Strona główna » Co nasz wygląd mówi o zdrowiu?
Co nasz wygląd mówi o zdrowiu - obrazek wyróżniający

Co nasz wygląd mówi o zdrowiu?

Organizm bardzo często manifestuje poprzez wygląd zewnętrzny, że pora o niego zadbać. Objawów, które na to wskazują, może być naprawdę dużo, dlatego wnikliwa obserwacja ciała powinna stanowić nieodłączny element profilaktyki zdrowotnej. Czy choroby i niedobory mogą być powiązane z wyglądem? Na jakie części ciała zwracać uwagę? Na te pytania i wiele innych znajdziesz odpowiedź w artykule. 

Co nasz wygląd mówi o zdrowiu? Oznaki, że pora zadbać o swój organizm

Objawy manifestują się na zewnątrz organizmu, mogą wskazywać na rozwijające się niedobory pokarmowe lub poważne choroby. Zmarszczki, zaczerwienienia, łamliwe włosy i paznokcie to jedynie niektóre z typowych objawów, które mogą świadczyć, że najwyższa pora, aby zadbać o swój organizm.  Szczególnie zaniepokoić powinny nas zmiany, które pojawiają się nagle i szybko postępują. Przeczytaj artykuł do końca i poznaj wszystkie objawy, które mogą wskazywać, że Twój organizm potrzebuje pomocy. 

Czy choroby i niedobory mogą być powiązane z wyglądem?

Niedobory pokarmowe poza objawami takimi jak zmęczenie, senność i problemy z koncentracją, bardzo często są powiązane z wyglądem. Do najczęstszych przyczyn tych objawów możemy zaliczyć niedobory:

 • żelaza (bladość skóry i powłok, łamliwość włosów i paznokci, sucha i szorstka skóra, trudno gojące się rany)
 • witaminy B12 i kwasu foliowego (podobne objawy jak przy niedoborze żelaza oraz zmiany na języku),
 • witaminy C (sucha skóra, skłonność do zmarszczek, problemy z gojeniem się ran), 
 • magnezu (sucha skóra, problemy z gojeniem się ran, trądzik, swędzenie i wysypki skórne), 
 • kwasy tłuszczowe omega-3 (zaczerwienie skóry, gorsze gojenie się ran, trądzik, matowa i sucha skóra), 
 • witaminy D (trudno gojące się rany, łamliwe włosy, swędzenie i łuszczenie się skóry),
 • wapnia (sucha skóra, łamliwe włosy i paznokcie). 

Na jakie części ciała zwracać uwagę?

Wygląd ciała może dużo powiedzieć nam o naszym zdrowiu. Obserwując zmiany, które mogą wskazywać na niedomaganie organizmu, należy zwracać uwagę na całokształt. Niekiedy zmiany mogą pojawić się w najmniej spodziewanym miejscu, dlatego warto raz na jakiś czas wykonywać oględziny całego ciała. Mimo to, zmiany dużo częściej pojawiają się w miejscach widocznych, takich jak twarz, ręce i nogi. 

Wygląd twarzy a zdrowie

Wygląd twarzy może dostarczyć nam wielu informacji o stanie zdrowia organizmu. Należy pamiętać, że nie tylko skóra może wskazywać na to, że powinniśmy udać się do lekarza lub wykonać badania. Obserwując twarz, szczególnie zwróć uwagę na:

 • usta (obecność zajadów w kącikach ust, pękająca skóra, opryszczki, zmiany zabarwienia ust, owrzodzenia, opuchlizna), 
 • oczy (zaczerwienienie i podrażnienie oczu, obrzęk powiek, owrzodzenia, zaburzenia widzenia, odczuwalna bolesność, zażółcenie oczu, częste stany zapalne), 
 • skóra twarzy (matowa i sucha skóra, owrzodzenia i opryszczki, rumień cukrzycowy, obrzęk, trądzik, łuszczenie się skóry, świąd, ropnie),
 • język (biały nalot, zaczerwienienie, zgrubienia lub wklęśnięcia, zanik kubków smakowych, bolesność, owrzodzenia, zmiana koloru),
 • nos (krwawienia, problemy z oddychaniem, bolesność podczas oddychania, zmiany zapachu),
 • włosy (suche i łamliwe włosy, brak połysku, sucha skóra głowy, wypadanie włosów i łysienie). 

Niepokojące objawy na rękach

Kolejnym miejscem na naszym ciele, na które szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę, są ręce. Do objawów, które powinny wzbudzić naszą czujność, możemy zaliczyć zmiany w:

 • kolorze i kształcie płytce paznokci (bladość paznokci, zielony kolor, wklęśnięta lub wypukła płytka, łamliwość), 
 • skórze dłoni (suchość, skłonność do zranień, zmiana zabarwienia dłoni, wypryski, bladość), 
 • obrębie stawów (deformacje, sztywność, grudkowatość), 
 • ramionach (zwiększenie objętości ramion, obrzęki, znamiona). 

Co o stanie zdrowia “mówią” nasze nogi?

Kolejnym miejscem, które może dać nam wskazówki, że nasz organizm potrzebuje pomocy, są nogi. Szczególnie warto zwrócić uwagę:

 • uda (zmiana zabarwienia, obrzęki, siniaki, owrzodzenia, zaczerwienienie, pękanie naczynek),
 • stopy (trudno gojące się rany, zmiany na paznokciach, sucha skóra, pękające pięty, zmiany w zabarwieniu stóp).

Należy pamiętać, że objawy mogą mieć różne podłoże, dlatego zawsze przed wdrożeniem odpowiedniego leczenia lub diety warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w ustaleniu przyczyny złego wyglądu ciała. Niekiedy przyczyną wyżej wymienionych objawów może być niedobór płynów, a w innym wypadku niedobory pokarmowe lub choroba. Dlatego konsultacja ze specjalistą umożliwia indywidualne ustalenie przyczyny gorszego wyglądu zewnętrznego. 

Pozostałe

Poza objawami, które zostały wymienione powyżej, istnieje kilka zmian, które również mogą wskazywać na to, że nasz organizm niedomaga. Zaliczyć do nich zależy:

 • cellulit, który może wskazywać na niedobór w jadłospisie składników, które są niezbędne, aby skóra była jędrna i elastyczna (np. kolagenu, witaminy C i białka),
 • nadmierne owłosienie lub jego brak, które mogą wskazywać na poważne niedoboru pokarmowe, zaburzenia hormonalne lub poważne choroby,
 • opuchliznę na ciele, która jest częstym objawem niedoborów płynów lub problemów z krążeniem, 
 • przebarwienia skóry, które mogą wskazywać na niedobory żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego oraz podwyższone stężenie glukozy i insuliny,
 • tłuszcz na brzuchu, który może być przyczyną zaburzeń hormonalnych lub nieprawidłowej diety. 

Ważne jest zrozumienie, że objawy, które zostały wymienione, nie muszą zawsze  wskazywać na konkretne choroby lub niedobory. Każdy organizm jest inny i może reagować inaczej na konkretne choroby lub niedobory. Dlatego zawsze najważniejsza jest obserwacja organizmu i szybkie reagowanie, gdy coś nas niepokoi. 

Czy dieta wpływa na nasz wygląd?

Dieta ma ogromny wpływ na wygląd organizmu, ponieważ to wraz z nią jesteśmy w stanie dostarczać odpowiednich ilości białka, węglowodanów, tłuszczy, witamin, składników mineralnych i polifenoli, które będą wspierać organizm od środka. Długoterminowy niedobór choć jednego z nich może doprowadzić do zmian w wyglądzie organizmu. Dlatego komponując codziennie posiłki, zadbaj o to, aby w każdym posiłku znajdowały się świeże warzywa lub owoce. Dodatkowo pamiętaj, że większość Twojego jadłospisu powinna bazować na nieprzetworzonych produktach, takich jak pełnoziarniste produkty zbożowe, oleje, orzechy, nasiona, pestki, nasiona roślin strączkowych, nabiał, jaja, ryby i chude rodzaje mięs. Natomiast powinieneś unikać produktów wysoko przetworzonych, takich jak wyroby cukiernicze, słodycze, żywność typu fast food i słone przekąski.

Zobacz także:

Literatura:

 1. Kennel KA, Drake MT, Hurley DL. Vitamin D deficiency in adults: when to test and how to treat. Mayo Clin Proc. 2010 Aug;85(8):752-7; quiz 757-8. 
 2. Chiang CP, Chang JY, Wang YP, Wu YH, Wu YC, Sun A. Atrophic glossitis: Etiology, serum autoantibodies, anemia, hematinic deficiencies, hyperhomocysteinemia, and management. J Formos Med Assoc. 2020 Apr;119(4):774-780. 
 3. Patel S, Srivastava S, Singh MR, Singh D. Mechanistic insight into diabetic wounds: Pathogenesis, molecular targets and treatment strategies to pace wound healing. Biomed Pharmacother. 2019 Apr;112:108615.

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności