Strona główna » Acerola – co to jest za owoc? Sprawdź jej zastosowanie!
co to jest acerola|acerola w koszyczku

Acerola – co to jest za owoc? Sprawdź jej zastosowanie!

Każdego dnia naszą dietę mogą wzbogacać różne owoce – zarówno te rosnące w Polsce, jak i te zagraniczne. Są one nie tylko smaczne, ale i niejednokrotnie bardzo zdrowe. Znudziły Ci się jabłka, banany, gruszki i cytrusy? Postaw na nieco mniej popularne owoce, których być może wcześniej nie miałeś jeszcze okazji próbować. Jedną z takich ciekawych, a co najważniejsze wartościowych propozycji stanowi acerola. Jakimi cechami charakteryzuje się ten owoc? Jaki jest jej smak? W jaki sposób można wykorzystywać acerolę na co dzień? Czy z właściwości tego trudno dostępnego owocu można czerpać w jakiś inny sposób? Znajdujące się poniżej informacje pozwolą Ci rozwiać wiele wątpliwości w tym zakresie.

Acerola – co to jest? Jakimi cechami charakteryzuje się ten owoc?

Acerola bardzo często jest określana również mianem malpigii granatolistnej oraz wiśni z Barbadosu, ponieważ krzew, na którym rośnie ten owoc, pochodzi z Ameryki Środkowej, a dokładniej z rejonu Wysp Karaibskich. Plantacje można spotkać także na terenie Meksyku, Teksasu oraz w północnej części Ameryki Południowej, a nawet w tropikalnych regionach Afryki i Azji. Te niewielkie drzewa liściaste przyciągają wzrok ze względu na swoje piękne kwiaty w delikatnym różowo-białym kolorze, które można podziwiać niemal przez cały rok.

Jadalna część tej rośliny przypomina swoim wyglądem dobrze znane u nas wiśnie oraz czereśnie. Acerola ma bowiem niewielkie owoce o purpurowej barwie lub w kolorze intensywnej czerwieni, które wyróżniają się charakterystycznym, lekko cierpkim i kwaśnym smakiem oraz soczystym, żółtym miąższem. W jej wnętrzu znajdują się zwykle trzy pestki.

Warto wiedzieć, że te owoce mają dość krótki termin przydatności do spożycia, ponieważ ulegają bardzo szybkiej fermentacji. W związku z tym trzeba zjeść je najpóźniej pięć dni od momentu zerwania. Dlatego ich eksport jest mocno ograniczony i w Polsce bardzo trudno jest dostać takie świeże owoce. Fakt ten bezpośrednio przełożył się na konieczność poszukiwania różnych sposobów przechowywania aceroli, mających na celu zachowanie przez nią wszystkich cennych właściwości. To przede wszystkim jej mrożenie oraz produkowanie dżemów, musów, galaretek, syropów oraz soków. Soki świetnie smakują w połączeniu z wodą lub dodane do herbaty, natomiast konfitury pasują do gofrów, tostów, naleśników oraz drożdżówek. Szerokie zastosowanie sprawia, że przetwory z aceroli zyskują uznanie wielu osób.

Acerola – zastosowanie

Acerola jest cennym źródłem witaminy C, która w tej postaci jest wyjątkowo dobrze przyswajalna. Jej zawartość zależy w głównej mierze od obszaru uprawy i czasu zbioru, jednak wskazuje się, że najwięcej jest jej w niedojrzałym owocu.

Co ciekawe, acerola to nie tylko wartościowy produkt spożywczy. Można również stosować ją zewnętrznie podczas wykonywania pielęgnacyjnych zabiegów kosmetycznych na skórze. Zauważa się ją w składzie toników, olejków, kremów, maseczek oraz balsamów. Ponadto istnieje możliwość wykorzystywania soku z aceroli do samodzielnej produkcji domowej roboty, naturalnych kosmetyków. Warto na co dzień korzystać z takiego urozmaicenia.

Acerola – w jakiej postaci można ją spożywać?

Z właściwości aceroli można czerpać na wiele sposobów. Jeśli ma się ku temu okazję, jedną z opcji jest oczywiście bezpośrednie spożywanie tego owocu w świeżej postaci, jako przekąska lub dodatek do posiłków. Wiele osób stawia na ten składnik dokonując zakupu musów, dżemów oraz konfitur, znajdujących się w asortymencie sklepów ze zdrową żywnością. Świetnie smakuje również sok z aceroli. Ponadto dostępna jest acerola w kapsułkach i tabletkach, a także w postaci mielonej, dzięki czemu łatwo połączyć ją z owsianką, koktajlem albo jogurtem.

Acerola – przeciwwskazania

Co do zasady, nie ma przeciwwskazań do stosowania aceroli (oczywiście, jeśli czyni się to rozsądnie i zgodne z zaleceniami). Jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które pragną każdego dnia dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią dawkę witaminy C. Trzeba jednak podkreślić, że nieco większą rozwagą powinny wykazać się w tym przypadku osoby borykające się z chorobami wątroby oraz nerek, dla których niewskazane jest spożywanie zbyt dużych ilości witaminy C. Ponadto korzystne jest podawanie aceroli dzieciom. Mając to na uwadze, można bezproblemowo czerpać ze wszystkich atutów, jakimi na tle innych owoców wyróżnia się acerola.

Acerola w ciąży – czy można ją stosować?

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, kiedy musi ona otoczyć się większą troską niż zwykle i jednocześnie dbać o dobro swojego dziecka. Czy panie mogą wtedy sięgać po acerolę? Okazuje się, że nic nie stoi ku temu na przeszkodzie, ponieważ owoc ten jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. Jednak na wszelki wypadek, przed rozpoczęciem jej regularnego przyjmowania, warto skonsultować się ze swoim lekarzem.

Acerola jako witaminowa rekordzistka – podsumowanie

Naturalnych źródeł witaminy C jest wiele. To oczywiście różnego typu owoce i warzywa, które można wyhodować we własnym ogrodzie lub z łatwością kupić w sklepie spożywczym. Najczęściej wymienia się, że są to: truskawki, czerwone i czarne porzeczki, a także papryka oraz natka pietruszki. Oczywiście w pewnym zakresie jest to prawda, jednak za rekordzistkę jest uznawana właśnie acerola. Co ciekawe, wystarczy zjadać tylko trzy owoce aceroli, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. To zdecydowany argument za tym, żeby włączyć ten składnik do swojej diety i wzbogacić tym samym dotychczasowy jadłospis. Już teraz zdecyduj się na ten krok, a szybko przekonasz się, że przynosi to duże korzyści.

blog

Bloger blogowy - fajny gość ! Poznaj go lepiej

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności