Strona główna » Rogowacenie okołomieszkowe – przyczyny, dieta i leczenie
Rogowacenie okołomieszkowe - przyczyny, dieta i leczenie

Rogowacenie okołomieszkowe – przyczyny, dieta i leczenie

Rogowacenie okołomieszkowe to choroba skóry, która polega na nadmiernym rogowaceniu ujść mieszków włosowych, co natomiast może powodować defekt kosmetyczny i obniżać komfort życia. Do charakterystycznych objawów tej choroby można zaliczyć suchą i szorstką skórę oraz pojawiające się różne krostki i grudki. Na czym polega leczenie rogowacenia okołomieszkowego i jakie są jego przyczyny? Czy dieta i suplementacja mają wpływ na tę chorobę? Na te pytania i wiele innych znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

Rogowacenie okołomieszkowe – co to jest? 

Rogowacenie okołomieszkowe jest częstą chorobą skóry, która dotyka nawet 40% dorosłych i 50% nastolatków. Choroba ta częściej ujawnia się u kobiet niż mężczyzn i najmocniej objawia się w okresie dorastania. Rogowacenie okołomieszkowe często ma podłoże genetyczne, jednak nie zawsze pojawia się u dzieci, których rodzice mają objawy tej choroby, ponieważ na jej występowanie wpływa również styl życia, sposób żywienia, nawyki pielęgnacyjne, poziom nawilżenia skóry i warunki środowiskowe.

Rogowacenie okołomieszkowe
Rogowacenie okołomieszkowe (łac. keratosis pilaris)

Podłożem tej choroby jest nadmierne gromadzenie keratyny, czyli białka strukturalnego występującego między innymi w naskórku, włosach i paznokciach. Odpowiednia ilość kreatyny wpływa na właściwą elastyczność, wytrzymałość i strukturę skóry, natomiast jej nadmiar jest przyczyną nagromadzenia keratyny wokół mieszków włosowych, co prowadzi do charakterystycznych objawów tej choroby. Do symptomów rogowacenia okołomieszkowego można zaliczyć zaczerwienienie i suchość skóry, głównie na ramionach i udach, różnego rodzaju krostki i grudki oraz skręcone włosy pod powierzchnią skóry, które nie mogą się wydostać z powodu nadmiaru kreatyny i zanieczyszczeń. Choroba ta jest często związana ze stanem zapalnym, dlatego w celu jej leczenia należy zastosować przeciwzapalną dietę, zdrowy styl życia i zmienić nawyki związane z pielęgnowaniem skóry. 

Rogowacenie okołomieszkowe – jakie są jego przyczyny?

Rogowacenie okołomieszkowe może mieć różne przyczyny, które niestety nie są do końca poznane. Do najczęstszych jego przyczyn zalicza się predyspozycje genetyczne, ponieważ częściej tę chorobę obserwuje się u dzieci, w rodzinach których występowało rogowacenie okołomieszkowe. Mimo to, nie jest to gwarantem ujawnienia się choroby, ponieważ na jej występowanie wpływ mają również czynniki immunologiczne i hormonalne. Dodatkowo nie należy zapominać o znaczącym wpływie diety, środowiska i nawyków pielęgnacyjnych. Ponadto coraz częściej porusza się rolę mikrobioty w występowaniu różnych chorób, w tym również rogowacenia okołomieszkowego. Dlatego podejście do leczenia tej choroby powinno być pełnowymiarowe, ponieważ nawet niewielkie błędy mogą przyczyniać się do jej zaostrzenia.

Wśród czynników ryzyka związanych ze stylem życia, które mogą powodować zaostrzenie tej choroby, zalicza się: 

 • nadmierny stres, 
 • palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, 
 • niewłaściwą dietę obfitującą w produkty prozapalne, 
 • brak aktywności fizycznej, 
 • nadwagę i otyłość, 
 • narażenie na zanieczyszczenia środowiska.

Związek między dietą a rogowaceniami okołomieszkowymi 

Powiedzenie ,,jesteś tym, co jesz’’ nie wzięło się znikąd, dlatego zapewne nie zdziwi Cię, że sposób żywienia ma wpływ na rogowacenie okołomieszkowe. Choroba ta współwystępuje ze stanem zapalnym, dlatego bardzo ważne jest to, aby z jadłospisu wykluczyć produkty prozapalne i włączyć jak najwięcej o działaniu przeciwzapalnym. Do produktów prozapalnych zalicza się głównie żywność wysoko przetworzoną (np. żywność typu fast food, dania typu instant, słone i słodkie przekąski i wyroby cukiernicze), cukier, kwasy tłuszczowe typu trans (występujące w wysoko przetworzonych produktach i margarynach produkowanych  według starych metod, wyrobach cukierniczych) i różnego rodzaju sztuczne dodatki do produktów (np. barwniki, konserwanty i stabilizatory). Natomiast do produktów o działaniu przeciwzapalnym zalicza się przede wszystkim świeże warzywa i owoce, orzechy, nasiona, pestki i oleje roślinne, tłuste ryby morskie, nasiona roślin strączkowych i pełnoziarniste produkty zbożowe. Dlatego najlepiej, aby dieta bazowała na produktach przeciwzapalnych, ponieważ dzięki temu w jadłospisie może znaleźć się wiele składników, które mogą pomóc w utrzymaniu remisji rogowacenia okołomieszkowego. 

Analizując jadłospis w rogowaceniu okołomieszkowym, warto wspomnieć o kilku witaminach, składnikach mineralnych i bioaktywnych substancjach. Po pierwsze witamina D, której niedobory obserwuje się nawet u 90% populacji osób dorosłych w Polsce. Witamina D reguluje stan zapalny w organizmie, przeciwdziała łojotokowi i wspiera zdrowie komórek skóry, dlatego tak ważna jest jej odpowiednia podaż. Po drugie należy zadbać o odpowiednią podaż cynku, który bierze udział w procesach gojenia, poprawia wygląd skóry i wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego. Do dobrych jego źródeł zalicza się mięso, ryby, orzechy, nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe, a także niektóre warzywa i owoce. Dodatkowo warto wspomnieć o:

 • witaminie C i A, które mają właściwości antyoksydacyjne,
 • kwasach omega-3 o właściwościach przeciwzapalnych, 
 • berberynie, która wspomaga gojenie się ran i ma właściwości przeciwzapalne. 

Rogowacenie okołomieszkowe – leczenie 

Leczenie rogowacenia okołomieszkowego obejmuje zarówno zmianę diety, sposobu pielęgnacji skóry i stosowaniu leków. Leczenie może być zróżnicowane i w dużej mierze zależy od objawów. Do częstych interwencji zalicza się leczenie miejscowe sterydami, fototerapię, stosowanie preparatów na bazie witaminy D i witaminy A oraz leczenie immunosupresyjne. Rogowacenie okołomieszkowe wymaga złożonych działań, które mogą doprowadzić do całkowitej remisji choroby. 

Specjalistą, który zajmuje się leczeniem tej choroby, jest dermatolog, a kluczowe dla skutecznego zarządzania nią, są regularne wizyty i monitorowanie postępów leczenia. 

Profilaktyka rogowacenia okołomieszkowego 

Profilaktyka rogowacenia okołomieszkowego polega na przestrzeganiu zasad zdrowej diety, unikaniu w miarę możliwości zanieczyszczeń środowiska i wdrożeniu zdrowych nawyków pielęgnacyjnych. Wybierając produkty do pielęgnacji ciała, unikaj w nich zbędnych dodatków i staraj się, aby były jak najbardziej naturalne. To samo dotyczy kosmetyków i dezodorantów, ponieważ substancje w nich zawarte mogą powodować zaostrzenie choroby. Dlatego dokładnie analizuj składy produktów i wybieraj te, które są pozbawione zbędnych dodatków. Na przykład, dobry dezodorant może bazować na olejach roślinnych, sodzie oczyszczonej i witaminie E. Dodatkowo zadbaj o zdrowy sen, który powinien trwać minimum 7-8 godzin dziennie i wybieraj ubrania wykonane z naturalnych włókien. 

Podsumowanie 

Rogowacenie okołomieszkowe może być poważnym defektem kosmetycznym i obniżać komfort życia chorych. Dlatego warto zadbać o holistyczne podejście, które na różnych płaszczyznach pomoże doprowadzić do remisji choroby. Dlatego, poza stosowaniem leczenia wybranego przez dermatologa, zadbaj o przeciwzapalną dietę, naturalne środki do higieny ciała oraz  zdrowy styl życia. 

Zobacz także:

Literatura:

 1. Reddy S, Brahmbhatt H. A Narrative Review on the Role of Acids, Steroids, and Kinase Inhibitors in the Treatment of Keratosis Pilaris. Cureus. 2021 Oct 20;13(10):e18917.  
 2. Thomas M, Khopkar US. Keratosis pilaris revisited: is it more than just a follicular keratosis? Int J Trichology. 2012 Oct;4(4):255-8. 
 3. Greenzaid J, Nussbaum D, Friedman A. Keratosis Pilaris: Treatment Practices of Board-Certified Dermatologists. J Drugs Dermatol. 2023 Oct 1;22(10):985-989.

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności