Strona główna » Kiedy najlepiej przyjmować suplementy z magnezem?
Kiedy najlepiej przyjmować suplementy z magnezem - obrazek wyróżniający

Kiedy najlepiej przyjmować suplementy z magnezem?

Z tego artykułu dowiesz się, kiedy najlepiej przyjmować suplementy z magnezem, aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał. Pora przyjmowania suplementów oraz to, z jakimi składnikami jest łączony może mieć ogromny wpływ na skuteczność suplementacji. Ponadto dowiesz się jak zmienia się zapotrzebowanie na magnez pod wpływem aktywności fizycznej oraz różnych problemów zdrowotnych. Dzięki tym informacjom będziesz posiadał niezbędną wiedzę z zakresu skuteczności suplementacji magnezu. 

Najlepsza pora dnia na przyjmowanie magnezu

Wybór odpowiedniej pory dnia na przyjmowanie suplementów z magnezem może znacząco wpłynąć na ich skuteczność. Rano magnez może pomóc w zwiększeniu poziomu energii i poprawie koncentracji, co jest idealne dla osób, które mają intensywny dzień przed sobą. Po południu magnez może wspierać regenerację mięśni po treningu, co jest korzystne dla osób aktywnych fizycznie. Wieczorem magnez może pomóc w relaksacji i poprawie jakości snu, co jest szczególnie ważne dla osób mających problemy z zasypianiem. Jednak pora przyjmowania magnezu nie powinna być tylko zależna od efektów jakie chcemy uzyskać, ale również od formy magnezu. Przykładowo taurynian magnezu najlepiej przyjmować godzinę przed snem, ponieważ ma właściwości wyciszające i ułatwia zasypianie. Jego suplementacja w ciągu dnia mogłaby nasilić senność. 

Oto kilka przykładów, kiedy konkretna pora dnia może być bardziej korzystna:

 • Rano: Idealne dla osób pracujących umysłowo, które potrzebują zwiększonej koncentracji i energii. Do form magnezu zalecanych rano można zaliczyć cytrynian magnezu i asparaginian magnezu.
 • Po południu: Korzystne dla sportowców i osób aktywnych fizycznie, które potrzebują wsparcia w regeneracji mięśni. Po treningu można rozważyć suplementację glicynianem magnezu, ponieważ jest dobrze tolerowany przez układ pokarmowy oraz wspiera regenerację mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. 
 • Wieczorem: Najlepsze dla osób mających problemy ze snem, ponieważ magnez pomaga w relaksacji i poprawie jakości snu. Do form magnezu o właściwościach wyciszających można zaliczyć taurynian i treonian magnezu. 
Pora dnia Korzyści
Rano Zwiększenie energii, poprawa koncentracji
Po południu Wsparcie regeneracji mięśni
Wieczorem Relaksacja, poprawa jakości snu

Magnez a posiłki: kiedy najlepiej go przyjmować?

Nie tylko pora przyjmowania magnezu oraz jego forma mają wpływ na jakość suplementacji, ale również to, z czym jest łączony. Jego połączenie wraz z posiłkami może mieć swoje plusy i minusy.  Jedzenie ma ogromny wpływ na wchłanianie magnezu. Niektóre produkty mogą wspomagać ten proces, inne zaś go hamować.  Przyjmowanie magnezu wraz z posiłkiem może wpływać na zmniejszenie problemów żołądkowych, które mogą wystąpić u części osób, które przyjęły go na czczo. Ponadto przyjmowanie go wraz z daniami zawierającymi tłuszcz, może również poprawić jego wchłanialność. Niestety pewne składniki zawarte w posiłkach mogą negatywnie wpływać na jakość suplementacji. Zaliczyć do nich można wapń, błonnik pokarmowy i żelazo. Dlatego coraz częściej można znaleźć zalecenia, które namawiają do suplementacji magnezu na czczo lub między posiłkami. 

Przykłady posiłków, które mogą wspomagać wchłanianie magnezu, to te bogate w białko i tłuszcze zdrowe. Na przykład, orzechy, nasiona, awokado i ryby są doskonałym wyborem. Z kolei produkty zawierające duże ilości wapnia mogą konkurować z magnezem o wchłanianie, dlatego warto unikać ich jednoczesnego spożywania. Do produktów, które są jego źródłem, można zaliczyć nabiał, jarmuż i mak. 

Do naturalnych źródeł magnezu, można zaliczyć::

 • Kakao i czekolada o wysokiej jego zawartości (gorzka),
 • Szpinak
 • Orzechy (migdały, orzechy nerkowca)
 • Nasiona (dyni, słonecznika)
 • Pełnoziarniste produkty (brązowy ryż, kasza gryczana
 • Ryby ( makrela)

Pamiętaj, że regularne spożywanie magnezu w odpowiednich porach dnia może znacząco wpłynąć na Twoje zdrowie i samopoczucie. Wybieraj mądrze i dostosuj suplementację do swojego stylu życia.

Magnez a inne suplementy: jak je łączyć?

Połączenie magnezu z innymi suplementami może znacząco wpłynąć na jego wchłanialność, a tym samym efektywność działania.. Na przykład, suplementy zawierające witaminę D mogą poprawić przyswajanie magnezu, co jest szczególnie ważne dla osób z niedoborami. Z drugiej strony, suplementy zawierające wapń mogą konkurować z magnezem o te same receptory w organizmie, co może obniżyć jego wchłanianie.

Oto kilka przykładów kombinacji suplementów, które mogą korzystnie wpływać na wchłanialność magnezu:

 • Magnez i witamina B6: Ta kombinacja może wspomagać funkcje układu nerwowego i poprawiać nastrój.Ponadto witamina B6 może zwiększać wchłanialność magnezu nawet o 50%. 
 • Magnez i cynk: Wspólne przyjmowanie tych suplementów może wspierać zdrowie układu odpornościowego i poprawiać jakość snu. Ponadto cynk może zwiększać wchłanialność magnezu. 
 • Magnez i probiotyki: Probiotyki wspomagają zdrowie jelit i mogą usprawniać wchłanianie składników mineralnych, w tym magnezu. 
 • Magnez i witamina D: Witamina D może zwiększać przyswajanie magnezu w jelitach oraz stymuluje produkcję białek odpowiedzialnych za jego transport.

Warto również zwrócić uwagę na suplementy, które mogą negatywnie wpływać na wchłanianie magnezu:

 • Wapń: Wapń może korzystać z podobnych mechanizmów transportowych co magnez, dlatego ich równoczesne przyjmowanie będzie zaburzać wchłanianie magnezu. 
 • Żelazo: Podobnie jak wapń, żelazo może zmniejszać przyswajanie magnezu, dlatego warto przyjmować je w różnych porach dnia.
 • Błonnik pokarmowy: Błonnik może wiązać się z magnezem i zaburzać jego wchłanialność w przewodzie pokarmowym.
 • Cynk: Wysokie ilości cynku mogą konkurować z wchłanianiem magnezu z przewodu pokarmowego. 
 • Fosforany: Fosforany obecne w niektórych suplementach mogą tworzyć nierozpuszczalne związki z magnezem, tym samym zaburzając jego wchłanialność. 

Oto tabela przedstawiająca interakcje między magnezem a innymi suplementami:

Suplement Wpływ na magnez
Witamina D Zwiększa wchłanianie
Witamina B6 Zwiększa wchłanianie 
Cynk Małe ilości mogą być korzystne dla suplementacji magnezu, natomiast duże mogą zaburzać jego wchłanianie 
Wapń Obniża wchłanianie
Żelazo Obniża wchłanianie

Magnez a aktywność fizyczna: optymalny czas suplementacji

Aktywność fizyczna znacząco wpływa na zapotrzebowanie na magnez. Intensywne treningi wpływają na zwiększone zapotrzebowanie organizmu na energię, do której produkcji niezbędny jest magnez. Ponadto wysiłek fizyczny wymaga większych ilości tego pierwiastka do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i regeneracji mięśni. Dodatkowo podczas aktywności dochodzi do wzmożonego pocenia, natomiast wraz z potem dochodzi do utraty magnezu. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, kiedy najlepiej przyjmować magnez w kontekście treningu. Eksperci zalecają, aby suplementować magnez zarówno przed, jak i po treningu, aby maksymalizować jego korzyści.

Przyjmowanie magnezu przed treningiem może pomóc w poprawie wydolności mięśniowej oraz zmniejszeniu ryzyka skurczów. Z kolei suplementacja po treningu wspiera regenerację mięśni i redukuje zmęczenie. Oto kilka przykładów różnych rodzajów aktywności fizycznej i ich wpływ na suplementację magnezem:

 • Trening siłowy: Magnez wspiera syntezę białek i regenerację mięśni.
 • Bieganie: Suplementacja magnezem pomaga w zapobieganiu skurczom mięśni.
 • Joga: Magnez wspomaga relaksację mięśni i redukcję stresu.

Korzyści z przyjmowania magnezu przed i po treningu są liczne. Przed treningiem magnez może poprawić wydolność i zmniejszyć ryzyko skurczów, natomiast po treningu wspiera regenerację mięśni i redukuje zmęczenie. Warto więc dostosować suplementację magnezem do swojego planu treningowego, aby czerpać z niej jak najwięcej korzyści. Pamiętaj jednak, aby dobierać odpowiednią formę magnezu do pory suplementacji, aby móc w pełni korzystać z jego właściwości.  

Właściwości magnezu - infografika

Magnez a problemy zdrowotne: indywidualne podejście do suplementacji

Magnez odgrywa kluczową rolę w wielu procesach metabolicznych, a jego niedobór może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie czy migreny, często potrzebują większych dawek tego minerału. Na przykład, osoby z cukrzycą mogą mieć trudności z utrzymaniem odpowiedniego stężenia magnezu, co może wpływać na stężenia glukozy we krwi.

Dostosowanie suplementacji magnezem do indywidualnych potrzeb zdrowotnych jest kluczowe. Osoby z nadciśnieniem mogą zauważyć poprawę ciśnienia krwi przy regularnym przyjmowaniu magnezu, podczas gdy osoby cierpiące na migreny mogą doświadczyć zmniejszenia częstotliwości i intensywności ataków. Suplementacja magnezem jest również często zalecana dla osób z depresją. Jednak przed ustaleniem optymalnej ilości, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże w ustaleniu najlepszej jego najlepszej formy, pory dnia, w której powinien być przyjmowany oraz indywidualnego zapotrzebowania na ten składnik mineralny.

Oto kilka ciekawych faktów na temat magnezu, które można znaleźć w badaniach:

 1. Pacjenci z migrenami bólami głowy mają zazwyczaj niedobory magnezu. Po 4 tygodni suplementacji magnezem w ilości 600 mg, doszło do redukcji napadów migreny o 41,6% [1]. 
 2. Optymalne spożycie magnezu jest odwrotnie powiązane z występowaniem cukrzycy typu 2. To sugeruje, że zwiększone spożycie magnezu może zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2 [2]. 
 3. Niedobór magnezu może być również połączony z występowaniem chorób układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze. Ten pierwiastek bierze udział w regulacji ciśnienia tętniczego krwi. Dlatego zadbanie o jego odpowiednią podaż może korzystnie wpływać na ciśnienie tętnicze krwi [3]. 
 4. Magnez może wpływać na poprawę jakości i czasu trwania snu [4,5]. 

Literatura

 1. Gaul C, Diener HC, Danesch U; Migravent® Study Group. Improvement of migraine symptoms with a proprietary supplement containing riboflavin, magnesium and Q10: a randomized, placebo-controlled, double-blind, multicenter trial. J Headache Pain. 2015;16:516. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4393401/
 2. Gröber U, Schmidt J, Kisters K. Magnesium in Prevention and Therapy. Nutrients. 2015 Sep 23;7(9):8199-226.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4586582/
 3. Kisters K, Gremmler B, Hausberg M. Pulse pressure, plasma magnesium status, and antihypertensive therapy. Am J Hypertens. 2005 Aug;18(8):1136; author reply 1136-7.  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16109333/
 4. Zhang Y, Chen C, Lu L, Knutson KL, Carnethon MR, Fly AD, Luo J, Haas DM, Shikany JM, Kahe K. Association of magnesium intake with sleep duration and sleep quality: findings from the CARDIA study. Sleep. 2022 Apr 11;45(4):zsab276. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34883514/ 

Zobacz także

Jaki magnez wybrać? Przewodnik po wyborze odpowiedniej formy magnezu

Ranking suplementów z magnezem

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności