Strona główna » Czystek – właściwości i przeciwwskazania. Jak parzyć czystek?
Czystek – właściwości i przeciwwskazania. Jak parzyć czystek

Czystek – właściwości i przeciwwskazania. Jak parzyć czystek?

Chcesz poznać cechy charakterystyczne czystka, który jest jednym z najbardziej cenionych ziół? Jeśli interesujesz się naturalnymi produktami, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie Twojego organizmu oraz zauważalnie poprawiają kondycję cery, twarzy oraz włosów, zdecydowanie musisz poznać właściwości oraz zastosowanie czystka. To również idealna propozycja dla osób stawiających zdrowie na pierwszym miejscu, gdyż jego działanie pomaga walczyć z wieloma dolegliwościami oraz zapobiegać im.

Czystek – co warto o nim wiedzieć?

Czystek (Cistus L.)
Czystek (Cistus L.)

Przed przystąpieniem do omówienia właściwości i zastosowania tej popularnej rośliny, warto wspomnieć o wyglądzie i o samym pochodzeniu czystka. Czystek z łacińskiego cistus jest rośliną pochodzącą z regionu śródziemnomorskiego, najczęściej występującą na obszarze Afryki Północnej i Europy Południowej. Warto podkreślić, że jest to roślina ozdobna, której efektowne białe i różowe kwiaty zachwycają swoim pięknem, a na dodatek mają wydłużony czas kwitnienia, dzięki czemu mogą przez długi czas cieszyć oczy osób, które je podziwiają.

Jednak jego wyjątkowe właściwości sprawiają, że czystek coraz częściej uprawiany jest również jako roślina stosowana w ziołolecznictwie w wielu krajach świata. Jeśli chcesz dbać o zdrowie oraz interesujesz się spożywaniem naturalnych i wartościowych produktów, dowiedz się więcej na temat właściwości, zastosowania oraz przeciwwskazań do stosowania czystka

Czystek – właściwości 

Działania czystka objawiają się w licznych właściwościach, którymi charakteryzuje się ta roślina. Natomiast kosmetyczne działanie czystka zauważyć można w poprawie kondycji skóry poprzez jej oczyszczenie z toksyn i walkę z niedoskonałościami.

Jedną z głównych zalet czystka jest zawartość polifenoli, czyli neutralizujących substancji, które pomagają walczyć ze zbędną ilością wolnych rodników. Ze względu na egzogenne czynniki zewnętrze, takie jak zanieczyszczone powietrze czy promieniowanie, rodniki reagują z białkami, lipidami i kwasami nukleinowymi, doprowadzając do uszkadzania struktur biologicznych i degeneracji tkanek. Natomiast spożywanie czystka pomaga w ograniczeniu szkodliwego nadmiaru wolnych rodników. 

Oficjalne oświadczenia dotyczące czystka potwierdzają, że jego wpływ na zdrowie przejawia się przede wszystkim w ochronie DNA, lipidów i białek przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Ponadto czystek wspomaga pracę układu odpornościowego.

Jak przygotować czystek? 

Czystek do spożycia można przygotować na wiele sposobów, w zależności od naszych preferencji. Najbardziej popularną formą jest przyrządzanie herbaty z suszonej porcji roślin czystka, jednak równie pomocne są inhalacje lub płukanki z czystka. W zależności od zapotrzebowania warto wybrać inną formę przygotowywanych naparów, które różnią się od siebie zastosowaniem. Sprawdź, poniższe propozycje na przepisy wraz z ich działaniem. Warto wiedzieć, że regularne spożywanie napojów z zawartością czystka, może mieć pomocny wpływ na różne dolegliwości. 

Jak przygotować napar z czystka? 

Aby przyrządzić herbatkę z czystka, wystarczy zalać susz gorącą wodą, a ilość czystka należy dobrać według swoich preferencji, choć zazwyczaj wystarczy już jedna łyżeczka suszu, by poczuć intensywny smak herbaty. Do nieco przestudzonego naparu można dodać odrobinę miodu lub cytryny w zależności od swoich upodobań. Herbatka z czystka sprawdzi się zarówno jako gorący i rozgrzewający napar, jak i doskonała mrożona herbatka na upalne dni. Pamiętaj jednak, aby herbatki z czystka nie pić bezpośrednio do posiłku np. obiadu, czy kolacji, ponieważ ogranicza to wchłanianie żelaza ze spożywanych produktów.

Jak przygotować inhalację z czystka? 

Inhalacja przygotowanym naparem może ułatwić oddychanie. Do przygotowania inhalacji potrzebna jest miska z gorącą wodą, do której wsypujemy około 2-3 łyżeczek suszonego czystka. Inhalacja polega na pochyleniu się nad przygotowanym naparem i przykryciu głowy ręcznikiem, aby opary znad miski nie uciekały. Podczas inhalacji należy głęboko wciągać powietrze nosem i wypuszczać ustami. Taki zabieg z pewnością pomoże oczyścić Twoje drogi oddechowe

Jak przygotować płukankę z czystka?

Przygotowanie płukanki jest bardzo zbliżone do przepisu na napar z czystka. Wystarczy zagotować kilka łyżek suszonej rośliny w średniej wielkości garnku z wodą. Po zaparzeniu należy odcedzić pozostałości czystka, dzięki czemu uzyskany napar będzie jednolity i klarowny. W takiej postaci płukanka staje się gotowa do użycia i można ją wykorzystać zarówno do przepłukania jamy ustnej, jak i do zabiegów pielęgnacyjnych. 

Dlaczego warto spożywać czystek? – podsumowanie 

Od lat coraz częściej cenione są właściwości wszelkich ziół i roślin. Regularne spożywanie naturalnych produktów pozwala w szybkim czasie zauważyć pozytywne zmiany. Taką rośliną jest na przykład czystek, który od wielu lat góruje w ziołolecznictwie. Spożywany w postaci suszu idealnie sprawdzi się jako element do przygotowywania naparu, płukanki czy inhalacji.

Sława czystka dotarła do Polski już chwilę temu, a teraz cały czas zyskuje on na popularności. Coraz więcej osób decyduje się spożywać ten produkt na któryś z możliwych sposobów. A czy ty miałeś już okazję spróbować jak smakuje czystek, albo przekonać się jak skuteczne są inhalacje z jego wykorzystaniem? Jeśli nie, musisz jak najszybciej to nadrobić, a na pewno nie pożałujesz. Dzięki temu sprawdzisz jego działanie na ludzki organizm. Uzupełnienie zróżnicowanej i zdrowej diety o czystek to naprawdę świetny pomysł.

Zobacz też:

blog

Bloger blogowy - fajny gość ! Poznaj go lepiej

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności