Strona główna » Rodzaje soli spożywczej – która sól najzdrowsza?
Sól spożywcza - jaką wybrać?|łyżka soli spożywczej

Rodzaje soli spożywczej – która sól najzdrowsza?

Jest wiele popularnych przypraw oraz ziół, po które sięgamy, gdy przygotowujemy dania z mięsa, ryb, warzyw, czy produktów zbożowych. Dzięki nim możliwe jest otrzymywanie pożądanego smaku, zgodnego z osobistymi preferencjami. Dlatego w naszych kuchniach możemy znaleźć małe pojemniczki z różnymi rodzajami pieprzu, ostrą lub słodką papryką, kurkumą, kolendrą, kminkiem, bazylią, majerankiem, rozmarynem, gałką muszkatołową lub ziołami prowansalskimi. Niezwykle popularnym dodatkiem do potraw zjadanych na śniadanie, obiad i kolację jest również sól. Czy sól spożywcza jest zdrowa? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Czy sól jest zdrowa?

Warto podkreślić, że sól spożywcza powinna znajdować się w naszej diecie, jednak ważne jest, aby nie przekraczać zalecanej dziennej dawki tego składnika w jadłospisie. Instytut Żywności i Żywienia, na podstawie rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia podaje, że ilość soli spożywana przez osobę dorosłą każdego dnia nie powinna przekraczać 5 gramów, a więc jednej płaskiej łyżeczki. W odniesieniu do dzieci i młodzieży te normy są jeszcze niższe.

Należy jednak mieć na uwadze, że w tym wyliczeniu nie chodzi jedynie o sól dodawaną wprost z solniczki do różnych dań. To także sól, której nie widać gołym okiem, a więc ta znajdująca się w gotowych, przetworzonych produktach, które zdarza się nam zjadać.

Statystyki są bardzo niepokojące, ponieważ wskazują one, że Polacy spożywają codziennie średnio nawet dwa razy więcej soli, niż wynoszą zalecenia ekspertów. Należałoby to jak najszybciej zmienić, a pomóc w tym może między innymi budowanie zdrowych nawyków u dzieci już od najmłodszych lat.

Przykłady i rodzaje soli spożywczej

Na opakowaniach soli spożywczej widnieje wiele nazw. Można spotkać się między innymi z określeniami takimi jak: sól himalajska, morska, kamienna, czy jodowana. Czym różnią się one między sobą?

  • sól himalajska – wbrew swojej nazwie wcale nie pochodzi z Himalajów, ale z pakistańskiego regionu Pendżab; wyróżnia ją charakterystyczne, różowe zabarwienie, bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że jest to najzdrowsza sól na świecie; na tle swojej konkurencji cechuje się naturalnym pochodzeniem,
  • sól morska – uzyskuje się ją w wyniku odparowywania słonych zbiorników wodnych, dlatego jej właściwości mogą być różne w zależności od konkretnego miejsca wydobywania; za początki jej pozyskiwania wskazuje się nawet czasy prehistoryczne, 
  • sól kamienna – cechuje się bardzo dużą zawartością cennych składników mineralnych; wydobywana jest tradycyjnymi metodami górniczymi, a potem jest poddawana kruszeniu oraz mieleniu,
  • sól jodowana – jej skład zostaje wzbogacony jodem, aby zapobiec niedoborom tego pierwiastka w organizmach spożywających ją ludzi.

Zastosowanie soli w życiu codziennym

Wiele osób nie wyobraża sobie przyrządzania posiłków bez użycia soli. Jednak produkt ten może służyć nie tylko do gotowania. Jakie są inne możliwości zastosowania soli spożywczej w codziennym życiu? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami i wykorzystaj je w praktyce.

Po pierwsze – okład na miejsce po ukąszeniu owadów

Podczas przebywania na świeżym powietrzu pogryzły Cię komary? Skóra zrobiła się zaczerwieniona i pojawiły się na niej swędzące bąble? Ważne jest, aby szybko zareagować. Dobrym rozwiązaniem jest nałożenie w miejscu ukąszenia pasty złożonej z soli i niewielkiej ilości wody. Taki okład zadziała odkażająco oraz złagodzi obrzęk i inne przykre objawy wynikające z ukąszenia przez owada.

Po drugie – płukanka na gardło

Jest wiele domowych sposobów na łagodzenie objawów przeziębienia i infekcji. Duża część z nich odnosi się do bólu gardła oraz uciążliwej chrypki. Jak można poradzić sobie z takim problemem? Wystarczy regularnie wykonywać płukankę przygotowaną z letniej wody oraz soli. Roztwór ten nie może być zbyt silny, ponieważ jedynie doprowadziłoby to do dodatkowego podrażnienia błony śluzowej oraz zwiększenia odczuwanego bólu.

Po trzecie – naturalny peeling

Pragniesz, aby Twoja cera była zawsze gładka? W celu uzyskania takiego efektu niezbędne jest systematyczne wykonywanie peelingu. Kosmetyk ten możesz przygotować samodzielnie we własnym domu, właśnie z użyciem soli. Wystarczy, że połączysz ją na przykład z olejem kokosowym, potem zaaplikujesz na skórę i wetrzesz w nią okrężnymi ruchami, wykonując przy tym relaksujący masaż.

Po czwarte – usunięcie nieprzyjemnego zapachu z odpływu

Z Twojego zlewu wydobywa się brzydki zapach? Być może jest on wywołany przez resztki produktów spożywczych, które tam utknęły. Zaradzić temu może sól kuchenna. Wsyp do odpływu trochę tego składnika, a następnie odczekaj kilka minut i spłucz pozostałości gorącą wodą. Jeśli przy okazji chcesz przetkać rurę, możesz użyć sody oczyszczonej oraz octu.

Po piąte – szybkie zlikwidowanie trudnych do usunięcia plam

Plama z kawy na obrusie? Dywan zabrudzony winem? Teraz te problemy mogą szybko odejść w zapomnienie. Pomóc w tym może sól, zimna woda oraz sok z cytryny. Należy nałożyć taką mieszankę na brudne miejsce, pozostawić na kilka chwil aż do zaschnięcia, a potem dokładnie uprać lub zmyć wodą i użyć odkurzacza.

Po szóste – gwarancja czystych fug

Płyn złożony z wody oraz soli spożywczej można zastosować również podczas sprzątania łazienki. Roztwór taki można przelać do pojemnika ze spryskiwaczem, a następnie polać nim najbardziej zabrudzone miejsca. Po odczekaniu kilku minut należy wyszorować fugi za pomocą szorstkiej gąbki. To sprawdzony sposób na usunięcie brudu oraz pleśni.

Po siódme – sposób na uporczywe chwasty

Niepożądane rośliny na naszym podwórku, a więc chwasty, potrafią negatywnie wpłynąć na walory wizualne przestrzeni wokół domu. Szczególnie trudno jest usunąć te ulokowane w niewielkich otworach pomiędzy ułożonymi obok siebie płytkami chodnikowymi lub kostkami brukowymi. Co zrobić, aby się ich pozbyć? Jednym ze sposobów jest podlanie ich mieszanką soli z wodą albo posypanie solą.

Rodzaje soli spożywczej – podsumowanie

Sól spożywcza, ze względu na swoją uniwersalność, cechuje się szerokim zastosowaniem. Można używać jej zarówno podczas kuchennych eksperymentów, jak również w wielu innych sytuacjach, które mają miejsce w gospodarstwie domowym. Obecnie produkt ten jest tani i łatwo dostępny, a zaopatrzenie się w niego jest możliwe nawet w małym sklepie osiedlowych. Choć teraz dość trudno w to uwierzyć, w przeszłości nie był to podstawowy składnik asortymentu, a towar określany mianem „białego złota”, na który mogli pozwolić sobie jedynie najbogatsi przedstawiciele społeczeństwa. Sól spożywcza stanowi główne źródło sodu i chloru w ludzkiej diecie, w związku z czym jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jednak należy zachować odpowiednią rozwagę, ponieważ nadmierne spożycie tego składnika może negatywnie odbijać się na zdrowiu człowieka.

Zobacz także: 

Nadciśnienie tętnicze – czy dieta może leczyć?

Przyprawy i lecznicze właściwości przypraw

Jak jeść zdrowo? 10 zasad zdrowego żywienia

blog

Bloger blogowy - fajny gość ! Poznaj go lepiej

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności