Strona główna » Drożdże spożywcze – czy są zdrowe?
Drożdże spożywcze – czy są zdrowe - obrazek wyróżniający

Drożdże spożywcze – czy są zdrowe?

Drożdże są produktem, który niejedno ma imię. Przyjmując różne kryteria, można wyróżnić kilka ich rodzajów. Wykorzystuje się je zwłaszcza w przemyśle spożywczym, choć dzięki swoim właściwościom sprawdzają się również między innymi w kosmetyce. Można zatem zjadać je dla zdrowia, jak i zadbać z ich wykorzystaniem o swoją urodę oraz wygląd zewnętrzny. Co warto wiedzieć o drożdżach? Sprawdź zamieszczone poniżej informacje i poszerz swoją wiedzę na ich temat!

Drożdże a zdrowie – co warto wiedzieć?

Drożdże cechują się interesującymi wartościami odżywczymi – można znaleźć w nich wiele istotnych witamin oraz minerałów, które każdego dnia powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi, aby zadbać o jego prawidłowe funkcjonowanie. Ten produkt spożywczy jest doskonałym źródłem witamin z grupy B oraz witaminy E. Wzbogacając dotychczasową dietę o drożdże, stawiasz na składnik, który zawiera także sporą ilość potasu, chromu, fosforu, cynku, magnezu, manganu, jodu, żelaza oraz sodu. Ze względu na swoje cenne właściwości, drożdże są składnikiem wielu suplementów diety w postaci kapsułek i nie tylko, które można włączać do swojego codziennego jadłospisu.

Profil odżywczy drożdży - infografika

Rodzaje drożdży – poznaj je!

Jednocześnie warto odpowiedzieć sobie na pytanie – czym są drożdże? Takim mianem określa się jednokomórkowe mikroorganizmy, które są przedstawicielami królestwa grzybów. W gospodarce największe znaczenie mają obecnie tak zwane drożdże szlachetne występujące w różnych hodowlanych szczepach i odmianach. Choć istnieje wiele gatunków drożdży, współcześnie udało się w zadowalającym stopniu poznać około trzydziestu z nich.

Najpopularniejsze są następujące rodzaje drożdży:

 • drożdże spożywcze – piekarnicze (piekarskie),
 • drożdże piwowarskie (piwne),
 • drożdże gorzelnicze,
 • drożdże kefirowe,
 • drożdże winne,
 • drożdże probiotyczne,
 • drożdże odżywcze (dezaktywowane lub nieaktywne).

Ze względu na postać, w jakiej występują drożdże, wyróżnia się te trzy odmiany

 • świeże – najczęściej są sprzedawane w postaci niewielkich kostek o wadze 100 gram, wymagają przechowywania w lodówce, jednak przed ich użyciem trzeba potrzymać je przynajmniej przez chwilę w temperaturze pokojowej, łatwiej wtedy przygotować z nich rozczyn i wykorzystać do przygotowywania posiłku,
 • instant – to duża konkurencja dla wskazanych wcześniej klasycznych drożdży świeżych, ponieważ można dzięki nim uzyskać taki sam efekt, nie tracąc przy tym czasu na przygotowanie rozczynu; wystarczy dokładnie wymieszać je z pozostałymi suchymi składnikami, a potem zalać całość wodą lub mlekiem o odpowiedniej temperaturze,
 • suszone – cieszą się nieco mniejszą popularnością; przyjmują postać granulek, jednak, aby z nich skorzystać, niezbędne jest sporządzenie rozczynu, analogicznie jak przy świeżych drożdżach.

Najczęściej są wykorzystywane te z gatunku Saccharomyces cerevisiae. Bez większego problemu można kupić je zarówno w spożywczych sklepach internetowych, jak i tych działających tylko stacjonarnie. Ich cena jest dość niska, dlatego zaopatrzenie się w taki artykuł nie stanowi nadmiernego obciążenia dla domowego budżetu.

Drożdże spożywcze – jak się je robi?

Proces technologiczny produkcji drożdży składa się z kilku następujących po sobie etapów. Punktem wyjścia jest wyselekcjonowanie konkretnych szczepów drożdży i namnażanie ich w odpowiednich warunkach. Dostarczane są do nich tak zwane surowce pomocnicze oraz melasa, woda oraz powietrze. Następnie zachodzi generacja (faza) zarodowa i handlowa oraz przeprowadzane jest wirowanie. W taki sposób powstają drożdże płynne, które są poddawane procesowi filtrowania próżniowego i potem formuje się z nich znane nam wszystkim kostki.

Drożdże piekarskie – jak je spożywać?

Drożdże spożywcze są przykładem produktu, który musi znaleźć się w każdej kuchni. Wszystko przez to, że można wykorzystywać je do przyrządzania wielu różnorodnych posiłków. Oczywiście są podstawą podczas domowych wypieków – ciast, ciasteczek, rogalików, drożdżówek oraz pieczywa. Lubisz kuchnię włoską? Twoja rodzina zajada się pizzą, którą wspólnie przygotujecie? Również podczas przygotowywania ciasta na pizzę przydadzą się drożdże. Później możesz dodać sos, ser oraz ulubione dodatki: pieczarki, warzywa, mięso i aromatyczne zioła.

Drożdże suszone a świeże – które wybrać?

Podczas kuchennych eksperymentów niejednokrotnie przychodzi moment, w którym stawiamy sobie pytanie: drożdże świeże czy suszone – które wybrać? Każda z tych opcji ma swoich zwolenników i przeciwników. Wybór w tym zakresie jest uzależniony od kilku czynników. Wiele zależy między innymi od rodzaju przyrządzanego posiłku, czy też tego, jaki konkretny składnik jest wskazany w przepisie, na którym ktoś bazuje. Ponadto warto pamiętać, że drożdże suszone są lepszą alternatywą, gdy nie ma się czasu na to, aby wyciągnięte z lodówki drożdże świeże nieco się zagrzały. Najczęściej więc stosuje się je zamiennie.

Drożdże piwne a piekarskie – czym się różnią?

Czym różnią się między sobą drożdże piwne (piwowarskie, browarne) oraz piekarskie (spożywcze, piekarnicze)? Jak nietrudno się domyślić przede wszystkim cechuje je odmienne przeznaczenie – te pierwsze są wykorzystywane do produkcji alkoholu. Z drożdżami używanymi do wytwarzania piwa bezpośrednio związane jest powstawanie tak zwanej brzeczki, będącej mieszanką wody, chmielu oraz słodu jęczmiennego.

W jaki sposób wykorzystuje się drożdże w kosmetyce?

Czy wiesz, że drożdże można z powodzeniem wykorzystywać także podczas codziennej troski o pielęgnację swojego ciała oraz twarzy? Aby tak się stało, wystarczy samodzielnie przygotować z tym składnikiem kosmetyki domowej roboty. Jest to tanie rozwiązanie, a przy tym bardzo proste i satysfakcjonujące. Oto dwa najpopularniejsze przykłady, którymi można się zainspirować:

 • maseczka drożdżowa – przygotowuje się ją, w wyniku połączenia drożdży z odrobiną wody lub przetworów mlecznych, a następnie nakłada na twarz i pozostawia na około kwadrans,
 • maska na włosy z drożdży – do jej zrobienia wystarczy łyżkę suszonych drożdży rozdrobnić z odrobiną wody, żółtkiem z jajka, kilkoma kroplami soku z cytryny oraz olejkiem rycynowym; taka mikstura powinna około 30 minut znajdować się na włosach, a później trzeba dokładnie ją spłukać letnią wodą.

Już teraz wiesz, że drożdże są dobre dla zdrowia i urody. Warto więc wykorzystywać wiedzę zdobytą w wyniku lektury niniejszego tekstu i w praktyce zweryfikować czy właściwości tego produktu rzeczywiście są tak wartościowe oraz przydatne.

Zobacz też: 

Czarnuszka – jak jeść i i do czego stosować ?

Która sól spożywcza jest najzdrowsza?

Kasza jaglana – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze

Izabela Wojciuk

Współzałożycielka marek Hempking, Biowen, Biozdrowy. Z zawodu inżynier produkcji oraz pasjonatka czytania składów produktów spożywczych oraz kosmetycznych.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności