Świadome odżywianie to trend, który już na stałe zapisał się w umysłach współczesnych ludzi. W związku z tym coraz więcej osób stawia na zdrowy tryb życia, w którym dominuje zbilansowana dieta oparta na naturalnych składnikach. Jednym z takich godnych polecenia produktów jest siemię lniane. Już teraz sprawdź najważniejsze informacje na temat jego dobroczynnych właściwości oraz najpopularniejszych sposobów zastosowania.
Czy siemię lniane jest zdrowe?
Czy wiesz, jaka jest jedna z najstarszych roślin uprawnych na świecie? To wywodzący się z terenów Bliskiego Wschodu len zwyczajny, o którym słyszano już w VI wieku przed naszą erą. Jego płaskie nasiona o małym rozmiarze i oleistym charakterze to właśnie siemię lniane. Ziarenka te, mimo że wyglądają dość niepozornie, posiadają wysoką wartość odżywczą. Jak również wyróżniają się różnorodnymi walorami zdrowotnymi – mają moc, której nie opłaca się ignorować.
Siemię lniane jest dość kaloryczne (to około 530 kcal na 100 gramów tego produktu), jednak stanowi cenne źródło błonnika, kwasów tłuszczowych omega-3 (najważniejszą rolę odgrywa tam kwas alfa-linolenowy), lignanów, niektórych witamin oraz składników mineralnych takich jak na przykład magnez, fosfor lub potas. To wszystko sprawia, że siemię lniane zasługuje na miano tak zwanego super food.
Przed spożyciem siemię lniane bardzo często jest łączone z wodą – pod jej wpływem pęcznieje i zwielokrotnia swą objętość, zmienia kolor na ciemnobrązowy, a także pokrywa się specyficzną otoczką ze śluzu. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie, może mieć ono charakter wewnętrzny, jak i zewnętrzny. Spożycie tego składnika gwarantuje uczucie sytości. Co jest ważne zwłaszcza dla osób, które w związku z chęcią zrzucenia nadprogramowych kilogramów stosują dietę odchudzającą.
Przydatna wskazówka – aby korzystać z pełni cennych właściwości typowych dla tego składnika, warto kupować całe ziarna siemienia lnianego, a następnie samodzielnie mielić je w domu, na przykład za pomocą klasycznego młynka do kawy. Tak czy inaczej, posiadane nasiona należy przechowywać w miejscu, w którym panuje temperatura pokojowa, najlepiej zamknięte w szczelnym pojemniku. Tym samym przedłuży się ich termin przydatności do spożycia.
Siemię lniane – na co pomaga?
Len, z którego powstaje siemię lniane wyróżnia się szeregiem właściwości, z których warto korzystać. Jego wpływ na zdrowie ludzi przejawia się przede wszystkim poprzez:
- wspieranie działania narządów płciowych i hormonów,
- aktywność antyoksydacyjną,
- pozytywne oddziaływanie na funkcjonowanie układu krążenia,
- korzystne działanie na układ sercowo-naczyniowy – siemię lniane jest źródłem kwasów omega-3, a jednocześnie chroni serce, obniża poziom cholesterolu i lipoprotein LDL
Pomimo tego, że siemię lniane w licznych przypadkach ma bardzo dobry wpływ na kondycję naszego organizmu, nie można przesadzać z jego nadmiernym spożywaniem. Tak jak we wszystkim, także w tym przypadku wskazany jest umiar i stosowanie się do zaleceń. Zgodnie z aktualnymi ustaleniami bezpieczna dzienna porcja siemienia lnianego, przy której użyciu nie powinny wystąpić żadne skutki uboczne, to około 50 gramów.
Jak stosować siemię lniane na żołądek?
Siemię lniane ma wszechstronne zastosowanie. Każdy z nas może wykorzystywać je na wiele sposobów. Natomiast jednym z nich jest sięganie po ten składnik, jeśli trzeba zmierzyć się z problemami ze strony układu pokarmowego. Najlepiej używać go wtedy w postaci zmielonej. Wszystko sprowadza się bowiem do przygotowania naparu lub swego rodzaju kisielu o specyficznej konsystencji śluzu.
W tym celu należy zalać gorącą wodą (jednak nie wrzątkiem) trzy łyżki siemienia lnianego, a następnie zaparzać taką mieszankę przez przynajmniej godzinę. Po upływie tego czasu trzeba przecedzić napar przez sitko w celu pozbycia się ziarenek. A potem pić go, w zależności od potrzeb, nawet trzy razy dziennie. Nie sposób jednoznacznie określić, jaki smak ma napój przyrządzany z siemienia lnianego. Większość osób nie dostrzega w nim żadnych wyrazistych aromatów, jednak są i tacy, dla których napar ten jest dość mdły. W takiej sytuacji jego walory smakowe można poprawić poprzez dodanie niewielkiej ilości ulubionego syropu lub soku owocowego (najlepiej takiego domowej roboty).
Siemię lniane – jak stosować?
Na bazie siemienia lnianego przygotowuje się między innymi domowej roboty syrop. To rozwiązanie dobre zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Można go zrobić w prosty sposób – wystarczy łyżkę tego składnika zalać szklanką gorącej wody. Po ostygnięciu warto dodać odrobinę ulubionego gatunku miodu, aby poprawić walory smakowe takiej mieszanki na gardło. Trzeba jednak zaczekać, aż kisiel ostygnie do temperatury maksymalnie 40 stopni Celsjusza, ponieważ inaczej miód utraci cenne dla siebie właściwości. Ciekawą opcją jest także dodawanie innych naturalnych składników wzmacniających odporność. Chociażby takich jak: mrożone maliny, cytryna, tymianek, podbiał, imbir, cynamon, goździki, czy kwiaty lipy albo czarnego bzu. Warto zauważyć, że nic nie stoi na przeszkodzie. Aby już na początku, zamiast wody użyć naparu przygotowanego właśnie z wymienionych wcześniej ziół.
W zależności od osobistych predyspozycji można również zdecydować się na sporządzenie płukanki przeznaczonej do zastosowania w jamie ustnej. Robi się ją z jeszcze większą łatwością, ponieważ w tym celu nie jest wymagane gotowanie nasion. Wystarczy zalać letnią wodą odrobinę siemienia lnianego i pozostawić na pół godziny. Po upływie tego czasu oraz po odcedzeniu nasionek można wykorzystać tę mieszankę właśnie jako płukankę.
Przydatna wskazówka – po wypiciu kisielu z siemienia lnianego postaraj się przynajmniej chwilę niczego nie jeść, należy też przez co najmniej kilka minut powstrzymać się przed piciem. Najlepiej wypijać łyżkę takiej mieszanki dwa razy dziennie. Picie lnu może szczególnie pożytecznie wpłynąć na osoby chorujące na refluks żołądkowo-przełykowy.
ArrayJak przygotować siemię lniane?
Wskazane powyżej sposoby przygotowania siemienia lnianego to nie wszystkie dostępne rozwiązania, pokazują one jednak, że istnieje zarówno możliwość jego bezpośredniego zjadania, jak i wypijania. Trzeba mieć świadomość, że te niepozorne na pierwszy rzut oka nasionka można wykorzystywać w kuchni na naprawdę wiele sposobów. Dodawanie tego produktu do ulubionych posiłków. A tym samym delikatne urozmaicanie ich smaku oraz wzbogacanie składu potraw, to trend cieszący się coraz większą popularnością.
Surowe (całe lub zmielone) nasiona siemienia lnianego sprawdzą się jako dodatek do warzywnych lub owocowych sałatek, zjadanych do obiadu surówek, wypijanych na śniadanie koktajli lub smoothie, przekąsek w postaci owsianek, pożywnych jogurtów, a także smacznych past kanapkowych. Możesz dodać go także do musli, granoli, twarożku, czy panierek, w których obtaczasz smażone mięso. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby potraktować takie małe ziarenka jako element dekoracyjny. Którym przed podaniem posypiemy wieloskładnikowe kanapki, wytrawne tarty oraz podawane z chrupiącymi tostami zupy krem. Tylko od Ciebie i Twoich indywidualnych upodobań smakowych. Zależy to, w jaki konkretny sposób zdecydujesz się włączyć ten wartościowy produkt spożywczy do swojej diety. Pamiętaj jednak, że zawsze warto to zrobić, aby zadbać o zdrowie oraz nieco urozmaicić stosowany dotychczas jadłospis.
Ciekawostka
Można uznać fakt, że siemię lniane, ze względu na swoje właściwości zagęszczające, jest niekiedy uznawane za zamiennik jajek. W takiej roli sprawdza się zwłaszcza w przypadku przyrządzania ciasta naleśnikowego. Co więcej w trakcie domowych wypieków, kiedy to służy do przygotowywania ciasteczek, drożdżówek, muffinków, babeczek, pieczywa oraz różnego rodzaju ciast. Przepisy podają, że jednemu jajku odpowiada kleik stworzony z jednej łyżki siemienia lnianego zalanej trzema łyżkami ciepłej wody. Jednocześnie warto w tym miejscu podkreślić, że rosnącą popularnością cieszy się także mąka lniana – zalecane jest zwrócenie swojej uwagi na ten produkt i nieco bliższe przyjrzenie się jego właściwościom.
Zdolności żelujące typowe dla siemienia lnianego sprawiają również, że składnik ten jest bardzo dobrym zagęstnikiem. Dzięki temu często stosuje się go wtedy, gdy chce się poprawić konsystencję potrawy. Na przykład aromatycznego sosu, warzywnej zupy, mięsnego gulaszu, czy przyrządzanej na obiad, pysznej potrawki. Na dobrą sprawę każdy miłośnik kulinarnych eksperymentów znajdzie zastosowanie dla tego wszechstronnego produktu spożywczego.
W zakresie spożywania siemienia lnianego dobrze jest mieć na uwadze to, czy produkt ten w jakiś sposób wchodzi w interakcje z zażywanymi na stałe lub tymczasowo lekami, suplementami diety oraz witaminami. Bardzo często można spotkać się z informacjami, że składnik ten w pewnym stopniu zaburza (obniża) skuteczność ich działania, ponieważ może zmniejszać ich wchłanianie. Czy to oznacza, że osoby stosujące jakieś leki nie mogą sięgać po siemię lniane? Nic podobnego. W takiej sytuacji wystarczy jedynie wykazać się odpowiednią rozwagą, polegającą na właściwym rozplanowaniu momentu zażywania leków i spożywania siemienia lnianego. Po przyjęciu lekarstw zalecane jest odczekanie minimum dwóch godzin. Dzięki takiemu działaniu zwiększymy bezpieczność stosowania siemienia lnianego.
Siemię lniane – przeciwwskazania do stosowania tego składnika
Niestety, tak jak ma to miejsce w przypadku niemal wszystkich innych produktów spożywczych, również w odniesieniu do siemienia lnianego są pewne ograniczenia. Zgodnie z nimi istnieją grupy osób, które powinny uważać na ten składnik albo nawet całkiem wyeliminować go ze swojej diety. Niekiedy włączenie siemienia lnianego do jadłospisu będzie więc wymagało skonsultowania tego faktu z lekarzem. Dotyczy to następujących przypadków:
- alergia na ten składnik,
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, ponieważ kwasy omega-3 zawarte w siemieniu lnianym mogą wpłynąć na ,,zwiększone rozrzedzenie krwi’’, przez co zwiększa się ryzyko krwawień,
- zażywanie lekarstw obniżających poziom cholesterolu (ponieważ len może wpływać na dodatkowe obniżenie cholesterolu),
- silne zaparcia,
- przyjmowanie leków stosowanych w leczeniu cukrzycy,
- problemy z funkcjonowaniem jelit.
Siemię lniane dla urody – sprawdź jego zastosowanie w kosmetyce
Nie sposób nie zauważyć, że siemię lniane ma znacznie nie tylko dla branży spożywczej. Zdaje on egzamin również w kosmetyce. Istnieje możliwość stosowania go zewnętrznie podczas wykonywania codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. W tym celu można samodzielnie przygotować domowej roboty kosmetyki bazujące na naturalnych składnikach.
Na włosy
Dużym uznaniem wśród kobiet dbających o swój wygląd cieszy się chociażby siemię lniane na włosy (zarówno te zniszczone, suche, przetłuszczające się, czy ze skłonnościami do rozdwajania się, jak i proste, kręcone, a nawet farbowane). W takim przypadku stawia się zwykle na maseczki, płukanki oraz mgiełki, w których siemię lniane w odpowiednich proporcjach występuje w towarzystwie wody, a także dodatków takich jak aloes lub olejki eteryczne. Obecnie można zaopatrzyć się także w gotowe produkty do włosów na bazie siemienia lnianego – między innymi szampony, żele, balsamy, spraye oraz odżywki. Kluczem do uzyskania zamierzonego efektu jest tutaj oczywiście systematyczność.
Na skórę
Ponadto siemię lniane może poszczycić się mianem nie tylko popularnego, ale przede wszystkim skutecznego produktu przeznaczonego do pielęgnacji skóry (nawet tej wrażliwej, skłonnej do alergii, podrażnień i zaczerwienień; sprawdzi się także przy cerze tłustej i trądzikowej). Kosmetyki, w których gra on pierwsze skrzypce wykorzystuje się zarówno na twarz, jak i całe ciało. Wszystko zależy od tego, jaki cel pragnie się osiągnąć. W związku z tym najczęściej siemię lniane można dostrzec w składzie kremów, maseczek oraz peelingów, a także mydeł, płynów do kąpieli i żeli pod prysznic.
Na dłonie i paznokcie
Olejek z siemienia lnianego to sprawdzony składnik wykorzystywany nie tylko do olejowania twarzy, ale także po to, aby można było lepiej zadbać o stan swoich paznokci oraz dłoni, które zwłaszcza zimową porą mogą być przesuszone. Dla uzyskania najlepszego efektu dobrze jest wyrobić sobie nawyk stosowania takiego preparatu dwa razy dziennie – rano oraz wieczorem.
Doskonale widać więc, że siemię lniane jest dobre dla urody. Zacznij stosować ten składnik podczas swojej rutyny pielęgnacyjnej. A przekonasz się, że jego pozytywny wpływ na nasz wygląd jest naprawdę dostrzegalny. To najwyższy czas, aby pozwolić sobie odkryć niezwykłą moc drzemiącą w naturalnych składnikach. Które znajdują się przecież na wyciągnięcie ręki, trzeba je tylko dostrzec.
Siemię lniane złociste czy brązowe – które wybrać?
Jednocześnie należy podkreślić, że dostępne jest dla nas siemię lniane złociste oraz brązowe. Które z nich jest lepsze? Jakiego wyboru warto dokonać w tym zakresie? Na początku trzeba zauważyć, że obie odmiany lnu mają pozytywny wpływ na działanie ludzkiego organizmu. Jednak jest kilka subtelnych różnic występujących pomiędzy lnem złocistym i brązowym – główną z nich jest oczywiście kolor.
Złote siemię lniane ma w sobie około 44% oleju (połowa z tego to kwasy omega-3), ponadto dostarcza zbilansowaną ilość tłuszczu, kalorii, białka oraz lignanów lnianych. Zakup tego produktu jest możliwy, jednak najczęściej można uczynić to tylko w sklepach ze zdrową żywnością. Brązowa odmiana siemienia lnianego pochodzi z Kanady i wyróżnia się delikatnym aromatem oraz smakiem, w którym można odkryć subtelną, orzechową nutę. Brązowe nasiona lnu to średnio 44% oleju (niemal 60% to kwasy tłuszczowe omega-3), ponadto jest on bogatym źródłem białka, tłuszczu i tak zwanych lignanów lnianych. Widać więc, że jest sporo podobieństw w zakresie ich właściwości oraz wartości odżywczych, dlatego w ostatecznym rozrachunku dość ciężko jest wskazać lepszą opcję, wiele zależy w tym względzie od indywidualnych potrzeb oraz celu, jaki chce się osiągnąć.
Już teraz doskonale wiesz, czy siemię lniane jest zdrowe. Udało Ci się również poznać najważniejsze właściwości tego składnika oraz najczęściej wykorzystywane sposoby jego zastosowania. A więc kup ten naturalny produkt i w razie potrzeby wypróbuj go w praktyce, aby na własnym przykładzie przekonać się o skuteczności działania siemienia lnianego. Jest to niezbędne zwłaszcza wtedy, gdy zależy Ci na prowadzeniu zdrowego trybu życia. Opartego na nawykach wspierających fizyczną i psychiczną kondycję organizmu.
Leave a Comment