Strona główna » Jak poprawić trawienie? Sprawdź skuteczne sposoby na pobudzenie żołądka

Jak poprawić trawienie? Sprawdź skuteczne sposoby na pobudzenie żołądka

Jak poprawić trawienie? Kłopoty z trawieniem mogą być źródłem dyskomfortu utrudniającego normalne funkcjonowanie. Dlatego warto nieco bliżej przyjrzeć się przyczynom takiego stanu. Jednocześnie niezbędne jest podjęcie próby poszukiwania sprawdzonych metod prowadzących do usprawnienia działania układu pokarmowego. Już teraz sprawdź co robić, aby nastąpiła zdecydowana poprawa trawienia.

Przyczyny i objawy problemów trawiennych

Jakie objawy świadczą o tym, że dotykają nas problemy ze strony układu pokarmowego? Jest kilka takich charakterystycznych symptomów, które niekiedy pojawiają się samodzielnie, a czasem występują łącznie. Przede wszystkim są to: ból i ucisk brzucha, uczucie zalegania pokarmu w żołądku, utrata apetytu, niestrawność, nudności, odbijanie, zgaga, wzdęcia i gazy, biegunki, zaparcia, czy wymioty oraz ogólne osłabienie organizmu.

Dolegliwości związane z trawieniem mogą mieć różne podłoże. Najczęściej jako przyczyny nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania układu pokarmowego wskazuje się:

 • nieregularne odżywianie się i brak odpowiednich przerw między posiłkami,
 • kolacje zbyt obfite i spożywane zbyt późno,
 • objadanie się,
 • niewłaściwy sposób jedzenia (na przykład połykanie zbyt dużych kawałków),
 • nadmierny pośpiech podczas spożywania posiłków,
 • dieta, w której dominują niezdrowe produkty,
 • stresujący tryb życia,
 • stosowanie niektórych leków,
 • choroby układu pokarmowego.

Jak poprawić trawienie?

Dobra wiadomość jest następująca – wspomaganie trawienia jest możliwe, a co ważniejsze, nie jest to nic skomplikowanego. Wszystko sprowadza się w głównej mierze do zmiany niektórych przyzwyczajeń typowych dla naszego dotychczasowego trybu życia. W takim przypadku należy skupić się zwłaszcza na swojej diecie oraz żywieniowych upodobaniach. Stosowany sposób odżywiania ma cechować się zbilansowaniem i dostarczać w odpowiednich proporcjach wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Dieta na lepsze trawienie

Oczywiście, jak zostanie to przedstawione w dalszej części artykułu, są liczne produkty wspomagające trawienie. Jednak oprócz tego, co się je, ważne jest również to, w jaki sposób przygotowuje się oraz zjada posiłki. Bazą spożywanych potraw mają więc stanowić świeże, ekologiczne i zdrowe składniki gwarantujące, że dieta będzie urozmaicona oraz dopasowana do naszych potrzeb. Najlepiej, aby zjadane dania były w jak najmniejszym stopniu przetworzone, ponadto zalecane jest unikanie smażonego jedzenia. Lepszym wyborem jest gotowanie na wodzie lub na parze, duszenie mięs albo pieczenie ich w folii. Każdego dnia trzeba dbać o to, aby spożywać odpowiednią ilość błonnika, który w kontekście poprawnej pracy układu pokarmowego ma naprawdę duże znaczenie.

Nawyki żywieniowe, których trzeba się nauczyć to: niezapominanie o pożywnym śniadaniu, spożywanie małych porcji, regularne odżywianie się, dokładne przeżuwanie pokarmu i zjadanie kolacji na dwie-trzy godziny przed pójściem spać. Dobrą praktyką jest także wypijanie zaraz po przebudzeniu szklanki wody.

Wszystko to ma być uzupełnione odpowiednim nawadnianiem organizmu w ciągu doby oraz codzienną dawką aktywności fizycznej dostosowaną do indywidualnych możliwości. Dla poprawy trawienia ważna jest również rezygnacja z używek, takich jak alkohol oraz papierosy.

poprawa trawienia zdjęcie

Produkty wspomagające trawienie

Jakie produkty poprawiają trawienie? Pobudzenie trawienia będzie możliwe, jeśli ze swojego jadłospisu usuniesz określone grupy artykułów spożywczych, a na ich miejsce wprowadzisz godne polecenia składniki, których wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego jest korzystny. Zaraz przekonasz się, że szukanie zdrowych zamienników wcale nie jest trudne. Warto wprowadzić do swojej diety następujące produkty: 

 • kiszona kapusta,
 • kiszone ogórki,
 • produkty bogate w błonnik np. płatki owsiane, 
 • kombucha,
 • kasze,
 • owoce oraz warzywa (najlepiej w surowej postaci lub krótko gotowane),
 • herbata i napary ziołowe,
 • świeże zioła, stosowane jako przyprawy poprawiające smak potraw.

Jak poprawić trawienie w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Przyszła mama musi wtedy troszczyć się nie tylko o siebie, ale i swoje nienarodzone jeszcze dziecko. Jednak także w tym czasie istnieje ryzyko, że pojawią się problemy ze strony układu pokarmowego. Jak radzić sobie z występującymi w takiej sytuacji objawami? Jakie wspomaganie trawienia jest zalecane ciężarnym? Główną rolę powinny tutaj odgrywać bezpieczne, naturalne metody. Przyniosą one oczekiwany skutek, a jednocześnie nie będą stanowiły dla nikogo zagrożenia. Trawienie w ciąży można usprawnić poprzez:

 • właściwe nawadnianie organizmu – wodą, ciepłymi napojami oraz świeżymi sokami wyciskanymi z owoców i warzyw poprawiających metabolizm (na przykład śliwek, kiwi, gruszek lub jabłek),
 • zbilansowaną dietę opartą na lekkostrawnych posiłkach,
 • regularne wypróżnianie się,
 • pamiętanie o systematycznej, ale oczywiście umiarkowanej aktywności fizycznej,
 • zioła – tutaj należy jednak zachować dużą ostrożność, ponieważ niektóre z nich nie są wskazane dla ciężarnych i mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu lub uszkodzenia płodu; stosowanie ziół należy więc każdorazowo skonsultować z lekarzem.

Zaburzenia trawienia u dzieci – co pomaga poprawić trawienie?

Zaburzenia trawienia nie są tylko domeną dorosłych. Bardzo często dotykają one również dzieci. W ich przypadku stosowane środki zaradcze powinny być dostosowane do wieku maluchów – co innego sprawdzi się u niemowlaków, a co innego u przedszkolaków. Fundamentem jest oczywiście zdrowa dieta, prawidłowe nawyki żywieniowe i dużo ruchu, o co zadbać muszą rodzice.

co na trawienie infografika

Domowe sposoby na leniwe jelita

Walcząc z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, dobrze jest w pierwszej kolejności korzystać z tradycyjnych, domowych metod. Wśród nich najczęściej wymieniane jest oczywiście wykorzystywanie tego, co daje nam natura. Dużą popularnością cieszą się zatem zioła, a w szczególności przygotowywane z nich napary oraz herbatki. Można sięgać zarówno po jednoskładnikowe produkty, jak i mieszanki składające się z kilku rodzajów roślin o cennych dla układu pokarmowego właściwościach.

Jednocześnie warto robić wszystko, aby ograniczyć negatywne efekty prowadzonego przez większość z nas siedzącego trybu życia, który to niejednokrotnie ma ogromny wpływ właśnie na jakość trawienia. Już nawet codzienna, kilkunastominutowa gimnastyka może okazać się wielkim wsparciem. Dobrą pomocą na doraźne problemy trawienne są także gorące okłady oraz masaże podbrzusza.

Zioła na poprawę trawienia

Naturalne produkty wspomagające trawienie w warunkach domowych to przede wszystkim różnego rodzaju zioła. Z właściwości jakich roślin warto korzystać w takiej sytuacji? W pierwszej kolejności należy stawiać na: miętę pieprzową, melisę, koper włoski, dziurawiec, mniszek lekarski, rumianek pospolity, prawoślaz lekarski, imbir, rozmaryn, ostropest plamisty oraz szałwię lekarską. Wybór jest naprawdę szeroki, dlatego każdy może wybrać wariant zgodny ze swoimi upodobaniami smakowymi.

To właśnie te zioła mają pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego – zaopatrz się w nie już teraz, a w razie wystąpienia nieprzyjemnych objawów będziesz mieć je zawsze pod ręką, co pozwoli Ci natychmiast zareagować i poprawić swoje samopoczucie.

Nawracającą dolegliwością, która Cię dotyka, są problemy trawienne? Powyższe informacje mogą okazać się dla Ciebie istotnym wsparciem. Postaraj się je wszystkie zapamiętać i skorzystaj z nich w razie potrzeby. W efekcie przykre sygnały wysyłane ze strony Twojego organizmu znikną szybciej niż się pojawiły, albo przynajmniej w pewnym zakresie uda Ci się je zminimalizować.

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności