Strona główna » ⁠⁠Suplementy zakazane w ciąży
Suplementy zakazane w ciąży

⁠⁠Suplementy zakazane w ciąży

Suplementy mogą wesprzeć zdrowie kobiety w ciąży i rozwijającego się płodu, jednak nieprawidłowo dobrane mogą również narobić szkód. Jakie zioła są niewskazane w ciąży? Jakich witamin i składników mineralnych lepiej unikać w tym okresie? Na te pytania i wiele innych znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

Suplementy niebezpieczne dla ciężarnych – ogólne zasady

Czy wiesz, że nie wszystkie suplementy są bezpieczne dla ciężarnych? Ich stosowanie może nie tylko być przyczyną niebezpiecznych interakcji ze stosowanymi lekami, ale również może zwiększać ryzyko wad rozwojowych. Dlatego pierwszym krokiem przed wdrożeniem suplementacji w ciąży, powinno być wykonanie rutynowych badań, które pomogą w ustaleniu niedoborów pokarmowych, a następnie w doborze odpowiednich preparatów wspierających przyszłą mamę. Dodatkowo warto wraz z pomocą specjalisty od żywienia (np. dietetyka), przeanalizować 3-dniowy dzienniczek żywieniowy, który pomoże w ustaleniu słabych stron diety. Na tej podstawie łatwiej będzie sporządzić idealną suplementację, która uzupełni brakujące składniki odżywcze. Ponadto dietetyk lub lekarz powinien przeprowadzić z pacjentką wywiad zdrowotny i żywieniowy, który także pomoże w ustaleniu odpowiednich produktów wspierających zdrowie przyszłej matki oraz dziecka. Pamiętaj, że suplementy stosowane przez Twoją znajomą, wcale nie muszą Ci pomóc, a wręcz mogą zaszkodzić, dlatego nie powinnaś się kierować opinią innych. 

Każda kobieta może być narażona na inne niedobory pokarmowe, co wynika z jej stylu życia i indywidualnych preferencji żywieniowych. Dodatkowo może być narażona lub chorować na inne choroby, co również będzie wpływać na potrzebę zróżnicowanej suplementacji. Dlatego w ciąży unikaj produktów niewiadomego pochodzenia, ponieważ mogą być zanieczyszczone oraz posiadać nieodpowiednią porcję substancji, która może negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Przed zakupem suplementu, sprawdzaj informacje o producencie lub rób zakupy w miejscach, takich jak Biozdrowy, gdzie skład produktu jest analizowany, przed tym jak trafi na półki. 

Zioła zakazane w ciąży 

infografika suplementy zakazane w ciąży - zioła

Niektóre zioła mogą być niebezpieczne dla kobiet w ciąży, dlatego lepiej ich unikać. Ich stosowanie może bowiem wpłynąć na skurcze macicy, co natomiast może prowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia. Dodatkowo mogą zawierać substancje, które są przeciwwskazane dla kobiet w ciąży, ponieważ mogą zaburzać wzrost i rozwój płodu. Ponadto kupując zioła z niepewnych źródeł, narażasz się na zakup zanieczyszczonych preparatów.

Do ziół, które mogą negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży, można zaliczyć:

  • dziurawiec, który może stymulować skurcze macicy, przez co zwiększa ryzyko poronienia oraz może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, 
  • kozieradka, która może stymulować skurcze macicy, 
  • lawenda, która może powodować alergię, 
  • aloes, który może stymulować perystaltykę jelit i skurcze macicy, 
  • piołun, który zwiększa ryzyko poronienia, 
  • lukrecja, która może zwiększać ciśnienie tętnicze krwi i nasilać obrzęki. 

Witaminy niewskazane w ciąży 

Poza niektórymi ziołami, kobiety w ciąży powinny również unikać pewnych witamin. Zanim jednak do nich przejdziemy, warto wiedzieć, że wszystkie witaminy stosowane w zbyt dużych ilościach mogą negatywnie wpływać na zdrowie, dlatego zawsze powinny być dobierane indywidualnie do potrzeb konkretnej osoby. Natomiast do witamin, na których suplementację oraz zbyt duże ilości w jadłospisie powinny uważać przyszłe mamy, w szczególności zalicza się witaminę A, która może być szkodliwa dla rozwijającego się płodu. Wiadome jest, że zbyt duże jej ilości mogą prowadzić do wad wrodzonych u dziecka, takich jak wady serca, problemy z układem nerwowym, deformacje twarzy oraz defekty szkieletu. Dlatego kobiety w ciąży powinny unikać jej dodatku w suplementach diety oraz wystrzegać się produktów o jej wysokiej zawartości, takich jak wątróbka (pomimo że jest ona rewelacyjnym źródłem żelaza, nie powinna być spożywana w ciąży ze względu na bardzo wysoką zawartość witaminy A). Przyszłe mamy powinny również zadbać o odpowiedni dobór ilości innych suplementowanych witamin, takich jak np. witamina D i kwas foliowy, ponieważ zarówno ich niedobór, jak i nadmiar wpływa negatywnie na organizm. 

Minerały niewskazane w ciąży 

Składniki mineralne niewskazane w ciąży to przede wszystkim te, których nie brakuje w organizmie. Dlatego najlepszym wyborem jest zakup produktów, które nie mają w składzie ogromnych ilości różnych witamin i minerałów. Wybieraj tylko takie suplementy, które zawierają substancje dla Ciebie niezbędne. Pamiętaj, że nie musisz niczego uzupełniać na zapas, ponieważ zdrowa dieta powinna zapobiegać niedoborom pokarmowym. Natomiast jeśli wiesz, że nie jest idealna, rozważ zakup produktów, które zawierają składniki, na których niedobory jesteś narażona. Niestety częstym błędem popełnianym przez kobiety w ciąży jest kupowanie preparatów zawierających żelazo, nawet w sytuacji, gdy w organizmie go nie brakuje. To prawda, że wiele kobiet zmaga się z jego niedoborem w trakcie ciąży, natomiast jego duże ilości, wcale nie są korzystne dla organizmu i mogą negatywnie wpływać na mikrobiom jelitowy. Dlatego, jeśli nie masz jego niedoboru, nie ma konieczności jego suplementacji, a zamiast tego lepiej jeść naturalne produkty, które są jego rewelacyjnym źródłem, np. jajka, nasiona roślin strączkowych i ich przetwory oraz czerwone, chude mięso. Do innych składników mineralnych, które są również często nadużywane w ciąży, można zaliczyć wapń i cynk. Pamiętaj, że suplementy to nie cukierki i ich stosowanie powinno być zawsze uzasadnione. 

Podsumowanie 

Odpowiednie odżywianie i zdrowy tryb życia są niezbędnymi elementami do prawidłowego przebiegu ciąży. Dodatkowo ten okres można wesprzeć indywidualnie dobraną suplementacją, która uzupełni i zapobiega niedoborom pokarmowych. Jednak pamiętaj, że stosowanie niektórych ziół, witamin i składników mineralnych może negatywnie wpływać na przebieg ciąży, dlatego należy się ich wystrzegać. Jeśli natomiast chcesz je wprowadzić, powinnaś skonsultować to ze specjalistą, który rozważy wszystkie za i przeciw. 

Zobacz także

Jeśli poszukujesz więcej informacji na temat zdrowia w ciąży, w poniższych artykułach znajdziesz wskazówki. Pamiętaj jednak, że w ciąży i podczas karmienia piersią powinnaś skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym stosowanie wszelkich suplementów diety. Warto się także skonsultować z lekarzem, jeśli masz wątpliwości co do poszczególnych pokarmów lub napoi.

Literatura:

  1. Georgieff MK, Krebs NF, Cusick SE. The Benefits and Risks of Iron Supplementation in Pregnancy and Childhood. Annu Rev Nutr. 2019 Aug 21;39:121-146. 
  2. Bastos Maia S, Rolland Souza AS, Costa Caminha MF, Lins da Silva S, Callou Cruz RSBL, Carvalho Dos Santos C, Batista Filho M. Vitamin A and Pregnancy: A Narrative Review. Nutrients. 2019 Mar 22;11(3):681.
  3. Dante G, Bellei G, Neri I, Facchinetti F. Herbal therapies in pregnancy: what works? Curr Opin Obstet Gynecol. 2014 Apr;26(2):83-91.

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności