Strona główna » Acesulfam K (acesulfam potasowy) – bezpieczny czy szkodliwy? Poznaj zalety i wady tej substancji
Acesulfam K (acesulfam potasowy) - obrazek wyróżniający

Acesulfam K (acesulfam potasowy) – bezpieczny czy szkodliwy? Poznaj zalety i wady tej substancji

Acesulfam K, znany również jako E950, jest popularnym zamiennikiem cukru który stosuje się w przemyśle spożywczym. Charakteryzuje się on wysoką słodyczą, przewyższającą cukier nawet 200 razy, przy jednocześnie minimalnej kaloryczności. Acesulfam K zyskał szerokie zastosowanie w wielu produktach spożywczych, włączając w to napoje gazowane, produkty piekarnicze i gumy do żucia. Jednakże, wokół jego bezpieczeństwa dla zdrowia narosło wiele kontrowersji i debat. Niniejsze wprowadzenie ma na celu rzetelne przedstawienie acesulfamu K, jego właściwości, zastosowań oraz dyskusji dotyczących jego wpływu na zdrowie człowieka.

Acesulfam K – co to jest?

Acesulfam K, znany również jako acesulfam potasowy lub E950, to syntetyczny bezkaloryczny słodzik. Został po raz pierwszy odkryty i opracowany w 1967 roku. Ta substancja słodząca jest wyjątkowa ze względu na swoją intensywną słodycz – jest około 200 razy słodsza od tradycyjnego cukru stołowego. Związkiem aktywnym w acesulfamie K jest sól potasowa kwasu 6-metylo-1,2,3-oksatiain-4(3H)-on-2,2-dioksydu, co nadaje mu charakterystyczną strukturę chemiczną.

Jako substancja słodząca, E950 jest szeroko stosuje się w przemyśle spożywczym, zwłaszcza w produkcji niskokalorycznych i bezcukrowych produktów. Jego obecność znajdziemy w różnorodnych produktach, takich jak napoje bezalkoholowe, produkty mleczne, desery, słodycze, a nawet w niektórych lekach i kosmetykach. Acesulfam K doceniamy nie tylko za jego słodycz, ale również za stabilność termiczną i długotrwały termin przydatności do spożycia. To czyni go atrakcyjnym wyborem dla producentów.

Mimo swojej popularności, acesulfam potasowy nie jest pozbawiony kontrowersji. Jego wpływ na zdrowie ludzkie jest przedmiotem licznych badań i debat. A to podkreśla konieczność dalszych badań w celu pełnego zrozumienia potencjalnych korzyści i ryzyka związanego z jego stosowaniem.

Jakie jest dopuszczalne dzienne spożycie tego słodzika? 

Akceptowalne dzienne spożycie acesulfamu K, zgodnie z ustaleniami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz FDA (Food and Drug Administration) w Stanach Zjednoczonych, wynosi 15 mg na kilogram masy ciała na dzień. Jest to limit spożycia, który opiera się na wynikach badań naukowych i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa konsumentów. Przekroczenie tej ilości może być potencjalnie szkodliwe. Dlatego ważne jest, aby konsumenci byli świadomi zawartości acesulfamu K w produktach spożywczych i napojach, które spożywają. W Biozdrowym mówimy jednak kategoryczne “nie” dla jakichkolwiek ilości acesulfamu K. Ten sztuczny słodzik jest zbędnym dodatkiem, który nawet w kontrolowanych ilościach, nie wzbudza naszego zaufania.

Właściwości acesulfamu k

E950, jest jednym z najpopularniejszych słodzików sztucznych. Jego główną właściwością jest wyjątkowa słodkość. Jest to efekt unikalnej struktury chemicznej tej substancji, która aktywuje receptory smaku słodkiego w sposób znacznie bardziej intensywny niż tradycyjne słodziki.

Inną ważną cechą acesulfamu potasowego jest jego wysoka rozpuszczalność w wodzie. Ułatwia to jego wykorzystanie w szerokiej gamie produktów spożywczych, w tym w napojach i produktach mlecznych. Ponadto, jest wysoce stabilny zarówno w wysokich temperaturach, jak i w środowisku kwaśnym. A to czyni go odpowiednim do stosowania w procesach gotowania i pieczenia, a także w produktach o długim okresie przechowywania.

E950 a cukrzyca

Acesulfam potasowy, jako słodzik niskokaloryczny, często stosują osoby z cukrzycą jako alternatywa dla cukru. Jedną z kluczowych korzyści acesulfamu K dla cukrzyków jest jego minimalny wpływ na poziom cukru we krwi. Substancja ta nie jest metabolizowana przez organizm w taki sposób, który mógłby podnieść poziom glukozy. Jest to szczególnie ważne dla osób monitorujących i kontrolujących swój poziom cukru we krwi. 

WHO (czyli Światowa Organizacja Zdrowia) odradza jednak stosowanie acesulfamu K przez długi czas i doradza, by jednak stosować (jeśli naprawdę istnieje taka potrzeba) cukrów z naturalnych źródeł, a nie sztucznych słodzików. Zwłaszcza osoby chore na cukrzycę powinny uważać na syntetyczne dodatki do żywności, których skutki uboczne wciąż są badane.

Is the Use of Artificial Sweeteners Beneficial for Patients with Diabetes Mellitus? The Advantages and Disadvantages of Artificial Sweeteners

Link: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36364710/ 

E950 a odchudzanie i metabolizm

Acesulfam potasowy jest często wybierają osoby starające się schudnąć, jako substytut cukru pozwalający na redukcję kalorii w diecie. Jego niska kaloryczność pozwala na zachowanie słodkiego smaku potraw i napojów bez dodatkowego obciążenia kalorycznego, co teoretycznie może wspierać proces odchudzania. Ale czy to słuszna droga? WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) odradza stosowania syntetycznych słodzików w dietach redukcyjnych. Zamiast słodzików, podczas redukcji masy ciała, powinno się stosować żywność, która jest po prostu mniej słodka. To ważne w kontekście zdrowia i budowania zdrowych nawyków. 

Niemniej jednak, istnieją obawy dotyczące możliwego wpływu acesulfamu K na apetyt i metabolizm. Niektóre badania sugerują, że stosowanie acesulfamu K może wpływać na preferencje smakowe i prowadzić do zwiększonego apetytu na słodycze, co może być przeciwwskazane w procesie odchudzania. Ponadto, istnieje debata dotycząca potencjalnych długoterminowych skutków zdrowotnych stosowania sztucznych słodzików, w tym acesulfamu potasowego. W związku z tym, choć może on być narzędziem wspomagającym redukcję wagi, konieczne jest zachowanie ostrożności i zrównoważonego podejścia do jego używania.

The Combined Effects of Aspartame and Acesulfame-K Blends on Appetite: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Clinical Trials

Link: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36056917/ ; https://foodfakty.pl/who-odradza-stosowanie-slodzikow-w-celu-redukcji-masy-ciala 

Acesulfam K – czy ten słodzik na pewno jest bezpieczny? Kontrowersje

Bezpieczeństwo acesulfamu K (Ace K) jest przedmiotem wielu badań i recenzji ekspertów. Wśród kluczowych punktów wynikających z przeprowadzonych analiz można wymienić:

Brak potencjalnej kancerogenności: znaczna liczba dowodów wskazuje na brak kancerogenności substancji E950. W ramach systematycznej oceny danych mechanistycznych, badano ponad 800 różnych punktów końcowych z różnych testów in vitro i in vivo. Wyniki te wspierają wniosek, że Ace K ma mało prawdopodobne działanie kancerogenne​​. Link: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32360221/ 

Rekomendacje organizacji naukowych: w świetle dostępnych badań, międzynarodowe organy regulacyjne i naukowe, w tym FDA (Food and Drug Administration) i SCF (Scientific Committee on Food) Unii Europejskiej, potwierdziły bezpieczeństwo acesulfamu K. Potwierdzają one, że substancja ta nie wykazuje działania mutagennego ani kancerogennego oraz nie wywołuje innych znaczących efektów toksykologicznych​​​​​​. 

Link: https://www.sweeteners.org/scientific_studies/re-evaluation-of-acesulfame-k-with-reference-to-the-previous-scf-opinion-of-1991/

https://caloriecontrol.org/expert-opinions-acesulfame-k/ 

Zastosowanie w różnych grupach populacyjnych: acesulfam K został uznany za bezpieczny do stosowania przez różne grupy populacyjne, w tym kobiety w ciąży, chociaż zaleca się, aby zawsze konsultowały one swoją dietę z lekarzem. Stwierdzono, że nie jest metabolizowany przez organizm, ale wydalany w niezmienionej formie​​. 

Link: https://acesulfamek.org/safety/ 

Wpływ na apetyt i wzrost wagi: przeprowadzone badania nie wykazały związku między konsumpcją acesulfamu potasowego a zwiększeniem apetytu. Ponieważ substancja ta nie jest metabolizowana, nie powoduje wzrostu insuliny ani spadku poziomu cukru we krwi, które mogłyby wywołać uczucie głodu​​.

Gdzie można go znaleźć?

Acesulfam potasowy można znaleźć w różnych rodzajach produktów, w tym:

 • napoje gazowane i niegazowane: często stosuje się go w napojach bezalkoholowych, zarówno gazowanych, jak i niegazowanych.
 • soki owocowe i koncentraty do napojów: stosuje się go również w sokach owocowych oraz koncentratach do przygotowywania napojów.
 • napoje alkoholowe: niektóre napoje alkoholowe mogą zawierać acesulfam K jako substancję słodzącą.
 • słodziki stołowe: jest jednym z głównych składników wielu słodzików stołowych.
 • produkty mleczne: występuje w różnych produktach mlecznych, w tym w lodach.
 • desery i galaretki: często używa się go w deserach, galaretkach oraz dżemach, konfiturach i marmoladach.
 • wyroby piekarskie i cukiernicze: można go znaleźć w pieczywie, ciastkach, a także w produktach cukierniczych.
 • guma do żucia: jest jednym z powszechnych składników gum do żucia.
 • ryby marynowane: ma zastosowanie także w marynatach do ryb.
 • pasty do zębów i płyny do płukania ust: ze względu na swoje właściwości przeciwpróchnicze jest dodawany do niektórych produktów do higieny jamy ustnej.
 • leki: może być również składnikiem niektórych farmaceutyków.
 • jogurty i produkty mleczne: jest obecny w niektórych jogurtach i innych produktach mlecznych.
 • płatki śniadaniowe: można go znaleźć w niektórych rodzajach płatków śniadaniowych.
 • przetworzone owoce i warzywa, sosy sałatkowe i inne sosy, przyprawy: jako dodatek do różnych przetworzonych produktów owocowych i warzywnych, a także sosów sałatkowych i innych sosów oraz przypraw.
 • przekąski i zupy: może być składnikiem różnych przekąsek i zup.

Acesulfam K jest jednym z ośmiu słodzików wysokiej intensywności zatwierdzonych przez FDA w Stanach Zjednoczonych. Jego bezpieczeństwo potwierdzają różne organy regulacyjne i naukowe na całym świecie. Jest zwykle wydalany z organizmu w niezmienionej formie i nie podnosi poziomu insuliny, a także nie promuje próchnicy zębów.

Acesulfam K – szkodliwość i wpływ na zdrowie: ryzyko nadmiernego spożycia

Nadmierne spożycie acesulfamu K może wiązać się z pewnym ryzykiem zdrowotnym. Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na to, że acesulfam K może wywoływać raka, istnieją obawy dotyczące testów używanych do jego zatwierdzenia w kontekście oceny ryzyka nowotworowego. Badania wskazują również, że acesulfam K może wpływać na wydzielanie insuliny i zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2. Istnieją również pewne dowody, że acesulfam K może przechodzić przez łożysko, co sugeruje ograniczenie jego spożycia w czasie ciąży. Jak to ma się do jego bezpieczeństwa stosowania w ciąży? Kobiety w ciąży, dla zdrowia własnego i nienarodzonego dziecka, powinny szczególnie skupić się na doniesieniach na temat negatywnych skutków spożywania acesulfamu K. Ponadto, niektóre badania wskazują, że acesulfam K może mieć wpływ na funkcje neurometaboliczne i zdolności poznawcze. Generalnie, chociaż acesulfam K jest uważa się za bezpieczny w zaakceptowanych porcjach dziennych, wskazane jest umiarkowane jego spożycie.

FAQ

Czy acesulfam K jest zdrowy?

Acesulfam K jest uważany za bezpieczny w zaakceptowanych porcjach dziennych. Jednak jego wpływ na zdrowie jest przedmiotem debaty. Niektóre badania sugerują, że może on wpływać na wydzielanie insuliny i zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2, a także potencjalnie wpływać na funkcje neurometaboliczne i zdolności poznawcze.

Czy acesulfam K to aspartam?

Acesulfam K i aspartam to dwa różne sztuczne słodziki. Acesulfam K jest około 200 razy słodszy niż cukier. Organizm wydala go w niezmienionej formie, podczas gdy aspartam jest metabolizowany przez organizm.

Czy acesulfam K podnosi poziom cukru?

Acesulfam K sam w sobie nie podnosi poziomu glukozy we krwi i jest uważa się go za bezpieczny dla osób z cukrzycą. Jednakże, niektóre badania sugerują, że może on wpływać na wydzielanie insuliny.

Z czego jest acesulfam K?

Acesulfam K jest syntetycznym słodzikiem produkowanym z reakcji chemicznych między takimi związkami jak kwas sulfaminowy, diketen, trietyloamina, kwas octowy, trójtlenek siarki i wodorotlenek potasu. Jest to biały, krystaliczny proszek o intensywnej słodyczy.

Izabela Wojciuk

Współzałożycielka marek Hempking, Biowen, Biozdrowy. Z zawodu inżynier produkcji oraz pasjonatka czytania składów produktów spożywczych oraz kosmetycznych.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności