Co powinna zawierać domowa apteczka?
Domowa apteczka to niezbędnik każdego domostwa. To w niej powinny znajdować się wszystkie niezbędne domowe remedia na różnego typu schorzenia, skaleczenia czy bóle. Pewne produkty pierwszej potrzeby w każdej apteczce muszą się znaleźć. Niezależnie od naszego stanu zdrowia, wieku, stylu życia, bo są po prostu must-have dla każdego z nas. Co powinna zawierać domowa apteczka? Przede wszystkim najbardziej podstawowe środki opatrunkowe na różnego rodzaju rany, specyfik do odkażania ran, popularne leki przeciwbólowe dostosowane do potrzeb domowników, środki wspierające w przypadku przeziębień, problemów żołądkowych czy w końcu różnego rodzaju witaminy czy zioła!
To o czym należy bezwzględnie pamiętać i stosować, to przede wszystkim wszelkie zasady bezpieczeństwa – o tym jak przechowywać leki w domu tak, by każdy z domowników mógł czuć się bezpiecznie, będziemy pisać w dalszej części artykułu. Niektóre z zaleceń mogą Cię zaskoczyć!
Domowa apteczka pierwszej pomocy
Na myśl o domowych remediach, przychodzi nam do głowy przede wszystkim domowa apteczka pierwszej pomocy. Będą to wszelkiego typu produkty, które są niezbędne podczas udzielania pierwszej pomocy chorej lub poszkodowanej osobie. W naszych samochodach mamy obowiązek wozić dobrze wyposażoną apteczkę. Dlaczego nie mieć podobnej w domu?
W końcu większość wypadków w naszym życiu zdarza się właśnie w domu. Gdzie spędzamy mnóstwo czasu i bardzo często wykonujemy różnego rodzaju prace czy uprawiamy sporty lub po prostu…wykonujemy swoje obowiązki domowe, które nie zawsze idą zgodnie z planem. Co powinna zawierać domowa apteczka pierwszej pomocy? Jakie leki trzeba mieć w domu?
Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne
Zarówno w postaci tabletek, jak i syropów czy maści. Środki, które włożymy do domowej apteczki, powinny być dostosowane do alergii domowników i ich wieku. Oraz być różnorodne! Co innego potrzeba na stłuczone kolano, co innego w przypadku gdy dopadnie nas ból głowy czy zęba.
Środki przeciwgorączkowe
Czasem gorączka może nas dopaść znienacka. Dobrze mieć wtedy pod ręką typowe przeciwgorączkowe remedia, które ulżą choremu. Należy pamiętać, że każdy podawany lek musi być dostosowany do wieku chorego i jego alergii czy nietolerancji!
Leki na problemy trawienne
Mowa tutaj zarówno o wymiotach, jak i biegunce czy bólu brzucha, niestrawności. Dobrze jest mieć pod ręką takie środki, które złagodzą przykre objawy ze strony układu pokarmowego.
Leki rozkurczowe
Mogą okazać się niezbędne zarówno, gdy nas lub naszych bliskich dopadną skurcze brzucha, a także gdy ktoś cierpi z powodu silnych bóli menstruacyjnych, gdzie bez środków rozkurczowych ciężko funkcjonować.
Środki łagodzące objawy alergii
Mogą to być maści antyhistaminowe, które pomogą w przypadku ugryzień owadów czy wysypek różnego rodzaju, ale także różnego rodzaju roztwory, tabletki czy kapsułki. Należy pamiętać, że jeśli wystąpią u nas objawy alergiczne, należy je bezzwłocznie skonsultować z lekarzem, a nie jedynie próbować zaleczyć je domowymi środkami. Nasilenie alergii może pojawić się nagle i doprowadzić do poważnego zagrożenia życia osób w każdym wieku!
Preparaty łagodzące oparzenia
Które przyniosą szybko ulgę w bólu, pomogą zagoić powstałe rany. Mogą być w formie maści, pianek czy specjalnych opatrunków. W domu, np. podczas gotowania, nietrudno o oparzenia gorącą wodą czy olejem. Warto mieć wtedy pod ręką coś, co ukoi naruszoną skórę.
Środki dezynfekujące
Są niezwykle ważne w przypadku skaleczeń, rozcięć czy innego rodzaju naruszenia ciągłości skóry.
Opatrunki różnego rodzaju
Przydadzą się w każdym domu. Zarówno plastry w różnych rozmiarach, jak i gazy, bandaże zwykłe i elastyczne. Będą pierwszym po co sięgniemy gdy się skaleczymy lub narazimy na otarcie. Ale także w przypadku pierwszego opatrzenia poważniejszych ran, które należy skonsultować z personelem medycznym.
Pozostałe produkty
Takie jak termometr, termofor, zimne okłady czy w końcu rękawiczki jednorazowe.
Apteczka domowa dla niemowlaka
Jeśli w naszym domu mamy niemowlaka, to apteczka powinna być dostosowana do jego potrzeb. Małe dzieci potrzebują innych dawek leków, innych produktów i nieraz występują u nich zupełnie inne problemy niż u dorosłych. Infekcje rozwijają się często dosłownie w mgnieniu oka, a sam niemowlak nie jest też w stanie dokładnie powiedzieć co się z nim dzieje. Dlatego apteczka dla niemowlaka musi być specjalnie skonstruowana i wypełniona produktami, które pomogą na problemy typowo niemowlęce. Leki, które chcemy podawać niemowlakowi powinny być skonsultowane z pediatrą – w tak małym organizmie łatwo dokonać szkód źle dobranymi specyfikami. Dobrze, jeśli w apteczce dla niemowlaka znajdują się kremy na odparzenia z pieluszek, produkty łagodzące bóle brzuszka spowodowane kolką czy np. żele i inne produkty łagodzące dyskomfort związany z ząbkowaniem. Oczywiście wszelkiego rodzaju leki przeciwgorączkowe dostosowane do wieku dziecka również mogą okazać się niezbędne.
Apteczka domowa dla dziecka
Apteczka domowa dla dziecka to coś pomiędzy apteczką niemowlęcą a tą pierwszej pomocy i dla dorosłych. Wszystko zależy od wieku dziecka – leki, które znajdziemy w takiej apteczce powinny być dostosowane do przyjmowania przez dzieci. Zarówno jeśli chodzi o formy tych leków, jak i smaki, ale przede wszystkim dawki! W apteczce dla dzieci powinien znaleźć się także termometr, plastry na różnego rodzaju otarcia i ranki, o które nietrudno w wieku dziecięcym. Przydadzą się również maści na stłuczone kolana podczas jazdy na rowerze. Czy też produkty na różnego rodzaju bóle brzucha i problemy żołądkowe.
Jakie leki trzeba mieć w domu?
Pewnie nieraz zadajesz sobie pytanie o to, jakie leki trzeba mieć w domu. Pewne produkty są niezbędne w każdym domu. Z uwagi na to, że często to leki, należy pamiętać, by spożywać je z umiarem. Nie należy łączyć ze sobą leków o podobnym działaniu. Warto konsultować podawanie ich zwłaszcza dzieciom czy osobom starszym, chorym czy przyjmującym inne leki z lekarzem czy farmaceutą. Wymienione wcześniej leki możesz uzupełnić o środki łagodzące objawy przeziębienia, jak różnego rodzaju produkty na katar, ból gardła, kaszel. Jeśli któryś z domowników ma predyspozycje do problemów zdrowotnych, należy posiadać leki, które będą zawsze pod ręką w razie wystąpienia pierwszych objawów.
Bezpieczeństwo to podstawa – przechowywanie leków w domu
Jak bezpiecznie przechowywać leki w domu? O tym, że dobrze jest trzymać je z dala od dzieci i poza ich zasięgiem. Tak samo jak poza zasięgiem zwierząt domowych, wszyscy doskonale wiedzą. Ale jak jeszcze odpowiednio je zabezpieczyć? Dobrze, jeśli nie są ogólnodostępne (np. przechowywane w otwartych, łatwo dostępnych dla wszystkich szafkach czy szufladach). Jeśli otwieramy jakiś lek, dobrze jest przechowywać go w oryginalnym opakowaniu, by nie dopuścić do pomylenia go z innym produktem. Na przykład otwarte witaminy trzymajmy w oryginalnym opakowaniu, by nie pomylić ich z lekami przeciwbólowymi i nie stosować ich zamiennie. Jeśli stosujemy jakieś leki np. w formie syropu czy innej, które po otwarciu muszą być zużyte w określonym czasie – zapisujmy na opakowaniu datę otwarcia. Pomoże to uniknąć sytuacji, gdy będziemy stosować dany lek po upływie daty jego przydatności.
Dobrą praktyką jest regularny przegląd domowej apteczki i utylizowanie leków i produktów, których data ważności już minęła lub jest bardzo bliska przekroczenia. Nie wolno przechowywać resztek niewykorzystanych lekarstw, przepisywanych na receptę, np. antybiotyków. Po skończonej kuracji należy je zutylizować w odpowiedni sposób, np. zanieść do apteki, by tam zostały zniszczone czy w odpowiedni sposób wyrzucone. Pilnujmy też warunków przechowywania leków – niektóre po otwarciu muszą być przechowywane w lodówce.
Leave a Comment