Zioła porastające łąki i pola stosuje się od wieków. Wykazują one działanie wspomagające, gdy chcemy utrzymać organizm w zdrowiu. Powrót do natury sprzyja stosowaniu ziołolecznictwa w warunkach domowych. Jednym z popularnych i chętnie wykorzystywanych roślin jest wrotycz pospolity, występujący głównie na terenach nizinnych. Jest byliną o szerokim zastosowaniu i właściwościach. Stosowany w odpowiednich porcjach może wspomóc nasz organizm.
Wrotycz pospolity – właściwości lecznicze
Wrotycz pospolity – zastosowanie
Wrotycz znajduje zastosowanie jako środek przeciwpasożytniczy, wiatropędny, przeciwskurczowy i zwiększający wydzielanie soków trawiennych. Dzięki charakterystycznemu zapachowi wykorzystywany bywa także jako naturalny środek do odstraszania owadów, w tym mrówek, much, komarów, meszek, kleszczy, moli czy mszyc. Dawniej był czasem zalecany w leczeniu stanów depresyjnych.
Jak stosować ziele wrotyczu?
Ze względu na zawartość tujonu, wrotycz należy stosować ostrożnie i z umiarem. Zakazany jest dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, ze względu na przedostawanie się jego składników do mleka matki. Doustnie wrotycz można spożywać jako napar, nalewkę lub odwar. Do ich przygotowania można użyć świeżych lub suszonych ziół. W tym celu zbierane są koszyczki wrotyczu, które następnie układa się w cienistym i przewiewnym miejscu. Podobnie suszy się liście. Do użytku nadają się również sproszkowane kwiaty. W sklepach zielarskich i aptekach dostępny jest olejek z wrotyczu, a także płyn na bazie alkoholu. Oba preparaty przeznaczone są do stosowania zewnętrznego.
Napar z wrotyczu
Wrotycz stosować można jako napar lub herbatkę. Do jej przygotowania należy użyć suszonych lub świeżych ziół. Do stworzenia naparu wystarczą 3 łyżki rośliny, które zalać należy 2 szklankami wrzącej wody, a następnie odstawić mieszankę na 30 minut pod przykryciem. Po zaparzeniu i odcedzeniu mikstura nadaje się do użycia. Najlepiej pić ją 2-3 razy dziennie po 1 szklance. Przed zastosowaniem takiej herbatki warto zasięgnąć opinii lekarza, który doradzi, czy jest to bezpieczne. Napar wykorzystać można również jako środek odstraszający komary, meszki i kleszcze. Wystarczy posmarować nim skórę przed wyjściem z domu. Wrotycz znajdzie zastosowanie również jako środek do usuwania wszy. Należy zwilżyć nim włosy i pozostawić pod przykryciem na 2-3 godziny. Naparu użyć można też przeciw świerzbowi.
Wrotycz jako nalewka
Z wrotyczu można również zrobić nalewkę. Potrzebna jest szklanka ziela, suszonego bądź świeżego i alkohol w stężeniu od 40 do 70%. Po zalaniu powstanie nalewka, która może być stosowana zewnętrznie. Szczególnie sprawdzi się jako środek rozgrzewający i łagodzący. Wystarczy wmasować ją w wybrane miejsca. Nalewkę stosować można również do robienia okładów. Dobrze sprawdzi się też do przemywania skóry.
Wrotycz jako maść
Maść można zrobić samodzielnie poprzez zmieszanie nalewki z wrotyczu z maścią nagietkową, propolisową i ichtiolową. Preparat nakłada się w formie opatrunków lub punktowo na skórę kilka razy dziennie. Do mieszanki dodać można witaminę A i E wspomagające jej działanie. Maść z wrotyczu pomaga w pielęgnacji wysuszonej skóry. Jest produktem naturalnym i bezpiecznym. Można stosować ją codziennie.
Wrotycz i jego wpływ na jelita
Wrotycz używany był dawniej jako środek na problemy z układem pokarmowym. Obecnie ze względu na zawartość tujonu jest stosowany bardzo ostrożnie. Jego wiatropędne działanie pomaga po spożyciu tłustych i obfitych posiłków. Działa wspomagająco na skurcze i niestrawność. Pobudza apetyt. Pomocny jest również w regulowaniu przemiany materii Należy go stosować z umiarem i zachowaniem ostrożności, ponieważ może wywoływać niepożądane skutki.
Wrotycz pospolity i jego wpływ na pasożyty
Wrotycz jest rośliną, którą często stosuje się w przypadku pasożytów w jelitach oraz przewodzie pokarmowym, szczególnie takich owsiki czy glista ludzka. Dobrze w tym przypadku sprawdza się stosowanie naparu przygotowanego z suszu albo świeżego ziela. Taką mieszankę należy pić codziennie. Podobnie działa nalewka z wrotyczu sporządzona na bazie alkoholu wysokoprocentowego, której przygotowanie zajmuje około tygodnia. Zioła powinny być przechowywane w zamkniętym ciemnym naczyniu. Odpowiednie warunki pozwalają na zmacerowanie składników. Po tym czasie należy pić rozcieńczoną w odpowiednich proporcjach nalewkę codziennie. Zewnętrznie wrotycz można stosować w formie naparu w walce z wszawicą, świerzbowcem i nużeńcem. Można używać go nie tylko gdy tego potrzebujemy, ale również profilaktycznie. Przemywanie włosów i skóry naparem warto powtarzać cyklicznie.
Każdorazowe stosowanie wrotyczu, a zwłaszcza spożycie, powinno być przemyślane i skonsultowane z osobą posiadającą wiedzę z zakresu ziołolecznictwa.
Skutki uboczne i działania niepożądane, które wykazuje wrotycz
O wrotyczu – inne materiały:
Przeczytaj także:
Leave a Comment