Strona główna » Popękane usta – o czym mogą świadczyć?
Popękane usta – o czym mogą świadczyć - obrazek wyróżniający

Popękane usta – o czym mogą świadczyć?

Popękane usta są powszechną dolegliwością, która niestety jest bardzo często bagatelizowana. Na zły wygląd warg może wpływać wiele czynników i warto poznać je wszystkie, aby móc szybko zareagować. Dlaczego usta pękają? Co jest najlepsze na popękane usta? Jak sobie radzić z popękanymi ustami u dzieci? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule. 

Dlaczego usta pękają? 

Suche i popękane usta to problem, który dotyczy wielu z nas. Niestety, w okresie jesienno-zimowym ta dolegliwość często wraca jak bumerang. Do najczęstszych przyczyn popękanych i spierzchniętych ust można zaliczyć: 

  • oblizywanie ust podczas przebywania w niekorzystnych warunkach atmosferycznych (mocny wiatr, ujemne temperatury), 
  • długotrwałe opalanie się bez używania filtrów przeciwsłonecznych, 
  • korzystanie z kosmetyków do ust, które zawierają w składzie alkohol lub inne składniki, które mogą podrażniać delikatną skórę w tym miejscu , 
  • długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach (bardzo suche powietrze, które przyśpiesza przesuszanie się błon).

suplementy na popękane usta - infografika

Przyczyny pękających ust mogą być także znacznie poważniejsze. Jako pierwsze warto wymienić niedobory pokarmowe, które mogą powodować spierzchnięte i popękane usta. Dlatego jeśli ten problem nawraca, mimo prawidłowej pielęgnacji, warto wykonać rutynowe badania, które pomogą ustalić w jakim stanie jest wnętrze organizmu. Innymi przyczynami pękających ust mogą być infekcje grzybicze, bakteryjne i wirusowe. Usta narażone na chorobotwórcze drobnoustroje mogą stać się czerwone, spuchnięte, a na ich powierzchni może dojść do łuszczenia naskórka i powstawania strupów. Niekiedy przyczyną popękanych ust są alergie pokarmowe, dlatego obserwacja organizmu jest bardzo ważna. Jeśli przypuszczasz, że jakiś składnik z Twojego jadłospisu może powodować takie objawy, to warto prowadzić dzienniczek żywieniowy, który ułatwi wyłapanie szkodzącego elementu diety. 

Co na popękane usta?

Sposób zapobiegania występowaniu popękanych ust jest zależny od przyczyny. Jeśli wynika on z nieodpowiednich warunków atmosferycznych, bardzo ważne jest zadbanie o prawidłową pielęgnację ust. W jej skład powinny wchodzić peelingi, maści lub odpowiednio dobrane serum. 

Maść lub serum na popękane usta 

Prawidłowa pielęgnacja popękanych ust to w pierwszej kolejności prawidłowe nawilżenie. Dlatego warto przy sobie zawsze mieć dobre serum lub maść do ust. Najlepiej aby skład tych kosmetyków był jak najbardziej naturalny i dodatkowo był wzbogacony w naturalne ekstrakty, np. ziołowe. Dodatkowo w skład maści powinny wchodzić substancję natłuszczające i nawilżające, które dają natychmiastową ulgę ustom. Zaliczyć do nich można np. masło shea, olej z mango, olej kokosowy i różnego rodzaju woski. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, czy w produkcie nie znajdują się zbędne konserwanty i barwniki, które mogą podrażniać usta i powodować niechciane efekty uboczne, jak przesuszenie ust. 

Peeling na popękane usta 

Peeling jest kolejnym nieodłącznym elementem pielęgnacji ust. Stosowanie peelingu ma na celu usunięcie zrogowaceń i starego naskórka, zapobiega przesuszaniu się oraz wygładza powierzchnię ust. Peeling do ust, podobnie jak maści i serum, powinien bazować na naturalnych substancjach. Składnikiem ścierającym może być cukier lub zmielone nasiona np. z malin. Dodatkowo peeling powinien zawierać substancje natłuszczające, takie jak różnego rodzaju oleje i masła. W składzie tego typu produktów należy unikać sztucznych konserwantów, barwników i aromatów, które mogą podrażnić usta. 

 

Maska na popękane usta

Kolejnym elementem pielęgnacji ust może być maska, która bardzo dokładnie je nawilży. Takie maski można przygotować własnoręcznie w domu. Idealnie sprawdzają się maski z dodatkiem miodu. Wystarczy wymieszać łyżkę miodu z łyżką ulubionego oleju i dodać do całości kropelkę olejku, np. lawendowego. Tak przygotowaną maskę należy dokładnie wymieszać, nałożyć na usta i zostawić na 20 minut. Następnie maseczkę należy zmyć i już możemy cieszyć się nawilżonymi ustami. 

Popękane usta u dzieci – jak sobie radzić? 

Dzieci są szczególnie narażone na popękane usta, ponieważ często zapominają o tym, żeby ich nie oblizywać. Dodatkowo naskórek na wargach u małych dzieci jest bardzo delikatny i łatwo ulega uszkodzeniu. Dlatego jeśli zauważasz u swojej pociechy popękane usta – koniecznie reaguj. Na popękane usta u dzieci warto wykonać delikatny peeling i zadbać o regularne natłuszczenie naturalnymi produktami. Przed zastosowaniem produktu, należy sprawdzić czy w składzie nie występuje substancja, która mogłaby wywoływać alergie. 

Suplementy przy pękających ustach 

Odpowiednio dobrana suplementacja może być kolejnym elementem walki z popękanymi i spierzchniętymi ustami. Częstą przyczyną pękających ust są niedobory witamin z grupy B. W takiej sytuacji należy przeanalizować jadłospis i zwiększyć w nim udział tych witamin lub wdrożyć odpowiednio dobraną suplementację. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednią podaż witaminy C, D oraz kwasów omega-3. 

Literatura:

  1. B. Pytrus: Kosmetyka ozdobna i pielęgnacja twarzy. 2007. 
  2. S. Rutkowska: Produkty kosmetyczne. Wydanie I, 2001. 

Zobacz także:

Oddychanie przez nos – techniki i korzyści

Witaminy i minerały na stres i sen

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności