Strona główna » Jak rozpoznać prawdziwy miód?
Jak rozpoznać prawdziwy miód

Jak rozpoznać prawdziwy miód?

Miód to nie tylko pyszny dodatek do potraw i napojów, ale również naturalny produkt o cennych właściwościach zdrowotnych. Niestety na rynku można spotkać produkty, które imitują miód, ale nie mają jego wartości. Jak rozpoznać prawdziwy miód? W tym artykule przedstawimy proste sposoby, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.

Miód sztuczny a prawdziwy

Na co zwracasz uwagę, gdy sięgasz po miód? Wielkość opakowania? Cenę? Jego kolor? A może wygląd – czy jest bardziej płynny i przezroczysty albo jego stan skupienia jest bardziej stały, a miód wygląda na skrystalizowany? Wiele osób przede wszystkim patrzy na cenę i ładny wygląd miodu, po który sięga. Czasem w ramach ciekawostki kupujemy miód z dodatkami, które nadają mu ciekawego koloru – jak maliny czy chociażby spirulina, dzięki której miód staje się…niebieski! No ale jak rozpoznać prawdziwy miód? Rynek miodów został zalany miodami sztucznymi, z dodatkiem cukru, takimi, które mają niewiele wspólnego z naturalnym, cennym miodem. Miód sztuczny a prawdziwy dzieli przepaść jeśli chodzi o właściwości i wartości odżywcze. Zatem jak rozpoznać prawdziwy miód? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które znacznie ułatwią Ci sięgnięcie po ten prawdziwy pszczeli dar. 

Jak rozpoznać miód z cukrem?

infografika jak rozpoznać miód z cukrem

Jak poznać miód z cukrem? Okazuje się, że to jeden z prostszych zabiegów. Trzeba przeczytać skład miodu, który zgodnie z prawem powinien znajdować się na opakowaniu. Jeśli w składzie widzimy cukier, syrop glukozowo-fruktozowy lub jakikolwiek inny słodzik, to taki produkt nie jest prawdziwym miodem, a raczej wyrobem miodo-podobnym. Prawdziwy miód nie potrzebuje sztucznego dosłodzenia, ma smakować miodem i w zależności od tego, z czego powstał, mieć odpowiedni posmak i nawet zapach. Takiego miodu z dodatkiem cukru należy unikać – w końcu w zdrowej diecie zbyt duża ilość cukru nie jest wskazana!

Co zawiera miód?

Co zawiera miód? To prawdziwa skarbnica substancji cennych dla naszego organizmu. Miód jest wykorzystywany jako składnik wielu produktów, które mają pomagać nam walczyć z objawami np. przeziębienia czy łagodzić różnego rodzaju bóle gardła. Nie bez powodu! Ma wiele cennych składników. Zatem co zawiera miód, który jest prawdziwy? Tzw. płynne złoto ma w swoim składzie setki substancji, które są cenne: witaminy, olejki eteryczne, polifenole, białka, kwas foliowy… To tylko niektóre z nich. Skład chemiczny miodu zależy od tego, z czego powstał – istnieje całe mnóstwo miodów i każdy z nich może mieć inne właściwości i składniki. Wszystko zależy od tego, gdzie bytują pszczoły, które tworzą dany rodzaj miodu.

Czy prawdziwy miód krystalizuje?

Często myśląc o miodzie, myślimy o złocistym, lejącym się gęstym i lepkim płynie, skapującym ze specjalnego nabieraka. Zatem gdy miód się skrystalizuje i straci swoją płynną postać, a jego stan skupienia będzie bardziej stały, oznacza to że taki miód jest zepsuty czy mniej wartościowy? Czy miód się krystalizuje i to normalne, naturalne zjawisko, którym nie musimy się przejmować? Jeśli patrzysz na wygląd miodu i wybierasz taki, który nawet po miesiącach stania nie krystalizuje się, mamy dla Ciebie złe wieści… Tylko prawdziwy miód się krystalizuje i to zupełnie normalne i naturalne zjawisko, które potwierdza prawdziwość miodu! Miód po zebraniu już po kilku miesiącach powinien się skrystalizować. Stanie się mniej przezroczysty, przestanie spływać z łyżeczki, a będzie bardziej stały. Krystalizacja miodu pozwala na wybranie naturalnego, prawdziwego miodu – to jeden z wyznaczników!

Rodzaje miodów

rodzaje miodów

Wiesz, że istnieje całe mnóstwo rodzajów miodu? Rodzaje miodów możemy dobrać do własnych preferencji smakowych, zapachowych, potrzeb jeśli chodzi o właściwości czy w końcu tych wizualnych. Istnieją bowiem naturalne miody z dodatkami, które nadają im kolejnych cennych właściwości czy po prostu walorów smakowych i wizualnych!

Najpopularniejsze miody, które z łatwością znajdziemy na wielu sklepowych półkach to przede wszystkim miody wielokwiatowe, akacjowy, gryczany, rzepakowy czy lipowy.

Array

To z powodu tego, że pasieki często stoją w otoczeniu tych roślin, które porastają Polskę. Istnieją też inne popularne rodzaje miodów, mniej dostępne ale bardzo znane, jak na przykład miód manuka, któremu przypisuje się wiele właściwości dla zdrowia, a jego ceny mogą sięgać bardzo wysoko.

Array

Ciekawą opcją jeśli chodzi o rodzaje miodów, są miody z dodatkami, tu warto sprawdzić miody z Pasieki Sadowskich. Mogą to być typowe pszczele dodatki jak propolis czy pyłek pszczeli, dodatki owocowe jak malina, dzika róża, czy cytryna. Na rynku możemy spotkać miody z algami, przyprawami korzennymi, z ziołami jak tymianek i podbiał, a także z kakao, o smaku pierniczków czy na ostro – z pieprzem cayenne!

Array

Niezależnie od tego po jakie rodzaje miodów sięgasz, pamiętaj by kierować się czystym składem, sprawdzonym pochodzeniem, brakiem dodatku cukru i słodzików oraz tym, by miód się skrystalizował wraz z czasem.

Zobacz także:

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności