Strona główna » Alergia na orzechy: jak bezpiecznie żyć z poważną alergią pokarmową?
Alergia na orzechy jak bezpiecznie żyć z poważną alergią pokarmową

Alergia na orzechy: jak bezpiecznie żyć z poważną alergią pokarmową?

Alergia na orzechy jest reakcją układu immunologicznego, która może zagrażać życiu. Dlatego osoby, które się z nią zmagają, powinny całkowicie wykluczyć z diety produkty, które je zawierają. Skąd się bierze alergia na orzechy i jakie może powodować objawy? Jak wygląda życie z alergią na orzechy? Na te pytania i wiele innych znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście. 

Alergia na orzechy – skąd się bierze? 

Alergie pokarmowe są dużym problemem zdrowotnym współczesnego społeczeństwa. Częstość ich występowania jest zależna między innymi od zwyczajów żywieniowych i wieku (o wiele częściej obserwuje się  je wśród dzieci). Alergię definiuje się jako niepożądaną reakcję pokarmową, która występuje w trakcie lub po spożyciu pokarmów lub dodatków do żywności. Do jednych z najczęściej uczulających pokarmów można zaliczyć orzechy, w szczególności orzechy arachidowe. Po ich spożyciu mogą wystąpić różne objawy w zależności od udziału immunologicznych mechanizmów patogenetycznych (np. nadwrażliwość typu natychmiastowego, reakcji cytotoksycznych, reakcje z udziałem kompleksów immunologicznych, nadwrażliwości typu późnego i mieszanego). Dlatego nie każdy z alergią będzie odczuwać nieprzyjemne symptomy od razu po spożyciu produktu, a mogą pojawić się one dopiero w kolejnych dniach. Nie są one wtedy aż tak groźne (nagłe reakcje alergiczne mogą doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego), jednak znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. 

Jak rozpoznać alergię na orzechy? 

infografika jak rozpoznać alergię na orzechy

Alergia na orzechy może powodować różnorodne objawy, które są zależne od typu reakcji alergicznej. Zaliczyć do nich można swędzenie w ustach, świąd skóry, obrzęk w okolicy ust, zaczerwienie oczu, kichanie, ból ze strony przewodu pokarmowego, biegunki, trudność w oddychaniu, duszność, spadek ciśnienia krwi i zaburzenia akcji serca. Dlatego, jeśli obserwujesz u siebie bądź u kogoś bliskiego niepokojące objawy po spożyciu orzechów, nie powinieneś ich bagatelizować, ponieważ mogą nawet zagrażać życiu. Pamiętaj, że objawy nie występują zazwyczaj po pierwszym kontakcie z alergenem, a dopiero kolejny raz, gdy układ immunologiczny ,,zapisze’’ w swojej pamięci dany czynnik alergenny. Dlatego, jeśli ktoś z Twoich bliskich jest uczulony na orzechy, powinieneś zachować szczególną czujność, szczególnie wtedy, gdy dopiero włączasz nowy produkt do swojej diety. 

Życie z alergią na orzechy 

Życie z alergią na orzechy wcale nie musi być skomplikowane, jednak należy przestrzegać ich bezwzględnego unikania. U osób z bardzo silną reakcją alergiczną może dojść do wstrząsu anafilaktycznego nawet po dotknięciu orzechów (są to rzadkie sytuacje), dlatego osoby z typem alergii natychmiastowym powinny bezwzględnie ich unikać i nosić przy sobie epinefrynę. Reakcje natychmiastowe pojawiają się już w ciągu kilku minut od kontaktu z alergenem i stanowią poważne zagrożenie życia i zdrowia, dlatego osoby ich doświadczające, powinny zgłosić się do szpitala lub odpowiedniej kliniki. Warto również pamiętać, że uczulenie na jeden rodzaj orzechów wcale nie musi wykluczać tej całej grupy, jednak przeprowadzenie testów tolerancji na dany produkt powinno być przeprowadzane z udziałem wykwalifikowanego personelu, szczególnie gdy mamy do czynienia z bardzo silną reakcją na alergen. 

Unikanie orzechów w diecie – porady 

unikanie orzechów w diecie infografika

Unikanie orzechów w diecie polega przede wszystkim na wnikliwym sprawdzeniu składu i zwracaniu uwagi na informację o ryzyku zanieczyszczenia produktu różnymi grupami żywności. Orzechy często są wymienione wśród składników, które mogą zanieczyszczać żywność. Wraz z wiekiem u pacjenta z alergią może dojść do nabycia tolerancji na alergen, dlatego istnieje szansa na pozbycie się alergii. Jednak jak już wcześniej mogłeś zauważyć, ponowne wprowadzenie produktów alergennych powinno zawsze przebiegać pod nadzorem  wykwalifikowanego personelu. Poza sprawdzaniem składu produktów należy zawsze w miejscach żywienia zbiorowego informować o występującej alergii i dopytywać o listę alergenów. 

Osoba z alergią na orzechy powinna również pamiętać o alergii krzyżowej, która może wystąpić po spożyciu produktów, które zawierają podobne alergeny. Przykładowo u osób uczulonych na orzechy arachidowe występuje ryzyko reakcji krzyżowej z roślinami strączkowymi (35%), natomiast u osób z alergią na orzechy włoskie istnieje ryzyko reakcji krzyżowej z innymi orzechami (37%). 

Epinefryna przy alergii na orzechy 

Osoby z ostrą alergią na orzechy powinny zawsze przy sobie nosić epinefrynę, która jest znana również jako adrenalina. Jej działanie polega między innymi na rozszerzeniu naczyń krwionośnych, dzięki czemu łagodzi objawy, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu chorego. Osoby, które dostały epinefrynę powinny zawsze zwracać uwagę na jej termin przydatności i informować osoby z najbliższego otoczenia jak należy z niej korzystać oraz mówić o występowaniu alergii, aby w sytuacji kryzysowej były one wyczulone i mogły szybko reagować. Pamiętaj, że po poddaniu epinefryny osoba z alergią dalej wymaga specjalistycznej pomocy, dlatego należy wezwać pogotowie ratunkowe, które udzieli pacjentowi odpowiedniej pomocy medycznej. 

Jak bezpiecznie jeść poza domem? 

Osoby z uczuleniem na orzechy (szczególnie Ig-E zależnego) powinny unikać jedzenia w ,,budkach’’ serwujących jedzenie typu fast-food oraz w miejscach, gdzie istnieje ryzyko zanieczyszczenia nimi żywności. Niestety narażenie na alergen dla osób z silną reakcją alergiczną może skończyć się tragicznie, dlatego nie należy tego bagatelizować i zawsze zachować czujność. 

Podsumowanie 

Osoby z alergią na orzechy powinny być świadome i dokładnie przeszkolone jak postępować w momencie wystąpienia reakcji alergicznej. Bardzo ważnym aspektem, o którym powinny pamiętać osoby uczulone, jest posiadanie przy sobie epinefryny (u osób z alergią typu natychmiastowego) oraz o informowaniu bliskich o ryzyku wystąpienia reakcji alergicznej. 

 Zobacz także

Sprawdź nasze pozostałe artykuły, które pomogą Ci lepiej zgłębić temat dbania o zdrową dietę:

Literatura:

  1. Maciej Kaczmarski, Jolanta Wasilewska, Elżbieta Jarocka-Cyrta, Beata Cudowska, Elżbieta Żur, Elżbieta Matuszewska, Anna Stańczyk-Przyłuska, Krzysztof Zeman, Barbara Kamer, Elżbieta Korotkiewicz-Kaczmarska, Grażyna Czaja-Bulsa, Mieczysława, Czerwionka-Szaflarska, Barbara Iwańczak, Franciszek Iwańczak, Barbara Kamińska, Maria Korzon, Elżbieta Maciorkowska, Anna Obuchowicz, Jerzy Socha, Jarosław Walkowiak, Krystyna Wąsowska-Królikowska, Halina Woś, Urszula Grzybowska-Chlebowczyk, Ewa Toporowska-Kowalska, Krzysztof Fyderek, Inga Adamska, Jarosław Kwiecień, Janina Jastrzębska-Piotrowska: Alergia pokarmowa u dzieci i młodzieży. Polskie stanowisko Część I – Definicja, epidemiologia i objawy. 

Monika Sejbuk

Absolwentka dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Twórczyni kanału YT o nazwie Monika Sejbuk.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płatności
Płatności