Strona główna » Kontrowersyjne DMSO
dmso właściwości - obrazek wyróżniający

Kontrowersyjne DMSO

Wśród naturalnych, organicznych związków chemicznych dostępnych w sprzedaży można natknąć się na produkt o nazwie DMSO. Oleisty płyn o określonym stężeniu jest odczynnikiem analitycznym, ale bywa też stosowany na skórę lub doustnie. Przypisuje się mu liczne korzystne właściwości, pozytywny wpływ na organizm. DMSO co to właściwie jest? W jaki sposób działa, jakie są jego właściwości, czy ma skutki uboczne? Sprawdź, co warto wiedzieć o DMSO, zanim po niego sięgniesz.

DMSO – co to jest?

DMSO jest organicznym związkiem chemicznym siarki. Jego nazwa to skrót od dimetylosulfotlenek, sulfotlenek dimetylu o wzorze sumarycznym C2H6OS. Pozyskuje się go w sposób naturalny najczęściej z miazgi drzewnej, jest produktem ubocznym w procesie wytwarzania papieru. Jeśli chodzi o DMSO działanie związku oraz jego właściwości badane były już od końca XIX wieku. Obecnie substancja stanowi szeroko stosowany odczynnik analityczny oraz rozpuszczalnik chemiczny. Jest używane w transplantologii oraz do ochrony komórek przed zamarzaniem czy promieniowaniem RTG. Jest stosowane w terapii śródmiąższowego zapalenia pęcherza, a także stosuje się go w chemioterapii w przypadku wynaczynienia leku, w celu neutralizacji i zapobieganiu uszkodzeń okolicznych tkanek. Ponadto wiele osób uważa, że może pomagać na liczne schorzenia, od urazów, poprzez artretyzm czy zaburzenia psychiczne, aż po nowotwory. Nie zostało to jednak potwierdzone w badaniach.

Jak działa DMSO?

Zasadniczo związek określany jako DMSO jest rozpuszczalnikiem, który ułatwia wchłanianie innych substancji aktywnych. Może zwiększać miejscowo stężenie substancji czynnych w skórze. Często jest z nimi łączony w ramach określonego preparatu. Może stać się katalizatorem ich działania. Jednak jego działanie wykazuje także o nieco szerszym zakresie. W internecie można przeczytać, że związkowi przypisuje się czasem takie właściwości jak działanie:

 • przeciwzapalne i przeciwbólowe przy podaniu na skórę, prawdopodobnie z uwagi na czasową blokadę przewodzenia nerwowego oraz wzrost ilości komórek wydzielających heparynę,
 • wpływające miejscowo na krzepliwość – przeciwzakrzepowe,
 • stymulujące układ odpornościowy,
 • moczopędne, mogące sprzyjać oczyszczaniu organizmu.

Jeżeli zastanawiasz się, jak stosować DMSO, na co pomaga, zapoznaj się z jego właściwościami. 

biozdrowy - kod rabatowy blog - owoce zielone ścieżka - baner

Właściwości DMSO

DMSO jako czysta substancja ma postać niemal bezwonnej oleistej, przezroczystej cieczy. Dostępna jest często w formie roztworów o stężeniu do 90%, a także maści, żeli czy nawet preparatów do podawania dożylnego. DMSO podane na skórę stosunkowo szybko się wchłania. Może być rozcieńczane w wodzie destylowanej czy soli fizjologicznej. Po utlenieniu albo redukcji wydziela charakterystyczny, nieprzyjemny zapach czosnku.

Szereg właściwości dimetylosulfotlenku sprawia, że znajdowane są różnorodne jego zastosowania. DMSO na twarz, na przykład w celu czasowego zmniejszenia bariery skóry w celu wchłonięcia innych cennych substancji aktywnych. Przeważnie zatem DMSO jest nośnikiem. Jednak samo DMSO na zmarszczki może także wpływać pozytywnie.

Najczęściej pojawiające się pytanie o DMSO – jak stosować nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zwolennicy preparatu jako remedium na wiele dolegliwości podają różne przepisy związane z określonym stężeniem substancji w roztworze przy stosowaniu na skórę lub doustnym. Często w internecie pojawiają się doniesienia o skuteczności Dimetylosulfotlenek w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Na 2023 rok brak jest jednak jednoznacznych zaleceń potwierdzonych odpowiednimi badaniami klinicznymi. Często związek ten uznawany jest za cenny dla samopoczucia, pomimo tego należy zachować ostrożność przy jego stosowaniu.

Skutki niepożądane 

Stosowanie dimetylosulfotlenku na skórę lub wewnętrznie może mieć różne skutki uboczne. Do najczęściej wskazywanych należy silny zapach czosnku utrzymujący się nawet do 72 godzin. Do często występujących działań niepożądanych po użyciu na skórę należą także:

 • podrażnienie lub zaczerwienienie skóry,
 • uczucie swędzenia, pieczenia,
 • reakcja alergiczna,
 • niestrawność,
 • ból głowy.

Na nasilenie skutków ubocznych dimetylosulfotlenku ma wpływ stężenie preparatu oraz częstotliwość jego stosowania. Warto mieć na uwadze, że stosowane na skórę DMSO zwiększa wchłanianie substancji mających kontakt ze skórą. Może być to działaniem niepożądanym, zwłaszcza w przypadku kontaktu ze związkami szkodliwymi.

Z kolei stosowanie doustne DMSO może spowodować:

 • zawroty głowy,
 • nudności, wymioty, biegunkę, zaparcia,
 • obniżony apetyt,
 • uczucie senności.

Dodatkowo DMSO w przypadku przyjmowania leków może wpływać na ich działanie. Często przyczynia się do wzmocnienia skutków zażycia substancji przeciwzakrzepowych, steroidów czy środków uspokajających, co może prowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia.

dmso właściwości

Dimetylosulfotlenek – przeciwwskazania

Do głównych przeciwwskazań do stosowania DMSO jest wcześniejsze występowanie reakcji alergicznych na użycie tej substancji. Z uwagi na brak badań pod kątem jego przenikania i wpływu związku na płód oraz mleko matki, nie należy stosować go w przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Nie zostało to potwierdzone żadnymi badaniami. Nie zaleca się także przyjmowania Dimetylosulfotlenek w sytuacji regularnego zażywania wspomnianych wcześniej leków – warto skonsultować to z lekarzem prowadzącym. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku występowania niektórych chorób, między innymi cukrzycy, astmy, a także schorzeń związanych z nerkami oraz wątrobą.

Zobacz

Tran – rodzaje, właściwości, stosowanie

Roślinne zamienniki mięsa, czyli WEGE mięso

Dimetylosulfotlenek 

Izabela Wojciuk

Współzałożycielka marek Hempking, Biowen, Biozdrowy. Z zawodu inżynier produkcji oraz pasjonatka czytania składów produktów spożywczych oraz kosmetycznych.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności