Strona główna » Pasożyty u dzieci – objawy, badania, leczenie 
Pasożyty u dzieci - objawy, badania, leczenie - obrazek wyróżniający

Pasożyty u dzieci – objawy, badania, leczenie 

Dzieci są szczególnie narażone na zarażenie się różnymi rodzajami pasożytów. Brak apetytu, osłabiona odporność i częste bóle brzucha to objawy, które mogą wskazywać na obecność w organizmie niechcianych gości. Jak wykryć pasożyty? Jakie są objawy ich obecności i jak się ich pozbyć? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

Pasożyty u dzieci – objawy 

Pasożyty są organizmami, które aby przeżyć wykorzystują inne organizmy. Grupą szczególnie na nie narażoną są dzieci. Dlatego należy dokładnie poznać objawy, które mogą wskazywać na ich obecność w organizmie dziecka. Do najczęściej występujących pasożytów u dzieci można zaliczyć między innymi owsiki, tasiemce, glisty ludzkie, włosogłówki ludzkie i włośnie. Przy większości z nich występują pewne objawy, które powinny wzbudzać niepokój u rodziców. Zaliczyć do nich możemy bóle brzucha, nudności, biegunki, chudnięcie, brak apetytu, nadmierna senność i osłabienie. Można zaobserwować również objawy skórne i objawy neurologiczne. 

Pasożyty u dzieci - objawy - infografika

Objawy skórne pasożytów u dzieci

Objawy skórne przy pasożytach mogą być niekiedy mylące. Niestety wiele osób bagatelizuje te objawy i stara się znaleźć inną przyczynę ich występowania. Wydzieliny pasożytów wywierają negatywny wpływ na cały organizm, a w tym na wygląd skóry. Do najczęstszych objawów skórnych, które występują przy zakażeniu pasożytami można zaliczyć:

  • suchą i swędzącą skórę, 
  • wysypki, 
  • czerwone, rozlane plamy na ciele, 
  • pokrzywkę, 
  • zmiany ropne. 

Objawy neurologiczne pasożytów u dzieci 

Objawy neurologiczne przy pasożytach u dzieci występują znacznie rzadziej, niż objawy pochodzące z układu pokarmowego i skóry. Dlatego  najczęściej objawy nie są przez rodziców łączone z pasożytami. Dlatego warto wiedzieć, że pasożyty mogą powodować takie objawy, jak:

  • nadpobudliwość, 
  • onanizm wczesnodziecięcy, 
  • bóle głowy, 
  • wycofanie. 

Jakie badania na pasożyty u dzieci?

Badania na pasożyty u dzieci warto wykonać chociaż raz na jakiś czas, ponieważ niekiedy nie dają one żadnych charakterystycznych objawów. W celu ich diagnostyki możemy wykonać badanie kału i krwi. Podczas badania kału należy pobrać jego próbkę najlepiej z kilku miejsc i schować do odpowiedniego pojemnika, który można zakupić w aptece. Ilość kału potrzebna do badania to jedynie około 2-3 ml, które najlepiej dostarczyć do laboratorium do dwóch godzin od pobrania. Jeśli nie mamy takiej możliwości próbkę należy schować do lodówki i maksymalnie w ciągu dwóch dni dostarczyć do odpowiedniego punktu, który przyjmie ją do badań. Natomiast badanie krwi polega na wykonaniu testów IHA i ELISA oraz oznaczenia poziomu eozynofili. 

Badanie u dzieci - zdjęcie

Badanie kału u dzieci na pasożyty 

Analiza kału jest jednym z podstawowych badań jakie należy wykonać podczas diagnozowania pasożytów. Ten rodzaj badania umożliwia wykrycie pierwotniaków, robaków obłych i płaskich. W celu uzyskania jak najwyższej skuteczności badania najlepiej wykonać diagnozę 3 próbek kału, które zostały pobrane w odstępie 3-5 dni. 

Badania na pasożyty u dzieci z krwi 

Badania na pasożyty u dzieci z krwi mają na celu wykrycie konkretnych przeciwciał, które wskazują na obecność niechcianych lokatorów w organizmie. W tym celu wykonuje się oznaczenie przeciwciał klasy igG, igA, igE, igM. Należy pamiętać, że ten rodzaj badania nie wyjdzie dodatni w pierwszych miesiącach od zarażenia oraz niekiedy może wychodzić fałszywie dodatni przez parę lat od zarażenia. 

biozdrowy - kod rabatowy blog - owoce zielone ścieżka - baner

Co na pasożyty u dzieci? 

Podstawą leczenia pasożytów u dzieci jest zastosowanie odpowiedniej terapii bazującej na lekach przeciwpasożytyczniczych. Najczęstszymi lekami na pasożyty u dzieci są mebendazol, pyrantelum i albendazol. Warto, aby taka kuracja została włączona u całej rodziny chorego. Takie leczenie charakteryzuje się dużą skutecznością, wynoszącą około 80-90%. Należy pamiętać, aby podczas kuracji przeciwpasożytniczej zadbać o bardzo wysoką higienę osobistą. 

Array

Domowe sposoby na pasożyty u dzieci 

Jak pozbyć się pasożytów? To pytanie, które bardzo często zadawane jest przez rodziców w gabinetach lekarskich. Warto, aby do kuracji przeciwpasożytniczej włączyć domowe sposoby, które ułatwiają pozbycie się tych niechcianych gości. Po pierwsze należy zadbać o prawidłową dietę, która obejmuje unikanie wysoko przetworzonych produktów i cukru oraz włączenie odpowiedniej ilości wody. Po drugie, do jadłospisu warto włączyć produkty, które zawierają substancje przeciwpasożytnicze. Znajdziesz je między innymi w pestkach dyni czy kurkach. Dodatkowo należy zadbać o to, aby wszystkie warzywa i owoce przed podaniem dziecku były dokładnie umyte. 

Pasożyty u dzieci – leczenie

Leczenie z obecności pasożytów u dzieci może mieć bardzo różny przebieg. Zależne jest to od rodzaju pasożytów, leczenia wspomagającego (odpowiedniej diety) i organizmu dziecka. Zazwyczaj leczenie polega na podaniu jednorazowej dawki leku przeciwpasożytniczego i sprawdzenie rezultatów terapii po dwóch tygodniach. Jeśli środek nie okazał się skuteczny najczęściej dziecku podaje się inny lek. 

Zobacz także

Pasożyty u dzieci - objawy, badania, leczenie - obrazek zobacz także

Literatura – Pasożyty u dzieci

  1. Garcia HH, O’Neal SE, Noh J, Handali S; Cysticercosis Working Group in Peru. Laboratory Diagnosis of Neurocysticercosis (Taenia solium). J Clin Microbiol. 2018 Aug 27;56(9):e00424-18. doi: 10.1128/JCM.00424-18. PMID: 29875195; PMCID: PMC6113464. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6113464/
  2. Switaj TL, Winter KJ, Christensen SR. Diagnosis and Management of Foodborne Illness. Am Fam Physician. 2015 Sep 1;92(5):358-65. PMID: 26371569. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26371569/
  3. Theel ES, Pritt BS. Parasites. Microbiol Spectr. 2016 Aug;4(4). doi: 10.1128/microbiolspec.DMIH2-0013-2015. PMID: 27726821. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27726821/

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności