Strona główna » Rodzaje suplementów diety na odchudzanie
suplementy diety na odchudzanie - rodzaje

Rodzaje suplementów diety na odchudzanie

Otyłość jest coraz częściej występującą chorobą – dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci. Co więcej, jest uważana za chorobę cywilizacyjną, która przyczynia się do rozwoju innych jednostek chorobowych, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu II i hipercholesterolemia. Dodatkowo zwiększa ryzyko nowotworów, chorób autoimmunologicznych, insulinooporności i miażdżycy.

Wskaźnik masy ciała (BMI) służy do oceny ryzyka nadwagi oraz otyłości. Należy jednak pamiętać, że służy jedynie do klasyfikacji tych stanów u osób dorosłych. BMI jesteśmy w stanie obliczyć poprzez podzielenie masy ciała w kilogramach przez wysokość podaną w metrach i podniesioną do kwadratu. BMI wynoszące:

 • poniżej 18,5 oznacza niedowagę,
 • od 18,5 do 24,99 oznacza wagę właściwą,
 • od 25 do 29,99 oznacza nadwagę,
 • od 30 do 34,99 oznacza otyłość I stopnia,
 • od 35 do 39,99 oznacza otyłość II stopnia,
 • od 40 wzwyż oznacza otyłość III stopnia, nazywaną również otyłością olbrzymią.

Dzięki wskaźnikowi BMI jesteśmy w stanie określić przynależność do określonej grupy. Nadwaga jest dla nas żółtym światłem, sygnalizującym, że powinniśmy wprowadzić pewne zmiany – żywieniowe oraz dotyczące stylu życia, ponieważ jeśli nic nie zmienimy, możemy doprowadzić do rozwoju choroby, jaką jest otyłość. Należy pamiętać, że BMI nie jest dobrym wyznacznikiem poziomu tkanki tłuszczowej. Osoby, które mają rozbudowaną tkankę mięśniową, po obliczeniu BMI, mogą uzyskać wynik wskazujący na nadwagę, a nawet otyłość. Z kolei osoby ze znikomą tkanką mięśniową, ale dużą ilością tłuszczu, mogą uzyskać wynik prawidłowy, co wcale nie oznacza, że ich waga jest zdrowa i odpowiednia. Warto więc równocześnie z pomiarem BMI wykonać analizę składu ciała, która umożliwia nam określenie dokładnego składu ciała.

Niedobór ruchu, stres i nieodpowiednia dieta przyczyniają się do rozwoju otyłości. Jednak, aby cierpieć na ,,otyłość’’ nie trzeba mieć wcale nadmiernej masy ciała. Coraz częściej porusza się problem ukrytej otyłości (szczupły na zewnątrz, otyły w środku). Osoby z ukrytą otyłością pomimo należnej masy ciała charakteryzują się nadmiarem tkanki tłuszczowej – szczególnie jest to niebezpieczne, gdy ta tkanka tłuszczowa zlokalizowana jest wokół narządów wewnętrznych. Ukryta otyłość występuje najczęściej u osób młodych, prowadzących siedzący tryb życia i odżywiających się nieprawidłowo.

Zarówno otyłość jak i otyłość ukryta są szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia. Chcąc zadbać o swój organizm należy zadbać zarówno o sposób żywienia, aktywność fizyczną ale i odpowiednią regenerację. Dodatkiem wspomagającym proces zmiany mogą być suplementy, należy jednak pamiętać, że są one jedynie dodatkiem do całości.

Top 5 najlepszych tabletek na odchudzanie

Sprawdź nasze top 5 suplementów na odchudzanie:

Pharmovit mango afrykańskie – ekstrakt

Ekstrakt z mango afrykańskiego znajduje zastosowanie w suplementach na odchudzanie. Nic tym dziwnego, ponieważ jest między innymi źródłem błonnika pokarmowego, który wspomaga proces odchudzania, ale również zwiększa uczucie sytości. Dodatkowo udowodniono, że substancje zawarte w pestce z mango zmniejszają wchłanianie tłuszczy oraz regulują poziom glukozy we krwi, a dzięki temu odczuwamy mniejszy głód, który niestety jest często nieodłącznym procesem redukcji masy ciała.

Spożycie ekstraktu z mango wpływa korzystnie na regulację profilu lipidowego w organizmie. Jego regularna suplementacja wpływa na zmniejszenie stężenia całkowitego cholesterolu oraz lipoprotein LDL we krwi. Dodatkowo wpływa na wzrost stężenia lipoprotein HDL we krwi, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Aliness Caffeine z guaraną

Tabletki Aliness Cafeine z guaraną zawierają 200 miligramów kofeiny oraz 40 miligramów guarany. Udowodniono, że w przeciągu dwóch godzin od spożycia kawy proces spalania tłuszczu może przyspieszyć nawet o 16%. Należy jednak pamiętać, że nasz organizm przyzwyczaja się do działania kofeiny, dlatego po pewnym czasie stosowania do utrzymania podobnego efektu potrzebna będzie większa dawka tego składnika. Guarana to natomiast amazońska roślina, która również wpływa korzystnie na proces odchudzania. Jest bowiem źródłem wielu przeciwutleniaczy, ale i substancji, które wpływają na przyspieszenie tempa metabolizmu.

Suplementów zawierających guaranę i kofeinę powinny unikać dzieci, kobiety w ciąży oraz nastolatkowie.

Pharmovit Forskolina

Forskolina jest substancją występującą w pokrzywie indyjskiej. Stosowanie ekstraktu z korzenia pokrzywy indyjskiej codziennie przez 10 tygodni wspomaga proces redukcji tkanki tłuszczowej. Szczególną uwagę powinny jednak zachować osoby z niskim ciśnieniem krwi, ponieważ ten produkt przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi.

Tabletki te, poza ekstraktem z pokrzywy zawierają również mikronizowane wytłoki jabłkowe, które przyczyniają się do poprawy funkcjonowania jelit – skracają czas pasażu jelitowego oraz zapobiegają zaparciom.

Pharmovit Gymnema

Produkt ten zawiera ekstrakt z liści gurmaru (w tym kwas gymnemowy) oraz ekstrakt z owoców pieprzu czarnego (w tym piperynę). Takie połączenie składników wpływa korzystnie na regulację poziomu glukozy we krwi, dzięki czemu powoduje regulację apetytu – tym samym zmniejszając łaknienie.

Chrom pikolinian

Chrom jest substancją, która wspomaga utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Stosując tabletki zawierające chrom możemy zmniejszyć chęć na podjadanie, szczególnie słodkich przekąsek.

Kryteria wyboru najlepszych suplementów na odchudzanie

Wybierając suplement diety, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na jego skład i czy nie występują w nim substancje, które mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Dodatkowymi informacjami, które świadczą o jakości produkty są badania i certyfikaty, które pokazują, że produkt zawiera tyle poszczególnych substancji, ile deklaruje producent oraz że jest wolny od zanieczyszczeń, na przykład metalami ciężkimi.

Suplementy diety warto wybierać w sklepach ze zdrową żywnością, ponieważ to one najczęściej sprawdzają skład produktu przed wprowadzeniem ich do asortymentu. Jednym z takich sklepów jest Biozdrowy, który na swoich półkach posiada jedynie wyselekcjonowane składniki, sprawdzone przez wykwalifikowany personel.

Pod znakiem zapytania powinniśmy postawić suplementy, które na swoich etykietach deklarują, że na przykład schudniemy 5 kilogramów w tydzień. Rynek suplementów w Polsce nie jest zbyt restrykcyjnie sprawdzany, przez co w suplemencie może znajdować się składnik, który spowoduje szybkie rezultaty, ale niestety kosztem naszego zdrowia.

Czy warto stosować suplementy diety na odchudzanie?

Prawidłowo dobrane suplementy diety na odchudzanie mogą dodać nam energii, niezbędnych antyoksydantów, zmniejszyć chęć na jedzenie i ograniczyć przyswajalność niektórych składników odżywczych. Należy jednak wybrać taki preparat, jakiego potrzebujemy w danym momencie, a nie kierować się opinią innych.

Czy suplementy na odchudzanie działają?

Suplementy diety na odchudzanie mogą być pomocą podczas procesu redukcji masy ciała. Jednak jeśli nie zmienimy swoich nawyków żywieniowych i dalej będziemy mieć dodatni bilans energetyczny (będziemy spożywać więcej kalorii niż potrzebujemy), nie spowodujemy, że jedna tabletka będzie lekiem na wszystko. Odchudzanie jest procesem długoterminowym i nie trwa kilku dni, bo tak samo nie przytyliśmy w tydzień czy miesiąc. Aby proces redukcji masy ciała zachodził prawidłowo, musimy zadbać o:

 • właściwą podaż kalorii,
 • aktywność fizyczną,
 • odpowiednią suplementację,
 • czas na regenerację.

Suplementy diety na odchudzanie – rodzaje

Suplementy wspomagające proces odchudzania mogą w różnych sposób oddziaływać na organizm, dlatego może podzielić je na:

 • suplementy ograniczające wchłanianie tłuszczy,
 • suplementy przyspieszające przemianę materii,
 • suplementy zmniejszające łaknienie,
 • suplementy zwiększające energię.

Tabletki moczopędne i przeczyszczające

Tabletki moczopędne są inaczej nazywane diuretykami. Te substancje w większości powodują zahamowanie zwrotnego wchłaniania sodu, a tym samym wzrost wydalania wody z organizmu. Należy jednak pamiętać, że ten proces powoduje jedynie utratę wody z organizmu, co w konsekwencji może doprowadzić do odwodnienia, a nie utraty tkanki tłuszczowej. Dodatkowo, spadek stężenia sodu w surowicy krwi może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ może doprowadzić do hiponatremii. Hiponatremia może objawiać się poprzez zwiększoną senność, wymioty, zaburzenia świadomości, a nawet śmierć. Diuretyki znajdują zastosowanie podczas leczenia nadciśnienia tętniczego, jednak taki pacjent znajduję się pod obserwacją lekarską – nie powinny być przyjmowane bez zgody i kontroli lekarskiej.

Środki przeczyszczające znajdują zastosowanie szczególnie u osób z zaparciami. Środki te nie powodują jednak utraty tkanki tłuszczowej, a głównie utratę wody i zalegającej masy kałowej. Nie powinny więc być stosowane przez osoby chcące zredukować masę ciała. Mogą doprowadzić do nadmiernych start witamin, składników mineralnych i wody, co skutkuje niedoborami pokarmowymi i odwodnieniem. Na zaparcia pomocny może się okazać błonnik pokarmowy – a szczególnie jego zwiększona ilość w jadłospisie. Należy jednak pamiętać o właściwej podaży płynów, ponieważ duża ilość błonnika bez odpowiedniej podaży płynów może doprowadzić do zaparć.

Tabletki ograniczające wchłanianie tłuszczów

Tabletki na odchudzanie mogą ograniczać wchłanianie tłuszczy, co powoduje zmniejszone dostarczanie kalorii z jadłospisu. Najczęściej pojawiającym się dodatkiem w takich suplementach jest chitozan, czyli substancja uzyskiwana z chityny. Chitozan charakteryzuje się wysokim stopniem wchłaniania tłuszczu, dzięki czemu większa ilość tego makroskładnika zostaje wydalona z organizmu. Należy jednak pamiętać, że nasza dieta powinna składać się w około 30% z tłuszczy. Szczególną rolę w naszym żywieniu odgrywają nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – witamina A, D, E i K. Stosując preparaty zmniejszające wchłanianie tłuszczy należy zadbać o właściwą podaż tych witamin oraz tłuszczy, aby nie doprowadzić do niedoborów pokarmowych. Dodatkowo, stosując tabletki z chitozą, szczególną ostrożność powinny zachować osoby uczulone na skorupiaki.

Odchudzanie to bardzo złożony proces, na który wpływa wiele czynników. Pomocne w procesie zmiany mogą okazać się suplementy, jednak należy pamiętać, że one jedynie nam pomagają.

Tabletki przyspieszające przemianę materii

Tabletki przyśpieszające przemianę materii mają na celu zwiększenie wydatku energetycznego organizmu. Jednak należy pamiętać, że zostanie on zwiększony o średnio 100-200 kalorii, a taka wartość kaloryczna nie powoduje dużej redukcji masy ciała (przy takiej nadwyżce kalorycznej możemy utracić około 1 kilograma miesięcznie). Dlatego korzystnie jest działać na wielu płaszczyznach, zarówno poprzez dietę, aktywność fizyczną oraz suplementację, ponieważ umożliwi nam to uzyskanie trwałych i zadowalających efektów.

Tabletki przyśpieszające metabolizm mogą zawierać:

 • imbir,
 • kurkumę,
 • kofeinę,
 • EGCG,
 • kapsaicynę,
 • ocet jabłkowy.

Tabletki ograniczające apetyt

Producenci suplementów często zapewniają, że ich konkretny produkt umożliwi zrzucenie 5, a nawet nieraz 10 kilogramów w miesiąc. Jednak należy pamiętać, że na ten proces wpływa wiele czynników, takich jak stres, właściwa regeneracja, sposób żywienia i aktywność fizyczna. Nie ma idealnej substancji, która spowoduje, że prawie zerowym kosztem osiągniemy wymarzoną sylwetkę. Na szczęście istnieją substancje, które wspomagają ograniczyć apetyt, nawet dla największych głodomorów. W tabletkach ograniczających apetyt, powinny się znaleźć następujące substancje:

 • błonnik pokarmowy, który wpływa na zwiększenie uczucia sytości. Należy jednak pamiętać, że może on działać właściwie dopiero gdy wypijemy odpowiednie ilości wody w ciągu dnia (około 2-2,5 litra),
 • chrom, który ma wpływ na gospodarkę węglowodanową, zmniejsza chęć sięgania po słodkie przekąski,
 • inulina, która pełni funkcję podobną do błonnika pokarmowego oraz jest pożywką dla bakterii jelitowych,
 • białko, które niestety jest często niedoborowym składnikiem diety. Należy zwrócić uwagę zarówno na białko zwierzęce jak i roślinne.

Osoby cierpiące na zaburzenia łaknienia powinny wykonać badania kontrolne, ponieważ może być to również powiązane z zaburzeniami pracy organizmu, spowodowane na przykład: insulinoopornością i niedobory pokarmowe.

Suplementy diety na odchudzanie – 5 najpopularniejszych składników

Sprawdź działanie popularnych składników suplementów odchudzających:

Kofeina

Głównym źródłem występowania kofeiny jest kawa, herbata oraz kakao. Dodatkowo możemy ją znaleźć zarówno w produktach na przeziębienie, odchudzanie ale również w napojach energetycznych i deserach. Kofeina wpływa na pobudzenie kory mózgowej do myślenie, ale również zmniejszenia uczucia zmęczenia zarówno psychiczne i fizycznego. Dodatkowo wpływa na podniesienie przemiany materii, jednak wartość ta nie jest na tyle wysoka, aby pozbyć się zbędnych kilogramów jedynie przez stosowanie tabletek, które mają ją w składzie. Niebagatelne znaczenie ma tutaj aktywność fizyczna i prawidłowy sposób odżywiania.

Kofeina jest nieodłącznym elementem jadłospisu większości z nas. Kofeina spożyta w nadmiarze może negatywnie wpłynąć na jakość snu i tym samym obniżać jakość regeneracji organizmu. Zadbanie o odpowiednie spożycie kofeiny może wpłynąć korzystnie na procesy odchudzania, należy jednak pamiętać, aby nie stosować jej po południu, ponieważ jej okres półtrwania trwa nawet do 10 godzin.

Zielona herbata

Zielona herbata jest źródłem galusanu epigallokatechiny (EGCG). Związek ten jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu neutralizuje wolne rodniki w naszym organizmie. Dodatkowo EGCG ma działanie przeciwbakteryjne oraz wpływa na obniżenie poziomu lipidów w surowicy krwi. Dzięki temu wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu oraz lipoprotein LDL, których podwyższona ilość wpływa negatywnie na pracę układu sercowo-naczyniowego.

Zarówno kofeina, jak i EGCG zawarte w zielonej herbacie wpływają korzystnie na proces odchudzania. Dodatkowo EGCG wpływa na zwiększenie wrażliwości tkanek na działanie insuliny, dzięki czemu może zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Dodatkowo dzięki spadkowi stężenia insuliny istnieje możliwość większego wykorzystania tkanki tłuszczowej.

Kofeina zawarta w zielonej herbacie może wpłynąć na zwiększenie wydolności treningowej. Oznacza to, że jesteśmy w stanie zrobić więcej, niż byliśmy w stanie dotąd. Skutkuje to większym wydatkiem energetycznym, co dodatkowo ułatwia nam redukcję masy ciała.

Imbir

Imbir jest bardzo popularną przyprawą w kuchni azjatyckiej. Dodatkowo jest stosowany jako środek wspomagający odporność i przeciwwymiotny. Jednak to nie jedyne właściwości, którymi może pochwalić, bowiem wykazuje właściwości termogenne. Oznacza to, że jest w stanie zwiększyć wydatek energetyczny organizmu. Dzięki tym właściwościom jest w stanie wspomóc nas w procesie redukcji masy ciała. Szczególnie korzystnie na nasz organizm może wpłynąć picie wody z imbirem. Nasze ciało często domaga się posiłku, ponieważ jest odwodnione, dlatego przez zwiększenie ilości wypijanych płynów możemy ograniczyć apetyt. Należy jednak pamiętać, że każda substancja jedynie wspomaga proces odchudzania, a to czy zrzucimy zbędne kilogramy zależy od naszych całościowych działań.

Pieprz czarny i pieprz cayenne

Pieprz zawiera w sobie kapsaicynę – organiczny związek chemiczny odpowiedzialny za ostry smak. Co ciekawe kapsaicyna jest substancją termogenną (czyli taką, która podnosi temperaturę ciała, zwiększając tym samym wydatek energetyczny) oraz wpływa na zmniejszenie apetytu. Dodatek kapsaicyny do posiłku może zmniejszyć przyswajalność kalorii nawet o 16%.

Spożycie kapsaicyny zwiększa utlenianie lipidów, co ułatwia redukcję tkanki tłuszczowej. Jak widać, spożycie suplementów zawierających ten składnik może ułatwić redukcję masy ciała, jednak nie powinny ich przyjmować osoby z chorobami układu pokarmowego, jak na przykład wrzodziejące zapalenie jelita grubego i zapalenie błony śluzowej żołądka.

Błonnik pokarmowy

Błonnik pokarmowy, nazywany inaczej włóknem pokarmowym, jest substancją, która nie ulega trawieniu i wchłanianiu przez nasz układ pokarmowy. Możemy go znaleźć w pełnoziarnistych produktach zbożowych, warzywach, owocach, nasionach, orzechach, ale również w preparatach wspomagających redukcję masy ciała.

Dziennie powinniśmy spożyć około 15 gramów błonnika na każde 1000 kalorii dostarczone z diety. Jednak nasz jadłospis nie pokrywa często zapotrzebowania na tą substancję – jest to spowodowane tym, że zjadamy żywność wysoko przetworzoną, ubogą w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe. Jest to jednak wielki błąd, ponieważ błonnik wpływa korzystnie na stan mikrobiomu jelitowego oraz wspomaga proces redukcji masy ciała. Włókno pokarmowe zwiększa uczucie sytości, dzięki czemu dłużej czujemy się najedzeni. Dodatkowo powoduje zwiększenie ruchów robaczkowych jelit, tym samym zapobiega zaparciom. Błonnik zmniejsza również wchłanianie cholesterolu, dzięki czemu obniża ryzyko zaburzeń lipidowych w organizmie.

Odchudzanie tylko z pomocą tabletek – to nie zadziała

Tabletki na odchudzanie, a w szczególności zawarte w nich substancje, mogą wspomóc proces odchudzania. Należy jednak pamiętać, że nie są one złotym środkiem na wszystko i jedynie wspomagają ten długotrwały proces, na który składa się zarówno prawidłowa dieta, aktywność fizyczna i właściwa regeneracja.

Odchudzanie jest długotrwałym procesem, do którego właściwego zachodzenia potrzebne są stopniowe zmiany. Nie ma żadnego produktu, który umożliwiłby zrzucenie nam wszystkich niepotrzebnych kilogramów w miesiąc lub dwa, bo jak wiadomo – w takim krótkim czasie również nie przybraliśmy tyle na wadze. Suplementy diety mogą wspomóc nasz proces redukcji masy ciała, na przykład poprzez dodanie siły do działania i zwiększenie nieznaczne wydatku energetycznego.

Bibliografia

 1. O’Neill Rothenberg D., Zhou K., Zhang L.: A Review on the Weight-Loss Effects of Oxidized Tea Polyphenols. 2018, 23: 1176.
 2. Vázquez Cisneros L. C., López- Uriarte P., López-Espinoza A., Navarro Meza M., Espinoza- Gallardo A. C., Guzmán Aburto M. B.: [Effects of green tea and its epigallocatechin (EGCG) content on body weight and fat mass in humans: a systematic review]. 2017, 34: 731-737.
 3. Sang-Nam K., Hyun-Jung K., Seun A., Hyun Woo J., Yun-Hee L.: Effects of Epigallocatechin-3-Gallate on Autophagic Lipolysis in Adipocytes. 2017, 9: 680.
 4. Theodorus Willems M. E., Akif Şahin M., Cook M. D.: Matcha Green Tea Drinks Enhance Fat Oxidation During Brisk Walking in Females. 2018, 28: 536-541.
 5. Soo-Hyun P., Su-Jin J., Eun-Kyung C., Ki-Chan H., Hyang-Im B., Yu-Kyung P., Kap-Hoon H., Soon-Yeon J.,Jung-Hee O., Youn-Soo C., Byung-Hyun P., Soo-Wan C.: The effects of steamed ginger ethanolic extract on weight and body fat loss: a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. 2019: 29: 256273.
 6. Lopez H. L., Ziegenfuss T. N., Hofheins J. E., Habowski S. M., Arent S. M., Weir J. P., Ferrando A. A.: Eight weeks of supplementation with a multi-ingredient weight loss product enhances body composition, reduces hip and waist girth, and increases energy levels in overweight men and women. 2013, 10:22.
 7. McRae M. P.: Effectiveness of Fiber Supplementation for Constipation, Weight Loss, and Supporting Gastrointestinal Function: A Narrative Review of Meta-Analyses. 2020, 19: 58-64.
 8. Miketinas D. C., Bray G. A., Beyl R. A., Ryan D. H., Sacks F. M., Champagne C. M.: Fiber Intake Predicts Weight Loss and Dietary Adherence in Adults Consuming Calorie-Restricted Diets: The POUNDS Lost (Preventing Overweight Using Novel Dietary Strategies) Study. 2019, 149: 1742-1748.
 9. Zheng I., Zheng S., Feng Q., Zhang Q., Xiao X.: Dietary capsaicin and its anti-obesity potency: from mechanism to clinical implications. 2017, 11:37

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności