zmniejszeniem elastyczności skóry oraz wystąpieniem problemów kostno-stawowych. Czy suplementacja kolagenu działa i jakie są korzyści z jego suplementacji? Jakie są najlepsze preparaty z kolagenem? Na te pytania i wiele innych odpowiada poniższy ranking suplementów z kolagenem. 

Czy kolagen działa? Przegląd naukowych dowodów 

Kolagen jest określeniem, które było wykorzystywane już w starożytności do opisania ,,naturalnego kleju’’, który powstawał podczas długotrwałego gotowania kości zwierzęcych. Aktualnie wiadomo, że kolagen jest białkiem strukturalnym, które składa się z głównie z 3 aminokwasów, takich jak glicyna, prolina i hydroksyprolina, oraz że jest naturalnie wytwarzany przez organizm ludzki. W młodym wieku ustrój produkuje duże ilości kolagenu, dzięki czemu skóra jest elastyczna, a stawy mają odpowiednią integralność. Jednak wraz z wiekiem dochodzi do spowolnienia tego procesu, co natomiast może powodować wiele niechcianych objawów, takich jak starzenie się skóry oraz gorsze funkcjonowanie układu kostno-stawowego. Dlatego jest prowadzonych coraz więcej badań na temat kolagenu.  Niektóre z nich, w większości, potwierdzają skuteczność suplementacji kolagenu w spowolnieniu starzenia się organizmu. 

Jak pokazują aktualne badania, suplementacja tym związkiem może wpłynąć na zmniejszenie bólu stawów, poprawę ich funkcji, wydłużenie czasu bezbolesnego wysiłku fizycznego i zmniejsza potrzebę stosowania alternatywnych terapii. Przyjmowanie peptydów kolagenów może wspomagać tworzenie w organizmie macierzy zewnątrzkomórkowej, która pełni kluczową funkcję w utrzymaniu struktury, elastyczności, wytrzymałości i funkcji tkanki. Dodatkowo peptydy kolagenu, dzięki zawartości glicyny, mogą mieć działanie przeciwzapalne, ponieważ ten aminokwas zmniejsza uwalnianie niektórych czynników prozapalnych, które mogą uszkadzać tkankę chrzęstną i nasilać ból. Jednak to nie jedyne właściwości wynikające z suplementacji tego związku, ponieważ wpływa on również korzystnie na elastyczność, sprężystość i jędrność skóry. Suplementacja kolagenu może bowiem przyczynić się do zmniejszenia widoczności zmarszczek i zwiększyć zatrzymanie wody, co natomiast pomaga w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia skóry. Dodatkowo jego stosowanie może wpływać na poprawę procesów gojenia się i regeneracji skóry. 

Rodzaje kolagenu w suplementach 

Można wyróżnić różne rodzaje kolagenu w zależności od jego budowy. Jeden z podziałów uwzględnia kolagen typu:

 • I, który wraz z kolagenem typu II występuje najobficiej w organizmie. Występuje on między innymi w kościach, więzadłach, skórze i rogówce;
 • II, który stanowi 80% całkowitego kolagenu w chrząstce;
 • III, który zlokalizowany jest w skórze, naczyniach krwionośnych i narządach wewnętrznych;
 • IV, który występuje głównie w błonach podstawnych komórek,
 • V, który zlokalizowany jest w skórze. 

Poza tym podziałem kolagenu, można również wyróżnić:

 • kolagen zwierzęcy, który jest wytwarzany z tkanki zwierzęcej, np. ścięgien, 
 • kolagen rybi, wytwarzany z łuski i skóry ryb, 
 • odpowiednik roślinny kolagenu, który składa się z substancji wspierających w organizmie produkcję kolagenu. 

Ranking preparatów z kolagenem – 2024 rok 

Aktualnie można znaleźć wiele przeróżnych kolagenów, które różnią się nie tylko ceną, ale również jakością i skutecznością. Dlatego poznaj kilka przykładów kolagenów i ich potencjalne korzystne właściwości. 

 1. Kolagen MSM +PLUS VISANTO 30 sasz.
  Kolagen MSM +PLUS VISANTO 30sasz.

  Kolagen MSM +PLUS VISANTO to produkt, który zawiera hydrolizowany kolagen ryby. Proces hydrolizy polega na rozkładzie dużych cząsteczek kolagenu na mniejsze fragmenty, zwane peptydami kolagenowymi. To sprawia, że hydrolizowany kolagen jest łatwiej przyswajalny przez organizm w porównaniu z niehydrolizowanymi formami kolagenu. Dodatkowo ten preparat jest wzbogacony o inne substancje, takie jak witamina C, miedź i MSM, które dodatkowo wspierają produkcję kolagenu w organizmie. Ta forma kolagenu może być dobrym rozwiązaniem dla osób z problemami układu kostno-stawowego.
 2. Peptydy kolagenowe F-Collagen Max – Formeds – 156 g
  Peptydy kolagenowe F-Collagen Max - Formeds - 156 g

  Peptydy kolagenowe F-Collagen Max – Formeds, to kolejny produkt, który dostarcza peptydy kolagenowe w ilości 5000 mg, co natomiast jest wystarczającą ilością do uzyskania pozytywnego efektu. Dodatkowo produkt zawiera kwas hialuronowy i witaminę C, dzięki czemu jest dobrym rozwiązaniem dla osób z chcących wesprzeć elastyczność skóry.
 3. HAUSTER Renostav Kolagen 1250mg 120 kapsułek
  HAUSTER Renostav Kolagen 1250mg 120 kapsułek

  HAUSTER Renostav Kolagen 1250 mg to preparat, który zawiera kolagen NatiCol®, który zalicza się do najwyższej jakości hydrolizatów kolagenu pozyskiwanych ze skóry rybich. Dodatkowo zawiera kwas hialuronowy, witaminę C i wyciąg z kłącza imbiru, dzięki czemu bardzo korzystnie wpływa na regenerację i elastyczność powierzchni stawów.

Jak wybrać najlepszy suplement z kolagenem 

Wybierając kolagen, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które umożliwią wybranie najlepszego. Zaliczyć do nich można:

 • formę kolagenu – hydrolizowane są lepiej wykorzystywane przez organizm, 
 • jakość i odpowiednie certyfikaty, 
 • źródła kolagenu – morski i zwierzęcy, 
 • zawartość kolagenu w produkcie, 
 • obecność dodatkowych substancji wspierających zdrowie skóry i stawów. 

Podsumowanie 

Kolagen jest substancją, której produkcja wraz z wiekiem ulega zmniejszeniu w organizmie. Dlatego wraz z upływem czasu warto rozważyć jego suplementację, jednak przed zakupem suplementu należy sprawdzić jego skład, rodzaj i czystość, aby móc cieszyć się jego najlepszymi właściwościami. 

Sprawdź także nasze pozostałe suplementy z kolagenem:

Literatura:

 1. Martínez-Puig D, Costa-Larrión E, Rubio-Rodríguez N, Gálvez-Martín P. Collagen Supplementation for Joint Health: The Link between Composition and Scientific Knowledge. Nutrients. 2023 Mar 8;15(6):1332.
 2. Khatri M, Naughton RJ, Clifford T, Harper LD, Corr L. The effects of collagen peptide supplementation on body composition, collagen synthesis, and recovery from joint injury and exercise: a systematic review. Amino Acids. 2021 Oct;53(10):1493-1506. 
 3. León-López A, Morales-Peñaloza A, Martínez-Juárez VM, Vargas-Torres A, Zeugolis DI, Aguirre-Álvarez G. Hydrolyzed Collagen-Sources and Applications. Molecules. 2019 Nov 7;24(22):4031.
 4. Kviatkovsky SA, Hickner RC, Cabre HE, Small SD, Ormsbee MJ. Collagen peptides supplementation improves function, pain, and physical and mental outcomes in active adults. J Int Soc Sports Nutr. 2023 Dec;20(1):2243252.
 5. Shaw G, Lee-Barthel A, Ross ML, Wang B, Baar K. Vitamin C-enriched gelatin supplementation before intermittent activity augments collagen synthesis. Am J Clin Nutr. 2017 Jan;105(1):136-143.

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności