Strona główna » Wpływ żywienia i składników odżywczych na rozwój płodu
Wpływ żywienia i składników odżywczych na rozwój płodu - obrazek wyróżniający

Wpływ żywienia i składników odżywczych na rozwój płodu

Żywienie matki ma kluczowy wpływ na rozwój płodu przez cały okres ciąży. Dzięki zdrowej diecie płód może prawidłowo się rozwijać. Jaki jest wpływ żywienia i składników odżywczych na rozwój płodu? Jakie składniki odżywcze wpływają na rozwój płodu? Na te pytania i wiele innych znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

Wpływ żywienia na rozwój płodu

Sposób żywienia odgrywa ogromną rolę w prawidłowym wzroście i rozwoju płodu. Dzięki dostarczeniu odpowiednich ilości witamin, składników mineralnych i substancji bioaktywnych, płód ma możliwość prawidłowo się rozwijać. Zapotrzebowanie na konkretne substancje może być różne, w zależności od czasu ciąży i indywidualnego zapotrzebowania matki. Dlatego planując dietę i suplementację przyszłej mamy, należy wziąć pod uwagę jej preferencje żywieniowe, stan odżywienia, wyniki badań i stan zdrowia. Dzięki spersonalizowanemu podejściu przyszła mama otrzymuje nie tylko smaczną, ale i pełnowartościową dietę oraz suplementację dobraną do jej potrzeb. 

biozdrowy - kod rabatowy blog - owoce zielone - baner

Rola składników odżywczych w rozwoju płodu

Dieta matki zmienia się w zależności od trymestru. Różnice w sposobie żywienia wynikają w głównej mierze ze zmian, jakie zachodzą w rozwijającym się płodzie. Pierwszym składnikiem odżywczym, na które zwiększa się zapotrzebowanie w trakcie ciąży jest białko. Jest ono niezbędne do budowy tkanek płodu i ich prawidłowego wzrostu. Zapotrzebowanie na ten składnik w trakcie ciąży wzrasta od około 1 grama do 1,5 grama na każdy kilogram masy ciała w zależności od trymestru. Kolejnym składnikiem w diecie, o którym nie powinna zapominać przyszła mama, są kwasy tłuszczowe omega-3. Do ich naturalnych źródeł można zaliczyć tłuste ryby morskie (makrela, łosoś, sardynki), olej lniany i siemię lniane, nasiona konopi i olej konopny, nasiona chia oraz orzechy włoskie.

W trakcie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3, ponieważ są niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu i układu nerwowego dziecka, zmniejszają ryzyko przedwczesnego porodu i wpływają na prawidłowy rozwój narządu wzroku. Kobiety w ciąży powinna zjadać minimum 2 porcje tłustych ryb morskich tygodniowo oraz dodatkowo stosować suplementację kwasów tłuszczowych omega-3, które w porcji zawierają minimum 250 mg DHA (DHA to kwas dokozaheksaenowy, który należy do grupy kwasów omega-3). Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej o żywieniu kobiet w ciąży, to zapraszamy Cię do przeczytania innych artykułów, które są źródłem wielu informacji dotyczących tego tematu. 

Powiązane artykuły:

Wpływ suplementacji na rozwój płodu

Jakie witaminy i minerały warto suplementować w ciąży - infografika

Prawidłowo dobrana suplementacja wpływa korzystnie na rozwój płodu. Na początku warto wspomnieć o suplementacji kwasu foliowego, znanego jako witamina B9. Odgrywa ona rolę w prawidłowym rozwoju układu nerwowego i zapobiega wadom cewy nerwowej. Jej suplementację w ilości 400 µg należy rozpocząć już przed planowaną ciążą. Kolejny składnik to witamina D. Niestety jej niedobory obserwuje się bardzo często w populacji. Dlatego najlepiej w trakcie ciąży lub podczas jej planowania wykonywać oznaczenie jej stężenia w surowicy krwi. Dzięki temu przyszła mama ma możliwość dobrania odpowiedniej porcji witaminy D w suplemencie.

Jeśli jednak nie masz możliwości oznaczenia stężenia witaminy D w surowicy krwi, powinnaś suplementować ją w ilości 2 tysięcy jednostek w okresie od września do maja lub przez cały rok, jeśli nie przebywasz wystarczającej ilości czasu na słońcu (minimum 20 minut między godziną 10 a 15). Pierwiastkiem, którego suplementację również powinna rozważyć przyszła mama, jest magnez. Do naturalnych źródeł tego składnika można zaliczyć nasiona konopne, kakao, gorzką czekoladę, pestki dyni, migdały i kaszę gryczaną. Na niedobory magnezu szczególnie narażone są osoby na dietach eliminacyjnych oraz prowadzące stresujący tryb życia. Dlatego, jeśli wymienione przed chwilą produkty nie pojawiają się często w Twojej diecie, powinnaś rozważyć dodatkowo suplementację magnezu.

Powiązany artykuł: Suplementy w ciąży – czy na pewno są bezpieczne?

Inne witaminy i składniki mineralne, których suplementację warto rozważyć w trakcie ciąży, to:

  • jod
  • żelazo
  • witamina B12
  • cynk,
  • witamina C (szczególności w połączeniu z żelazem). 

Dieta przy niektórych chorobach i problemach w ciąży

Dieta przyszłej mamy może niekiedy odbiegać od standardowego sposobu żywienia zalecanego w ciąży z powodu niektórych chorób, nietolerancji i dolegliwości. Przyszła mama powinna indywidualnie skomponować swoją dietę i unikać produktów, które jej nie służą. W celu ustalenia tych produktów warto prowadzić dzienniczek żywieniowy, w którym zapisuje się objawy, jakie występują po zjedzeniu posiłków. Dzięki temu w łatwy sposób można określić grupy produktów, które należy na jakiś czas usunąć z diety. Poza tym przyszła mama może borykać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, które wynikają ze wzrostu płodu i zmian hormonalnych w organizmie. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z dietetykiem, który pomoże w ustaleniu indywidualnego planu żywienia, który będzie zapobiegać lub minimalizować nieprzyjemne dolegliwości. Sposób żywienia, suplementacja oraz leki powinny być też dobierane indywidualnie do kobiet, które chorują np. na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, alergie oraz inne choroby. 

Zobacz także:

Wpływ żywienia i składników odżywczych na rozwój płodu - obrazek zobacz także

Literatura:

  1. Ota E, Mori R, Middleton P, Tobe-Gai R, Mahomed K, Miyazaki C, Bhutta ZA. Zinc supplementation for improving pregnancy and infant outcome. Cochrane Database Syst Rev. 2015 Feb 2;2015(2):CD000230.
  2. Haram K, Nilsen ST, Ulvik RJ. Iron supplementation in pregnancy–evidence and controversies. Acta Obstet Gynecol Scand. 2001 Aug;80(8):683-8.
  3. Middleton P, Gomersall JC, Gould JF, Shepherd E, Olsen SF, Makrides M. Omega-3 fatty acid addition during pregnancy. Cochrane Database Syst Rev. 2018 Nov 15;11(11):CD003402.
  4. Nevins JEH, Donovan SM, Snetselaar L, Dewey KG, Novotny R, Stang J, Taveras EM, Kleinman RE, Bailey RL, Raghavan R, Scinto-Madonich SR, Venkatramanan S, Butera G, Terry N, Altman J, Adler M, Obbagy JE, Stoody EE, de Jesus J. Omega-3 Fatty Acid Dietary Supplements Consumed During Pregnancy and Lactation and Child Neurodevelopment: A Systematic Review. J Nutr. 2021 Nov 2;151(11):3483-3494.
  5. Valentin M, Coste Mazeau P, Zerah M, Ceccaldi PF, Benachi A, Luton D. Acid folic and pregnancy: A mandatory supplementation. Ann Endocrinol (Paris). 2018 Apr;79(2):91-94.

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności