Strona główna » Domowa apteczka – niezbędne leki i suplementy w każdym domu
Domowa apteczka - niezbędne leki i suplementy w każdym domu

Domowa apteczka – niezbędne leki i suplementy w każdym domu

Co powinna zawierać domowa apteczka?

Domowa apteczka to niezbędnik każdego domostwa. To w niej powinny znajdować się wszystkie niezbędne domowe remedia na różnego typu schorzenia, skaleczenia czy bóle. Pewne produkty pierwszej potrzeby w każdej apteczce muszą się znaleźć, niezależnie od naszego stanu zdrowia, wieku, stylu życia, bo są po prostu must-have dla każdego z nas. Co powinna zawierać domowa apteczka? Przede wszystkim najbardziej podstawowe środki opatrunkowe na różnego rodzaju rany, specyfik do odkażania ran, popularne leki przeciwbólowe dostosowane do potrzeb domowników, środki wspierające w przypadku przeziębień, problemów żołądkowych czy w końcu różnego rodzaju witaminy czy zioła! 

To o czym należy bezwzględnie pamiętać i stosować, to przede wszystkim wszelkie zasady bezpieczeństwa – o tym jak przechowywać leki w domu tak, by każdy z domowników mógł czuć się bezpiecznie, będziemy pisać w dalszej części artykułu. Niektóre z zaleceń mogą Cię zaskoczyć! 

Domowa apteczka pierwszej pomocy

Na myśl o domowych remediach, przychodzi nam do głowy przede wszystkim domowa apteczka pierwszej pomocy. Będą to wszelkiego typu produkty, które są niezbędne podczas udzielania pierwszej pomocy chorej lub poszkodowanej osobie. W naszych samochodach mamy obowiązek wozić dobrze wyposażoną apteczkę. Dlaczego nie mieć podobnej w domu? W końcu większość wypadków w naszym życiu zdarza się właśnie w domu, gdzie spędzamy mnóstwo czasu i bardzo często wykonujemy różnego rodzaju prace czy uprawiamy sporty lub po prostu…wykonujemy swoje obowiązki domowe, które nie zawsze idą zgodnie z planem. Co powinna zawierać domowa apteczka pierwszej pomocy? Jakie leki trzeba mieć w domu?

  • środki przeciwbólowe i przeciwzapalne – i to zarówno w postaci tabletek, jak i syropów czy maści. Środki, które włożymy do domowej apteczki, powinny być dostosowane do alergii domowników i ich wieku. Oraz być różnorodne! Co innego potrzeba na stłuczone kolano, co innego w przypadku gdy dopadnie nas ból głowy czy zęba. 
  •  środki przeciwgorączkowe – czasem gorączka może nas dopaść znienacka. Dobrze mieć wtedy pod ręką typowe przeciwgorączkowe remedia, które ulżą choremu. Należy pamiętać, że każdy podawany lek musi być dostosowany do wieku chorego i jego alergii czy nietolerancji! 
 • leki na problemy trawienne – mowa tutaj zarówno o wymiotach, jak i biegunce czy bólu brzucha, niestrawności. Dobrze jest mieć pod ręką takie środki, które złagodzą przykre objawy ze strony układu pokarmowego. 
 • leki rozkurczowe mogą okazać się niezbędne zarówno, gdy nas lub naszych bliskich dopadną skurcze brzucha, a także gdy ktoś cierpi z powodu silnych bóli menstruacyjnych, gdzie bez środków rozkurczowych ciężko funkcjonować. 
 • środki łagodzące objawy alergii – mogą to być maści antyhistaminowe, które pomogą w przypadku ugryzień owadów czy wysypek różnego rodzaju, ale także różnego rodzaju roztwory, tabletki czy kapsułki. Należy pamiętać, że jeśli wystąpią u nas objawy alergiczne, należy je bezzwłocznie skonsultować z lekarzem, a nie jedynie próbować zaleczyć je domowymi środkami. Nasilenie alergii może pojawić się nagle i doprowadzić do poważnego zagrożenia życia osób w każdym wieku!
 • preparaty łagodzące oparzenia, które przyniosą szybko ulgę w bólu, pomogą zagoić powstałe rany. Mogą być w formie maści, pianek czy specjalnych opatrunków. W domu, np. podczas gotowania, nietrudno o oparzenia gorącą wodą czy olejem. Warto mieć wtedy pod ręką coś, co ukoi naruszoną skórę. 
 • środki dezynfekujące są niezwykle ważne w przypadku skaleczeń, rozcięć czy innego rodzaju naruszenia ciągłości skóry. 
 • opatrunki różnego rodzaju przydadzą się w każdym domu. Zarówno plastry w różnych rozmiarach, jak i gazy, bandaże zwykłe i elastyczne. Będą pierwszym po co sięgniemy gdy się skaleczymy lub narazimy na otarcie, ale także w przypadku pierwszego opatrzenia poważniejszych ran, które należy skonsultować z personelem medycznym. 
 • pozostałe produkty jak termometr, termofor, zimne okłady czy w końcu rękawiczki jednorazowe. 

Apteczka domowa dla niemowlaka

Jeśli w naszym domu mamy niemowlaka, to apteczka powinna być dostosowana do jego potrzeb. Małe dzieci potrzebują innych dawek leków, innych produktów i nieraz występują u nich zupełnie inne problemy niż u dorosłych. Infekcje rozwijają się często dosłownie w mgnieniu oka, a sam niemowlak nie jest też w stanie dokładnie powiedzieć co się z nim dzieje. Dlatego apteczka dla niemowlaka musi być specjalnie skonstruowana i wypełniona produktami, które pomogą na problemy typowo niemowlęce. Leki, które chcemy podawać niemowlakowi powinny być skonsultowane z pediatrą – w tak małym organizmie łatwo dokonać szkód źle dobranymi specyfikami. Dobrze, jeśli w apteczce dla niemowlaka znajdują się kremy na odparzenia z pieluszek, produkty łagodzące bóle brzuszka spowodowane kolką czy np. żele i inne produkty łagodzące dyskomfort związany z ząbkowaniem. Oczywiście wszelkiego rodzaju leki przeciwgorączkowe dostosowane do wieku dziecka również mogą okazać się niezbędne. 

Apteczka domowa dla dziecka

Apteczka domowa dla dziecka to coś pomiędzy apteczką niemowlęcą a tą pierwszej pomocy i dla dorosłych. Wszystko zależy od wieku dziecka – leki, które znajdziemy w takiej apteczce powinny być dostosowane do przyjmowania przez dzieci. Zarówno jeśli chodzi o formy tych leków, jak i smaki, ale przede wszystkim dawki! W apteczce dla dzieci powinien znaleźć się także termometr, plastry na różnego rodzaju otarcia i ranki, o które nietrudno w wieku dziecięcym. Przydadzą się również maści na stłuczone kolana podczas jazdy na rowerze czy produkty na różnego rodzaju bóle brzucha i problemy żołądkowe. 

Jakie leki trzeba mieć w domu?

Pewnie nieraz zadajesz sobie pytanie o to, jakie leki trzeba mieć w domu. Pewne produkty są niezbędne w każdym domu. Z uwagi na to, że często to leki, należy pamiętać, by spożywać je z umiarem, nie łączyć ze sobą leków o podobnym działaniu i konsultować podawanie ich zwłaszcza dzieciom czy osobom starszym, chorym czy przyjmującym inne leki z lekarzem czy farmaceutą. Wymienione wcześniej leki możesz uzupełnić o środki łagodzące objawy przeziębienia, jak różnego rodzaju produkty na katar, ból gardła, kaszel. Jeśli któryś z domowników ma predyspozycje do problemów zdrowotnych, należy posiadać leki, które będą zawsze pod ręką w razie wystąpienia pierwszych objawów. 

Bezpieczeństwo to podstawa – przechowywanie leków w domu

Jak bezpiecznie przechowywać leki w domu? O tym, że dobrze jest trzymać je z dala od dzieci i poza ich zasięgiem, tak samo jak poza zasięgiem zwierząt domowych, wszyscy doskonale wiedzą. Ale jak jeszcze odpowiednio je zabezpieczyć? Dobrze, jeśli nie są ogólnodostępne (np. przechowywane w otwartych, łatwo dostępnych dla wszystkich szafkach czy szufladach). Jeśli otwieramy jakiś lek, dobrze jest przechowywać go w oryginalnym opakowaniu, by nie dopuścić do pomylenia go z innym produktem. Na przykład otwarte witaminy trzymajmy w oryginalnym opakowaniu, by nie pomylić ich z lekami przeciwbólowymi i nie stosować ich zamiennie. Jeśli stosujemy jakieś leki np. w formie syropu czy innej, które po otwarciu muszą być zużyte w określonym czasie – zapisujmy na opakowaniu datę otwarcia. Pomoże to uniknąć sytuacji, gdy będziemy stosować dany lek po upływie daty jego przydatności.

Dobrą praktyką jest regularny przegląd domowej apteczki i utylizowanie leków i produktów, których data ważności już minęła lub jest bardzo bliska przekroczenia. Nie wolno przechowywać resztek niewykorzystanych lekarstw, przepisywanych na receptę, np. antybiotyków. Po skończonej kuracji należy je zutylizować w odpowiedni sposób, np. zanieść do apteki, by tam zostały zniszczone czy w odpowiedni sposób wyrzucone. Pilnujmy też warunków przechowywania leków – niektóre po otwarciu muszą być przechowywane w lodówce. 

Zobacz także:

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności