Strona główna » Ostropest plamisty – na co pomaga i jak go stosować?
Ostropest plamisty - na co pomaga i jak go stosować - obrazek wyróżniający

Ostropest plamisty – na co pomaga i jak go stosować?

Czym jest ostropest plamisty i na co pomaga? Jakimi charakterystycznymi cechami się wyróżnia? Które z jego właściwości mają największe znaczenie? Jeśli już teraz chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat tej rośliny, zapoznaj się z zamieszczonymi poniżej informacjami. To właśnie dzięki nim szybko przekonasz się, że warto bliżej przyjrzeć się ostropestowi plamistemu.

Ostropest plamisty – co warto o nim wiedzieć?

Oto kilka faktów dotyczących ostropestu plamistego, które mogą Cię zainteresować:

  • Ostropest plamisty pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, jednak jest rośliną z powodzeniem uprawianą w Europie Środkowej, w tym również w Polsce.
  • Cenne właściwości tej rośliny były znane już w starożytności.
  • Ostropest plamisty jest jednocześnie atrakcyjną ozdobą, ponieważ posiada fioletowe kwiaty, które sprawiają, że niekiedy jest mylnie uznawany za oset.
  • Wszystkie części tej rośliny są jadalne.
  • Na liściach ostropestu znajdują się kolce.
  • To pospolita roślina wywodząca się z rodziny astrowatych, która może osiągnąć wysokość nawet 200 centymetrów.
  • Często na ostropest mówi się „oset mleczny” – wszystko przez to, że po ułamaniu gałązek tej rośliny wylewa się z niej ciecz właśnie o mlecznym zabarwieniu.
  • Zmielone nasiona ostropestu można stosować także w kosmetyce – w połączeniu ich z olejem migdałowym lub oliwą z oliwek powstaje maseczka do nakładania na skórę twarzy.

ostropest zdjęcie

Jakie właściwości ma ostropest plamisty – na co pomaga?

Ostropest plamisty charakteryzuje się w pewnym zakresie pozytywnym wpływem na stan naszego zdrowia. Przede wszystkim działa on korzystnie na wątrobę i chroni ją. Ostropest plamisty pomaga chronić komórki wątroby i przyczynia się do prawidłowej produkcji żółci, a sylimaryna regeneruje komórki wątrobowe. Ponadto ostropest plamisty bierze czynny udział w obronie organizmu przed czynnikami zewnętrznymi. Jednocześnie pomaga utrzymać zdrowe serce i prawidłowe stężenie glukozy we krwi. Jego istotną właściwością jest również ochrona DNA, białek i lipidów przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Co ciekawe, pierwsze wzmianki o możliwości medycznego zastosowania ostropestu plamistego pochodzą od Pliniusza Starszego, czyli rzymskiego historyka i pisarza działającego w czasach starożytnych.

Ostropest plamisty – jak go używać?

Ostropest plamisty jest na tyle uniwersalny, że można zakupić go w kilku postaciach. Dzięki temu każda osoba, zainteresowana włączeniem go do swojej diety, ma możliwość wyboru formy, w jakiej go spożyje. Można zaopatrzyć się w całe ziarna, jednak najbardziej popularny wydaje się ostropest mielony, z którego można przygotować napar, herbatę, czy nalewkę lub potraktować go jako przyprawę i dodawać do sałatek, zup, sosów, kanapek, czy też łączyć z owsianką lub jogurtem. Ponadto dostępny jest olej z ostropestu, ostropest plamisty w tabletkach lub kapsułkach, a nawet owoce ostropestu.

Właściowości Ostropest plamisty infografika

Jakie są przeciwwskazania do stosowania ostropestu plamistego?

Jednak trzeba wiedzieć, że nie każda osoba może bez przeszkód sięgać po ostropest plamisty. Przed włączeniem tego składnika do swojej diety, należy przede wszystkim sprawdzić, czy nie jest się na niego uczulonym. Nie zaleca się podawania go dzieciom, które nie ukończyły jeszcze dwunastego roku życia. Ponadto w pewnych przypadkach chęć spożywania ostropestu plamistego warto skonsultować ze swoim lekarzem. Na taki krok muszą zdecydować się wszystkie osoby przyjmujące na stałe jakieś inne leki, ponieważ ostropest może niekiedy reagować z niektórymi substancjami znajdującymi się w ich składzie. Mając na uwadze bezpieczeństwo swoje i dziecka, ze spożywania go powinny zrezygnować także kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Ostropest plamisty – poznaj interesującą ciekawostkę

Nazwa gatunkowa ostropestu plamistego to Silybum marianum. Określenie to w pewnym stopniu nawiązuje do symboliki religijnej, a konkretniej do postaci matki Jezusa Chrystusa. Wszystko przez to, że istnieje legenda, zgodnie z którą Matka Boska, karmiąc syna, upuściła kroplę swojego mleka właśnie na liść ostropestu plamistego i odtąd na powierzchni jego liści znajdują się charakterystyczne plamy o białej barwie. W związku z tym roślina ta przez długi czas była uznawana wręcz za świętą.

olej z ostropestu plamistego zdjęcie

Ostropest plamisty – podsumowanie

A czy Ty miałeś już okazję wypróbować ostropest plamisty? Czy udało Ci się dostrzec jego właściwości? Jeśli nie, musisz jak najszybciej to nadrobić. Zainteresuj się bliżej tym produktem, zaopatrz się w niego, a następnie zweryfikuj, jak sprawdzi się on w Twoim przypadku.

Zobacz też:

Czarnuszka w kuchni – jak jeść i do czego stosować?

Acerola – co to jest za owoc? Sprawdź jej zastosowanie!

Drożdże spożywcze – czy są zdrowe?

blog

Bloger blogowy - fajny gość ! Poznaj go lepiej

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności