Strona główna » Jak czytać i analizować skład kosmetyku? Czym jest INCI?
Jak czytać i analizować skład kosmetyku Czym jest INCI - obrazek wyróżniający

Jak czytać i analizować skład kosmetyku? Czym jest INCI?

Zgodnie z prawem produkty i kosmetyki do pielęgnacji skóry muszą zawierać kompletne listy składników, które znajdują się w zawartości. Skład kosmetyków bez tajemnic. Na jakie ważne czynniki należy zwrócić uwagę podczas ich analizy? Na jakie składniki uważać? W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Podstawowe składniki kosmetyków

Przy wyborze nowych produktów do pielęgnacji skóry, sprawdzenie ich składu powinno być pierwszym krokiem. Nawet przed przeczytaniem opinii o danym produkcie. Lepsza znajomość składów może sprawić, że będziesz bardziej świadomym konsumentem kosmetyków do pielęgnacji skóry. Co więcej będziesz w stanie wyeliminować produkty o niskiej zawartości naturalnych składników. Wykryć alergeny, upewnić się, że żaden ze składników nie działa szkodliwie i przejrzeć nazwy wprowadzające w błąd.

składniki kosmetyków - zdjęcie

Być może słyszałeś również nazwę składu określaną jako lista INCI. Która oznacza „międzynarodową nomenklaturę składników kosmetycznych” i jest systemem wymieniania składników według ich nomenklatury naukowej. Jest to system, który po raz pierwszy został opracowany w latach 70. i od tego czasu został przyjęty do użytku w Unii Europejskiej, Chinach, Japonii i wielu innych krajach. Z kilkoma wyjątkami, nazwy na etykietach INCI są takie same w każdym kraju i najczęściej pochodzą one z łaciny

O czym wiedzieć czytając skład kosmetyków?

W składzie kosmetyków składniki są zawsze wymienione w kolejności ich zawartości. Oznacza to, że składniki są zgodne z kolejnością od najwyższego procentu zawartości do najniższego procentu. Zazwyczaj pierwsze pięć lub sześć składników z listy stanowi większość produktu, a kolejne są używane w stosunkowo niewielkich ilościach.

W związku z tym warto na przyszłość zapamiętać prostą zasadę. Zgodnie z którą należy czytać listę składników na etykietach “od lewej, do prawej”. Pamiętając tę regułę, można poprawnie analizować skład ulubionych kosmetyków.

Jeśli na kosmetyku jest napisane, że posiada w większości naturalne składniki. Analiza ich kolejności może powiedzieć, czy to prawda, czy też obiecywane naturalne składniki znajdują się na samym końcu składu, a zatem są w minimalnym stopniu obecne w produkcie.

Jednak kluczową sprawą jest to, że wszelkie składniki obecne w stężeniach mniejszych niż 1% mogą być wymienione w dowolnej kolejności. O ile występują one po wszystkich składnikach, których zawartość procentowa jest wyższa niż 1%. Dlatego ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, że pozycje znajdujące się na końcu składu danego produktu mogą już nie występować we wspomnianej kolejności. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są dodatki barwiące. Które mogą być wymienione po składnikach stanowiących 1% produktu lub mniej, niezależnie od ich ilości w produkcie. Należy również pamiętać, że chociaż wiele składników nie jest odczuwalnych w ilościach mniejszych niż 1%, wiele z nich wpływa na działanie kosmetyku. Ponadto trzeba mieć świadomość, że ilość niektórych substancji, znajdujących się w składzie kosmetyków, nie mogą przekraczać określonej wartości.

biozdrowy - kod rabatowy blog - owoce zielone ścieżka - baner

Dokładne składniki

Inną zasadą obowiązującą przy wymienianiu składników kosmetycznych jest to, że zmieszane składniki nie mogą być wymienione jako jeden, połączony składnik. Każda część kosmetyku musi być wymieniona osobno i we właściwej kolejności na podstawie ich udziału procentowego w całości. Często oznacza to konieczność wykonania pewnych obliczeń lub skonsultowania się z informacjami od dostawcy w celu ustalenia właściwego rozmieszczenia.

Przykładowe składniki kosmetyków

W kosmetykach możemy znaleźć składniki takie jak:

  • Filtry przeciwsłoneczne

    Zasadniczo występują w 2 kategoriach: fizyczny lub mineralny filtr przeciwsłoneczny i chemiczny filtr przeciwsłoneczny. Oba są bezpieczne i skuteczne dla większości ludzi, ale niektórzy mogą mieć alergię na filtry, przez co powinni ich unikać. Fizyczne filtry przeciwsłoneczne zwykle mają nazwy kończące się na „-ide”, takie jak Titanium Dioxide lub Zinc Oxide, podczas gdy chemiczne filtry przeciwsłoneczne mają nazwy kończące się na „-one” lub „-ate”, takie jak Avobenzone, Oxybenzone, Homosalate i Octisalate.

  • Silikony

    zaliczane do „emolientów i składników poślizgowych” nadają kosmetykom  nawilżającym lekkość i jedwabistość w dotyku oraz pomagają zapewnić równomierne rozłożenie pigmentów i składników aktywnych. Najczęstszymi formami silikonu są cyclopentasiloxane, cyclohexasiloxane, dimethicone lub phenyl trimethicone. Większość silikonów będzie miała w nazwie „-cone” lub „meth”.

  • Alkohole

    mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji skóry. Alkohole mogą wysuszać i drażnić, szczególnie w przypadku skóry skłonnej do przetłuszczania się, ponieważ mogą zwiększać produkcję sebum. Alkohole, których należy unikać: ethanol, denatured alcohol, ethyl alcohol, methanol, benzyl alcohol, isopropyl alcohol, i SD alcohol, zwłaszcza jeśli są wymienione na początku składu. Alkohole o delikatniejszym działaniu to: cetyl alcohol, cetearyl alcohol, lauryl alcohol & laureth-23,  stearyl alcohol, behenyl alcohol.

  • Nawilżacze

    składniki, które przyciągają wodę do skóry i zatrzymują ją lub tworzą barierę ochronną, w składzie występują pod postacią takich składników jak: hyaluronic acid (sodium hyaluronate), glycerin,  shea butter, alpha hydroxy acid, jojoba, almond, coconut, sesame, i olive oil.

  • Przeciwstarzeniowe

    Witaminy A, C i E są powszechnie stosowane w pielęgnacji skóry. Ich nazwy w składach to: Witamina A: retinol, retinoic acid, tretinoin, Witamina C: L-Ascorbic Acid, Magnesium Ascorbyl Phosphate, Ascorbyl Palmitate, Ester-C, lub tetrahexyldecyl ascorbate; Witamina E: tocopherol, d-alpha tocopherol, lub d-alpha tocopherol acetate. Kwasy również świetnie przeciwdziałają starzeniu się naszej skóry. Szukaj w składzie alpha-hydroxy acid, który jest również nazywany kwasem glikolowym lub kwasem AHA, podczas gdy Beta Hydroxy Acid jest również nazywany kwasem salicylowym lub BHA.

Skład kosmetyków – których składników unikać?

 

Poniżej znajdują się składniki, których należy unikać w produktach do pielęgnacji skóry. Jeżeli chcemy, aby nakładane produkty miały na nią dobry wpływ. Sprawdź, dlaczego i kiedy są niebezpieczne oraz gdzie można je znaleźć.

  • Aluminium – toksyczny metal, który znajduje się najczęściej w antyperspirantach, może ograniczać pocenie się. Bardzo często zatyka jednak pory w skórze oraz prowadzi do powstawania niedoskonałości na jej powierzchni.
  • BHT i BHA – substancje te są uznawane przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem za czynnik rakotwórczy dla ludzi,
  • DEA (dietanoloamina), MEA (monoetanoloamina) i TEA (trietanoloamina) – klarowne, bezbarwne, lepkie ciecze o zapachu przypominającym amoniak. Zwykle znajdują się w produktach pieniących się, takich jak środki do mycia twarzy i mydła. Mogą działać drażniąco na oczy oraz wywoływać uczulenia na skórze w miejscach, w których jest ona najbardziej delikatna.
  • Olej mineralny – produkt uboczny ropy naftowej, który pokrywa skórę jak plastik, zatykając jej pory. Jest to szkodliwe, ponieważ zaburza zdolność skóry do eliminacji toksyn. Zwiększając w ten sposób prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku i zapychania się porów.
  • Parabeny – nie zawsze oznaczone jako konserwanty w składzie, mogą przyczyniać się do powstawania podrażnień na skórze oraz wywoływać na niej reakcje alergiczne.

Których składników unikać w kosmetykach - infografika

To tylko niektóre ze składników, których powinniśmy się wystrzegać podczas analizy składów produktów. Warto zyskać wiedzę i świadomość na ten temat, pozwalającą nam z rozmysłem wybierać, co znajduje się w kosmetykach, których używamy.

Zobacz także

Jak czytać i analizować skład kosmetyku Czym jest INCI - obrazek zobacz także

 

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności