Strona główna » Obrzęki latem – dlaczego się pojawiają i jak sobie z nimi radzić?
Obrzęki latem - dlaczego się pojawiają i jak sobie z nimi radzić

Obrzęki latem – dlaczego się pojawiają i jak sobie z nimi radzić?

Lato jest pięknym okresem, który niestety często współwystępuje z obrzękami, które są bardzo uciążliwą dolegliwością. Istnieje kilka przyczyn ich występowania, z którymi łatwo możemy się uporać. Jakie są przyczyny obrzęków? Dlaczego latem pojawiają się obrzęki? Czy dieta ma wpływ na ich występowania? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

Przyczyny obrzęków w ciepłe dni

Obrzęki są nieprzyjemną dolegliwością, która wynika z nadmiernego nagromadzenia się płynów w organizmie. Mogą się pojawiać w różnych częściach ciała, np. stopach, nogach, rękach, twarzy, a nawet w brzuchu. Można wyróżnić kilka rodzajów obrzęków:

 • obrzęki wynikające z zatrzymania wody – są one spowodowane retencją (zatrzymaniem) wody w organizmie; 
 • obrzęki limfatyczne – wynikają z zaburzeń funkcjonowania układu limfatycznego;
 • obrzęki zapalne – ich przyczyną jest stan zapalny w organizmie. 

Powstawanie obrzęków może wynikać z różnych przyczyn, które warto znać, aby znaleźć na nie idealny sposób. Do jednych z głównych przyczyn ich występowania można zaliczyć nadmierne spożycie soli. Sól jest źródłem sodu, który odgrywa rolę w gospodarce wodnej organizmu. Kiedy spożywasz zbyt dużo soli, dochodzi do wzrostu stężenia sodu w ustroju, a on w odpowiedzi na to, zwiększa zatrzymanie wody w organizmie, aby utrzymać równowagę.

Inną przyczyną obrzęków, która szczególnie często występuje latem, jest odwodnienie. Niestety wiele osób nie wypija odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. Organizm również w tej sytuacji opracowuje specjalne mechanizmy obronne i zatrzymuje wodę, ponieważ ,,obawia się’’, że znowu nie dostanie jej w momencie, gdy będzie mu potrzebna.

Do przyczyn obrzęków można zaliczyć także długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. Lato jest okresem, w którym zazwyczaj więcej czasu spędzamy w pozycji stojącej. Jeśli na co dzień nie jesteś zbyt aktywny fizycznie, może prowadzić to do nadmiernego obciążenia mięśni i tym samym wpływać na przepływ krwi przez mięśnie i naczynia krwionośne. Dodatkowo długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej może utrudniać prawidłowy przepływ krwi, co może natomiast wpłynąć na występowanie obrzęków.

Przyczyną obrzęków latem jest również wysoka temperatura, która może powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie ich przepuszczalności. Konsekwencją tego mogą być obrzęki. Do innych przyczyn obrzęków można zaliczyć nadciśnienie tętnicze. Osoby z nadciśnieniem tętniczym mają wyższe ciśnienie krwi, które może prowadzić do uszkodzenia ścianek naczyń krwionośnych, a to natomiast wpływa na wzrost ich przepuszczalności i powstawanie obrzęków. Dlatego, jeśli masz często problemy z obrzękami, nie powinieneś ich bagatelizować i ustalić ich przyczynę. Dzięki temu możesz się ich pozbyć lub znacznie je załagodzić. 

Jakie są skutki obrzęków latem? 

Obrzęki pojawiające się latem mogą znacznie utrudnić funkcjonowanie i zmniejszać komfort życia. Mogą one powodować uczucie ciężkości i dyskomfortu, a to natomiast może utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Obrzęki mogą powodować, że ubrania, które nosimy na co dzień, będą inaczej na nas wyglądać, a niekiedy mogą nawet być przyciasne. Dodatkowo, jeśli masz do czynienia z dużym obrzękiem, może on utrudniać poruszanie, co natomiast może zrujnować wakacyjne plany. 

Obrzęki, poza skutkami, które przynoszą dyskomfort, mogą także powodować zaburzenia krążenia. Długotrwałe zaburzenie w przepływie krwi może prowadzić do zastoju krwi i zwiększonego ryzyka powikłań krążeniowych. Dodatkowo mogą utrudniać zasypianie i obniżać jakość snu. Obrzęki mogą także wpływać na zdolność organizmu do termoregulacji, która jest szczególnie ważna w bardzo ciepłe dni. Przez to organizm może gorzej radzić sobie z odprowadzeniem ciepła z organizmu, co natomiast może prowadzić do dyskomfortu cieplnego. 

Dieta a obrzęki w lecie 

Jednym z najważniejszych elementów diety, który wspomaga walkę z obrzękami latem, jest picie wystarczającej ilości płynów. Dziennie należy wypijać około 30-35 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. W bardzo ciepłe dni, zapotrzebowanie na wodę może się jeszcze zwiększyć. Jeśli nie lubisz smaku zwykłej wody, możesz dodać do niej cytrynę, limonkę, pokrzywę, miętę, melisę lub imbir. Te dodatki poprawiają smak wody i powodują, że staje się bardziej atrakcyjna dla oka. Kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę, to unikanie nadmiaru soli w diecie. Dziennie nie należy przekraczać 5 gramów soli, które są odpowiednikiem jednej płaskiej łyżeczki. Pamiętaj, że sól nie znajduje się tylko w solniczce, ale również w pieczywie, sosach, przyprawach, słonych przekąskach i daniach wysoko przetworzonych. Najwięcej soli trafia do diety wraz ze słonymi przekąskami i daniami wysoko przetworzonymi, dlatego to je w pierwszej kolejności powinieneś wyeliminować z jadłospisu. Warto także część soli dodawanej zamienić aromatycznymi przyprawami, które poza rewelacyjnym smakiem wykazują szereg korzystnych właściwości zdrowotnych. 

Suplementacja a obrzęki w lecie

Niekiedy pomimo wypijania odpowiedniej ilości wody i ograniczenia soli dalej mamy problem z obrzękami. W takiej sytuacji warto zastosować zioła lub suplementy diety, które pomogą w ich wyeliminowaniu. 

Zioła wspomagające walkę z obrzękami

Medycyna tradycyjna opiera się na stosowaniu różnych ziół, których celem jest poprawa zdrowia. Już nasi przodkowie zauważyli, że pewne z nich pomagają w walce z obrzękami. Do takich ziół można zaliczyć:

 • pokrzywę, a w szczególności sok z pokrzywy, który pomaga w zwiększeniu ilości wydalanego moczu (podczas stosowania pokrzywy należy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu); 
 • skrzyp polny, który również ma właściwości moczopędne;
 • przytulię czepną, która wspomaga funkcje układu moczowego i limfatycznego.

[porto_products view=”products-slider” ids=”54691, 66597, 55565, 55563, 64887, 55777, 56145, 56141 ” pagination=”true”]

Suplementy zwiększające diurezę

Innym sposobem na walkę z obrzękami jest stosowanie suplementów, które zwiększają diurezę, czyli oddawanie moczu. Bardzo ważne, aby podczas stosowania tych produktów, pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Do substancji, których należy szukać w suplementach diety, zalicza się:

 • ekstrakt z żurawiny,
 • witaminę C, 
 • skrzyp polny, 
 • liść brzozy, 
 • koper włoski. 

Witaminy i minerały wspomagające walkę z obrzękami 

Dobrym sposobem na obrzęki mogą być również niektóre witaminy i składniki mineralne. Po pierwsze witamina C, która redukuje stan zapalny, wspiera zdrowe układu krążenia i układ limfatyczny. Po drugie potas, którego niedobór w organizmie może powodować obrzęki. Następnie magnez, który jest niezbędny do utrzymania równowagi wodnej w organizmie. Jego suplementację powinny szczególnie rozważyć osoby, które prowadzą stresujący tryb życia. Warto także pamiętać o witaminie E, która wspiera zdrowie układu krążenia i pomaga w redukcji stanów zapalnych. 

Zdrowy tryb życia a obrzęki latem

Poza prawidłową dietą i suplementacja znacznie ma również zdrowy tryb życia. Regularna aktywność fizyczna wspiera układ limfatyczny i układ krążenia, dzięki czemu przeciwdziała występowaniu obrzęków. Pamiętaj, że aktywnością fizyczną nie jest jedynie chodzenie na siłownie, ale także basen, spacery, bieganie i jazda na rowerze. Regularne ćwiczenia pomagają w przemieszczaniu się płynów limfatycznych w organizmie, dzięki czemu zmniejszą ryzyko występowania obrzęków. Najlepiej podejmować się codziennie aktywności fizycznej, nawet przez 20-30 minut. Dodatkowo należy unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji, która przyczynia się do powstawania obrzęków. Dlatego, jeśli masz pracę siedzącą, powinieneś wstać raz na godzinę i chwilę pochodzić. Dodatkowo należy unikać używek, takich jak papierosy i alkohol, które również mogą powodować i nasilać obrzęki. 

Związek między brakiem snu a obrzękami

Niewystarczający czas snu lub jego słaba jakość również mogą powodować obrzęki. Nieprawidłowy sen wpływa negatywnie na funkcjonowanie układu krwionośnego i limfatycznego oraz nasila stany zapalne w organizmie. Dodatkowo niedobór snu zwiększa ryzyko występowania nadciśnienia tętniczego, które również zwiększa ryzyko obrzęków i ma wiele innych konsekwencji zdrowotnych. Dziennie powinieneś spać minimum 7-8 godzin, aby zapewnić prawidłową regenerację dla organizmu. Pozycja snu, która może pomóc w uniknięciu obrzęków, polega na podłożeniu poduszki pod nogi. Dzięki temu ułatwisz przepływ krwi do nóg i zmniejszysz ryzyko występowania obrzęków. 

Obrzęk – kiedy skonsultować się z lekarzem?

Długotrwale występujące obrzęki nie powinny być bagatelizowane, ponieważ mogą wskazywać na poważną chorobę. Dlatego, jeśli mimo zmiany stylu życia, dalej cierpisz na obrzęki, warto, abyś skonsultował się z lekarzem, który skieruje się na specjalistyczne badania, które pomogą w ustaleniu ich przyczyny. 

Zobacz także:

Literatura:

 1. Bonetti G, Dhuli K, Michelini S, Michelini S, Michelini S, Ricci M, Cestari M, Bertelli M. Dietary supplements in lymphedema. J Prev Med Hyg. 2022 Oct 17;63(2 Suppl 3):E200-E205. 

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności