Strona główna » Czy chrupki kukurydziane są zdrowe?
czy chrupki kukurydziane są zdrowe - obrazek wyróżniający - zdjęcia

Czy chrupki kukurydziane są zdrowe?

Czy chrupki kukurydziane są zdrowe? To pytanie, które często pojawia się w gabinetach dietetyków i specjalistów od żywienia. Charakteryzują się one szeroką dostępnością, długą datą przydatności do spożycia oraz ciekawą chrupiącą formą i zadowalającym konsumentów smakiem. Ponadto coraz więcej producentów oferuje poza zwykłymi chrupkami kukurydzianymi, również ich modyfikacje z dodatkiem orzechów, marchewki i buraka. Zatem, które z nich będą najlepszym wyborem i jak często można je stosować w jadłospisie? 

Chrupki kukurydziane to produkt, po który chętnie sięgają nie tylko rodzice małych dzieci, ale również osoby dorosłe. Czy warto do codziennej diety wprowadzić chrupki kukurydziane i jakie mają wartości odżywcze? Czy chrupki kukurydziane są odpowiednią przekąską dla dzieci? Na te pytania i wiele innych znajdziesz odpowiedź w artykule.

Czym są chrupki kukurydziane?

Chrupki kukurydziane powstają, jak nietrudno się domyślić, z kukurydzy. Produkcja chrupek kukurydzianych polega na poddaniu kukurydzy różnym procesom obróbki termicznej i mechanicznej. Zazwyczaj chrupki kukurydziane robi się z mąki kukurydzianej, która powstaje ze zmielonych ziaren kukurydzy. Następnie do mąki kukurydzianej dodaje się różne dodatki i wodę, dzięki czemu powstaje masa, z której najczęściej wypiekane są chrupki kukurydziane. Chrupki kukurydziane mogą być wzbogacone o różne dodatki, które poprawiają ich walory smakowe oraz odżywcze. Coraz częściej na sklepowych półkach można spotkać chrupki z dodatkiem buraka, marchewki i orzechów. 

Właściwości chrupek kukurydzianych

Chrupki kukurydziane w trakcie obróbki technologicznej nabierają chrupiącej i lekkiej konsystencji, dzięki czemu mogą stanowić zamiennik standardowych czipsów, które często smażone są na głębokim tłuszczu i charakteryzują się wysoką kalorycznością. Dodatkowo są często urozmaicone o różnorodne przyprawy, które dodatkowo poprawiają ich smak. Kolejną właściwością chrupek kukurydzianych jest ich długa data przydatności i łatwość przechowywania, ponieważ nie ma konieczności przetrzymywanie ich w lodówce. Ponadto nie zawierają glutenu, dzięki czemu mogą spożyć je osoby będące na dietach bezglutenowych. Chrupki kukurydziane mogą sprawdzić się również w diecie osób zabieganych, ponieważ są gotowe do spożycia od razu po otworzeniu opakowania. 

chrupki kukurydziane indeks glikemiczny - grafika informująca jaki indeks glikemiczny mają chrupki kukurydziane

Chrupki kukurydziane – kalorie i indeks glikemiczny

Ile kalorii mają chrupki kukurydziane? Przyjęło się, że są one produktami niskokalorycznymi, jednak nie jest to prawda. Chrupki kukurydziane w 100 gramach mogą zawierać od 330 do nawet 450 kalorii, w zależności od ich sposobu przygotowania i dodatków. Mimo to należy pamiętać, że mają one naprawdę dużą objętość, przez co trudno jest ich zjeść dużo na raz, ponieważ jedząc je, szybko poczujemy sytość. Chrupki kukurydziane mogą być tuczące, o ile są spożyte w zbyt dużej ilości, natomiast jeśli zjemy ich kilka, to mogą posłużyć jako ciekawy dodatek do prawidłowo zbilansowanej diety. 

Chrupki kukurydziane cechuje średni indeks glikemiczny. Indeks glikemiczny jest wskaźnikiem, który pokazuje jak szybko i w jakim stopniu dany pokarm wpływa na stężenie glukozy we krwi po jego spożyciu. Możemy wyróżnić niski, średni i wysoki indeks. Najlepiej, aby dieta bazowała na produktach o niskim indeksie glikemicznym, w mniejszej ilości zawierała produkty o średnim indeksie i najmniejszym o wysokim. Mimo to na rynku możemy znaleźć chrupki kukurydziane, które zawierają w składzie nawet 20% orzechów, które wpływają korzystnie na obniżenie ładunku glikemicznego, który jest szerszym pojęciem niż indeks glikemiczny. Dodatkowo chrupki kukurydziane możemy połączyć np. ze świeżymi orzechami lub masłem orzechowym, co również wpłynie na poprawę ich walorów smakowych i obniżenie ładunku glikemicznego. 

Chrupki kukurydziane – skład i wartości odżywcze

Chrupki kukurydziane zwykłe cechują się wysoką zawartością węglowodanów, natomiast niską zawartością białka i tłuszczu, ponieważ w 100 gramach zawierają około:

  • 80 gramów węglowodanów, 
  • 1 gram tłuszczu, 
  • 8 gramów białka. 

Wartość odżywcza chrupek kukurydzianych może się różnić w zależności od dodatków. Przykładowo chrupki kukurydziane z 20% wkładem orzechowym zawierają około 23 gramy tłuszczu, 9 gramów białka i 50 gramów węglowodanów. Zwykłe chrupki kukurydziane w 100 gramach zawierają około 4 gramy błonnika, natomiast takie z dodatkiem orzechów nawet 9 gramów błonnika. Dlatego tak ważne jest czytanie składów, ponieważ możemy dobrać idealny produkt do naszych potrzeb. 

chrupki kukurydziane kcal - grafika informująca ile kalorii mają chrupki kukurydzina

Chrupki kukurydziane dla dzieci – czy to odpowiednia przekąska?

Chrupki kukurydziane są często wykorzystywane w diecie najmłodszych, jako szybka przekąska. Należy pamiętać, że ich dodatek do diety powinien być uzależniony od rozwoju zdolności żucia. Dlatego to, od kiedy wprowadzimy chrupki kukurydziane do diety, zależy od indywidualnego tempa rozwoju noworodka. Chrupki kukurydziane mogą być ciekawą przekąską, jednak nie powinny być stosowane w jadłospisie zbyt często, ponieważ dieta powinna opierać się na różnorodnych produktach, w tym tych jak najmniej przetworzonych. Dodatkowo podczas wyboru chrupek kukurydzianych, również warto zwrócić uwagę na to czy posiadają certyfikat ekologiczny, który świadczy o spełnieniu określonych standardów ekologicznych. 

Jakie przekąski dla dzieci są zdrowe?

Raz na jakiś czas w diecie każdego z nas pojawiają się przekąski, w tym także w jadłospisie dzieci. Dlatego najlepiej wybierać jak najzdrowsze przekąski, takie jak żelki wykonane w 100% z owoców, kulki mocy na bazie orzechów, liofilizowane owoce i zdrowsze ciastka. Dzięki temu poza dobrym smakiem dostarczamy organizmowi również niezbędnych witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego.

Zobacz także:

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności