Strona główna » Boraks – właściwości, zastosowanie, działanie
Boraks – właściwości, zastosowanie, działanie - obrazek wyróżniający

Boraks – właściwości, zastosowanie, działanie

Czy wiesz, że utrzymanie czystości w domu wcale nie musi być skomplikowane oraz kosztowne? Co zrobić, aby uzyskać właśnie taki efekt? Wystarczy zaopatrzyć się w boraks – środek nie tylko tani, skuteczny, ale i cechujący się możliwością różnorodnego zastosowania podczas dokonywania generalnych porządków. Z jego użyciem szybko i efektywnie posprzątasz kuchnię, łazienkę oraz wszystkie inne pomieszczenia w Twoim domu. Co ciekawe, boraks jest jednocześnie wykorzystywany w przemyśle, medycynie oraz kosmetyce. Już teraz sprawdź najważniejsze informacje na jego temat i wykorzystuj typowe dla niego właściwości w swoim codziennym życiu.

Boraks – co to jest?

Boraks, a dokładniej tetraboran (czteroboran) sodu, to nieorganiczny związek chemiczny, który tworzą bezbarwne, rozpuszczalne w wodzie kryształy. Jego głównym składnikiem jest bor. W przyrodzie występuje on jako minerał, określany mianem boraksu rodzimego – jest pozyskiwany ze złóż ziemskich lub otrzymywany syntetycznie. Jego złoża występują między innymi w Kalifornii, Turcji, oraz Iranie, czyli na terenach o klimacie suchym i gorącym.

Charakterystyczne jest dla niego zróżnicowane zastosowanie. Stosowany jest podczas produkcji wełny szklanej, ceramiki oraz szkła, stanowi ważny składnik nawozów i wybielaczy, a także służy, jako środek konserwujący skórę i kości wypchanych zwierząt. Najczęściej spełnia funkcję popularnego preparatu czyszczącego, z powodzeniem wykorzystywanego w gospodarstwie domowym do usuwania najcięższych zabrudzeń. W tym kontekście jego dużym atutem jest brak negatywnego oddziaływania na środowisko, bowiem jest to produkt ekologiczny.

Boraks a zastosowanie w medycynie

Boraks to surowiec farmaceutyczny, który jest wykorzystywany do sporządzania przede wszystkim preparatów przeznaczonych do stosowania zewnętrznego. Najczęściej jest składnikiem maści aplikowanych na skórę oraz płynów do płukania jamy ustnej. W razie zaistnienia takiej potrzeby można zaopatrzyć się w ten produkt podczas wizyty w aptece, a potem sięgać po niego zgodnie z zaleceniami. Boraks nie powinien być używany przez osoby, które są uczulone na boran sodu, lepiej nie stosować go również u dzieci lub przynajmniej zachować w tym zakresie wyjątkową ostrożność.

biozdrowy - kod rabatowy blog - owoce zielone ścieżka - baner

Boraks w kosmetyce – sprawdź najważniejsze informacje!

Miłośników dbania o wygląd zewnętrzny na pewno zainteresuje informacja, że boraks występuje również w składzie wielu kosmetyków o różnorodnym zastosowaniu. Ta substancja naturalnego pochodzenia jest stosowana w produktach pielęgnacyjnych szczególnie po to, aby utrzymać w nich stały odczyn pH. Mało tego boraks pełni tam funkcję konserwantu przedłużającego jego trwałość, dzięki czemu po otwarciu opakowania dany kosmetyk może być używany przez dłuższy czas.

Pomysły jak wykorzystać boraks w domu – najciekawsze inspiracji!

Najbardziej zainteresowała Cię właściwości boraksu pozwalające wykorzystywać go, jako ekologiczny środek czyszczący? Świetna decyzja! Już teraz poznaj 10 sposobów wykorzystania tego składnika podczas domowych porządków. Nawet nie zauważysz, kiedy boraks stanie się Twoim stałym towarzyszem podczas sprzątania.

Pomysł numer jeden – płyn do mycia okien z boraksem

Kilka razy w roku niezbędne jest umycie okien. Stoisz teraz przed takim wyzwaniem? Nie chcesz jednak, aby na szybach pozostały nieestetyczne smugi oraz zacieki? Preparaty, które dotychczas używałeś, nie wykazywały się pożądaną skutecznością? Weź litr wody i rozpuść w niej trzy łyżeczki boraksu. Stworzoną mieszankę przelej do pojemnika ze spryskiwaczem, a potem bierz się za czyszczenie okien.

Pomysł numer dwa – skuteczny środek do czyszczenia toalet

Boraks zda egzamin również podczas sprzątania łazienki. Skutecznie wyczyści muszlę klozetową. Ponadto usuwa pleśń, kamień oraz osad, który gromadzi się na umywalkach, wannach, kabinach prysznicowych, czy też w zagłębieniach fug na ścianach i podłodze.

Pomysł numer trzy – uniwersalny produkt, z którym wyczyścisz każdą nawierzchnię

Warto pamiętać, że rozpuszczony w wodzie sproszkowany boraks, do którego doda się łyżkę octu i kilka kropli wybranego olejku zapachowego to uniwersalny preparat czyszczący. Nasączona w nim ściereczka pozwala sprzątnąć powierzchnie znajdujące się we wszystkich pomieszczeniach w mieszkaniu i usunąć z nich kurz oraz zabrudzenia.

sprzątanie domu boraksem w parze - grafika przedstawiająca 2 sprzątające osoby

Pomysł numer cztery – boraks do udrażniania rur i odpływów

W wielu domach nawracającym problemem są zatykające się rury. Włosy, niewielkie odpady, czy kawałki produktów spożywczych przedostające się do odpływu sprawiają, że woda nie może swobodnie spływać. Aby sobie z tym poradzić, należy wsypać do rury pół szklanki tego składnika, następnie zalać go dwiema szklankami wrzątku, odczekać około kwadransa i spłukać resztki boraksu gorącą wodą.

Pomysł numer pięć – recepta na likwidację nieprzyjemnych zapachów

Osoby, które posiadają zwierzęta domowe doskonale wiedzą, że niekiedy wiąże się to z odczuwaniem brzydkich zapachów, które należy szybko zneutralizować. Jak może tutaj pomóc boraks? Wystarczy rozprowadzić go na dnie psiej lub kociej kuwety, a następnie wysypać żwirek lub piasek.

Pomysł numer sześć – proszek do prania i wybielacz

Na Twojej ulubionej bluzce jest plama po kawie? Na obrus wylało się wino? Nie wiesz jak zlikwidować te zabrudzenia? Dodaj dwie łyżki boraksu do pięciu litrów ciepłej wody, zanurz w niej poplamioną tkaninę i pozostaw na trzydzieści minut. Następnie upierz ją w pralce. Analogiczne kroki możesz podjąć, gdy chcesz przywrócić swoim ulubionym elementom garderoby utraconą przez nie biel.

rękawice, środki czyszczące - grafika przedstawiające parę rękawic oraz 2 środki czyszczące

Pomysł numer siedem – szybkie usuwanie plam z dywanów i wykładzin

Plamy znajdujące się na wykładzinie lub dywanie skutecznie psują estetykę danego pomieszczenia. Jednocześnie są to zabrudzenia, których skuteczne usunięcie sprawia wiele trudności. Jednak nie z boraksem. Wystarczy dodać do niego niewielką ilość wody i przygotować pastę, którą wciera się w brudne miejsca na przykład za pomocą gąbki lub szczotki. Później trzeba poczekać, aż mieszkanka zaschnie i starannie odkurzyć całą powierzchnię.

Pomysł numer osiem – sprawdzona recepta na owady

Boraks ma również właściwości owadobójcze. Dlatego świetnie sprawdza się podczas odstraszania nieproszonych gości – mrówek, os, a nawet karaluchów. Wystarczy spryskać miejsca, w których pojawiają się insekty płynem przygotowanym z wody oraz boraksu. Możesz skorzystać z tego rozwiązania zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Pomysł numer dziewięć – środek przedłużający żywotność bukietu kwiatów

Świeże, cięte kwiaty są wspaniałą ozdobą każdej przestrzeni. Na początku wyglądają pięknie, jednak wraz z upływem czasu tracą swoje walory wizualne. W jaki sposób można przedłużyć ich atrakcyjny wygląd? Wystarczy do wody we flakonie dodać dosłownie szczyptę boraksu.

Pomysł numer dziesięć – preparat zwalczający chwasty na podwórku

Chwasty w ogrodzie potrafią skutecznie zaburzyć dobry wygląd ogrodu, czy podwórka. Ich usuwanie jest czasochłonne i musi odbywać się bardzo często. Szczególnie trudne do zwalczenia są chwasty wyrastające pomiędzy tworzącymi podjazd, ułożonymi obok siebie kostkami brukowymi. Receptą jest tutaj oprysk z wykorzystaniem wody oraz boraksu, który jednocześnie nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne.

Gdzie można kupić boraks?

Boraks jest łatwo dostępnym oraz dość tanim produktem, dlatego warto zdecydować się na taką inwestycję i zweryfikować w praktyce charakterystyczne dla niego właściwości. W jakich miejscach można go znaleźć? Znajduje się on w asortymencie stacjonarnych punktów sprzedaży, jak i tych działających w wirtualnej przestrzeni. Szukając go, należy skoncentrować swoją uwagę przede wszystkim na aptekach, sklepach zajmujących się sprzedażą środków chemicznych, czy nawet dobrze wyposażonych supermarketach. Najlepszym pod względem ekonomicznym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się od razu w większe opakowanie, które jak nietrudno się domyślić wystarcza na dłużej.

Zobacz także:

Błonnik – zalety, właściwości, przeciwskazania.

Herbata z imbirem (herbata imbirowa) – właściwości, sposób działania, przepis

Kozieradka – co to jest?

blog

Bloger blogowy - fajny gość ! Poznaj go lepiej

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności