Miód określany jest mianem płynnego złota. Takie nazewnictwo nie powinno nikogo dziwić, ponieważ ten słodki produkt jest składnikiem, który ma niezwykle pozytywny wpływ na nasze zdrowie. To naturalny przysmak, przyjmujący zwykle postać stałej substancji, którą wytwarzają pszczoły poprzez odpowiednie przetwarzanie nektaru kwiatowego od różnych roślin miododajnych. Istnieje kilka rodzajów miodu. Najpopularniejszy jest miód wielokwiatowy, lipowy, akacjowy, rzepakowy, nawłociowy, mniszkowy oraz wrzosowy. Warto zwrócić uwagę również na miód gryczany. Już teraz sprawdź jakimi cechami się on wyróżnia i jakie są jego najbardziej charakterystyczne właściwości.
Miód gryczany – co wyróżnia go spośród innych miodów?
W wielu przypadkach miód gryczany uznawany jest za jeden z najbardziej wartościowych produktów pszczelarskich. Jak już wskazuje sama jego nazwa, jest pozyskiwany z nektaru gryki zwyczajnej. Pola uprawne pełne tej miododajnej rośliny można zaobserwować w wielu regionach polski, kwitnie ona w czasie wakacji, a dokładniej na przełomie lipca i sierpnia. Gryka zwyczajna ma drobne kwiaty w kolorze białym, czerwonym lub różowym.
Czym wyróżnia się ten miód pośród swoich konkurentów? Ciekawe jest między innymi to, że przez swoje właściwości ma on tyle samo przeciwników, co zwolenników. Swój udział ma w tym przede wszystkim jego barwa – ciemna, o bursztynowym odcieniu (kolor ten przypomina mocno zaparzoną czarną herbatę) oraz specyficzny smak – wyrazisty, ostry i jednocześnie słodki, piekący na języku. Dodatkowo cechuje go charakterystyczny, silny zapach kwiatów gryki oraz ziołowy aromat. Dzięki temu bardzo łatwo rozpoznać miód gryczany – z takim zadaniem poradzi sobie każdy, nawet osoba, która nie specjalizuje się w pszczelarstwie. Niejednokrotnie można spotkać się ze stwierdzeniem, że tego typu miód przeznaczony jest dla prawdziwych koneserów.
Miód gryczany – właściwości odżywcze
Dobrze jest korzystać z cennych wartości odżywczych typowych dla miodu gryczanego. Przede wszystkim stanowi on źródło witamin – C, D oraz tych z grupy B. Ponadto można znaleźć w nim liczne składniki mineralne, które powinniśmy w odpowiednich ilościach dostarczać naszemu organizmowi. To między innymi: wapń, magnez, sód, potas, krzem, miedź, fosfor oraz żelazo. Miód gryczany jest również bogaty we flawonoidy: rutynę oraz kwercetynę.
Miód gryczany – kalorie
Warto zauważyć, że miód gryczany jest wysokokaloryczny. 100 gram tego produktu ma około 330 kalorii.
Miód gryczany – jak spożywać?
Istnieje wiele sposobów spożywania miodu zarówno gryczanego, jak i lipowego, akacjowego, czy wrzosowego. Ten uniwersalny produkt daje nam dużą swobodę, dlatego konkretną metodę jego wykorzystania można dopasować do osobistych preferencji. Na dobrą sprawę trzeba zapamiętać tylko jedną zasadę – miód nie powinien być dodawany do zbyt gorących napojów oraz potraw. Przykładowe propozycje spożywania tego produktu są następujące:
- zajadanie się nim nabierając go łyżeczką bezpośrednio ze słoika,
- jako substancja słodząca w herbacie, kawie, lemoniadzie, smoothie oraz koktajlach,
- dodatek do deserów, owsianek, musli, jogurtów oraz kaszek,
- składnik sosu do sałatek warzywnych lub przygotowywanych na zimno słodyczy,
- smarowidło do świeżego, chrupiącego pieczywa domowej roboty,
- marynata do mięsa,
- dodatek do różnego typu serów.
Przepis na jesienno-zimową herbatkę z miodem gryczanym – poznaj go!
W drodze z pracy w ponury, deszczowy, jesienny dzień zdarzyło Ci się zmarznąć? Po powrocie do domu złapał Cię katar i boisz się, że to jedna z pierwszych oznak sezonowej infekcji? Aby ustrzec się przeziębienia, sięgnij po pełną witamin, zachwycającą smakiem i zapachem herbatkę, z którą zadbasz o swoją odporność. Przygotowanie jej jest niezwykle proste, a główny składnik takiego napoju stanowi właśnie miód gryczany. Punktem wyjścia jest jednak zaparzenie swojej ulubionej herbaty – na przykład czarnej lub zielonej. Później należy odczekać kilka minut, aż napar ostygnie i wtedy dodać odrobinę miodu oraz pozostałe składniki. Wybór jest naprawdę duży. To między innymi cytrusy (cytryna, pomarańcza, grejpfrut), imbir, cynamon, anyż, goździki, laska wanilii i liście mięty. Sprawdzonym sposobem na podkreślenie wyjątkowego smaku herbatki jest także ekologiczny sok malinowy, żurawinowy, aroniowy, z aceroli, czarnego bzu, owoców głogu oraz pigwy.
Przepis na pieczone jabłka i gruszki – wykorzystaj moc sezonowych, jesiennych owoców!
Owoce powinny stanowić podstawę naszej diety. Dlatego warto włączać je do swojego codziennego jadłospisu. A czynić można to na wiele sposobów. Owoce smakują dobrze nie tylko w świeżej postaci, ale także upieczone. Jako przykład można wskazać między innymi jabłka i gruszki, których właściwości są najlepsze właśnie w trakcie obecnej pory roku. To prosty w przygotowaniu oraz pyszny deser. Wystarczy wydrążyć gniazda nasienne, a potem wypełnić powstały otwór specjalnym farszem. Na taką mieszankę mogą składać się rodzynki, suszone śliwki, brzoskwinie lub żurawina, orzechy włoskie, pekan lub nerkowca, ugotowany ryż, miód gryczany, syrop klonowy oraz mielony cynamon. Jabłka i gruszki powinno się piec w piekarniku w temperaturze około 180 stopni Celsjusza przez około 45 minut (wszystko zależy od wielkości owoców). Najlepiej spożywać ten deser jeszcze gorący, zaraz po upieczeniu.
Przepis na zdrowe słodycze z miodem – Twoje dzieci je pokochają!
Twoje dzieci uwielbiają zajadać się obfitującymi w cukier batonikami, czekoladami, lizakami i cukierkami? Zaproponuj im zdrową alternatywę, czyli słodycze, w których pierwsze skrzypce gra miód gryczany. Pyszne kuleczki wykonasz z masy składającej się z migdałów, płatków owsianych, sezamu, ziaren dyni i słonecznika, gorzkiej czekolady, wiórek kokosowych, orzechów włoskich, daktyli, cynamonu i kakao. Wszystkie te składniki rozdrabnia się, a następnie łączy w jednolitą masę, w której produktem spajającym jest właśnie naturalny miód. Po przygotowaniu warto włożyć je do lodówki, aby nabrały odpowiedniej konsystencji.
Przepis na bombę witaminową – warzywna sałatka z miodowo-musztardowym dressingiem
Pożywna sałatka sprawdzi się o każdej porze dnia. To uniwersalne danie, którego składniki można dowolnie dostosowywać do indywidualnych preferencji smakowych. Wystarczy postawić na warzywa, które się najbardziej lubi. Może to być między innymi: sałata (masłowa, lodowa, rzymska, rukola, endywia), szpinak, ogórek, pomidor, kukurydza, zielone lub czarne oliwki, czerwona cebula, szczypiorek. Warto dodać także sery – mozzarellę albo fetę oraz dodatki rybne (tuńczyk) lub mięsne (usmażone kawałki kurczaka). Aby taka sałatka miała dobry smak, trzeba przygotować odpowiedni sos. Najlepiej, aby składały się na niego: miód gryczany, starta skórka z cytryny, sok z cytryny, oliwa z oliwek oraz musztarda.
Zastosowanie miodu gryczanego w kosmetyce – co warto wiedzieć?
Czy wiesz, że miód gryczany jest nie tylko popularnym produktem spożywczym? Choć zjadanie go jest najpowszechniejszym sposobem na wykorzystanie tego składnika, dużym uznaniem cieszy się również używanie go do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Miód gryczany może stanowić ważny element receptury podpowiadającej, w jaki sposób przygotować domowe, naturalne kosmetyki stosowanych na ciało, twarz oraz włosy.
Jak wykorzystać miód gryczany, aby zadbać o urodę i poprawić swój wygląd wizualny? Jedną z możliwości jest przygotowanie peelingu do skóry. Wystarczy połączyć go z cukrem, a następnie wetrzeć w ciało kolistymi ruchami, wykonując przy tym relaksujący masaż, łącząc tym samym przyjemne z pożytecznym. Jeśli chce się również zadbać o walory zapachowe, można dodać kilka kropli aromatycznego olejku.
Świetnym pomysłem jest także przyrządzenie maseczki na twarz z miodem gryczanym. W tym celu należy przygotować sobie mąkę owsianą, żółtko jaja, mleko oraz jogurt naturalny. Taką mieszankę nakłada się na twarz i pozostawia na około 20 minut. Po upływie tego czasu należy zmyć ją letnią wodą.
Jak stosować miód na włosy? Tutaj również wszystko sprowadza się do połączenia tego naturalnego produktu z konkretnymi składnikami, które większość z nas ma w swojej kuchni. Chodzi przede wszystkim o oliwę z oliwek i sok z cytryny. Sprawdza się także płukanka przygotowana z rozpuszczonej w wodzie łyżki miodu gryczanego.
Ponadto w sklepach jest dostępnych wiele gotowych kosmetyków, w których istotną rolę odgrywa miód gryczany i nie tylko. To między innymi: nawilżające pomadki do ust, szampony, balsamy do ciała, mydła, kremy do rąk i do twarzy, a nawet żele pod prysznic i płyny do kąpieli. To przykład na to, że branża kosmetyczna ciągle się rozwija i stawia przy tym na wykorzystywanie naturalnych, ekologicznych składników. To niezwykle pozytywny trend, z którego warto korzystać.
Czy można jeść miód gryczany w ciąży?
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Przyszła mama, przygotowująca się do powitania na świecie swojego dziecka, musi szczególnie dbać o kondycję organizmu. Bardzo istotna jest wtedy również prawidłowa dieta. Trzeba sięgać po zalecane produkty i jednocześnie unikać artykułów spożywczych, które mogłyby zaszkodzić. Do której z tych grup zalicza się miód gryczany?
Ten naturalny produkt może być spożywany przez kobiety przez całą ciążę, ponieważ nie ma informacji o tym, żeby wpływał on negatywnie na rozwój płodu. Bezpośrednie spożywanie łyżki miodu lub dodawanie go do herbaty (wraz z imbirem, cytryną oraz syropami z malin i czarnego bzu) to sprawdzone rozwiązanie to naturalny sposób na rozgrzanie organizmu jesienią..
Jedyne przeciwwskazania stanowi tutaj cukrzyca ciążowa oraz duża nadwaga (ze względu na dużą zawartość cukru oraz wysoką kaloryczność). Ponadto trzeba podkreślić, że nie tylko kobiety w ciąży, ale i wszystkie inne osoby spożywające miód powinny postawić na umiar – nadmierne spożycie tego produktu może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.
Miód gryczany – czy dzieci mogą go jeść?
Miód jest zarówno smacznym, jak i zdrowym produktem. Warto więc włączać go do diety nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Trzeba jednak podkreślić, że powinno to nastąpić dopiero po ukończeniu przez naszą pociechę pierwszego roku życia. Oczywiste jest, że maluchowi należy podawać jedynie miód naturalny, pochodzący od sprawdzonych dostawców, a nie sztuczny, który za kilka złotych można kupić w pobliskim supermarkecie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziecko zjadało miód gryczany.
W jaki sposób można to uczynić, aby jego dość wyrazisty smak przypadł do gustu małemu głodomorowi? Możliwości jest wiele, a najlepszym rozwiązaniem jest chyba „przemycanie” tego produktu wraz z ulubionymi przysmakami malucha. Można maczać w nim chrupki kukurydziane, czy też posmarować kromkę pełnoziarnistego chleba, wafla ryżowego, czy chrupiącego, orkiszowego gofra. To również świetny dodatek do naleśników, pankejków, owsianek, kaszek, jogurtów oraz ciasteczek jaglanych domowej roboty. Idealnie nadaje się do słodzenia herbatki, ziołowego naparu, kakao i mleka (trzeba jedynie zadbać, aby napoje te nie były zbyt gorące, bo miód w wysokiej temperaturze traci swoje właściwości).
Obecnie na rynku dostępne są miody, których smak wzbogacony jest również liofilizowanymi owocami – malinami, truskawkami, cytrynami, pomarańczami, czy czarnymi porzeczkami. Być może Twoja pociecha polubi ten produkt właśnie w takiej formie? Miód gryczany dla dziecka to świetny wybór, jednak wprowadzenie go do diety powinno następować stopniowo. Warto w tym czasie obserwować pociechę pod kątem objawów świadczących o alergii na ten składnik.
Ile kosztuje miód gryczany?
Miody (w tym ten gryczany) sprzedawane są najczęściej w szklanych słoikach – o pojemności litra lub nieco mniejszych. Ceny takiego większego produktu co do zasady mieszczą się w przedziale 35-50 złotych. Podczas zakupu należy wykazać się odpowiednią czujnością i zyskać pewność, że rzeczywiście kupuje się prawdziwy, naturalny miód, a nie jakąś podróbkę. Warto więc stawiać na sprawdzonych, godnych polecenia sprzedawców, oferujących wysokiej jakości produkty.
Jak przechowywać miód gryczany?
Zrobiłaś zapas miodów na okres jesienno-zimowy? Od razu kupiłaś więcej słoików, aby wystarczyło dla całej Twojej rodziny? Świetne posunięcie, ponieważ ten naturalny produkt posiada długi okres przydatności do spożycia. Jednak teraz musisz zadbać o odpowiednie przechowywanie go w swoim domu – to sprawdzona recepta na znaczne wydłużenie czasu jego wykorzystania. Wszystko po to, aby jak najdłużej utrzymał on wszystkie charakterystyczne dla siebie właściwości.
Zasady właściwego przechowywania miodu są podobne bez względu na rodzaj, który się wybierze. Lipowy, akacjowy, wielokwiatowy, czy gryczany – każdy z nich powinien być ulokowany w odpowiednich warunkach. Musi być to suche, zacienione miejsce, w którym produkt nie jest nigdy narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zamknięta szafka lub szuflada sprawdzi się więc idealnie. Istotna jest także właściwa temperatura (nie może być ani za ciepło, ani zbyt zimno), najlepiej mieszcząca się w przedziale 8-20 stopni Celsjusza. Sam miód musi znajdować się w szczelnie zamkniętym, najlepiej szklanym pojemniku.
Pamiętaj również, że krystalizacja jest całkowicie naturalnym procesem i nie powinna wzbudzać niepokoju. Przemiana miodu ze stanu płynnego w stały nie świadczy o tym, że produkt ten uległ zepsuciu. Wcześniej czy później każdy miód przyjmie skrystalizowaną postać.
Miód gryczany – podsumowanie
Rodzajów miodów jest wiele. Zastanawiasz się, który z nich warto włączyć do swojej diety? Bez względu na to, jakiego wyboru dokonasz, zawsze będzie on prawdziwym strzałem w dziesiątkę, ponieważ każdy miód ma w sobie coś wartościowego. Zatem czym się kierować? Zwróć uwagę na smak i dopasuj go do indywidualnych preferencji. Ważne jest również to, z których właściwości tego naturalnego produktu pragniesz korzystać. Jeśli zainteresowały Cię zamieszczone powyżej informacje na temat miodu gryczanego – wybierz właśnie ten rodzaj. Dzięki temu w praktyce przekonasz się, czy znajdzie się on w gronie Twoich ulubionych miodów.
Leave a Comment