Strona główna » Jaka jest przyczyna zbrylania się suplementów?
Dlaczego produkty z czystym składem są bardziej narażone na zbrylanie - obrazek wyróżniający

Jaka jest przyczyna zbrylania się suplementów?

Suplementy diety są popularnymi produktami, które pomagają uzupełnić braki składników odżywczych w naszej diecie. Często dostępne są w różnych formach, w tym w postaci proszku. Jednym z problemów, z jakim można się spotkać przy stosowaniu suplementów, jest ich zbrylanie się, czyli sklejanie się w grudki lub bloki. Dlaczego tak się dzieje? W tym artykule omówimy główne przyczyny zbrylania się suplementów i jak można temu zapobiec.

Przyczyny zbrylania się suplementów

Zbrylanie się suplementów, zwłaszcza takich w formie proszku, jest powszechnym zjawiskiem. Główne przyczyny tego problemu to wilgoć, ciśnienie i zmiany temperatury. Zrozumienie tych czynników może pomóc w uniknięciu zbrylania się suplementów.

  1. Wilgoć – najpopularniejszy powód zbrylania 

Wilgoć jest najczęstszym czynnikiem powodującym zbrylanie suplementów w proszku. Nic w tym dziwnego! Substancje w proszku mają zdolność do absorbowania wilgoci z otoczenia, co prowadzi do sklejania się cząstek. Wilgoć może być różnego pochodzenia, w tym z powietrza, otoczenia lub nawet z opakowania produktu i nie da się jej uniknąć całkowicie.

  1. Ciśnienie a zbrylanie

Zmiany wartości ciśnienia również mogą wpływać na proces łączenia się proszków w grudki . Wysokie ciśnienie, zwłaszcza w przypadku opakowań, może spowodować ściskanie proszku, co sprzyja tworzeniu się zbryleń. Np. podczas podróży lotniczej, zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą wpłynąć na produkt w opakowaniu, co może prowadzić do zbrylania się proszku.

  1. Temperatura a kondensacja wilgoci

Zmiany temperatury również odgrywają rolę w zbrylaniu suplementów. Gdy panuje wysoka temperatura, następuje kondensacja wilgoci w proszku, a to w następstwie zwiększa ryzyko zbrylania.

Szkodliwość substancji antyzbrylających

Środki antyzbrylające, takie jak dwutlenek krzemu i stearynian magnezu, są stosowane w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym dość powszechnie, aby utrzymać produkty w luźnej formie i ułatwić ich użytkowanie. Niemniej jednak, istnieją pewne kontrowersje dotyczące szkodliwości tych substancji dla zdrowia.

Dwutlenek krzemu (krzemionka)

Dwutlenek krzemu, zwany także krzemionką, jest powszechnie stosowanym środkiem antyzbrylającym. Jest to naturalna substancja występująca w przyrodzie, jednak nie wszystko, co jest naturalne, musi być zdrowe. Niektóre źródła sugerują, że długotrwałe narażenie na pył krzemionkowy może prowadzić do chorób płuc, w tym do pylicy krzemowej. Pył ten może być uwalniany podczas produkcji lub rozdrabniania produktów zawierających dwutlenek krzemu, co stanowi ryzyko dla pracowników w tych branżach. Dlatego ważne jest, aby stosować się do zaleceń dotyczących bezpiecznego użytkowania i przechowywania produktów zawierających krzemionkę oraz unikać wdychania jej pyłu.

Sprawdź artykuł: Czy dwutlenek krzemu (E551) w suplementach jest szkodliwy?

Stearynian magnezu

Stearynian magnezu, choć uważany jest za stosunkowo bezpieczny w małych ilościach, może mieć pewne skutki uboczne. A jak wiadomo, jeśli możemy unikać wątpliwego składnika, to lepiej to zrobić. Istnieją opinie, że nadmiar stearynianu magnezu w diecie może wpływać negatywnie na wchłanianie niektórych składników odżywczych, takich jak wapń. To może być szczególnie istotne dla osób, które stosują suplementy w celu zwiększenia dostępu do tych składników. Dlatego osoby obawiające się skutków ubocznych stearynianu magnezu lub z nadwrażliwością na tę substancję powinny być ostrożne przy wyborze suplementów. 

Warto podkreślić, że niektórzy producenci suplementów starają się unikać stosowania tych środków antyzbrylających i oferują produkty o czystym składzie. Jednakże, w przypadku takich produktów istnieje większe ryzyko zbrylania się ze względu na brak dodatków antyzbrylających. Dlatego wybór odpowiedniego suplementu wymaga zrównoważenia korzyści i ryzyka oraz może zależeć od indywidualnych preferencji i potrzeb. Warto też pamiętać, że to, że produkt się zbrylił, nie oznacza, że stracił na wartości. Zmieniły się jedynie jego walory estetyczne.

Przechowywanie suplementów

Odpowiednie przechowywanie suplementów może również pomóc w zapobieganiu zbrylaniu. Należy trzymać je w suchym, chłodnym i dobrze wentylowanym miejscu, z dala od wilgoci i zmian temperatury. Unikanie ekstremalnych warunków przechowywania może znacząco pomóc w utrzymaniu jakości produktu.

Wnioski

Zbrylanie się suplementów może być frustrującym problemem, ale zrozumienie przyczyn tego zjawiska może pomóc w jego uniknięciu. Wilgoć, zmiany ciśnienia i temperatury są głównymi czynnikami wpływającymi na zbrylanie suplementów. Przechowując suplementy w odpowiednich warunkach, można utrzymać ich jakość i skuteczność przez dłuższy czas. Dlatego warto zwracać uwagę przede wszystkim na składniki, a nie na walory estetyczne produkt.

Bibliografia

Smith, J. R., & Mattick, C. S. (2018). Understanding and controlling the caking of powders: A review. Powder Technology, 327, 112-127.

Fagundes, M., & Zborowski, A. (2020). Understanding the Behavior of Hygroscopic Food Powders:

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności