Strona główna » Stearynian magnezu (E470b)
Stearynian magnezu (E470b)

Stearynian magnezu (E470b)

Stearynian magnezu, znany również jako sole magnezowe kwasów tłuszczowych, jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym jako dodatek do żywności (E470b). Jego główne zastosowanie to zapobieganie zbrylaniu się produktów i jako środek poślizgowy w procesach produkcyjnych, co umożliwia łatwiejszą obróbkę i pakowanie produktów. Wokół stearynianu magnezu narosło wiele kontrowersji, głównie z powodu obaw dotyczących jego bezpieczeństwa i wpływu na zdrowie. Przeciwnicy stosowania tego dodatku podnoszą kwestie potencjalnego negatywnego wpływu na wchłanianie i rozpuszczalność innych substancji zawartych w suplementach diety. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej stearynianowi magnezu, badaniom dotyczącym jego bezpieczeństwa, potencjalnym skutkom ubocznym, a także omówimy możliwe alternatywy dla tego dodatku.

Czym jest stearynian magnezu?

Stearynian magnezu to substancja chemiczna, która powstaje w wyniku reakcji kwasu stearynowego (kwas tłuszczowy) z magnezem. Jest białym proszkiem, który nie ma smaku ani zapachu, co sprawia, że doskonale nadaje się jako dodatek do żywności i suplementów diety. Znajduje zastosowanie przede wszystkim jako środek przeciwzbrylający i poślizgowy, dzięki czemu produkty są łatwiejsze w produkcji i konsumpcji. Dzięki swoim właściwościom, stearynian magnezu jest cennym składnikiem w produkcji wielu suplementów diety, umożliwiając ich łatwiejszą obróbkę i dłuższą trwałość.

Stearynian magnezu w suplementach – czy jest bezpieczny?

Debata na temat bezpieczeństwa stearynianu magnezu koncentruje się głównie wokół jego wpływu na wchłanianie i rozpuszczalność innych substancji zawartych w suplementach. Badania wskazują, że stearynian magnezu może mieć różny wpływ na wchłanianie składników aktywnych, w zależności od ich właściwości chemicznych i fizycznych. Jednakże większość dostępnych badań sugeruje, że w typowo stosowanych ilościach stearynian magnezu nie powinien mieć negatywnego wpływu na zdrowie konsumentów. Niemniej jednak, trwają dyskusje na temat potrzeby dalszych badań, które mogłyby lepiej określić potencjalne długoterminowe skutki jego stosowania.

Potencjalne skutki uboczne stearynianu magnezu

Chociaż większość badań wskazuje na brak bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia wynikającego z przyjmowania stearynianu magnezu w ramach suplementów diety, istnieją doniesienia sugerujące możliwe skutki uboczne. Niektóre z nich obejmują wpływ na proces trawienia i potencjalne zakłócenie absorpcji innych składników aktywnych. Ważne jest, aby podkreślić, że te potencjalne skutki uboczne zazwyczaj dotyczą spożycia stearynianu magnezu w dużych ilościach, daleko przekraczających zalecane ilości.

Kontrowersje i badania dotyczące stearynianu magnezu

Badania dotyczące stearynianu magnezu dostarczają cennych wskazówek na temat jego wpływu na rozpuszczalność i wchłanianie substancji aktywnych w suplementach diety, ukazując złożony obraz jego działania. W szczególności, badanie opublikowane w „The AAPS Journal” przez Springer (2020) wskazuje, że obecność stearynianu magnezu może mieć istotny wpływ na zmniejszenie rozpuszczalności leków, w zależności od ich własności fizykochemicznych. Zauważono, że leki hydrofobowe są szczególnie podatne na tego typu interakcje, co może mieć dalekosiężne konsekwencje dla efektywności terapeutycznej produktów zawierających zarówno stearynian magnezu, jak i takie substancje aktywne.

Dodatkowo, badanie podkreśla, że zmienność w obecności stearynianu magnezu może wpłynąć na właściwości fizykochemiczne substancji aktywnych, co sugeruje potrzebę dokładniejszej kontroli procesów produkcyjnych suplementów diety. Autorzy zwracają uwagę na potencjalne ryzyko związane z niekonsystencją porcji i nieprzewidywalnością efektów terapeutycznych, co stanowi istotne wyzwanie dla producentów i regulatorów.

Natomiast analiza opublikowana w „Pharmaceuticals” przez PMC (2017) rozszerza dyskusję na temat bezpieczeństwa stosowania stearynianu magnezu, wskazując na jego powszechne użycie i ogólnie uznawaną bezpieczność, ale także podkreślając konieczność dalszych badań w celu pełnego zrozumienia potencjalnych skutków długoterminowych jego spożycia. Badanie to wskazuje również na ważność monitorowania i oceny wpływu stearynianu magnezu i innych dodatków do żywności na zdrowie publiczne, zwracając szczególną uwagę na możliwość interakcji z różnymi składnikami w produktach spożywczych i suplementach diety.

Podsumowując, dostępne badania rzucają światło na potencjalne wyzwania związane z użyciem stearynianu magnezu w produktach spożywczych i suplementach diety. Z jednej strony wskazują na jego znaczący wpływ na właściwości fizykochemiczne substancji aktywnych, co może wpływać na ich biodostępność i efektywność terapeutyczną. Z drugiej strony, podkreślają potrzebę dokładniejszego zrozumienia długoterminowych skutków jego spożycia i interakcji z innymi składnikami. Te wnioski stanowią ważny krok w kierunku lepszego zrozumienia roli stearynianu magnezu w suplementach diety i mogą prowadzić do dalszych badań mających na celu optymalizację bezpieczeństwa i skuteczności tych produktów.

Alternatywy dla stearynianu magnezu w produktach spożywczych i suplementach

alternatywy dla stearynianu magnezu infografika

Podczas gdy stearynian magnezu pełni ważną rolę jako środek przeciwzbrylający i poślizgowy, istnieją naturalne alternatywy, które mogą być stosowane zarówno w żywności i suplementach diety oferując podobne korzyści bez potencjalnego ryzyka dla zdrowia.

W żywności i suplementach diety:

  • Celuloza mikrokrystaliczna (MCC) – jest to bezpieczny środek przeciwzbrylający, który może zastąpić stearynian magnezu w tabletkach i kapsułkach suplementów diety. MCC jest pozyskiwana z błonnika roślinnego i uznawana za bezpieczną dla zdrowia.
  • Naturalne woski roślinne, takie jak wosk ryżowy lub karnauba, mogą służyć jako bezpieczne środki poślizgowe, zapewniając funkcjonalność podobną do stearynianu magnezu w produkcji suplementów.
  • Cytrynian magnezu – czyli jedna z lepiej przyswajalnych form magnezu również może być lepszą alternatywą. To nowy dodatek do żywności, który został dopuszczony jako stabilizator i przeciwzbrylacz od tego roku (2024).

Podczas wybierania produktów, czy to suplementów diety czy żywności, warto zwracać uwagę na skład i preferować te, które używają wymienionych wyżej naturalnych składników. Dzięki temu można uniknąć potencjalnego ryzyka dla zdrowia związanego ze stosowaniem stearynianu magnezu i jednocześnie wspierać zdrowsze wybory konsumenckie.

Jak unikać stearynianu magnezu w codziennej diecie?

jak unikać stearynianu magnezu w suplementach i żywności infografika

Aby unikać stearynianu magnezu, konsumenci powinni dokładnie czytać etykiety produktów i szukać informacji o składnikach. Wybierając suplementy diety, warto poszukiwać tych, które jasno deklarują brak stearynianu magnezu w składzie. Świadome podejmowanie decyzji o zakupie może przyczynić się do uniknięcia potencjalnych ryzyk związanych ze spożywaniem tej substancji.

Rozpoznawanie stearynianu magnezu na etykietach produktów spożywczych jest kluczowe dla tych, którzy chcą go unikać. W przypadku żywności i suplementów diety, stearynian magnezu może być wymieniony pod takimi nazwami i oznaczeniami jak: 

  • E470b
  • stearynian magnezu,
  • sole magnezowe kwasów tłuszczowych.

To właśnie pod tym oznaczeniem może się kryć w składnikach, szczególnie w suplementach diety w formie tabletek i kapsułek.

Aby skutecznie unikać stearynianu magnezu, konsumenci powinni przyzwyczaić się do dokładnego czytania etykiet i list składników. Szukając alternatyw, warto zwracać uwagę na produkty, które aktywnie promują swoje naturalne składniki lub deklarują brak pewnych dodatków, w tym stearynianu magnezu. W przypadku wątpliwości co do składu, rozważenie kontaktu z producentem w celu uzyskania dodatkowych informacji może być również pomocne. W naszym sklepie, na podstawie zgromadzonych informacji, o których możesz przeczytać w tym artykule, nie znajdziesz produktów z tym dodatkiem. 

Podejmując świadome decyzje zakupowe i wybierając produkty, które jasno deklarują swój skład, można znacznie zmniejszyć ryzyko spożywania lub stosowania na skórze produktów zawierających stearynian magnezu. Jest to krok w stronę bardziej świadomego i zdrowego stylu życia, który pozwala unikać potencjalnych ryzyk zdrowotnych związanych z niepożądanymi dodatkami.

​​Nie wiesz od czego zacząć czytanie składów kosmetyków? Dołącz do naszej grupy na FB Czytamy składy produktów. Na grupie znajdziesz pomoc osób, które czytają składy produktów.

Podsumowanie

Stearynian magnezu jest powszechnie stosowanym dodatkiem do żywności i suplementów diety, pełniącym funkcję środka przeciwzbrylającego i poślizgowego. Pomimo trwających debat na temat jego bezpieczeństwa, większość badań wskazuje, że w typowych ilościach nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia. Niemniej jednak, istnieje wiele naturalnych alternatyw, które mogą być bezpieczniejszym wyborem dla osób mających obawy dotyczące stosowania stearynianu magnezu. Świadome czytanie etykiet i wybieranie produktów bez tego dodatku może pomóc w utrzymaniu zdrowego stylu życia i zapewnić spokój ducha konsumentom.

Zobacz także

Jeśli interesuje Cię temat kontrowersyjnych dodatków do żywności, sprawdź poniższe artykuły:

Źródła

  1. Zarmpi, P., Flanagan, T., Meehan, E. et al. Impact of Magnesium Stearate Presence and Variability on Drug Apparent Solubility Based on Drug Physicochemical Properties. AAPS J 22, 75 (2020). 
  2. Zarmpi P, Flanagan T, Meehan E, Mann J, Fotaki N. Impact of Magnesium Stearate Presence and Variability on Drug Apparent Solubility Based on Drug Physicochemical Properties. AAPS J. 2020 May 21;22(4):75. doi: 10.1208/s12248-020-00449-w. PMID: 32440810; PMCID: PMC7242257.
  3. Uzunović A, Vranić E. Effect of magnesium stearate concentration on dissolution properties of ranitidine hydrochloride coated tablets. Bosn J Basic Med Sci. 2007 Aug;7(3):279-83. doi: 10.17305/bjbms.2007.3060. PMID: 17848158; PMCID: PMC5736124.

Izabela Wojciuk

Współzałożycielka marek Hempking, Biowen, Biozdrowy. Z zawodu inżynier produkcji oraz pasjonatka czytania składów produktów spożywczych oraz kosmetycznych.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności