Strona główna » Aluminium (E173, glin) 
Aluminium (E173, glin)  - obrazek wyróżniający

Aluminium (E173, glin) 

Aluminium, choć powszechnie występuje w wielu produktach codziennego użytku, od opakowań po kosmetyki i wodę pitną, jest toksyczny i może powodować poważne skutki zdrowotne.  W tym artykule odpowiemy na pytania o to, jak glin wpływa na organizm człowieka i czy jest szkodliwy. Jaki jest jego związek z chorobami neurodegeneracyjnymi i czy wpływa na układ pokarmowy i absorpcję składników odżywczych. Zastanowimy się także nad tym czy istnieje coś takiego jak „bezpieczny” poziom ekspozycji na glin i co na ten temat ma do powiedzenia WHO i EFSA. Odpowiemy na pytanie jak możemy ograniczyć narażenie na aluminium w naszym codziennym życiu oraz jakie są praktyczne alternatywy dla produktów zawierających ten metal. Wiedza na ten temat pozwoli Ci na świadome podejmowanie decyzji dotyczących Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Jak aluminium dostaje się do naszego organizmu?

Glin, będący trzecim najbardziej powszechnym metalem na Ziemi, znajduje się w wielu produktach codziennego użytku, od opakowań pożywienia, przez kosmetyki, aż po leki. Organizm ludzki może przyjmować aluminium poprzez pokarm, wodę, a nawet powietrze. Związki glinu stosowane w antyperspirantach czy jako dodatki do żywności mogą przyczyniać się do zwiększonego nagromadzenia tego metalu w organizmie, co w nadmiarze może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak osłabienie funkcji mózgu czy kości. Kluczowe jest więc monitorowanie i ograniczanie ekspozycji na źródła glinu, aby zminimalizować potencjalne ryzyko dla zdrowia.

Skutki nadmiaru glinu dla zdrowia

Ekspozycja na nadmierne ilości glinu może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym do zaburzeń neurologicznych. Badania sugerują, że chroniczne narażenie na wysokie stężenia aluminium może przyczyniać się do rozwoju chorób takich jak Alzheimer czy osteoporoza. Związek między aluminium a chorobą Alzheimera  jest przedmiotem wielu badań, a niektóre z nich wskazują na możliwy wpływ akumulacji glinu w mózgu na rozwój tej choroby. Ponadto, aluminium może wpływać na gospodarkę wapniową organizmu, co z kolei może prowadzić do osłabienia kości i zwiększenia ryzyka złamań.

Badania dotyczące wpływu E173 na wzrost ryzyka choroby Alzheimera: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35088386/

Dopuszczalne ilości spożycia E173

Warto zwrócić uwagę na dzienne dopuszczalne porcje spożycia aluminium, które różnią się w zależności od źródła ekspozycji. Na przykład, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa maksymalne bezpieczne spożycie glinu z wody pitnej na poziomie 0,2 mg/l, podczas gdy Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ustalił dopuszczalne dzienne spożycie aluminium z wszystkich źródeł na 1 mg na kilogram masy ciała. Należy jednak pamiętać, że nie wiemy tak naprawdę ile aluminium wprowadzamy do swojego organizmu każdego dnia. Należy zatem ograniczać produkty z aluminium, by nie narażać się na zbyt duże nagromadzenie tego metalu w naszym ciele. 

WHO: https://apps.who.int/food-additives-contaminants-jecfa-database/Home/Chemical/298 

EFSA: https://www.efsa.europa.eu/en/news/efsa-advises-safety-aluminium-food 

Aluminium a choroby neurodegeneracyjne

Intensywne badania naukowe ostatnich dekad skupiają się na związku między ekspozycją na aluminium a rozwojem chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy stwardnienie zanikowe boczne. E173  jest neurotoksyną, która może przyczyniać się do uszkodzenia komórek nerwowych, prowadząc do ich degeneracji. Metaanalizy i badania epidemiologiczne sugerują, że długotrwałe narażenie na wysokie stężenia tego metalu może zwiększać ryzyko wystąpienia tych chorób. Jednakże, konieczne są dalsze badania, aby jednoznacznie potwierdzić te zależności. Mimo to, wyciąganie konkretnych wniosków na temat roli aluminium w rozwoju chorób neurodegeneracyjnych pozostaje przedmiotem intensywnych badań. W świetle dostępnych danych, minimalizacja ekspozycji na aluminium wydaje się być rozsądnym podejściem w celu potencjalnego zmniejszenia ryzyka tych chorób.

Wpływ E173 na układ pokarmowy i wchłanianie składników odżywczych

Regularne narażenie na aluminium może mieć znaczący wpływ na układ pokarmowy. Substancja ta, znajdująca się w wielu produktach codziennego użytku, od opakowań po środki spożywcze, może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Zauważono, że nadmierna obecność aluminium w diecie może przyczyniać się do zmniejszenia wchłaniania ważnych składników odżywczych, takich jak żelazo i wapń, co z kolei może prowadzić do niedoborów i osłabienia organizmu.

W kontekście wpływu aluminium na wchłanianie składników odżywczych, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

  1. Zmniejszenie wchłaniania żelaza: aluminium może wiązać się z żelazem w przewodzie pokarmowym, co utrudnia jego absorpcję i może prowadzić do anemii.
  2. Interferencja z wapniem: podobnie, aluminium może zakłócać metabolizm wapnia, co ma negatywny wpływ na zdrowie kości i może zwiększać ryzyko osteoporozy.
  3. Wpływ na florę jelitową: nadmiar aluminium może również wpływać na równowagę mikrobiomu jelitowego, co jest kluczowe dla prawidłowego trawienia i absorpcji składników odżywczych.

Badania na temat glinu

Poniżej przedstawiamy najświeższe badania :

skutki nadmiaru aluminium infografika - infografika

Jak ograniczyć narażenie na aluminium w codziennym życiu?

Zmniejszenie ilości aluminium, z którą mamy do czynienia na co dzień, może wydawać się wyzwaniem, ale jest kilka prostych sposobów, aby to osiągnąć.

Przede wszystkim, zwracaj uwagę na opakowania produktów spożywczych. Aluminium jest często używane w opakowaniach, takich jak puszki do napojów czy folia aluminiowa. Wybierając produkty pakowane w szkło lub papier, możemy znacząco zmniejszyć nasze narażenie na ten metal. Ponadto, warto zastanowić się nad zmianą naczyń kuchennych. Naczynia wykonane z aluminium są popularne ze względu na ich przewodnictwo cieplne, jednak istnieją bezpieczniejsze alternatywy, takie jak stal nierdzewna czy żeliwo, które nie przyczyniają się do przenikania aluminium do przygotowywanych potraw.

Drugim ważnym krokiem jest uważne czytanie etykiet kosmetyków. Wiele produktów, takich jak dezodoranty, może zawierać związki aluminium. Wybierając produkty oznaczone jako wolne od aluminium, możemy zmniejszyć jego ilość w naszym codziennym życiu. 

Dodatkowo, warto być świadomym, że niektóre leki, w tym leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, mogą zawierać aluminium jako substancję pomocniczą. Dlatego, zawsze należy dokładnie sprawdzać skład leków i w miarę możliwości wybierać te, które nie zawierają tego metalu. Pamiętajmy, że świadome wybory w zakresie produktów, z których korzystamy na co dzień, mogą znacząco przyczynić się do zmniejszenia narażenia na aluminium.

Alternatywy dla produktów zawierających aluminium

Znalezienie bezpiecznych i skutecznych alternatyw dla produktów zawierających aluminium jest kluczowe dla ochrony naszego zdrowia. Na rynku dostępne są liczne opcje, które mogą zastąpić antyperspiranty, naczynia kuchenne czy opakowania zawierające ten metal. Dla przykładu, w przypadku antyperspirantów, można wybrać te na bazie soli mineralnych lub naturalnych składników, które są równie efektywne, ale bezpieczniejsze dla naszego organizmu. Wybierając naczynia kuchenne, warto zwrócić uwagę na te wykonane ze stali nierdzewnej, szkła lub ceramiki, które nie tylko są wolne od aluminium, ale również długotrwałe i bezpieczne dla zdrowia.

Podsumowując, świadome unikanie produktów zawierających aluminium i zastępowanie ich bezpiecznymi alternatywami jest ważnym krokiem w kierunku ochrony naszego zdrowia. Regularne czytanie etykiet i dokonywanie świadomych wyborów może znacząco zmniejszyć naszą ekspozycję na aluminium. Pamiętajmy, że nasze zdrowie zaczyna się od małych decyzji, które podejmujemy każdego dnia, a wybór produktów bez aluminium jest jedną z nich. Dostępne na rynku alternatywy oferują skuteczność równorzędną z tradycyjnymi produktami, jednocześnie będąc bezpieczniejszymi dla naszego organizmu i środowiska.

ZOBACZ TAKŻE

Sacharyna

Acesulfam K

Izabela Wojciuk

Współzałożycielka marek Hempking, Biowen, Biozdrowy. Z zawodu inżynier produkcji oraz pasjonatka czytania składów produktów spożywczych oraz kosmetycznych.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności