Strona główna » Młody jęczmień do picia – właściwości i zastosowanie
młody jęczmień|młody jęczmień do picia|właściwości ostropestu plamistego

Młody jęczmień do picia – właściwości i zastosowanie

Woda jęczmienna to napój zrobiony z wody i młodego, mielonego jęczmienia. Składnik ten możemy spożywać na wiele sposobów, zarówno wraz z zawartością ziaren, jak i bez, a także z różnymi dodatkami. Sprawdź, dlaczego woda jęczmienna cieszy się takim uznaniem.

Czym jest młody jęczmień do picia?

Najprościej rzecz ujmując młody jęczmień to niedojrzałe pędy jęczmienia zwyczajnego. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest zielony kolor, powstający dzięki wysokiej zawartości chlorofilu. Produkt ten jest zaliczany do grona tak zwanych superfood, czyli super żywności. Ostatnio można zaobserwować, że młody jęczmień zyskuje na popularności.

Woda jęczmienna – co to takiego?

Woda jęczmienna ma wysoką zawartość kalorii, ale niską zawartość tłuszczu. Szklanka wody jęczmiennej może mieć nawet 700 kalorii lub więcej. Ze względu na to, nie powinno się pić więcej niż dwie szklanki wody jęczmiennej dziennie. Jeżeli spożywamy wodę jęczmienną bez zmielonego młodego jęczmienia, zawartość kalorii ulega obniżeniu, ale jednocześnie traci ona dużą ilość błonnika. Często dodaje się do niej sok z cytryny, aby podnieść walory smakowe napoju. 

Młody jęczmień do picia – właściwości

Jakimi właściwościami wyróżnia się młody jęczmień do picia? Spożywanie go prowadzi do ogólnego wzmocnienia naszego organizmu. Ponadto pozwala on zadbać o zdrowie wątroby oraz pęcherzyka żółciowego.

Niezależnie od tego, czy korzystasz ze zmielonego jęczmienia perłowego, czy z jęczmienia łuskanego, stanowi on bogactwo witamin i przeciwutleniaczy. Folian (witamina z grupy B), żelazo, miedź i mangan znajdują się w dużych ilościach w młodym jęczmieniu. Jedną z istotnych właściwości młodego jęczmienia jest ochrona DNA, białek i lipidów przed uszkodzeniem oksydacyjnym.

Ziarna zbóż, takie jak jęczmień, zawierają również duże ilości błonnika pokarmowego. Nasze ciało potrzebuje błonnika pokarmowego, aby pokarm lepiej przechodził przez żołądek i jelita. Picie wody jęczmiennej wraz ze zmielonym ziarnem młodego jęczmienia pozwala na dostarczenie do naszego organizmu dużej ilości błonnika. 

Skutki uboczne picia młodego jęczmienia

To, że woda jęczmienna ma wiele korzyści zdrowotnych, nie oznacza, że powinno się spożywać ją w dużych ilościach. Dodatkowo liczba kalorii w jednej porcji wody jęczmiennej odpowiada pełnemu posiłkowi. Jest to również ziarno zawierające gluten, dlatego powinny go unikać osoby z celiakią lub nietolerancją glutenu. W związku z tym nawet względem młodego jęczmienia należy wykazać się odpowiednią rozwagą.

Kto jeszcze powinien szczególnie uważać w zakresie sięgania po młody jęczmień? W jakich sytuacjach warto skonsultować taki zamiar z lekarzem? Na ten krok powinny zdecydować się przede wszystkim kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby przyjmujące na stałe konkretne leki.

Jak przygotować wodę jęczmienną?

Woda jęczmienna jest bardzo łatwa do przygotowania. Z takim zadaniem bez problemu poradzi sobie każdy, nawet jeśli nie może pochwalić się zaawansowanymi umiejętnościami kulinarnymi. Wiele osób decyduje się na dodanie do niej także innych składników, takich jak cytryna, aby nadać jej lepszy smak.

Aby zrobić 6 szklanek wody jęczmiennej z cytryną, będziesz potrzebował składniki takie jak:

  • ¾ szklanki młodego jęczmienia
  • 2 cytryny (sok i skórka)
  • ½ szklanki miodu
  • 6 szklanek wody

Sposób przygotowania:

  1. Przepłucz jęczmień pod zimną wodą, aż woda będzie czysta.
  2. Do rondelka wrzuć przepłukany jęczmień wraz ze skórką z cytryny i 6 szklankami wody.
  3. Doprowadź mieszaninę do wrzenia na średnim ogniu.
  4. Zmniejsz ogień i gotuj na wolnym ogniu przez 15-30 minut.
  5. Przecedź miksturę do miski i odstaw na bok do ostudzenia.
  6. Dodaj miód i mieszaj, aż się rozpuści.
  7. Przelej do butelek i wstaw do lodówki do schłodzenia.

Młody jęczmień – podsumowanie

Jak widzisz, młody jęczmień posiada mnóstwo zalet, które sprawiają, że spożywanie go jest wyjątkowo opłacalne dla naszego zdrowia. Dodatkowym atutem jest fakt, iż stosowanie go na co dzień nie jest skomplikowane i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi wyrzeczeniami. Warto sięgnąć po ten produkt i sprawdzić jak wpłynie na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Dostępny jest on w postaci sproszkowanej, a także w formie tabletek – można więc wybierać zgodnie ze swoimi osobistymi upodobaniami. Zatem zaopatrz się w młody jęczmień i w praktyce zweryfikuj zasadność przypisywanych mu właściwości.

Zobacz także:

Soczewica – rodzaje, wartości odżywcze, właściwości

Zielona kawa – na czym polega jej działanie?

Kozieradka – co to jest? Właściwości i jej zastosowanie

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności